DNA

apsolutno nikakav 8)

nikad niko nece sagledati sve chinjenice
vec ce po starom dobrom obichaju da se izglasava...

imash primer takvog mrzioca istorije
i kvazi patriotu i ovde na forumu...
prelistaj pa cesh videti...
 
Dobro sad, ako se tu misli na poredjenja DNK izmedju pripadnika razlicitih naroda - nikakav, ali ako se odnosi na utvrdjivanje toga ko je gde sahranjen, da li je jedan vladar zaista otac drugog i tako neke stvari - onda veliki.
 
fortes:
Pretpostavljam da je covek mislio na poreklo naroda.
mislio sam na to kako etnogeneza nije isto što i genetika. prva preliminarna istraživanja su rađena u hr i bih ali na premalenom broju uzoraka, tako da te rezultate ne možemo smatrati pouzdanima.
zanima me, ako se bude u dogledno vrijeme , odradilo neko veće i puno ozbiljnije istraživanje, kakave bi mogle biti posljedice?
 
Nikakve. Ako budu (kao sto ja mislim) razliciti, svi ce pricati o tome i dokazivati ko je razlicitiji. Ako budu isti (cak i da budu isti ja sam siguran da ce fabrikovati), to ce se spomeniti jednom i nikad vise o tome niko nece reci ni rec. Generalno, sve ce biti kao sto je i sad. Sto je dobra stvar.
 
Silent Bob:
Nikakve. Ako budu (kao sto ja mislim) razliciti, svi ce pricati o tome i dokazivati ko je razlicitiji. Ako budu isti (cak i da budu isti ja sam siguran da ce fabrikovati), to ce se spomeniti jednom i nikad vise o tome niko nece reci ni rec. Generalno, sve ce biti kao sto je i sad. Sto je dobra stvar.

otprilike...
biti pripadnik neke nacije je stvar izbora,
ne nasheg vec nekog nasheg pretka koji je odluchio da ne bude drugachiji...

kao kad bi se ja otselio u irsku
promenio ime i prezime,
cutao odakle sam,
kroz 3-4 generacije
svi moji potomci bi bili 100% irci
 
ima tako jedan mnogo dobar primer iz moje okoline 8)
tachnije, par njih...

nego... ovaj narod voli da zabada noc u tudja posla (chitaj poreklo)... pa malo teze to maskiranje ide.
al na zapadu, gde svakog zabole, nishta lakshe 8)
 
HS1911:
mislio sam na to kako etnogeneza nije isto što i genetika. prva preliminarna istraživanja su rađena u hr i bih ali na premalenom broju uzoraka, tako da te rezultate ne možemo smatrati pouzdanima.
zanima me, ako se bude u dogledno vrijeme , odradilo neko veće i puno ozbiljnije istraživanje, kakave bi mogle biti posljedice?

Onda nikakve. To ti je jalova rabota :roll:
 
Dva dobra sagovornika mi odoše sa teme o despotu Stefanu, ali nadjosmo se ovde.
Imam jedno zanimljivo pitanje?
Da li treba najnovija naučna dostignuća sada primeniti na dokazivanje svega, ili svakoga, što je i ko je postao deo duhovne baštine nekog naroda?
Ako uzmemo kao nepobitnu materijalnu činjenicu da su skelet, ili delovi skeleta pronadjeni u Manasiji, posmrtni ostaci despota Stefana, ko može da tvrdi da i oni drugi (u Koporinu) to nisu, dok se istom metodom (DNK) i oni ne ispitaju?
Ali, to je u materijalnoj sferi, a mi hoćemo da pomešamo špilove karata sa materijalnim i karata sa duhovnim simbolima pa da igramo jednu igru!!! Kako, zaboga?
I, sada ono zanimljivo pitanje: Hoćemo li da posumnjamo da je Rastko Nemanjić sin Nemanjin dok se to ne utvrdi DNK metodom?
Ili je Sinan-paša znao oko čega će se ljudi (i naučnici) u ovoj zemlji jednoga dana sporiti, pa je na Vračaru uradio ono što je uradio. Turčin je, sva je prilika, bio dalekovid.
Da li nam se materijalističko učenje upisalo u gene, ili nam dah nemačkog racionalizma još uvek duva u vrat?
 
lj_950:
Imam jedno zanimljivo pitanje?
Da li treba najnovija naučna dostignuća sada primeniti na dokazivanje i svega, ili svakoga, ko je postalo stvar duhovne baštine nekog naroda?

Svakako da ne treba sad ici i prevrtati grobove. Samo u slucaju kad se javi osnovana sumnja.

lj_950:
Ako uzmemo kao nepobitnu materijalnu činjenicu da su skelet, ili delovi skeleta posmrtni ostaci despota Stefana, ko može da tvrdi da i oni drugi (u Koporinu) to nisu, dok se istom metodom (DNK) i oni ne ispitaju?

To sam se i ja pitao. Mislim da su trebalo da urade analizu i tog drugog jer sta ako je su obojica Lazarevici? Mozda braca? A mozda je zaista u pitanju pravi ktitor manastira Koporin.

lj_950:
Hoćemo li da posumnjamo da je Rastko Nemanjić sin Nemanjin dok se to ne utvrdi DNK metodom?

Ne naravno jer nema razloga, bar se do sada nisu pojavili. Medjutim ima tu par njih za koje bi rado voleo da vidim DNK analizu...

lj_95:
Ili je Sinan-paša znao oko čega će se ljudi (i naučnici) u ovoj zemlji jednog dana sporiti, pa je na Vračaru uradio ono što je uradio. Turčin je, sva je prilika, bio dalekovid.

I tu ima neka pricica da su navodno Sinan-pasi podmetnuti neciji drugi zemni ostaci...ko ce ga znati.

lj_950:
Da li nam se materijalističko učenje upisalo u gene ili nam dah nemačkog racionalizma još uvek duva u vrat?

Za druge ne znam ali ja sam pristalica Dzona Loka 8)
 
AKHENATON:
Svakako da ne treba sad ici i prevrtati grobove. Samo u slucaju kad se javi osnovana sumnja.
Idemo samo na neke čereke mog posta.
Šta podrazumevaš pod „osnovanom sumnjom“ u slučaju Manasija – Koporin? Čuo sam za priču da je sestrinstvu Manasije dat deo moštiju nađen u grobnici u Koporinu. To je prećutano u priči koja ide iz ekipe Zavoda, tj. od G. Brmbolića? Pitam sada: nije li sa te kosti uzet uzorak za DNK analizu?
Crkva koči... crkva ne da... Kada se završe radovi u Manasiji organizovaće se despotova sahrana kakva dolikuje šefu srpske države.
Pa, on je već sahranjen. Hoće li pogrebna svečanost i pogrebna povorka sada da se organizuju? Svašta. To je rezultat onoga kada se pomešaju različiti špilovi.
Sveto i svetitelj pripadaju filozofiji, pa i empirijskoj, a ne zakonitostima i dostignućima prirodnih nauka!

AKHENATON:
I tu ima neka pricica da su navodno Sinan-pasi podmetnuti neciji drugi zemni ostaci...ko ce ga znati.
Voleo bih da vidim nešto više o pričici o podmetanju nečijih drugih zemnih ostataka. Jer, u tom slučaju, džaba se uzdiže onoliki hram... Ili, ako nisu spaljene prave mošti iz Mileševe, onda one negde još uvek postoje. Moguće je da se zna i gde su, ali se to čuva kao velika tajna. Ili kao neki adut crkve koji će da ubaci u igru kad mnogo zagusti?
Baš, kao što reče, ...ko ce ga znati šta se tu iza brda valja.
Molim da se ne shvati da skrećem priču sa teme i da se vraćam na onu o pronalašenju moštiju u Manasiji.
Držim se priče o despotovim moštima na kojima su vršena DNK ispitivanja, a rezultat je buka u javnosti. Uzrok, pak, mislim da je u prevelikoj želji da se dođe do naučničke reference. Ja bih mnogo voleo da ovi koji su ispitivali mošti despotove napišu jedan naučni rad, pa i knjigu o tome kako je neophodno, na osnovu ispitivanja zemnih ostataka svih svetitelja, utvrditi da li je reč baš o tim ličnostima, ili ne.
Naravno, onde gde imamo sigurne ostatke oca, sina, sestre, brata... A što se tiče Rastka Nemanjića, moraće, izgleda da ostane ipak velika i večna tajna čiji je. Osim ako se ne pojavi negde u Beogradu i okolini neka čestica pepela sa Vračara. Jer, pepeo ne truli, razlaže se, radi i tu hemija, ali, ko zna...
 
lj_950:
Idemo samo na neke čereke mog posta.
Šta podrazumevaš pod „osnovanom sumnjom“ u slučaju Manasija – Koporin? Čuo sam za priču da je sestrinstvu Manasije dat deo moštiju nađen u grobnici u Koporinu. To je prećutano u priči koja ide iz ekipe Zavoda, tj. od G. Brmbolića? Pitam sada: nije li sa te kosti uzet uzorak za DNK analizu?

Ja to nisam cuo, to bi onda vec bili novi momenti. Ako to zanemarimo za trenutak, osnovana sumnja se javila u dokumentima. Svuda se pominje Manasija, a crkva insistira na Koporinu. Pa je red bilo da se sve sumnje otklone i da se konacno kaze gde je sahranjen.

E sad, koliko ja vidim sliku onog skeleta, cini mi se da tu nema mesta umetnutoj kosti. Ili je celi skelet prenesen ili su to samo price.

lj_950:
Crkva koči... crkva ne da... Kada se završe radovi u Manasiji organizovaće se despotova sahrana kakva dolikuje šefu srpske države.
Pa, on je već sahranjen. Hoće li pogrebna svečanost i pogrebna povorka sada da se organizuju? Svašta. To je rezultat onoga kada se pomešaju različiti špilovi.


To smo ti mi, sta drugo da ti kazem. Uvek izvodimo besne gliste.

lj_950:
Sveto i svetitelj pripadaju filozofiji, pa i empirijskoj, a ne zakonitostima i dostignućima prirodnih nauka!

Kako za koga....(za mene su obicni smrtnici, isto kao ti i ja) U cilju razjasnjavanja istine, pripadaju i prirodnim naukama. Naravno, opet kazem, ne treba sad da zaredimo po Srbiji i prevrcemo svaki grob.

lj_950:
Voleo bih da vidim nešto više o pričici o podmetanju nečijih drugih zemnih ostataka. Jer, u tom slučaju, džaba se uzdiže onoliki hram... Ili, ako nisu spaljene prave mošti iz Mileševe, onda one negde još uvek postoje. Moguće je da se zna i gde su, ali se to čuva kao velika tajna. Ili kao neki adut crkve koji će da ubaci u igru kad mnogo zagusti?
Baš, kao što reče, ...ko ce ga znati šta se tu iza brda valja.

Ako zaista nisu spaljenje, vrh SPC 100% zna gde su, ali sto bi rekli? Ne ide im u prilog. Za njih je bolje da narod i dalje veruje da su mucenika mucki spalili :roll: Mnogim stvarima se ona protivi, ima tu dosta toga nerazjasnjenog, sto moze da se razjasni da crkva ne muti......:roll:
 
HS1911:
Po vama, kakav bi utjecaj mogla imati istraživanja DNA na povijest Balkana?
Мало сам прелистао Твоје поруке и запала ми је за око она причица о печеном прасету. Хоћеш ли и овде у Теби одговарајућем тренутку да се дистанцираш као посматрач, или је то требало да учиниш на самом почетку?
И зашто само ... utjecaj ... na povijest Balkana?
Треба ли да се закачимо за ову Твоју коску и да се кољемо све док не докажемо да је и словенско порекло Срба дискутабилно, да су нам Турци посејали у бабама у неком 15 колену свој генетски материјал, па ето нисмо више то што мислимо да јесмо?
Занимљиво: ћутиш, чекаш, убациш се да подстакнеш... па опет ћутиш.
Зашто не бисмо испитали ДНК Твог краља Томислава, Матије Губца, Степинца ... можда је у њиховим венама текла крв неког швапског кајзера?
 
lj_950:
Мало сам прелистао Твоје поруке и запала ми је за око она причица о печеном прасету. Хоћеш ли и овде у Теби одговарајућем тренутку да се дистанцираш као посматрач, или је то требало да учиниш на самом почетку?
И зашто само ... utjecaj ... na povijest Balkana?
Треба ли да се закачимо за ову Твоју коску и да се кољемо све док не докажемо да је и словенско порекло Срба дискутабилно, да су нам Турци посејали у бабама у неком 15 колену свој генетски материјал, па ето нисмо више то што мислимо да јесмо?
Занимљиво: ћутиш, чекаш, убациш се да подстакнеш... па опет ћутиш.
Зашто не бисмо испитали ДНК Твог краља Томислава, Матије Губца, Степинца ... можда је у њиховим венама текла крв неког швапског кајзера?

a shto li se ti zestish bez preke potrebe... :roll:

kao shto rekoh, nacija je stvar izbora 8)
 
ma stvarno nemam nikakvu namjeru bacati nekakve koske!
znaima me povijest i to je to. da bar postoji nekakav vremeplov pa da mogu prošetati malo, vidjeti gradnju piramida, grčku, rim.. malo je toga nažalost ostalo.
a genetika kao što rekoh nije isto što i etnogeneza. pošto sam hrvat, reći ću o hrvatima. od današnjih hrvata malo je onih genetskih. cijela slavonija, zagorje, istra. to su sve većinom danas hrvati a prije 200-300 godina u slavoniji su bili, nijemci, mađari, talijani, česi , austrijanci, slovenci, iz cijele srednje evrope(i iz drugih dijelova, naravno) se taj kraj naseljavao kad je oslobođen od turaka.
pa to je jasno... mislim , to je kod većine naroda slična stvar.
evo sad mi je palo na pamet, crnogorci.. kakvo je po vama njihovo porijeklo?
koliko sam ja upoznat, postoje dvije struje. i sad ako bi se provela kakva genetska istraživanja, jeli bi mogla potvditi jednu od tih?
 
HS1911:
... pošto sam hrvat, reći ću o hrvatima. od današnjih hrvata malo je onih genetskih. cijela slavonija, zagorje, istra. to su sve većinom danas hrvati a prije 200-300 godina u slavoniji su bili, nijemci, mađari, talijani, česi , austrijanci, slovenci, iz cijele srednje evrope(i iz drugih dijelova, naravno) se taj kraj naseljavao kad je oslobođen od turaka...
Није ми јасно како си одредио период prije 200-300 godina. И како сада ми овде да одредимо неки свој период, од којег можемо да рачунамо да имамо бар десетак генетских Срба?
Појасни мало ту твоју методологију, па да ми покушамо да нађемо себе у нашој или у прошлости неког другог народа. Додуше, до пре 200-300 година, „наше“ власти су биле углавном турске, а повремено и мађарске, али и аустријске. Е, сад, у саставу и војних и цивилних мађарских и аустријских власти били су сви ови које си побројао, приде твоји, приде твоје комшије Словенци.
У једном сеоцету, зове се Орашац, забијен је глогов колац турским властима. Батргали су се негде до 1830, а тада су пристали да не буду више никаква власт, осим пореска, и тако све до Берлинског конгреса.
Ови твоји (мислим на оне које си побројао и оне приде) су имали велику пробу да нагазе Србију 1914, али четири године потом распадоше се. Тако настаде и твоја данашња држава, из реченог распада, узрокованог српским оружјем.
Пробали су Хитлер и Мусолини опет да нагазе Србију, твоји дедови (или прадедови) су пробали да буду самосвојни и државотворни са НД, али и томе брзо дође eNDe.

HS1911:
...sad mi je palo na pamet, crnogorci.. kakvo je po vama njihovo porijeklo?
Ово је за мене нова и ситна ствар. Али, ево, читај:
I kada se, barem donekle, sumiraju dosadasnja istrazivanja, kao istoriografska i arheoloska, i osobito etnoloska i jezicka, sve izrazitije namece se zakljucak da je etnicku osnovu crnogorskog naroda sacinjavao veoma stari sloj slovenskog stanovnistva, jos od vremena doseljavanja. Ovo staro slovensko stanovnistvo, kao sto je bilo i u drugih juznoslovenskih naroda, postepeno je asimilovalo ostatke zatecenog starinackog stanovnistva svoje teritorije, od kojega je ujedno naslijedilo izvjesne uticaje u nacinu zivota, u fizickom tipu, u jeziku i kulturi. Kada se podrobnije razmotre rezultati starijih i savremenih istrazivanja u Crnoj Gori, postaje sve jasnije da crnogorski narod predstavlja poseban etnos, razlicit donekle od drugih juznoslovenskih naroda, naravno, uz brojne srodnosti sa njima. Ove osobenosti crnogorskog naroda mogu se pratiti u fizickom tipu, u jeziku, u tradicionalnoj kulturi, osobito u starijoj drustvenoj organizaciji i u nizu specificnih obicaja, drustvenih i vjerskih, na koje je jos Vuk Karadzic ukazivao, a zatim i niz drugih istrazivaca.
(Spiro Kulisic, O ETNOGENEZI CRNOGORACA) – а имаш још на адреси:
http://p083.ezboard.com/fbalkanscrnagoramontenegroforum
Или, још боље, на овој:
http://www.index.hr/forum
... само један цитат:
Lepo je Domanović opisao te jadnike - duhovni slepci kojima treba vođa koji je još više slep od njih.
Ovce pogane, šta ćete kad ostanete bez vođe?
 
kad te nešto jako pogađa onda se bar pomiri s tim, šteti zdravlju
:) sto reći nego smiješno, jesi ti jedan od onih sto od poraza radi pobjede. tu pobjedu sigurno nije napravilo srpsko oužje. imam dojam kako si ti jedan o onih koje jako boli što ste bili tolika stoljeća pod turcima?
lj_950:
су имали велику пробу да нагазе Србију 1914, али четири године потом распадоше се. Тако настаде и твоја данашња држава, из реченог распада, узрокованог српским оружјем.?[/I]

a evo čitam o običajima crnogoraca na sajtu koji si mi ti dao.
http://p083.ezboard.com/Crnogorski-...montenegroforum.showMessage?topicID=892.topic
a na slavoniju sam mislio od 1699(?) i karlovačkog mira. nakon toga dolazi do naseljavanja slavonije i to ti je čisti primjer etnogeneze.
a kad već spominješ tu slavoniju i srpsko oružje... u tu slavoniju je tokom 20st. došlo dosta ljudi iz dinarskog kraja... sjeti se kako je prošlo: geni kameni vs tone srpskog oružja
inače sto drugo reći...lud si!
 
HS1911:
...inače sto drugo reći...lud si!
Овакав речник баш личи на твој форум чију сам ти адресу дао у претходној поруци.
У праву си, када је стање мог здравља у питању, али већ три године сам у ремисији, без иједног сата рецидива.
Иначе, срећно ти читање о обичајима нове нације и још новије државе. Са све Јевремом Брковићем. Само, није ми јасно што га најуристе из Загреба?
Када је, пак, реч о томе колико ме jako boli što smo bili tolika stoljeća pod turcima?, ево овако:
1. Нисмо сви потурчени, а они који јесу постали су нова нација на Балкану; ако узмеш у обзир ту нову нацију (Бошњаке), и ову најновију (Црногорце), па ми смо расадник нација, а и то му дође нека етногенеза;
2. У сваком аустријском плану о „продору ка истоку" Србима је неизоставно придаван велики значај. Он је нарочито дошао до изражаја после ослобођења Београда 1806. године. Срби су сами освојили највеће турско утврђење у овом делу Европе, које ни Аустрија није смела тек тако да нападне. Заправо, аустријска војска је само петнаестак година раније морала да преда Београд надмоћнијој турској сили. Сада су ти исти генерали гледали како Срби из само једног малог подручја, Београдског пашалука, чине оно што ни читава њихова армија није била кадра.
Зато су у Бечу српски успеси праћени са зебњом, али и обнављањем планова о покоравању српског народа јозефинским методама. Требало је, дакле, деловати не силом, већ лукавством, разрађујући темеље које је поставио мудри цар Јосиф II. Утолико пре јер се на бечком двору имало далеко више поштовања према српској војсци него давно већ запустелој култури. Сматрајући себе изразито културно надмоћнијим, Аустријанци су још једном кренули у освајање Срба методама из поља културе.
Није, дакле, могло војском, у којој су, опет наглашавам, били и твоји мушки преци, него се кренуло у културу, у језик, у правопис... Зато сам ја киван на Карађорђа и бесан на ћопавог Вука. У престоници твојих предака скована је разградња српских духовних корена.
А ни на крај памети ми није да ти пришијем епитет везан за било коју болест. Поштујем те, иако си такав. А ти и твоји ближњи најбоље знају какав си!!!
 

Back
Top