studiranje u inostranstvu vase licno misljenje

palac kriminalac

Zainteresovan član
Poruka
138
sta mislite o studiranju u inostranstvu i da li biste isli da studirate tamo a ko biste isli koja bi to drzava bila negde u evropi ili mozda u americi i da li biste uopste imali hrabrosti da odete u stranu zemlju da studirate.odgovorite mi jos i na koji bi fax isli i zasto bas taj fax i koliko ste para spremni da date , i dali mislite da siromasnijima ako zele da studiraju treba novcano pomoci odnosno stipendirati ih.
 
e vrlo kreativno......pa mogao bi josh poneki podatak da navedes....npr.koliko imas godina,gde planiras(evropa,amerika,australija) sa kolikim budzetom raspolazes(da li hoces da apliciras za neku stipendiju ili si pun kinte ko brod pa te bash briga 'de ces....),koji fax,koja oblast,kako baratas jezicima....i najvaznije....KOLIKU IMAS CUKU da odes od kuce ?
 
palac kriminalac:
sta mislite o studiranju u inostranstvu i da li biste isli da studirate tamo a ko biste isli koja bi to drzava bila negde u evropi ili mozda u americi i da li biste uopste imali hrabrosti da odete u stranu zemlju da studirate.odgovorite mi jos i na koji bi fax isli i zasto bas taj fax i koliko ste para spremni da date , i dali mislite da siromasnijima ako zele da studiraju treba novcano pomoci odnosno stipendirati ih.


Dakle, putujem u ameriku u avgustu. Jos uvek ne znam gde tacno, ali izabrala sa juzni region, Teksas, Tenesi, Luizijana, Arkanzas, Oklahoma, Alabama... zbog toga sto mi se svidja akcenat, zato sto su ljudi bolji na jugu nego na severu i zato sto je klima super. Tamo cu ici u III razred srednje skole, a ako mi uspe, za vreme jedne godine cu zavrsiti i III i IV godinu. E sad, nema koliko sam para spremna da dam nego koliko moram. Program je oko 5000$, avionska karta je oko 900e, i moj dzeparac oko 2000$. Jedina olaksica je sto je na rate. A posle...pa, trudicu se da budem sto bolji ucenik kako bih izvkla neku stipendiju, a ako ne, onda cu pokusati da nadjem neki sto jeftiniji koledz, posro sam sula da ima i za 7-8000$. Sve samo da se ne vratim ovde...
 
century child:
Jos uvek ne znam gde tacno, ali izabrala sa juzni region, Teksas, Tenesi, Luizijana, Arkanzas, Oklahoma, Alabama... zbog toga sto mi se svidja akcenat, zato sto su ljudi bolji na jugu nego na severu i zato sto je klima super.

Videces kako je klima super kad svakodnevno bude grmilo i padala kisa (ukljucujuci i celo leto), a te drzave imaju cesto i tornado.

Po cemu su ljudi bolji na jugu nego na severu?
 
Nekazem da ljudi na jugu su bolji ili losiji od ljudi na severu. Na severu se zivot nekako puno brze odvija nego na jugu. Na jugu nekako "sve polako", a na severu ljudi resavaju stvari mnogo brze.

Bio sam u dosta Americkih drzava i nemogu reci da mi se jug svideo vise od severa. Ako bi ziveo na jugu obavezno bi gledao da je neka drzava na zapadnoj strani (Arizona, Nevada, New Mexico, California ...), nikako na istorku.
 
AndrewScott:
to da su juznjaci bolji ljudi to stoji,....ali sto bre zbog naglaska,oni su smesni(bar meni) i to jako.......mislim ono "howdy partner!",svi su kauboji naftasi sa slamkom u ustima,itd.....salim se ja malo,to sto palis svaka cast i ja cu malo posle tebe,ali cu se za pocetak zadovoljiti evropom.....jesi ti iz Bg?

Pa...mozda zvuci bolesno ali meni se svidja njihov akcenat. Nisu bas svi kauboji, ne verujem da u Dalasu ima ranceva na svakom koraku, pre ih ima po nekim zabitima. Aha, iz bg-a sam...iz malo udaljenijeg dela ali ipak bg

68Charger440+6:
Videces kako je klima super kad svakodnevno bude grmilo i padala kisa (ukljucujuci i celo leto), a te drzave imaju cesto i tornado.

Po cemu su ljudi bolji na jugu nego na severu?

Pricala sam sa jednim deckom koji je bio u San Antoniju godinu dana i kaze da je klima fantasticna, jedini problem je sto su svaki dan morali da koze travu inace bi zbog rose porasla i do pola metra za jednu noc. Tu nema tornada...samo uragana :lol: . A moja sestra je bila u Massachusettsu i rekla je kako je drzava uzasna, ljudi su hladni, ta zena nije obilazila svoju majku koja je zivela u istoj ulici vec ju je zvala telefonom, a opet iz price ovog decka sam cula da su stalno isli u posete jedni drugima, svakog vikenda su bili vasari, ljudi su se vise zabavljali, to sto si ti rekao, zive polako, opusteno, bez ikakve zurbe.
 
To je samo jedan primer. Glupo je reci da je jug prijatniji od severa zato sto imas jedan primer sa svake strane??? Ja zivim na severnim drzavama od kada sam dosao u Ameriku (Idaho, Wisconsin), ali kao sto sam rekao pre bio sam u dosta Americkih drzava i razliku veliku nisam uocio. Jedina razlika je sto ljudi na severu dosta brzo rade stvari, a na jugu sve hocu-necu. Zato je sever i uspesniji, industrija je najrazvijenija u ovom delu Amerike gde ja zivim.

Financiski za zivot je najbolji severno-istocni deo Amerike.

Te zapadne drzave, posebno Texas, su pune tornada i to cesto. Kao i huracane. Seti se samo sta je bilo u New Orleansu.
Pored toga, blizu tih drzava se nalazi Gulf of Mexico, znaci mozes ocekivati mnogo kise i mnogo grmljavine tokom svih godisnjih doba. Slicno jer ovde u Wisconsinu jer se Milwaukee nalazi na Lake Michigan.
 
E drugari ja sam vec u Americi jedno pet meseci. Mogu da kazem da bih veoma rado ostao ovde da mogu (nazalost, program preko kog sam dosao ne placam ja, nego Stejt Department, pa moram da se vratim u junu). Ja sam srednjoskolac, a inace sam iz Petrovca na Mlavi. Ovde sam dosao skroz besplatno i jako mi se svidja zivot. Zivot mi mnogo opusteniji nego u Srbiji. Idem u treci razred srednje skole u jednom mestu u Ohaju.
 
Svakako bi bilo pozeljno doziveti i proziveti tako neko iskustvo, ali ne po svaku cenu. Do pre nekog vremena vapila sam da odem u USA na skolovanje i kad mi se ukazala ta prilika, odustala sam. Jednostavno, saberes, oduzmes i dobijes rezultat, koji je razlicit od pojedinca do pojedinca. İ da, mnogo sam se razocarala kada sam videla koliko je USA sterilna, bez duse, a zdrave hrane ni od korova. :D
 
Pa moja iskustva govore i da su Ameri i te kako diskriminatori za Srbe. Desilo mi se tako, npr, u NYC, lik kad je cuo da je decko pored mene Bosanac odmah se nasmesio i postavio pitanja kao sto su: "Pa jel' tezak mnogo zivot tamo itd.", a kad je cuo odakle sam ja, okrenuo je glavu na drugu stranu! :roll: S druge strane, moram da priznam da nisam imala ni jednu neprijatno iskustvo u Evropi sto se porekla tice, a definitivno nas najvise gotive Severnoafrikanci. :)
Takodje, cudno mi je za Minhen; prilikom onog rigoroznog pretresanja pre ulaska u avion gde ti malo fali da se poistovetis sa zivotinjom, cak me nisu ni pretresali puno (jos sam se i zalila, ali tek posle sam videla kako su druge 'kasapili'). I jos umalo da zakasnim na let, pa sam u onoj panici pitala sve zive 'gde, kada, koji red' i sav info koji sam trazila sam dobila.
 
Ti si ocigledno imao drugacija iskustva. I to je ok. Inace, nisam rekla da nisu gostoprimljivi, a ljudi koje si ti opisao ocigledno se ne interesuju za politicka ili uopste desavanja van njihovog U.S. i ne znaju sta se desava u svetu, te ni ne mogu da budu diskriminatori. Mogu samo da imaju predrasude, koje, kako si opisao, nemaju, sto je isto super. S druge strane, kada vidis da te ljudi koji su itekako upuceni u svetska desavanja i ne da ne znaju gde je Skandinavija, Srbija i ostalo, e kad vidis da te takav U.S. citizen diskriminise zato sto si Srbin, onda je stvarno :( .
 

Back
Top