Sigurni znaci smrti

Aco, reci mi da si se šalio?

Mince, sigurni znaci smrti se dele na rane i kasne.
Rani su
mrtvačke pege - javljaju se 30-60 minuta od smrti, fiksirane su nakon 12 sati.
mrtvačko bledilo - javlja se na najvišim delovima tela kao i na onima na kojima je pritisak na podlogu najjači.
mrtvačka ukočenost - nastaje 2-4 sata nakon smrti. Ukočenost popušta posle 24-72 sata.
mrtvačka hladnoća - nastupa na krajevima tela posle 1-2 sata, a posle 4-5 sati zahvata i ostale delove tela.
isušenje leša.

A kasni su truljenje, mumifikacija i saponifikacija.
 
Hm, da, sve zavisi da li se gleda sa spekta forenzicke (sudske) medicine, kada vaze pomenuti rani i kasni znaci, ili sa stanovista klinicke medicine, kada smrt oznacava zapravo mozdana smrt pacijenta. Klinicku smrt odredjuje odsustvo disanja i rada srca duze od 5 minuta. Ukoliko posle reanimacije (manuelne a sigurnije defibrilatorom i ambu balonom) ne dodje do uspostavljanja srcanog rada - konstatuje se smrt (reanimacija, u skladu sa klnickom slikom i pretpostavljenim uzrokom smrti retko traje vise od pola sata). Cak i ako nakon reanimacije dodje do uspostavljanja srcanog rada ali EEG pokaze mozdanu smrt, pacijent je na aparatima ali je prakticno mrtav. Ovo je pravi trenutak da se razgovara sa porodicom o donaciji organa. Po pravilu se pacijent skida sa aparata (u drzavnim ustanovama) nakon nedelju do dve (najvise) nakon sto je konstatovana mozdana smrt.
 
Mrtvacke mrlje se javljaju nakon 30-tak minuta, i to na najpre vratu - bocne i zadnja strana...Nestaju nakon 36h...
Saponifikacija se javlja u uslovima povecane vlaznosti ili u tecnoj sredini ( nema kiseonika ) -> pa se stvaraju sapunske materije ( hidroliza masti )...
kasni : da dodam maceraciju
.................................................. .................................................. .............
"Smrt....sta znamo mi, sudski medicinari o njoj? Malo. Poznajemo njene tragove, ali se sa samom smrcu ne srecemo.Dolazimo kasnije. A klinicari ? I oni malo. Poznaju njene predznake, ali pre nego sto dodje, oni pokupe svoje instrumente i odlaze na prstima..."
.................................................. .................................................. ..............
Morbidna tema...
 
Aleksej_BASO:
mozda treba da porazgovaras sa nekim... :shock:

Inace mene fascinira takodje ali ono sto dolazi posle. Mislim kontaj taj trenutak samo.. I sta se sve desava u psihi tada.... Naravno mene interesuje sa duhovnog stanovista.



Slazem se... :roll:
pa evo wdw moze da ti pomogne ;-) ako je ljubazno zamolis mozda ti i ne naplati
 
hanibal77:
kako to da neki mrtvi imaju osmeh na licu a neki izraz mucenja?da li to ima veze sa osecanjima u poslednjem momentu?

Nisam primetila ni osmeh, ni izraz mučenja, meni je svaki leš izgledao uglavnom isto.
A što se tiče osećanja u poslednjim momentima života, na to teško da neko može da ti odgovori...
Ljudi koji su iskusili kliničku smrt uglavnom taj doživljaj opisuju kao prijatan... Znaš već ono - jaka svetlost, tunel, prijatna muzika...
Pa što je ova tema morbidna, makar pričamo o prirodnoj a ne nasilnoj smrti...
 
zelenooka:
Nisam primetila ni osmeh, ni izraz mučenja, meni je svaki leš izgledao uglavnom isto.
A što se tiče osećanja u poslednjim momentima života, na to teško da neko može da ti odgovori...
Ljudi koji su iskusili kliničku smrt uglavnom taj doživljaj opisuju kao prijatan... Znaš već ono - jaka svetlost, tunel, prijatna muzika...
Pa što je ova tema morbidna, makar pričamo o prirodnoj a ne nasilnoj smrti...
moj deda je ima osmeh a tata stisnute usne i malo nabrane obrve,zato pitam
a imam jednu drugaricu koja tvrdi da je imala klinicku smrt tj da je sve videla odozgo sta lekari i sestre pricaju,i nju su vec proglasili za izgubljenu i valjda javili roditeljima da je urmla na opercaiji posle cega se ona vratila :?
e sad ja sam jako skepticna prema svim slicnim pricama jedino sto me zbunjuje je sto je ona skroz normalna,obrazovana i nelazljiva osoba pa ne znam sta da mislim :|
 
Moguce je da se ljudi da tako kazem natripuju to za tunel i svetla i sl....

Jer ko jos nije cuo takve price....

I onda u odsustvu svesti mozak sam napravi takav scenario i covek kada se vrati misli da je stvarno to iskusio...


Opet mozda gresim....
 

Back
Top