Samostalno u svet BIZNISA...

islandjanin

Aktivan član
Poruka
1.775
Dakle, interesuju me uopsteno, neke ideje i mogucnosti za zapocinjanje privatnog posla. :idea:
Necu, naravno nikome da kradem ideje, i ne trazim da mi ih otkrivate, vec me samo interesuje kakva su vasa razmisljanja, i sta mislite sa kojim sumama biste mogli zapoceti i pokrenuti neki posao!
Hvala :grin:
 
Mozda bi se potraga mogla ovako sazeti:
- Posao u koji nije potrebno znacajnije ulaganje, a da se od toga moze pristojno ziveti
- Posao koji ne zahteva veliku dodatnu infrastrukturu, kao ni pomoc od drzave
- Posao koji donosi relativno brz obrt, jer se u njega ulazi ne zbog viska kapitala, vec da bi se prezivelo.
- Rad koji se trazi i ceni na trzistu, u kome vise od polovine zivi na ivici siromastva, ili u krajnjem siromastvu.
- Takodje, posao koji trazi sto je moguce manje davanja drzavi.

Eto, onaj ko zadovolji ove zahteve, ima ideju koja bi mogla da prodje u Srbiji. Veoma tezak zadatak. Meni jedino pada na pamet da se otvori tezga na buvljaku.
 
islandjanin:
Dakle, interesuju me uopsteno, neke ideje i mogucnosti za zapocinjanje privatnog posla. :idea:
Necu, naravno nikome da kradem ideje, i ne trazim da mi ih otkrivate, vec me samo interesuje kakva su vasa razmisljanja, i sta mislite sa kojim sumama biste mogli zapoceti i pokrenuti neki posao!
Hvala :grin:
Suma novca je manje bitna kao i bilo gde drugde i zavisi od toga koji posao si rešio da počneš. Ono što je mnogo bitnije je dobra ideja, i da posotjanje dovoljnog broja potencijalnih kupaca/korisnika onoga što imaš nameru da prodaješ.

Na osnovu ovoga obavezno treba zaobići poslove gde ima jako malo potencijalnih potrošača, naročito ako su u pitanju neki državni organi jer tu posao može da se dobije samo preko veze.
 
Svojevremeno(kada je izbio rat u kome nismo bili) iz očajanja sa 40 din u novčaniku (razmišljajući kako nahraniti decu) ja sam pokrenula vlastiti posao koji se uspešno razvio i koji i danas radim.Takođe poznajem neke ljude koji su isto bili u očajnoj situaciji i iz ničega napravili svoje poslove.Zato evo nekoliko saveta.
Razmislite šta sve znate da radite.Možda imate neki hobi koji se može unovčiti?Ako nemate kapital za ulaganje uvek možete da prodajete neke usluge.Kasnije možete da se opremite i proširite posao.Problem je kod nas u tome da svi uglavnom hoće odmah da budu direktori i da drugi rade za njih a oni samo da zapovedaju.To tako ne funkcioniše osim ako već imate veliki kapital i sa njim ulazite u posao a onda i jeste direktor.
Znači sedite i stavite na papir šta sve umete da radite počev od menjanja osigurača,pravljenja kolača,kuvanja,menjanja ulja u kolima,sađenja cveća itd.bilo šta što znate da radite.Posao možete da napravite od svake stavke na papiru.Uvek postoje ljudi koji ne znaju nešto od toga i kojima će trebati neko ko zna.Osim toga stavite na papir šta sve imate na raspolaganju trenutno,a šta bi ste eventualno još bili u mogućnosti da obezbedite.Na primer džabe znate da popravljate kola ako nemate garažu gde bi ste to radili ali ako se setite da bi vam možda neki prijatelj jeftino iznajmio svoju što da ne.
Krenite od malog.Ako odmah želite da krenete od velikog nigde nećete stići.
Razmislite o dokvalifikaciji ili prekvalifikaciji.Jednostavno razmislite o tome da naučite neke nove stvari.Ovaj posao nema veze sa onim za šta smo se ja i moj suprug školovali.To nam je bio hobi.Naš pomoćni radnik je naučio kod nas posao i sada ga radi samostalno.Znači za početak možete učiti neke stvari tako što ćete raditi za drugog.
Odbacite razmišljanja tipa" ja sam diplomirani ovo ili ono" posebno ako tu diplomu ne možete pojesti.Posle kao uspešan poslovni čovek možete da mlatite diplomom koliko god hoćete.To ne znači da ja potcenjujem diplome(i ja sam nešto diplomirala). Svo znanje stečeno na bilo koji način ćete upotrebiti.Ja sam imala radnike raznih osnovnih zanimanja.Na primer imala sam jednog arhitektu,metalostrugara,tehnickog urednika u poznatom česopisu a trenutno za nas radi jedan pilot .To ne govorim sa visine,sve su to ljudi koje ja veoma cenim i ne mislim da su se degradirali zato što su radili nešto što nije njihovo osnovno zanimanje.
Nikad nije kasno da se krene ako niste zadovoljni vašom trenutnom situacijom.Ako ništa drugo,zabavićete se.
Informišite se o oblasti sa kojom mislite da se bavite, stavite se u položaj svoje potencijalne mušterije.Ja sam naišla na razne usluge koje meni ne bi ni pale na pamet.
Na primer postoji firma koja prati količinu informacija koje se o nekoj firmi pojavljulje u medijima.Njihovi zaposlenici čitaju novine i gledaju televiziju i beleže koliko puta i u kom kontekstu se određena firma pojavljuje.Te informacije se prodaju naručiocu.Posluju vrlo uspešno.
Postoji firma koja se bavi praćenjem nivoa usluga u pojedinim trgovačkim kućama.Kada neka kuća želi da zna kvalitet svojih usluga angažuje njih.Njihovi zaposlenici odlaze da kupuju u tim radnjama i beleže svoja zapažanja.I ta firma odlično posluje.
Postoji firma koja se bavi organizovanjem vremena za prezaposlene poslovne ljude.Nešto kao lični sekretar.Oni obavljalju sve poslove koje neki ljudi ne mogu da stignu da urade kao i preraspodelu vremena .Na primer treba otići po dete u zabavište,kupiti kućne potrebštine,organizovati rođendan,kupiti poklon,registrovati kola,raspitati se o aranžmanima za godišnji odmor i sve to u jednom danu.Oni to sve obave umesto vas.To je za ljude koji imaju sve samo nemaju vremena.Ta firma odlično radi u Hrvatskoj a i svuda u svetu.I oni odlično rade.A i kod nas je sve više prezaposlenih.Možda bi neko od vas mogao time da se bavi.
Setite se ljudi koji se bave van serijskim zanimanjima.Zašto i vi ne bi ste probali?Da li se neko školovao za tekstopisca?Za gajenje šampinjona?Pravljenje sira? Spikera?Ne znam ima toliko toga.
Probajte svašta.Dok ne probate nećete znati.Procenite svoje talente i sposobnosti realno.Ako ste lenji ne brinite se.I ja sam ali volim da imam para pa puno radim da bih mogla da lenčarim.
 
Život me naterao.Del boy me je sa primedbom o buvljaku podsetio na nešto.Nemojte misliti da je moje razmišljanje na tu temu izuzetak.Evo primera ljudi iz mog kraja grada apropo buvljaka.I nije rekla kazala ,znam ljude.
Jedan od najvećih uvoznika kozmetike u našem gredu je čovek koji je počeo za tezgom na pijaci.Jedna tezga ,dve tezge....jedna parfimerija ,druga parfimerija.....jedno preduzeće,drugo preduzeće...što kod nas što u inostranstvu...lanac trgovina ...
Moj drug iz osnovne škole je počeo prodajući kant trake na najlon pijaci.Sada ima svoju fabriku kant traka (Eurokant- poznata firma)
Diskont pića Majski-počeo sa mini marketom u garaži
Halogen (prodavnica elektromaterijala i el.uređaja)je počeo kao mala prodavnica u garaži
Ovo su možda drastični primeri pa evo još nekih manje drastičnih
Jedan moj prijatelj je u očajanju uzeo da šije sa ženom sobne papuče od otpadaka koje su tapetari i krojači inače bacali.Prvi dan ga bio blam da stoji sa papučama na pijaci i prodaje.U podne kada je odneo pare kući (1000 din -bogatstvo za one prilike a ni danas nije loša lova)više ga nije bilo blam.Više ne prodaje na pijaci već snabdeva druge prodavače.Od tada su od papuča renovirali stan,kupili nova kola,letovanje je obavezno...Nije bogatstvo ali pristojan život da.U međuvremenu su ćerke odrasle i planiraju da prošire posao pošto one imaju još neke ideje.
Najveći promet pilića na Limanskoj pijaci ima bračni par koji je počeo sa tim da se bavi pre desetak godina u vreme najveće krize,Prvi su počeli da seku piliće da svako može da uzme deo koji mu treba,Do tada su se prodavali samo ucelo.Uvek sveži pilići,prodavci uvek nasmejani i spremni da udovolje svakoj vašoj želji.Rezultat -kod njih uvek red,svi strpljivo čekaju iako su ostali pilićari slobodni.Vrlo su zadovoljni i dobro žive.
Jedna moja poznanica je morala u prevremenu penziju zbog narušenog zdravlja.Penzija mala,muž ostao bez posla..počela je da peče torte za prijatelje i poznanike jer joj je to stvarno išlo od ruke.Pa prijateljevom prijatelju,poznanikovim poznaniku...U medjuvremenu je ćerka završila za poslastičara i spoj znanja i iskustva-rezultat radionica za poslastičarske proizvode.Muž je pomažući naučio da mesi slana peciva pa je taj deo posla preuzeo.U međuvremenu se ćerka udala pa je zet preuzeo distribuciju i nabavku.Sada imaju i još nekoliko radnika i odlično im ide.A sve je počelo u kuhinji.
Neću da vas davim više primerima samo pokušavam da neke ohrabrim da krenu u nešto ako već nisu zadovoljni svojom situacijom. I još nešto! NIJE SRAMOTA RADITI :D
 
Naravno da nije sramota raditi, zlo i naopako kada bi bilo. Mislim da ljudima najviše nedostaje volje i motiva da počnu nešto.

Eto, još jednog predloga za posao. Napraviti firmu koja bi pružala savete za pokretanje privatnog posla i motivisala one koji su zainteresovani da to učine. Moglo bi čak da bude i on-line posao.
 
Veruj mi kada je čovek gladan i željan svega dobija odličan motiv.Ali većina bi da radi nešto a da ne isprlja ruke,da ne mora da stoji,diže nešto teško,uglavnom neki intelektualan posao ,što je razumljivo .I ja sam tako razmišljala.Nažalost kod nas se gleda sa visine na svakog ko se"oznoji" dok radi.Verovatno zbog onog um caruje.Svi bi da rade nešto iz fotelje.Na to sam mislila sa tim da nije sramota raditi.
Ideja o firmi za savetovanje ti nije loša ali već postoji takva firma.Zaboravila sam im ime ali znam gde im je sedište.Kontaktirala sam ih kada sam proširivala posao.Papreno su skupi.
A i pri zavodu za zapošljavanje imamo službu koja besplatno daje savete i edukuje u vezi toga.Što se motivacije tiče privatnim biznisom mogu da se bave samo ljudi koji su u stanju sami sebe da motivišu i imaju određen stepen samodiscipline.Zato mnogi koji su inače odlični majstori u nečemu ne uspeju kada rade samostalno.
On-line savetovalište je odlična zamisao mada ne znam kako si mislio to da naplatiš .To bi morao da radi neko ko je uspešan u svom privatnom poslu , a ako je uspešan što bi se zamajavao sa nečim drugim?
 
tapetarduda:
Veruj mi kada je čovek gladan i željan svega dobija odličan motiv.Ali većina bi da radi nešto a da ne isprlja ruke,da ne mora da stoji,diže nešto teško,uglavnom neki intelektualan posao ,što je razumljivo .I ja sam tako razmišljala.Nažalost kod nas se gleda sa visine na svakog ko se"oznoji" dok radi.Verovatno zbog onog um caruje.Svi bi da rade nešto iz fotelje.Na to sam mislila sa tim da nije sramota raditi.
Ideja o firmi za savetovanje ti nije loša ali već postoji takva firma.Zaboravila sam im ime ali znam gde im je sedište.Kontaktirala sam ih kada sam proširivala posao.Papreno su skupi.
A i pri zavodu za zapošljavanje imamo službu koja besplatno daje savete i edukuje u vezi toga.Što se motivacije tiče privatnim biznisom mogu da se bave samo ljudi koji su u stanju sami sebe da motivišu i imaju određen stepen samodiscipline.Zato mnogi koji su inače odlični majstori u nečemu ne uspeju kada rade samostalno.
On-line savetovalište je odlična zamisao mada ne znam kako si mislio to da naplatiš .To bi morao da radi neko ko je uspešan u svom privatnom poslu , a ako je uspešan što bi se zamajavao sa nečim drugim?
Nekada ni ti što je neko gladan i željan nije dovoljan motiv. Motiv mora da bude dovoljno jak i trajan i da ne nestane posle prvog uspeha inače ništa od posla.

Znam da postoje i privatne firme koje se bave savetovanjem i služba pri zavodu za zapošljavanje, ali to ne znači da ne bi bilo posla jer će takva usluga trebati još dugo. Naravno da ne mogu svi da imaju svoj posao/firmu, ali i onima koji su odlični u svom poslu a ne uspevaju da rade samostalno može da se pomogne ili preporukom u kojoj firmi da radi ili konstantnim savetovanjem kako da otkloni one nedostatke koji su prepreka da bi uspešno vodi svoj posao.

Zašto bi naplata kod on-line savetovališta bila problem? To što je savetovalište on-line ne znači da nema račun na koji može da se uplati usluga kao najjednostavniji način naplate. Da bi savetovalište bilo uspešno, treba znato puno stvari o poslu. Ako je neko uspešan u svom poslu, ne znači da bi automatski bio i dobar savetnik.
 
bojan p:
Nekada ni ti što je neko gladan i željan nije dovoljan motiv. Motiv mora da bude dovoljno jak i trajan i da ne nestane posle prvog uspeha inače ništa od posla.

Znam da postoje i privatne firme koje se bave savetovanjem i služba pri zavodu za zapošljavanje, ali to ne znači da ne bi bilo posla jer će takva usluga trebati još dugo. Naravno da ne mogu svi da imaju svoj posao/firmu, ali i onima koji su odlični u svom poslu a ne uspevaju da rade samostalno može da se pomogne ili preporukom u kojoj firmi da radi ili konstantnim savetovanjem kako da otkloni one nedostatke koji su prepreka da bi uspešno vodi svoj posao.

Zašto bi naplata kod on-line savetovališta bila problem? To što je savetovalište on-line ne znači da nema račun na koji može da se uplati usluga kao najjednostavniji način naplate. Da bi savetovalište bilo uspešno, treba znato puno stvari o poslu. Ako je neko uspešan u svom poslu, ne znači da bi automatski bio i dobar savetnik.
Slažem se sa tobom u potpunosti .Ni ja nisam sve to znala čim sam se rodila već sam dugo godina učila a i dan danas učim. I mislim da ima još mnogo stvari koje ne znam.Normalno je da čovek zna malo kada kreće sa poslom a usput uči,nekad na greškama ali uči.
Postoji knjiga iz koje sam najviše naučila (pored iskustva kojeg imam)"BITI,RADITI,IMATI"
čiji je autor dr Nikola Čanak koji ima i firmu NTC koja se bavi upravo ovim što ti predlažeš a i zadovoljava sve kriterijume koje si naveo.Odličan je predavač (bila sam na jednom njegovom predavanju) stručan je i poznaje biznis .Od njega se stvarno može mnogo naučiti.Doduše nije on-line savetovalište ali pogledaj sajt
http://www.ntchome.com/onama
mislim da je to otprilike ono što ti predlažeš.Ja nameravam da posetim neka predavanja . Javi mi šta misliš a zanima me i mišljenje ostalih koje zanima ova tema.
 
Recimo da je to slično. Razlika je u tome što bi naglasak bio na individualnim radu sa svakim klijentom, a ne na seminarima i predavanjima. Mnogo teže i zahtevnije, ali jedini pravi način ako nekome hoćeš zaista maksimalno da pomogneš.

Inače site koji si navela ne deluje završeno, ali valjda su radovi u toku pa će biti uskoro.
 
Uz sve sto je tapetarduda vrlo lepo napisala, dodao bih da je bitno imati plan rada (ulaganja u npr. neku robu ili u sebe), od prvih zarada ne trositi bezveze kao 'ajd casticu se ovim-onim,vec uloziti u robu ili reklamu, za trosak odvajati kasnije kada se posao razradi.
 
pa mana im je sto ne znam da li bih umela da drzim cas, a drugo sto privatnih profesora matematike ima milion
a i ne mozes bas da zaradis ne znam koliko
svejedno, sad mogu da studiram pa cu to i da radim...dok mogu
 
bojan p:
Recimo da je to slično. Razlika je u tome što bi naglasak bio na individualnim radu sa svakim klijentom, a ne na seminarima i predavanjima. Mnogo teže i zahtevnije, ali jedini pravi način ako nekome hoćeš zaista maksimalno da pomogneš.

Inače site koji si navela ne deluje završeno, ali valjda su radovi u toku pa će biti uskoro.
I meni se čini da nije završen.Ali spominje se i individualni rad.Tvoja ideja je i dalje interesantna.Razmisliću još malo o tome.

bojan p Naravno da mora da ima plan, bez toga teško da će uspeti, a zarađene pare se odmah vraćaju u posao. Lične potrebe moraju da sačekaju inače ništa od posla.
Danas 00:09


Kada smo mi počinjali nismo imali nikakav plan već smo samo mislili kako da nahranimo decu i opremimo ih za školu.Tek kada se zadovolje osnovne potrebe tada može da se razmišlja o daljem ulaganju. Neke stvari ne mogu da čekaju.Osim toga treba živeti u sadašnjosti.Živeću sutra je pogrešan način života.Mnogima prođe većina života u čekanju budućnosti.A da bi zadržao motivaciju moraš povremeno sebi dopustiti i da se častiš sa nečim .Inače ti se čini da samo radiš i spavaš i život gubi čar i smisao.Kada mi se ne radi ja samo mislim o tome šta ću od zarađenih para kupiti ili napraviti i odmah mi se vrati volja.
 

Back
Top