Bog i rokenrol...

Ja nisam porocitala knjigu (jos uvijek ne mogu da je nadjem), ali koliko sam cula da je tema negativan uticaj roka na duhovnost tj.da ova muzika nosi negativne poruke i "odvlaci" od pravih moralnih vrijednosti.
Nadam se da ti dajem tacnu informaciju.
 
Nisam procitao knjigu ali sam slusao predavanje autora o knjizi tako da sam shvatio o cemu se radi. Autor je kao mladji bio muzicar u rok bendu,dakle odavao se raznim porocima i taj stil zivota (droge,zene) ga je skoro doveo do samounistenja. Kada je gotovo dotakao dno zivota otkrio je pravoslavne duhovne knjige i dobio je novu snagu da nastavi. Posle toga se potpuno posvetio duhovnom zivotu i postao svestenik. Predavanje mi se svidelo,kao i otac Arsenije, osim jedne vrlo bitne stvari ...ne svidja mi se to sto ortodoksni pravoslavci smatraju svoj put kao jedini ispravan za sve ljude...po njima,svi ostali duhovni pravci su skretanje sa tog puta i cesto osetim puno negativnosti u grcevitoj odbrani takvih stavova...tu negde prestaje njihova ljubav i pocinju nekakve dogme,strahovi,ne znam ni ja sta. Skoro sam procitao jednu Nicheovu misao koja otprilike to opisuje:

«Zelis da se oprostis od svoje strasti? Cini to,ali bez mrznje prema njoj. Inace ces steci drugu strast. Hriscanska dusa koja se oslobodila greha obicno je potom razrusena mrznjom prema grehu. Pogledajte lica velikih Hriscana! To su lica velikih mrzilaca.»
 
Autor nije bio muzicar vec student medicine. Sada je zamonasen i nalazi se u manastiru Crna Reka. Muzicari su bili njegovi prijatelji, bivsi clanovi EKV benda, a knjiga je posvecena njegovom pokojnom prijatelju Geri, tada mladom beogradskom slikaru. Glavna tema je narkomanija...
 
kako_hocu:
da,izvinjavam se,davno sam slusao to predavanje tako da sam zaboravio detalje ali secam se poente. Uglavnom, ziveo je zivotnim stilom kao i njegovi prijatelji muzicari.

Da, maltene puzio po zemlji... I onda mu se desila "svetlost" :-|

Knjiga se moze naci gotovo u svim crkvama u Bg-u, i u knjizari "Aleksandrija", ako sam tacno navela naziv.
 
Je li to ona knjiga gdje pisac heroin naziva "sasušenim mlijekom sa sataninih bradavica"? Čitao sam samo prikaz, ako to i nije ova knjiga u pitanju je neka vrlo slična. Drago mi je kad se neko izvuče iz droge, bez obzira na način, ali ispada da nije moguće slušati rok muziku, ne drogirati se, postati normalan čovjek a pri tom biti ateista.
 
Прича о монаху Арсенију и његовом животном путу

"Желесмо слободу, постадосмо робови..."
(цитат из његове књиге "Бог и рокенрол")


1. део
 
...После свих преминула је клавијатуриста, Маргита Стефановић, чувена фатална ''Маги'', четврти члан групе. Девојка из добре куће, школовани пијаниста и свршени архитекта, за којом су чезнули многи младићи, а она је бирала, узимала и одбацивала кога је хтела. Била је позната по свом промискуитетном и блудном животу. Сећам се, док су били у пуном напону своје популарности, једна наша пријатељица је правила жур за своју славу и на тој несрећној ''слави'', коју данас никако не бих могао назвати тим именом, она је, са једним познатим и младим глумцем и певачем, починила срамно дело у дуплим улазним вратима стана. Чудно је како се тада није отворила земља да их обоје прогута и сам Светац са огњеним мачем, чији се спомен тога дана славио. Маргита је на крају толико пропала да је сва била отечена од наркотика, лекова и алкохола, скоро сви зуби су јој поиспадали, њена прелепа, дуга и тамна коса се проредила, тако да је постала права ругоба од које су сви, у тузи и непријатности, зазирали и бежали. У једном моменту је пре пар година успела мало да се тргне. Ставила је вештачке зубе и она поднадулост је донекле спласла. Но, како би започела разговор са неким, она виспрена и бистра интелектуалка, сада би нагло губила ток мисли и једноставно би залутала усред разговора не знајући где је стала. или би одједном почела да прича нешто потпуно неповезано са темом и тако стварала мучну ситуацију и себи и свом саговорнику. На крају је оболела и од епилепсије. Тешка трагедија...

одломак из књиге...
 
Ovaj odlomak o Magi je naprosto ogavan.
Vazno da monah Arsenije zna kad je ona stavila nove zube. I vazno da se ne spominje ime tog mladog glumca i pevaca. Rizikovacu da budem kamenovana i reci cu: seks na zurci - vau! (ili "opa", sto bi rekao jedan moj profesor) - stvarno strasno i nezamislivo. (Ja to ne radim, ipak sam ja andjelce. :andjeoski osmeh:) Ne znam samo zasto je postovani Aleksandar (Arsenije) voajerisao. I ne znam bas da li je to bila slava - bile su to komunisticke godine.
Bolje da ovde stanem inace necu moci da se zaustavim. Samo da zakljucim :) :
Da, Margita Stefanovic se jeste drogirala. I sigurno je dovoljno propatila zbog toga. Nije zasluzila (kao ni Gera, Mira Mijatovic, niti bilo ko drugi) da joj se ime posthumno povlaci po ovakvim splacinama. Monah Arsenije je mogao da izmisli imena. Ako mu je bas bilo stalo da kao primere navede poznate licnosti, mogao je da se ogranici na "svog prijatelja" Geru ili da navede sva imena (npr. ime doticnog mladog pevaca). A posebno mi je zanimljivo sto svoje ime nigde nije naveo. (Da, da, nazalost, procitala sam tu knjigu - na moru pre neke tri godine. I potom usla u kracu raspravu sa drugaricom koja je knjigu ponela. I, cisto da se zna, nisam bila pristrasna - tad cak i nisam toliko slusala EKV.)
 
Ma, najbolje je da sama procenis. Ko zna, mozda ti se i svidi. :sumnjicavismajli: Na kraju krajeva, sigurno ce te naterati da porazmislis o prijateljstvu. ;) A i, ako se dobro secam, sadrzi bar desetak reprodukcija Gerinih slika. :)
 
Ovaj odlomak o Magi je naprosto ogavan.
Vazno da monah Arsenije zna kad je ona stavila nove zube. I vazno da se ne spominje ime tog mladog glumca i pevaca. Rizikovacu da budem kamenovana i reci cu: seks na zurci - vau! (ili "opa", sto bi rekao jedan moj profesor) - stvarno strasno i nezamislivo. (Ja to ne radim, ipak sam ja andjelce. :andjeoski osmeh:) Ne znam samo zasto je postovani Aleksandar (Arsenije) voajerisao. I ne znam bas da li je to bila slava - bile su to komunisticke godine.
Bolje da ovde stanem inace necu moci da se zaustavim. Samo da zakljucim :) :
Da, Margita Stefanovic se jeste drogirala. I sigurno je dovoljno propatila zbog toga. Nije zasluzila (kao ni Gera, Mira Mijatovic, niti bilo ko drugi) da joj se ime posthumno povlaci po ovakvim splacinama. Monah Arsenije je mogao da izmisli imena. Ako mu je bas bilo stalo da kao primere navede poznate licnosti, mogao je da se ogranici na "svog prijatelja" Geru ili da navede sva imena (npr. ime doticnog mladog pevaca). A posebno mi je zanimljivo sto svoje ime nigde nije naveo. (Da, da, nazalost, procitala sam tu knjigu - na moru pre neke tri godine. I potom usla u kracu raspravu sa drugaricom koja je knjigu ponela. I, cisto da se zna, nisam bila pristrasna - tad cak i nisam toliko slusala EKV.)

TI si verovatno neka isfolirana klinka koja ne zna sta je vera, ovo ne govoris ti, vec zle sile iz tebe:) Ako si procitala knjigu kao sto kazes verovatno znas o cemu pricam! I nemoj nikog i nista da osudjujes!
 
Nisam procitao knjigu, nemam predrasuda prema necemu sto ne procitam, ali sudeci po ovom gore odlomku, ta knjiga nije nesto sto bih voleo da procitam.

"Сећам се, док су били у пуном напону своје популарности, једна наша пријатељица је правила жур за своју славу и на тој несрећној ''слави'', коју данас никако не бих могао назвати тим именом, она је, са једним познатим и младим глумцем и певачем, починила срамно дело у дуплим улазним вратима стана. Чудно је како се тада није отворила земља да их обоје прогута и сам Светац са огњеним мачем, чији се спомен тога дана славио. "
 
Pre nešto više od godinu dana posetih manastir Crnu Reku, koji je zaista fantastičan, i kupih knjigu Bog i rokenrol, jer eto, obreh se u manastiru koji je dom autora knjige, monaha Arsenija. Sa sigurnošću tvrdim da nikako drugačije ne bih ni kupila ovo delo. Već sam naziv je dovoljno intrigantan, i činjenica da je sam autor bio pripadnik beogradskih ludih 80ih, te upražnjavao "Sveto Trojstvo" seks-droga-rokenrol.
Budući da je monah Arsenije pronašao istinu, potpuno se predavši hrišćanstvu i asketskom načinu života, ikonopišući u isposnici svojoj, ne zaboravljam da je pripadao razuzdanoj zlatnoj omladini pa mi se upravo pokroviteljski ton i rešenost da skrene grešnike sa pogrešnog puta, čini isuviše forsiran. Otkrivši pravoslavlje, potpuno mu se predavši, Arsenije je postao savršen, te sada, misleći da poznaje apsolutnu istinu i da ima tapiju na istu, kudi i sablažnjava se, suviše naglašavajući pouku. Delo je u početku zanimljivo ali zapada pod uticaj pouke, ne razvija se literarno. I ne mogu da se otmem utisku da, pominjući članove grupe EKV, iako želeći samo da slikovito prikaže negativan uticaj, nepotrebno "ogovara" pokojnike.
Pišući o svom predhrišćanskom životu, iz tela sada savršenog, čistog, neukaljanog, monah Arsenje se suviše sablažnjava, suviše grdi. Pravi veliku paralelu između niskog i neznatnog, mizernog života koga se seća, i sadašnjeg, uzvišenog, jedinog vrednog. Prvi bi da progna u oganj, a drugi da uzdigne do nebesa.
Svako bi trebao sam da odluči kakvim vrednostima da se divi, sam da izabere put kojim će hoditi, čak i popločan bolima, svako će svoj put proći. Jer svakom stranputica predstavlja nešto drugo.
U svakom slučaju, intrigantno štivo. Svako ko ga pročita, doneće svoj lični sud i odživeti knjigu na drugačiji način.
 

Prilozi

  • Manastir Crna Reka.jpg
    Manastir Crna Reka.jpg
    50,5 KB · Pregleda: 20
TI si verovatno neka isfolirana klinka koja ne zna sta je vera, ovo ne govoris ti, vec zle sile iz tebe:) Ako si procitala knjigu kao sto kazes verovatno znas o cemu pricam! I nemoj nikog i nista da osudjujes!

Ne sudi da ti ne bude sudjeno. Trudim se da se toga drzim, zaista. Ali, ovde se radi o knjizevnom delu. I svako ima pravo da iznese svoje misljenje, svoj sud ako hoces, o istom.

Sto se boldovanog tice - sta je to ako nije sud. Doduse, mozda je predrasuda. Jer, zaboga, cim se nekome ne dopada nesto sto je napisao jedan monah, taj mora da ne zna sta je vera. A sta je uopste vera? Ne bih da raspravljam o tome na forumu (ne zato sto ne mislim da ne treba, nego zato sto je meni licno lakse da o tome razgovaram oci u oci).

Inace, ako ti je to u korisnickom imenu godiste, starija sam od tebe. Cisto da se zna. (A i moj tata je jaci. :))

Nisam procitao knjigu, nemam predrasuda prema necemu sto ne procitam, ali sudeci po ovom gore odlomku, ta knjiga nije nesto sto bih voleo da procitam.

"Сећам се, док су били у пуном напону своје популарности, једна наша пријатељица је правила жур за своју славу и на тој несрећној ''слави'', коју данас никако не бих могао назвати тим именом, она је, са једним познатим и младим глумцем и певачем, починила срамно дело у дуплим улазним вратима стана. Чудно је како се тада није отворила земља да их обоје прогута и сам Светац са огњеним мачем, чији се спомен тога дана славио. "

Boldovano potpisujem. (Ostalo ne mogu jer sam knjigu vec procitala. :))

A ovo "podvuceno" iz citata meni prilicno lici na sud, tj. osudu.

Pre nešto više od godinu dana posetih manastir Crnu Reku, koji je zaista fantastičan, i kupih knjigu Bog i rokenrol, jer eto, obreh se u manastiru koji je dom autora knjige, monaha Arsenija. Sa sigurnošću tvrdim da nikako drugačije ne bih ni kupila ovo delo. Već sam naziv je dovoljno intrigantan, i činjenica da je sam autor bio pripadnik beogradskih ludih 80ih, te upražnjavao "Sveto Trojstvo" seks-droga-rokenrol.
Budući da je monah Arsenije pronašao istinu, potpuno se predavši hrišćanstvu i asketskom načinu života, ikonopišući u isposnici svojoj, ne zaboravljam da je pripadao razuzdanoj zlatnoj omladini pa mi se upravo pokroviteljski ton i rešenost da skrene grešnike sa pogrešnog puta, čini isuviše forsiran. Otkrivši pravoslavlje, potpuno mu se predavši, Arsenije je postao savršen, te sada, misleći da poznaje apsolutnu istinu i da ima tapiju na istu, kudi i sablažnjava se, suviše naglašavajući pouku. Delo je u početku zanimljivo ali zapada pod uticaj pouke, ne razvija se literarno. I ne mogu da se otmem utisku da, pominjući članove grupe EKV, iako želeći samo da slikovito prikaže negativan uticaj, nepotrebno "ogovara" pokojnike.
Pišući o svom predhrišćanskom životu, iz tela sada savršenog, čistog, neukaljanog, monah Arsenje se suviše sablažnjava, suviše grdi. Pravi veliku paralelu između niskog i neznatnog, mizernog života koga se seća, i sadašnjeg, uzvišenog, jedinog vrednog. Prvi bi da progna u oganj, a drugi da uzdigne do nebesa.
Svako bi trebao sam da odluči kakvim vrednostima da se divi, sam da izabere put kojim će hoditi, čak i popločan bolima, svako će svoj put proći. Jer svakom stranputica predstavlja nešto drugo.
U svakom slučaju, intrigantno štivo. Svako ko ga pročita, doneće svoj lični sud i odživeti knjigu na drugačiji način.

(Ponovo) potpisujem boldovano.
 

Back
Top