Za Doktoricu...

Stvarno ne znam,nikad cula ili bar ne znam pod tim nazivom.
Hocu reci Zika moze da ga proizvodi pod jednim imenom a Pera pod drugim...lekari ih uce i pamte pod generickim imenima tako da svi lekari u svetu znaju da je to taj lek kako god se zvao u razlicitim drzavama.Razumes?A genericko ime je ono sto pise u zagradi ispod naziva leka.
 
... verovatno misli na ražnu glavnicu (Secale cornutum), gljivu koja parazitira na klasju raži. Njeni alkaloidi se koriste u medicini (najčešće u terapiji migrene i posleporođajnih krvarenja, a sintetski derivati u terapiji poremećaja moždanog krvotoka). Znači radi se o lekovima. A u većoj dozi od propisane - mogu biti otrovi (kao i mnogi dr. lekovi). Ne smeju se davati trudnicama i ljudima sa poremećajima cirkulacije (u nogama, rukama, srcu), kao i kod oštećenja jetre i srčanog mišića (ovo se odnosi na prirodne i polusintetske alkaloide iz ove biljke).
 
Bravo!
Pazi kad sam potpuno zaboravila na njih(ne na lekove nego na alkaloide,u izvornom obliku).Svaka cast!

Ergometrin,ergotamin,bromokriptin,lsd-to su lekovi koji se dobijaju iz nje.Ovo poslednje je cuvena droga.
A ostali preparati se koriste u lecenju migrene,,postprodjajnih krvarenja,hiperprolaktinemija...
Vlado hvala,celo vece razmisljam sta je u pitanju.
 

Back
Top