Athlon, ASUS, XP i overclock

Hurricane

Zainteresovan član
Poruka
152
Imam mašinu staru oko 2 godine. U pitanju je Athlon Thunderbird na 950 MHz, a ploča je ASUS A7A133. OS je WinXP.
Sve radi zaista dobro, ali pošto mi voda krene na usta svaki put kada ljudi opisuju svoje makine na 2 ili 3 GHz, rešio sam da se malo pozabavim overclockom.
Pošto je multiplikator zaključan na 9,5, jedino rešenje mi je bilo da menjam CPU/PCI Frequency (100/33 standardno)!
Prvo sam "podigao" na 105/35 ( CPU 1005 MHz), ali pošto sam alav po prirodi, to mi nije bilo dovoljno! Da napomenem, pri ovakvom setovanju sve radi O.K.
Drugi korak: dižem na 114/38, na moje oduševljenje piše CPU: 1092MHz i onda nastupa debakl !!!
Pri podizanju XP puca, pojavljuje se "plavi ekran smrti" na kome piše sve i svašta ( između ostalog i nešto kao NOVI hardver )!!!
Posle toga sam vratio na 105/35 ( CPU 1005 MHz) i ostao da ronim suze...

Ima li neko ideju šta se tu desilo i kako bi se taj problem mogao prevazići?
 
Posto povecavas frekvencu magistrale, bice da tvoja memorija (PC100?) ne moze da se izbori s' time... Probaj da stavis brzu memoriju, pa ces videti...

Takodje, da li ploca podrzava manje skokove (npr. korake od po 1MHz)? Skini poslednju verziju BIOS-a za tu plocu, jer moguce da su dodali takvu neku opciju (izuzev ako ne postoji hardversko ogranicenje)...

... uostalom, kupi nov comp i uzivaj ;)
 
E, sad ste me sludeli, pa sam morao da otvaram comp.
Sto se memorije tice, u pitanju je jedan modul PC133 (video svojim ocima).

U BIOS-u po defaultu stoji sledece:

CPU Frequency multiple : 9,5x
CPU/PCI Frequency MHz : 100/33
CPU/Memory Frequency Ratio 1:1

U Sandri kaze da je "Front side bus speed" 2x100 MHz

Totalno sam sludjen...
Sta sad to znaci? Nije valjda da mi SDRAM radi na 100 MHz?
Ako jeste tako, sta da radim?
 
Pogledaj da li ti ploca podrzava "Jumper Free" mod.
Ako podrzava onda lepo izmes i iz biosa dizes za po jedan stepen dog glupi XP nezakuca.Kad zakuca onda ga vratis za jedan i to je to.Uzgred iz tako starih makina neocekuj vise od jedno 30% njihove originalne brzine da mozes da im dignes.
 

Back
Top