Kako od Srbije napraviti regionalnu silu?

UofC

Aktivan član
Poruka
1.016
Kao sto neko rece Klintonu "Ekonomija je najbitnija, glupane" tako mozda i nasim politicarima treba nacrtati cinjenicu da se moc drzave prevashodno mjeri njenom ekonomskog snagom iz koje proizilaze i vojna i politicka moc. Dakle ako zelimo od Srbije stvoriti drzavu koje ce se nase ljupke komsije plasiti i koju ce postovati onda moramo stvoriti jaku ekonomiju. Naravno da nas tretiraju kao otirac kad nam je bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika mizernih $5,700 godisnje. :evil: Imam rodjaka po Srbiji i moja tetka, na primjer, zaradjuje 60 evra mjesecno a moj tetak 100 evra mjesecno... :shock: To je stvarno sramota!!! Dakle ako bi nekako uspjeli da stvorimo mocnu ekonomiju onda bi lako bilo razbacivati svoju politicku moc po Crnoj Gori, Bosni, Hrvatskoj i po Balkanu generalno. Dakle sta se mora uraditi da bi se tako nesto postiglo? Prvi preduslov je politicka stabilnost. To znaci sto skorije rjesavanje pitanja Kosova. Mislim da bi podjela trebala biti nas cilj i ako bi mogli kako dobiti Trepcu to bi bilo odlicno a ako ne onda se treba zadovoljiti konacnim rjesenjem tog problema, bar za sada. Ako se Siptari u Presevu i Bujanovcu opet pobune treba ih pustiti da se otcjepe! Srbima u Bosni treba reci da podviju rep i trpe dok se Srbija ne oporavi a u isto vrjeme Republiku Srpsku povezivati sa Srbijom kroz transakcije slicne onoj sa telekomom (gradnja Buk Bjele treba biti prioritet posto bi time mogli mnogo pomoci nasem opterecenom energetsom sistemu). Uz politicku stabilnost treba i stvoriti pravnu drzavu koja ce beskompromisno i surovo da istrjebi korupciju. Dalje, treba jednom i za sva vremena stvoriti stabilnu valutu a stampanje para slicno onom iz ranih 90-ih treba zabraniti zakonom. Carine treba ukinuti a poreze svesti na apsolutni minimum. Zdravstvo i skolstvo treba privatizovati, jer bi time kvalitet usluga u oba sektora porastao. To je zbog toga sto drzava potrosi 2-3 dinara u administrativnim troskovima dok 1 dinar prosljedi bolnicama i skolama. Privatizacijom i uvodjenjem sistema vaucera gubitci bi se smanjili na minimum a kvalitet usluga bi znatno porastao. Smanjivanjem poreza, jednostavnom birokratijom, politickom stabilnoscu i jos nekim dodatnim olaksicama bi privukli mnoge strane ulagace a i ljudi u Srbiji bi dobili podstrek da se bave biznisom i time akumuliraju kapital u drzavi. Pogotovo treba podsticati izvoz jer bi time smanjili dugove i izasli iz deficita. Siguran sam da bi ove i jos neke, revolucionarne, reforme dovele do stope rasta najmanje iznad 10 % godisnje a to znaci da bi za jedno 15 godina nas GDP sa 48 milijardi skocio na nekih 220 miliradi i time bi vjerovatno postali najveca ekonomija u regionu (Rumuni bi imali vecu ekonomiju medjutim njih je i mnogo vise), dok bi bruto nacionalni dohodak po glavi stanovnika bio daleko najveci u regionu.

Sve sto nam treba je strpljenje i politicka volja da se ekonomske reforme (koje su obicno bolne po stanovnistvo) izvrse. Trebaju nam politicari koji nisu oportunisti vec ljudi patriotski nastrojeni koji zive i rade po odredjenim principima i koji su spremni da se drze tih principa i kad stvari ne izgledaju bas najbolje. Za nekih 15 godina (koje mozemo iskoristiti za popravljanje demografske slike) bi postali najmocnija zemlja na zapadnom Balkanu koja bi bila u stanju projektovati svoju moc u regionu stvaranjem mocne vojske i stvaranjem jednog saveznistva sa Grcima, Rumunima i Makedoncima koje bi moglo odgovoriti ovom saveznistvu Hrvata, Slovenaca, Muslimana i Siptara.
 
Inace mislim da je nas najveci problem sto ljudi koji bi bili u stanju ovo izvesti uopste nemaju pristupa politici. Kostunica je trenutno najmanje zlo, medjutim tip jednostavno nema ni harizmu ni mastu da nesto ovakvo izvede. On je samo jedna prelazna politicka figura a nadam se da ce neko mnogo energicniji doci na njegovo mjesto, medjutim jednostavno mi nije jasno ko? :-? Na jednoj strani imas Radikale koji bi da prekidaju diplomatske odnose sa cjelim svjetom... :cry: Na drugoj strani imas LDP koji bi Srbiju da svedu na Beogradski Pasaluk... :cry: DS je nesto umjereniji od ovih medjutim ni oni nisu nesto posebno...U sustini oni su samo "liberalnija" verzija Kostunice. Nema neke energicnosti a ni politicara veceg kalibra koji bi bio u stanju da nesto bitnije promjeni.
 
bobanap:
IMA !!!!!!!!!!!
ima ljudi koji su kadri da iznesu taj teret do kraja.
veci je problem kako da se izdvoje...kako da dodju do izrazaja...

Pa to i ja kazem. Nemaju pristupa politici. Kao sto to Dis davne 1910 rece:

Progledale sve jazbine i kanali,
Na visoko podigli se sutereni,
Svi podmukli, svi prokleti i svi mali
Postali su danas nasi suvereni.
Progledale sve jazbine i kanali.

Ljudi koji vrjede su mahom ili otisli u inostranstvo ili su postali boemi (cast izuzetcima).
 
УофЦ,
ово што си написао ПОТПУНО ЈЕ СУПРОТНО ВОЉИ СРБА И СРБИЈЕ А ТВОЈИ ПРЕДЛОЗИ СУ НА ШТЕТУ СРБА И СРБИЈЕ! Прочитај још једном своју тему и схвати да она нема много везе са животом.
 
bravo !!!!!!!!!!!!!!!!!! eremita !!!!!!!!!!!!!!!!

navika je cudo !!!
navikli smo na " TOR "
na Cobanina.
sad smo u dilemi da li ovaj ili onaj Cobanin....
a mi cemo i dalje da dajemo mleko, sir...vunu.....i da blejimo po Uputstvu.....i bez zelje da od onoga sto dajemo i mi imamo bar malo koristi.....
 
Problem jesu Albanci za kooje ne vidim da ce u blizoj perspektivi se osecati gradjanima Srbije, mislim na one na jugu Srbije, narod bez istorije( a narod bez svoje istorije nece postovati ni tudju istoriju pa ce tu istu ili prisvojiti za sebe ili negirati da postoji ),narod koji nije dao niti jednoga naucnika, pronalazaca, umetnika, dakle nista stvorio nije, pa da bi nesto radio naucio je da rusi, pa rusi redom , rusi i ono sto prisvaja za sebe! U njemu se valjda javlja ambivalentan odnos prema spomenicima kulture, pa ih u isto vreme i prisvajaju i ruse!
Najgore je sto ovde ljudi ne vide i/ili ne znaju da smo mi tim Albancima vec pruzili ruku za vreme Tita koji ih je pustio u Srbiju da nadiru ko najezda skakavaca, a pre njega Aleksandar!
Dva puta su ugrizli ruku koja ih hrani, ja trecu ruku nemam! A vi?
 
joca111:
Decko koji ocekuje da moze jedna mala zemlja na Balkanu da se razvije na 5 puta veci GDP , a da sve ostale zemlje u regionu ostanu na istom nivou, da se to ne reflektuje i na njih, :):):)..............
...je decko koji obecava!

Hmmm...Po toj logici onda Hon Kong nije mogao da se razvije onako brzo tokom 1970-ih i 1980-ih? Druge zemlje nece ostati na sadasnjem nivou vec ce vjerovatno nastaviti rasti po nekoj stopi od 4-5% godisnje.
 
Norma Kampl:
Мислим, можда је ово мало контрадикторно. Ако бисмо постали регионална сила, са свиме што тај појам значи,зашто бисмо неког "пуштали да се отцепи"?

Pa kljuc ekonomskog rasta je politicka stabilnost jer niko nece ulagati u Srbiju ako zna da ce doci do novog rata. E sad reci ti meni da li je vrjedno da nas Presevo i Bujanovac koce? Mi moramo odrediti sta su nam prioriteti a te dvije opstine to sigurno nisu. Kada mi postanemo bogata drzava onda nam samo preostaje da cekamo sledeci veci svjetski sukob i onda im mozemo majku majcinu svima!!! Medjutim nastaviti ovako jednostavno znaci tracenje vremena. Istorija napreduje jako brzo sada i treba biti spreman na nagle promjene u geopolitickoj situaciji a mi nismo spremni. Hrvatska je duplo manja a imaju veci GDP od nas. Bruto nacionalni dohodak im je dva i po puta veci od naseg. :evil: Rumunija, Bugarska, Madjarska...Svi su trenutno bogatiji od nas!
 
Treba gajiti i prodavati marihuanu u EU..
U Americi vise se zaradi u proizvodnji marihuane-nego u proizvodnji psenice i kukuruza zajedno..

U.S. growers produce nearly $35 billion worth of marijuana annually, making the illegal drug the country's largest cash crop, bigger than corn and wheat combined, an advocate of medical marijuana use said in a study released on Monday.
 
joca111:
Problem jesu Albanci za kooje ne vidim da ce u blizoj perspektivi se osecati gradjanima Srbije, mislim na one na jugu Srbije, narod bez istorije( a narod bez svoje istorije nece postovati ni tudju istoriju pa ce tu istu ili prisvojiti za sebe ili negirati da postoji ),narod koji nije dao niti jednoga naucnika, pronalazaca, umetnika, dakle nista stvorio nije, pa da bi nesto radio naucio je da rusi, pa rusi redom , rusi i ono sto prisvaja za sebe! U njemu se valjda javlja ambivalentan odnos prema spomenicima kulture, pa ih u isto vreme i prisvajaju i ruse!
Najgore je sto ovde ljudi ne vide i/ili ne znaju da smo mi tim Albancima vec pruzili ruku za vreme Tita koji ih je pustio u Srbiju da nadiru ko najezda skakavaca, a pre njega Aleksandar!
Dva puta su ugrizli ruku koja ih hrani, ja trecu ruku nemam! A vi?

Ni ja, medjutim ovo nije pruzanje trece ruke. Ovo je samo privremeno rjesenje dok se ne oporavimo...To bi bila samo iluzija njihovog trijumfa. 1914 smo napravili gresku i prerano usli u koflikt a Rusija jos nije bila spremna. Da smo sacekali 10 godina Rusija bi bila daleko spremnija za rat, kao i mi, a Oktobarska Revolucija se nikad ne bi desila. Strpljenje zlata vrjedi!
 
eremita:
УофЦ,
ово што си написао ПОТПУНО ЈЕ СУПРОТНО ВОЉИ СРБА И СРБИЈЕ А ТВОЈИ ПРЕДЛОЗИ СУ НА ШТЕТУ СРБА И СРБИЈЕ! Прочитај још једном своју тему и схвати да она нема много везе са животом.

Malo propagande i misljenje se brzo promjeni!!!
 
UofC:
Ni ja, medjutim ovo nije pruzanje trece ruke. Ovo je samo privremeno rjesenje dok se ne oporavimo...To bi bila samo iluzija njihovog trijumfa. 1914 smo napravili gresku i prerano usli u koflikt a Rusija jos nije bila spremna. Da smo sacekali 10 godina Rusija bi bila daleko spremnija za rat, kao i mi, a Oktobarska Revolucija se nikad ne bi desila. Strpljenje zlata vrjedi!
Ми "ушли у конфликт"? Ми "сачекали"? Јесмо ли се ми питали? Да ли би други чекали тих 10 година?
 
jewall.jpg
 
UofC:
Hmmm...Po toj logici onda Hon Kong nije mogao da se razvije onako brzo tokom 1970-ih i 1980-ih? Druge zemlje nece ostati na sadasnjem nivou vec ce vjerovatno nastaviti rasti po nekoj stopi od 4-5% godisnje.
Nasao si specificnu siuaciju zemlje kojoj je sused Kina, komunisticka zemlja!
Ja sam naglasio da govoris o zemlji koja se nalazi na Balkanu, na istom plozaju, sa istim uredjenjem,istom perspektivom kao okolne zemlje , i time sam se ogradio od ovakvih primera! A sad kada i ti kazes da ce i druge zemlje imati privredni rast od 6 %, kada bi na taj nacin dosli mi do neke super-pozicije?
A to za Presevo i Bujanovac je cista glupot, pre svega zbog situacije u kojoj ce Kosovo dobiti nezavsnost najverovatnije! Tako da Presevo iBujanovac nikada nisu bili dalje od odcepljenja nego sad!
Realnija je mnogo prica oko podele Kosova, kao neki kompromis!
Ja se slazem da smo mi izgubili politicku bitku, ali "rat" ce se jos dugo nastaviti, i da je sada pametno povuci se da ne bi izgubilo sve! Ali ti mi zvucis ko neki preruseni siptar kada kazes to da treba dati i ove 2 opstine, pre svega zato sto tamo ima itekako Srba, a ne postoji niti jedan valjan politicki razlog da se njima ovo omoguci!
To su 2 po stanovnistvu male opstine, to nije Kosovo sa 2 mil. stanovnika, i zato se oni mogu drzati pod kontrolom, ako se to zeli!
 
UofC:
Ni ja, medjutim ovo nije pruzanje trece ruke. Ovo je samo privremeno rjesenje dok se ne oporavimo...To bi bila samo iluzija njihovog trijumfa. 1914 smo napravili gresku i prerano usli u koflikt a Rusija jos nije bila spremna. Da smo sacekali 10 godina Rusija bi bila daleko spremnija za rat, kao i mi, a Oktobarska Revolucija se nikad ne bi desila. Strpljenje zlata vrjedi!
Care, ovakvu istoriju ja nisam ucio!
Tesko da mozes da cekas susret sa nekim, ako je on vec krenuo ka tebi!
 

Back
Top