Novac i čini
Prikazujem rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Novac i čini

Tuzni_patak nije na forumu
    Trazi forum gde moze procitati svoje postove i posle 2 nedelje
    Elita Tuzni_patak (avatar)
    Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Real Beograd,Virtuelno u preseljenju,bice naknadno objavljeno
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Podrazumevano Novac i čini

Šta nam novac i današnje okruženje oko novca čine i oblikuju?

Naravno , većina nije takva to su samo oni slabijeg karaktera i sugestivniji, u koje spadam ovde samo ja.
    Znači tema se bavi onima koji su koliko toliko čvrsti, principijelni , etični, dosledni. Onaj deo koji je ionako prilagodljiv maksimalno kroz opšteocenjene osobine ljigavost,prilagodljivost, negadljivost, snalažljivost.....neće ovo ni primetiti jer savršeno komunicira sa ovakvim okruženjem.
    Dakle šta novac ugradjuje u ljudsko društvo:
    microwave office
    -licemernost
    Primer: U situaciji gde nešto "ne možete učiniti" ali uz dobar bonus može ili bi moglo i tehnički i ljudski. Ta mala licemernost se dalje prenosi uglavnom nesvesno....
    -gordost
    Primer: U današnje doba pozicija asistenta nosi osim strogo definisanih poslova i deo "lični pomoćnik" koji odmah podvede i deo razumevanja oko neraspoloženja ili sujete. To se prenosi i na ostale strukture , pa imamo i bes i sujetu direktora, vlasnika, šefa, i svakog kome se može
    -poništavanje kvaliteta
    Primer: Kad se nešto ne može učiniti , a mušterija ima veliki bonus i zahtev, onda se to nadljudskim naporima (licemernost prema svojim potrebama) učini na račun kvaliteta i životne sredine samo da ne budemo otkriveni. To se malo po malo prenese na sve sfere ljudi i rada....
    -Idolopoklonstvo
    Primer: Čim se jedanput pristane na vanredne okolnosti , taj značaj koji novcu poklanjate dovodi do zrenja i shvatanja njegove "vrednosti" i polako novac dobija još jednog idolopoklonika.
    -gubljenje etike
    Primer: U cilju ispunjenja nekog zahteva dolazi se do suprotnosti ispunjenja zahteva i etičkog principa prema društvu, sebi, nekome koji nije nezakonit ali je isplativ. Počinje se sa malim etičkim prekršajima, a vremenom to sve više biva kanalisano na legalno i nelegalno....Čak i da je sve na prvi pogled etično , svaka vanredna situacija donosi teskobu termina i mogućnosti i u biranju se sigurno krši jedno od etičkih pitanja, ali se lako zaborave.

-------------------------------------------
    U svemu ovome se gubi radost rada i kreativnog stvaranja ili nekreativnog posla ali vašeg posla.Meta se prenosi na novac, čak i dok se posao radi.....

Svuda sam naveo veliki bonus, za veliki prvi korak.
    Već za drugi korak bonus je bonus......

P.S. Bez obzira na vrstu posla siguran sam da možete naći još neke primere gde novac svojim uticajem na željan i slabiji karakter utiče na današnje društvene odnose....ovih sam se ja setio ovog trenutka.....

Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti

Početnik
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Novac i čini

Da svi se slazemo sta sve novac cini ljudima.
    Ali da li je to zaista tako?Novac tj. papir sa sarama kojem dajemo simbolicno znacenje je posledica a ne uzrok naseg ponasanja.Taj papir ne cini ljude "zlima" mi smo takvi i u ostalim sferama zivota.

Na taj nacin je samo nasa sujeta nasla nacin da kanalizuje sebe.Ona od svega pravi simbol vrednosti i to lazne vrednosti.Pridaje vaznost kamenju, metalu, krpama i gomili gvozdjurije (nije potrebno da dajem simbolicne nazive tih stvari svi znaju na sta mislim nazalost takvo podnistavanje tih vrednosti nije dovoljno da ih pobedi).Medjutim najbanalnije je ono sto izaziva nas pogled na svet.Sebe vidimo kroz druge i u odnosu na njih se definisemo .Nije vazno sto nismo uspeli da dostignemo odredjene standarde ukoliko drugi misle da jesmo mi vredimo.Ako nam se drugi dive nas ego je zadovoljen.
    Ipak to moze i da ima smisla.Drugi postavljaju vrednosti koje treba da dostignemo( dobar izgled, karakter, inteligencija, uspeh) .Bez njih one ne bi ni postojale.Mi svet stvaramo nadopunjavajuci okolinu.Kada jednom izadjes iz kalupa ostaje samo praznina.
    Vrednost ne postoji.Zato sto ona oznacava sve.U svakom smislu te reci.Time se gube ciljevi jer sve sto uradis je savrseno.Bez drugih koji ce odlucivati o standardima oni se gube.

Mozda ces reci da svaki covek gradi vrednosti unutar sebe ali to je zabluda.Ne postoji moral u tebi pa cak ni razlikovanje dobra i zla to je sve posledica podrucja u kojem zivis.
    Najveci kontrasti nama su upravo drustva koje su zivele izolovano od zapada.U africi postoje plemena kanibala, negde je incest pozeljan, u indiji mlade udovice spaljuju sa njihovim muzevima...primera ima jako mnogo.Kako mozes da budes siguran da je ono sto rade pogresno?

Mozes reci da se time stvara patnja ali ni to nasem drustvu nije strano.Osveta se ljudima nekad cini opravdana a i ona nosi bol.Tu je i patnja povredjene sujete odnosno ponizenja zbog kojeg mnogo mladih ljudi u americi izvrsi samoubistvo.Zakljucak se cini jednostavnim: lose je sve ono sto donosi patnju ali ako su ljudi sami krivi za svoj bol da li to znaci da su oni losi?Ti si kriv za osecanje nesrece usled siromastva jer zelis da imas vise.Kriv si i za osecanje ponizenja jer si dopustio sebi da se osecas tako.Za sve ovo su odgovorni standardi okoline kojoj se priklanjamo.To znaci da nema unutrasnjih vrednosti coveka jer da ih ima svi bi bili srecni.Da smo siromasni nam govore oni bogatiji od nas i mi posto njihov polozaj smatramo merom uspeha tezimo da ga dostignemo.Usled spleta okolnosti to ne uspevamo i postajemo nezadovoljni.Ponizenje je najocigledniji primer uticaja okoline na pojedinca.Jedna osoba retko kada sama moze poniziti drugu ali ako ih se skupi vise pocinju kao lesinari napadati i hraniti se komadima samopouzdanja napadnute osobe.To mogu izazvati nama banalne stvari.Zabelezeno je da u mnogim snobovskim skolama u americi pojedini ucenici trpe zlostavljanje zbog garderobe ili izgleda.I ako svi tvrde da je lose ne imati firmiranu odecu tesko se izboriti sa takvom stuacijom.Narocito ako odrastas u takvom drustvu.Nama je to neshvatljivo i mi u slucaju da odemo tamo nikad ne bi bili potreseni tako "glupom" situacijom ali za osobe koje zive u takvom okruzenju to je cesto traumaticno.(istrazivanje je cini mi se vrseno na dobitnicima stipendija u nekim privatnim skolama)

PS>
    Molim te nemoj se previse vezati za greske u navedenim primerima jer su oni tu samo da ilustruju situaciju a ne da generalizuju ili opisu ljudski rod.Stavljeni su kako bi neke stvar bile jasnije i potpuno su nevazni.Dakle pre nego sto napises odgovor o tome kako ovo nije tako vec onako [FONT=Impact]procitaj sve jos jednom[/FONT].Da ne bude ko u prosloj temi kada si moje ideje bazirao iskljucivo na par losih primera. :razz:
    Poslednji put ažurirao/la prazno : 19.12.2006. u 01:07

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Mi jesmo konformna bića , samim tim što smo socijalna bića....

Medjutim moja poenta je da novac polako deluje na sve šire i šire delove ljudskog roda i na kraju sitnim pomeranjem postaje dominantan uticaj njegov. Ne uticaj kao sistema vrednosti ili sredstva valorizacije vrednosti , već drugi uticaji.

Konstatacija da su to samo ehoi naše naravi , čak i da je tačna kazuje mnogo.
    Kazuje da se treba obratiti pažnja na te tragove naše naravi.
    Ali kazuje i da ostavljanje ovakvog sistema donosi poništenje ...samodestrukciju.

Medjutim razlika izmedju ehoa neke naravi i globalnog pokreta i nameta je velika. Jer eho je već dobro legao toj psihi i pasuje jer ga je ona i generisala. A globalno stereotipno konformno nametanje je već oblik tiranije i manipulacije i oblikovanja onih ljudi koji to ne bi bili , i onda je eho mnogo bolniji , jer se nameće ličnosti koja nije u skladu sa nametnutim , ali će pre ili kasnije postati.

Tokovi će oblikovati nove naraštaje koji će to prihvatiti kao normalno i "kako bi inače moglo" neophodno. Iz tog ugla gledano ne mogu da ove sitne uticaje novca podvedem kao ehoe lične sujete i ambicije , gladi ili animalnog kod čoveka , jer je to posledica i kumulativnog dejstva sredine na pojedinca....

Početnik
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

To nije eho vec stanje svesti.I to svakog coveka samo sto se ispoljava na drugacije nacine.Neko ga ispoljava kroz novac, neko kroz inteligenciju, neko kroz dobrotu.Medjutim te mnogobrojne razlicitosti kao sto kazes su pocele da se stapaju u jednu potagu za iluzijom.Uticu na one kojima nije potrebna.Niko nije zrtva vec se ljudi prilagodjavaju vecini.Pri tom novac nije vece zlo od sujete vec njena direktna posledica.Cesto mi kazu da je novac nuzno zlo ili potreba ali ne znaju da objasne sta ce im novi auto ili namestaj.I to je mnogo vise od prakticnosti.Postaje nas simbol kojim drugima dokazujemo koliko smo dobri.
    Najveci paradoks su kriminalci.Oni otimaju od drugih kako bi imali vise i bolje a da pri tom realno to nije posledica neke njihove izuzetne sposobnosti.(osim mozda u kradji) Ipak stvari koje poseduju same po sebi izazivaju divljenje drugih iako iza toga ne lezi nikakvo pokrice.

Novac ne pokrece svet vec kuce, auta, dijamanti i zene.On je samo nacin za pribavljanje statusnh simbola ili u nekim slucajevima (cesto tvrdicluka) sigurnosti.
    A dejstvo sredine se ne vrsi samo kroz novac vec i kroz stvari koje on moze kupiti.Lista je dugacka od pameti, zdravlja, srece(da ona se moze kupiti, neke osobe dozivljavaju ekstazu prilikom kupovine)
    uspeha, postovanja, lepote...Ukratko sve.Ukoliko posedujes novac a obolis vece su ti sanse za izlecenje, a pametnima se smatraju visoko obrazovane osobe koje time dobijaju i postovanje i priliku da zeni kupe sise (naravno ukoliko gospodja pozeli).Osim zdravlja tj. produzenja zivota sve ostalo je naravno iluzija koju nam namece nasa obolelo drustvo.
    Taj negativni uticaj je prisutan od pocetka civilizacije ali nije bio toliko masovan i rasprostranjen iz gore pomenutih razloga.
    Buduci narastaji vec to sve prihvataju kao normalno jer drugacije ne moze.Kao sto vidis vec se blizi bozc i praznici.Ove nedelje bice potrosene milijarde dolara na nepotrebne gluposti.Predmeti su postali zamena za zivot.Radis, dises, zivis za kupovinu.Kod nas su zbog siromastva praznici manje komercijalizovani ali duh zapada kruzi kroz svetlost sa TV ekrana i obuzima sve.Mozda bi to nazvao tiranijom i manipulacijom ali meni se ipak cini da je danas usled napretka samo eskaliralo ono sto oduvek postoji u ljudima.
    Ako pogledas prosle cvilizacije najvise je ocuvano ono sto su smatrali luksuzom.Pa cak i u nasim epskim pesmama jasno je izrazeno divljenje prema bogatima opisom njihove raskosi.
    Uticaj drugih koji sam opisala je onaj u kojem su ljudi sposobni da vide vrednost tamo gde ona ni preko simbola ne postoji.U teoriji bi trebalo da samo najsposobniji pojedinci imaju bogatstvo koje ce time drugima dokazivati njihovu sposobnost.Ali i samom zeljom za pokazivanjem se gubi dubina i jedino sto postaje vazno je tudja slika o tebi a ne ono sto si zaista.Pojam budi ono sto jesi je postao toliko otrcan da mi se vec sada prevrce u zelucu sto ga spominjem.Ako su svi vec toliko svesni toga zasto se ocajnicki trude da impresioniraju druge?
    Zato sto nisu svesni svog postojanja vec sebe projektuju kroz druge ljude i stvari.Ne zive u stvarnosti vec u dogadjajima, slikama i recima...
    Drustvo ima snazan uticaj ali uvek mozes uz malo maste stvoriti alternativu danasnjem zivotu.
    Ljudi koji nisu u skladu sa nametnutim vec pokusavaju stvoriti drugacije nacine.Nisu slobodni od svog ega ali na neki nacin jesu ili barem pokusavaju od materijalizma i novca.Tako da novac kao globalni pokret ima i svoju opoziciju...
    Poslednji put ažurirao/la prazno : 19.12.2006. u 21:39

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Zato sto nisu svesni svog postojanja vec sebe projektuju kroz druge ljude i stvari.Ne zive u stvarnosti vec u dogadjajima, slikama i recima...

Da , ovo je suština života današnje civilizacije (globalno).Ono što ja zovem animalno, ali i virtuelno.Virtuelne senzacije koje nadopunjuju realne kojih manjka....
    Mada je iz ugla smrtnog časa potpuno opravdano. Što mi malo sugeriše da je strah od smrti mnogo ojačao i da je ovakvo ponašanje jedna njegova manifestacija....

-------------------------------------------------------------------------

Sujeta postoji od vajkada ali nije bila ispoljena toliko. Ali i da jeste, moja poenta je da kumulisani uticaj društva i odnosa i merila vrednosti i sujete nije bio toliko nadmoćan i kreator tokova življenja....
    Tako da mu se moglo oprostiti podsticajno ili destruktivno dejstvo....
    Ali kad postane kreator tokova življenja , onda to postaje vrlo ozbiljna stvar. Hvatati se za kontinuitet postojanja je zločin u tom slučaju , jer kao što polako penjanje automobila na pločnik prestavlja smetnju ali ne i opasnost , tako brza vožnja po pločniku prestavlja ubistvo , destrukciju , a ne saobraćajni prekršaj.....Formalizam koji ovde na forumu vlada kao odsjaj težnje da nedovoljno zrele osobe nadmoćno likuju svojom logikom nad njima neshvatljivim mudrijim rešenjima je i u ovome prisutan. Kao prihvatanje da je kretanje kretanje, postojanje automobila , postojanje automobila , tako je kako je itd.

Izvini što sam te ovim uvredio , ali je bilo potrebno, baš da bi se razbio kontinuitet formalizma...
    Ipak tvoj post je neophodan kao dobar pregled tumačenja uticaja novca kroz projekciju sujete kroz sve stvari....i naravno da je tačan......(da li dve suprotne teze mogu da budu istovremeno tačne?)

Poznat AntunTun (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    181

ja imam zhelju al onda prochitam...

bash da bi se razbio kontinuitet formalizma...wtf?...patak kako da pitam a da se ne uvredish...jesil najbolji shahist u parq?
    Voistinu.

Početnik
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

tuzni patak>>
    Sujeta postoji od vajkada ali nije bila ispoljena toliko. Ali i da jeste, moja poenta je da
    kumulisani uticaj društva i odnosa i merila vrednosti i sujete nije bio toliko nadmoćan i kreator tokova življenja....

Cini mi se i da sam to objasnila.Ljudi nisu imali sanse da je ispolje.Vecinom su bili radnici i seljaci koji su samo prezivljavali.Takodje ni drustvo nije toliko bilo napredno kao
    danas(globalizacija, tehnika...)Stvari se menjaju ali nasa zelja za savrsenstvom uvek
    ostaje.Bilo da je vidimo u lepoti ili inteligenciji ili novcu.Samo sto je novac univerzalan i
    daje vrednost svemu pa je lakse prihvatljiv od pojedinacnih primera.
    A pojam kao automobil nepostoji.Smisao i vrednost mu daju ljudi.Taj smisao je ujedno i
    teznja sa kojom se savrsenstvo ispoljava.Mozda previse koristim izraze ego, sujeta ili
    savrsenstvo ali ja to vidim u skoro svakom ljudskom delovanju.Ne samo u tipisno
    formalnom novcu vec i u smehu, umetnosti, motivima i zeljama pa cak i u tebi.Ne
    posmatram tu teznju kao nesto negativno vec nepotrebno.Dokazivanje sopstvene
    nadmoci ne donosi srecu niti prezivljavanje.Nema nikakvu drugu funkciju osim

autodestruktivne.
    Ti si medjutim novac izdvojio i proucavas ga kao posebnu pojavu i snazan uticaj u
    daljem razvoju coveka i civilizacije.Medjutim ja to ne cinim zato sto mislim da je najveci
    problem u coveku a ne pojavi koju je on prouzrokovao.Zanimljiv je i nacin na koji on kao
    izdvojena celina utice ali je zanemarljiv kada nije direktno vezan za uzrok.Naravno u
    odredjenim situacijama on konkretno postaje uzrok daljeg razvoja licnosti ali kroz
    predmete, opsesivnu zelju za sigurnoscu i konzumerizam ne kao izdvojena jedinica sam
    po sebi.

Ne volim formalizam u bilo kojem smislu jer ogranicava razvoj ideje.Nisam primetila da
    se oseti u mojim recima.Mozda ga ti tako shvatas zbog navodjenja nekih vec poznatih
    stajalista kao primera...
    ili ga mozda zaista koristim jer ipak zivim pod uticajem okoline...
    Ne zelim da likujem vec iznosim svoj pogled na svet.Pokusavam da zivim i borim se
    protiv sujete u sebi...Naravno propusti se uvek desavaju ali u ovom primeru ne obaram
    tvoje teorije niti se suprotstavljam idejama.Samo mislim da nema potrebe razdvajati ih.

Nemoj se izvinjavati vidis da nisi uspeo razbiti kontinuitet formalizma.Ja i dalje po
    svome. :razz: Mozda da pokusas malo sire da objasnis svoje stavove o novcu kao sili
    koja menja svet (bez animalnih teznji coveka) :smile:
    Poslednji put ažurirao/la prazno : 20.12.2006. u 23:41

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Pa ukratko ću to objasniti ovako:
    Promenimo sistem valorizacije tako da bude drugačije orjentisan , ne preko novca već preko nečeg drugog.

Ako je to moguće (ja smatram da jeste) onda ostaje sujeta, jel tako.....
    Ali se uticaj novca više ne javlja , bar ne u ovom obliku i obimu kojim sada pretenduje da gospodari.
    Naravno da ću imati i dalje projekcije sujete i animalizma ljudi u valorizaciji ljudi , rada, uspeha, odnosa , svadja i pretnji. Ali će ti uticaji biti sasvim drugačiji od onih koji su sada upravo zbog različitog u novcu , a ne u sujeti čoveka.
    Prevedeno : Produkcija loših osobina ide kroz sintetičko dejstvo i novca i sujete i animalizma. Tako imamo tri dejstva , novca, sujete, novčanog dejstva na okruženje i promene istog i kumulativni efekat okruženja , posledica i novca na psihologiju čoveka.
    Promenom novca kao valorizatora (što može da se desi, ne znam dali i hoće) otpašće dve velike kategorije u produkciji loših osobina i ostaće sujeta.Zato mislim da moramo odvojiti ove kategorije i ne vezivati valorizaciju za novac kao jedino moguću i na taj način u startu se odreći bilo kakve promene jer se inače poistovećuje postojanje novca i uopšte egzistencija sujete. Pošto je sujeta mnogo jaka , ova prethodna relacija ubija svaku nadu i želju za pronalaženjem i razmišljanjem o nekom drugačijem sistemu valorizacije.....

Tj postajemo demagozi novca , fanatici novca i sve ostalo blago izjednačavamo sa neprirodnim ili nedruštvenim i tako ujedno i nemogućim....

Početnik
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Ti si to postavio da odvajanjem novca od sujete i njegovim nestajanjem ce se promeniti uticaj na svet.A sta ako bi se izgubila sujeta? Onda novac ne bi imao nikakav znacaj...
    Zato je besmisleno izdvajati ta dva pojma.A cak i kad ne bi postojao novac ljudi bi ponovo nasli nacin kako da svoju sujetu ispolje kroz materijalne stvari.Samo sto bi taj proces bio mnogo sporiji bez trgovine.
    Kada novac nije bio toliko razvijen sve se odnosilo na kraljeve poklone, trampu i poreze u vidu naturalne trgovine.Ali i tada su postojale haljine, dijamanti, kola, patnja i zavist.
    Iako je sistem danas napredovao nije nemoguce da funkcionise bez novca.Mogao bi da se pokrece kroz direktne poklone.Radis i time dobijas povlastice direktno od proizvodjaca bez posredstva novca.Ovo je samo ideja ne nacin kako bi to ikada moglo da funkcionise zato sto novac osigurava jos jednu stvar a to je matematicki tacna suma koja omogucava prakticnost.Medjutim bilo bi zanimljivo ziveti u zemlji gde je novac potpuno bezvredan a potrebe za zivot dobijas direktno od kompanije pod uslovom da radis.To bi sprecilo danasnji kriminal jer bez novca ne bi mogli imati stvari (verovatno bi nasli nove nacine) Takodje bi bila eliminisana konkurencija, dok bi korupcija porasla.
    Drzava bi zadrzala slicnu osnovu samo sto bi sve bilo komplikovanije i mutnije.
    Ovo govorim samo hipoteticki ali bi ponovo svako po zaslugama mogao dobijati predmete koje pozeli.Time bi medjutim mogucnost izbora bila eliminisana ekonomija bi bila totalitarna i monopolisticka.Sad nema potrebe da objasnjavam dalje ovu ideju i razradjujem je ovo sam samo navela kao odrzivost sistema kroz bilo kakvu vrednost bilo da je u novcu ili direktno u predmetima.Naravno ne treba zanemariti uticaj novca na danasnji zivot ali njega ne bi bilo da nije ocigledne sujete.Kada bi se ljudi posvetili razvijanju sujete samo na svom izgledu, intelektu i snazi bez potrebe da to dokazuju drugima kroz materijalno opipljive stvari zivot na planeti bi bio mnogo podnosljiviji.
    Novac bi idalje mogao postojati kao sredstvo transakcije ali ne kao sila koja oblikuje zivot.

Elita Šakal (avatar)
    Učlanjen
    12.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    244

Hm...priviđa mi se...razgovor sa samim sobom...m-daa...dobra stvar...

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

"Ti si to postavio da odvajanjem novca od sujete i njegovim nestajanjem ce se promeniti uticaj na svet.A sta ako bi se izgubila sujeta? Onda novac ne bi imao nikakav znacaj...
    Zato je besmisleno izdvajati ta dva pojma.
    .........
    Time bi medjutim mogucnost izbora bila eliminisana ekonomija bi bila totalitarna i monopolisticka."

Ekonomija o kojoj ti pričaš je praktična ekonomija , tj 100% zasnovana na novcu, i jasno je da si ono što nazvah fanatik novca.
    Sad ja više ne znam da li postoji značenje ekonomije i kao uredjenih odnosa prilikom proizvodnje i raspodele i potrošnje dobara?
    Ako postoji , onda takva ekonomija jeste valorizaciona , ali ne ide preko novca....
    A i valorizaciona je zbog nedostatka osnovnih životnih potrepština.
    U prevodu civilizacija još nije (a kad će ne znamo) na nivou mogućnosti da sebi obezbedi civilizacijsko dostojanstvo , a to je da svaki pripadnik ima obezbedjene egzistencijalne uslove.
    Ovo poslednje je OSNOVNI PREDUSLOV POSTOJANJA DEMOKRATIJE , i bez toga demokratija ne postoji. A sa tim opet ne znači da postoji , već mora još puno toga da se radi....
    Na ovaj način dodjoh do toga da će najveći podrivači demokratije biti kapitalisti (što i jesu).
    Vrlo lako će demokratija skliznuti u demopatiju.
    Kad dostignemo civilizacijsko dostojanstvo (u smislu da možemo svakom pojedincu garantovati egzistenciju i osnovne potrebe, tek onda možemo govoriti o ponovnom obnavljanju različitih oblika organizovanja društva....
    Do tada , striktno , razvoj proizvodnih snaga diktira oblik političkog uredjenja.

Tada će se recimo moći birati izmedju komunizma , utilitarizma, demokratije ili neke nove valorizacije ljudi. Jer uredjenja sistema su ništa drugo nego favorizovanje jednog od oblika valorizacije ljudi.Komunizam je u osnovi humanističko-društveni obojen, utilitarizam futuristički(u smislu strategijske nauke koja se tako zove) i tehnokratski obojen, demokratija humanističko-pojedinačna,izolovano obojena, tehnokratija je sposobnostima obojena, elitizam egocentrično-sugestivan tip uredjenja sistema.

Kao rezime ostaje jedino da sledećem koraku smetaju upravo USA i medjunarodne koorporacije, a da evropa kroz razne oblike organizovanja pokušava da dostigne civilizacijsko dostojanstvo.

Početnik
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Sto fanatik?Izlozila sam mane u koje bi danasnje drustvo zapalo u slucaju da novac prestane vredeti.
    U egzistencijalne potrebe se ne racunaju dijamanti i skupa auta.Medjutim takvo postojanje vrednosti podstice sujeta dok je novac samo posrednik.Dakle drustvo bi ostalo slicno i sa i bez postojanja novca.
    Inace ja zelim da nestane bilo kakva materijalna vrednost.Ako se dogodi takvo nesto novac ce biti potpuno beznacajan cak i nepotreban...Medjutim to je samo zelja....

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

To se sad samo lažemo.....

Početnik
    Učlanjen
    09.01.2007.
    Reputaciona moć
    0

Sujeta je jedna od prvih osnova na kojima pociva drustvo .
    Drustvo uglavnom i pre svega postoji za sujetu .
    Osnov savremenog drustva pociva na novcu .
    Covek se brzo navikne na sve blagodeti koje mu novac
    donese. Ali zatim ne uziva u sreci i stvarima koje mu je isti doneo
    i koja mu je vec u rukama . Nego odmah pocinje da cezne za
    srecom uobrazenom koju smatra vecom i do koje ce stici
    sa vecom kolicinom novca . Na tim osnovama se gradi citav savremen svet
    i to se uveliko favorizuje i podstrekava kroz razne vidove takmicenja
    i merila uspesnosti .
    Cilj koji se zeli i kome se stremi uglavnom postaje sve veci a samim tim i nedostizniji
    To na kraju dovodi do toga da se sve do tada postignuto umanji i unizi i da
    do tad postignuto nema nikakvu vrednost u odnosu na ono nepostignuto
    i precenjeno .
    U tome lezi veliki broj nesreca covecanstva .
    Neron je hteo da bude pesnik a kaligula pevac .

Učlanjen
    13.04.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    20
    Reputaciona moć
    259

Ne takmičenja.....Poništenja drugog.....

Početnik
    Učlanjen
    09.01.2007.
    Reputaciona moć
    0

Trzisna privreda ...konkurencija ...

Učlanjen