Teraformiranje - Radjanje Svetova

montekristo

Zainteresovan član
Poruka
251
Da li je moguce - negde sam gledao nesto tako ali ne znam gde - bombardovati neku planetu velikim brodovima "balonima" punih ne vazduha nego nekog drugog materijala - pojma nemam kog, mogu samo da lupim mislim da je neka trava u pitanju- da bi se formirala atmosfera? Sta znate o Teraformiranju uopste i koliko je to fantastika a koliko zaista istina.....
 
Pročitaj trilogiju Crveni, Zeleni, Plavi Mars od Kim Stenli Robinsona. http://en.wikipedia.org/wiki/Mars_trilogy
U tim romanima je na zanimljiv način opisano teraformiranje Marsa i njegova kolonizacija.

To je inače česta tema u SF-u, bez teraformiranja ne bi bilo moguće smestiti radnju na druge planete.
Ima raznih ideja kako prilagoditi neku planetu našim uslovima života. Jedna od njih je i slanje, za tu svrhu, prilagođenih i odgajenih mikroorganizama. To bi verovatno trajalo vekovima.

Bliš je u Zvezdanim sporama dao potpuno suprotnu ideju - ljudi se prilagođavaju uslovima života na drugim planetama, pa postaju najrazličitiji životni oblici ali svi zadržavaju ljudsku svest. http://www.sfsite.com/08b/ss110.htm
 
Šta je par vijekova prema istoriji svemira?
Kada se razmišlja u velikim prostornim razmjerama pojmovi vremena moraju se korigovati a planovi praviti malo dugoročnije. Par stotina godina da bi se dobio na raspolaganje cijeli jedan svijet uopšte mi ne zvuči mnogo dugo.
 
Kad smo već kod dugoročnog planiranja. Šta mislite koliko godina je građen kineski zid?

Veliki zid je najveća odbrambena građevina stare Kine i jedan od svetskih arhitektonskih čuda. Izgradnja velikog zida je trajala više od 2000 godina, od perioda Proleća i Jeseni ( 770.-476. godine pre n.e., perioda Zaraćenih država ( 475.-221. godine pre n.e. ), pa sve do kraja perioda u kome je vladala dinastija Ming ( 1368.-1644. godine ).

Tričavih par stotina godina za dobijanje jednog cijelog svijeta.
 
U naucnoj teoriji teraformiranje je vec prilicno razradjena tema.
Odnosno tehnike i metodi koji bi se upotrebili postoje na papiru, samo jos ostaje da tehnologija svemirskih letova uznapreduje dovoljno da budu primenjeni.
Naravno jednom kada budu pocelo da se sprovodi teraformiranje sigurno ce se naici na niz novih problema o kojima se sada i ne sanja.

Kao sto dan rece K.S. Robinson je u svojoj trilogiji to odlicno prikazao.

Ovako napamet cini mi se da su razradjene tri tehnike za delovanje na teraformirane planete iz svemira ili orbite
- bombardovanje povrsine planete ogromnim gromadama leda (vestacki stvorenim ili skinutih sa kometa) radi stvaranja vodenih povrsina ;
- orbitalna ogledala radi usmeravanja suncevih zraka u cilju povecanja temperature i izjednacavanja klimatskih razlika ;
- zasejavanje iz orbite raznih vrsta materijala za delovanje na atmosferu i povrsinu planeta.

Naravno ni jedna od tih tehnika niti bilo koja druga nije dovoljna sama po sebi vec su samo deo mnogo obimnijeg projekta.

U svakom slucaju teraformiranje Marsa, posto je najverovatnije da ce to biti prva planeta koju cemo pokusati da naselimo ce biti najveci poduhvat u istoriji covecanstva sa kojim po trajanju, obimu, slozenosti, troskovima... ne moze porediti nista sto je covek do sada preduzeo.
 
Teraformiranje marsa ce biti malo morgen ikada, ako ga budu radili sa zemlje.
To samo kolonisti mogu da odrade, sami od sebe.
Da pojasnim.

Nikad, nikad covecanstvo nece evoluirati iz pit bula u humano, napredno i socijalno inteligentno bice. Bez toga nema govora o nekom projektu koji ce se raditi od 300 do 1000 godina.

Ratovi, opsade, sankcije, terorizam, iskrivljena upotreba uN i ostala globalna sranja ce kociti taj projekat stolecima.
Pitanje vlasnistva nad teraformiranim i slobodnim delovima marsa?
Ko ce dobiti glavni kolac? Naravno, najjaca svetska sila (sile) datog momenta koji ce prosiriti svoju teritoriju na mars i biti jos bogatiji i snazniji...

Znaci, jedino kad se clovecstvo ujedini, kad zavlada totalni komunizam, kad nebude vise granica, podela na nacionalno-materijalnoj osnovi, onda mozemo razmisljati o poduhvatima te velicine.....
 
Nece biti tako, jer vec sada imamo tri velike sile, Ameriku, Rusiju sa Evropom i Kinu, a kao sto je Orvel predvideo to je dovoljan broj za ravnotezu u svetu, cim bi jedna pokusala da se osili, ostale dve se udruzuju i ebu joj kevu. Zato ce lepo sve da se resava sporazumima i svi ce biti ravnopravno zastupljeni, kao u vicu, bili Amer, rus i Mujo ...:D
A svetska vlada ce se uspostaviti cim se pojavi globalna opasnost, nema sumnje.
 
Pa, sad ja sam ovde samo postavio pitanje na naucnoj osnovi. Politika je odvec dosta zamrsena da bih o njoj razmisljao ali svakako da ima veze sa ovim. Znam da to sigurno nece poceti u skorije vreme, ali mislim da je potrebno da se pojavi neka globalna pretnja opstanka Zemlje uopste da bi se svet ujedio oko tako neke ideje. - Eto sad i ja poceh da lupam - :)
 
Politika je i te kako presudan faktor u svim clovecijim dostignucima, u bilo kojoj oblasti.....

Bez sukoba, dokazivanja i prestiza nema napretka i razvoja, to i ptice na grani pevaju...:)

Nazalost, najveca prakticna dostignuca su upravo rodjena za ratne potrebe, trka u osvajanju svemira se trkala prvenstveno radi prestiza, onda zbog same nauke i napretka, genetika lezi na mengeleovim monstruoznostima itd.....

Znaci, teraformiranje ce se odradjivati ili zbog prestiza date sile, gramzivosti ili neke globalne opasnosti.

Sam od sebe, bez gore nabrojanih faktora, covek nikad ne bi iz svog konformizma tako nesto zapoceo.
Lakse mu je na "papiru" to odlaprdati, uzivajuci u sopstvenom beskorisnom geniju.
 
zex1:
Teraformiranje je jedino uspelo u filmu Totalni opoziv.
Da malo pojasnimo odnos filma i stvarnosti.
Sjećate li se ove scene:

Naravno, scena iz čuvenog filma The Trip To The Moon, snimljenog daleke 1903. godine. Trebalo je da prođe 66 godina da bi, jednog ljetnog dana 1969. to postalo stvarnost.

Ogromna je nesrazmjera u grandioznosti poduhvata putovanja na Mjesec i teraformiranja Marsa, ali je isto tako i velika nesrazmjera tehnologija iz 1969 i 2030. pa nije nemoguće da tih godina počne realizacija jednog takvog poduhvata. Zašto da ne?
 
Površinska temperatura Marsa ide u širokom rasponu od -140 do +20 stepeni Celzija. Ovo je posljedica veoma rijetke atmosfere. Ako bi Marsu dali bogatiju atmosferu i površinsku vodu došlo bi do formiranja oblačnog sloja pa bi se, efektom staklene bašte, maksimalna temperatura nešto podigla a minimalna dovela mnogo bliže normalnoj (za nas normalnoj).
Problem s Marsom je niska gravitacija. Mars je skoro duplo manji od Zemlje (0,533) pa mu je gravitacija znatno manja (0,376g) što, kombinovano s gravitacionim djelovanjem dva mjeseca ima za posljedicu veliko "curenje" atmosfere koja bi se stalno morala nadoknađivati.
 
Bravo, Mr Garw, uzeo si mi rec iz usta.Nehigijenski, ccccc....:)

U filmu Armagedon je to fino prikazano...
Ja definitivno navijam za mars. Ima brate naj uslove za kolonizaciju.

Malo teraforma, malo genetskog inzinjeringa i eto ga....zato zapevajmo svi
"Idemo na mars, idemo na mars..." :):)

Salu na stranu, sf pred sebe....

Smatram da je kolonizacija jako ostvarljiva u buducnosti.
Prvo bi kolonisti morali ziveti u podzemnim ili nadzemnim habitatima, polako gradeci sebi osnovnu civilizacijsku infrastrukturu, prvenstveno poluautomatizovana postrojenja za stvaranje hrane, vode (ako je potrebno, jer je mars zasigurno ima), vadjenje rude i njihove prerade...uglavnom sve stvari koje bi koloniju sto brze "otkacili" od zemlje...

Tek onda bi se sa samog marsa moglo pristupiti teraformiranju, u znaci kontrolisanim uslovima gde bi se greske mogle "na licu mesta ili in the face of the place" ispravljati..:)

Mogu oni, mogu, ali treba prvo uspostaviti novi (americki) svetski poredak, znate?
 

Back
Top