Nove oznake činova

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
Stižu rozete i širiti
M. VUKSANOVIĆ, 16. decembar 2006

VEĆ od naredne godine, pripadnici Vojske Srbije imaće nove oznake i činove koji su urađeni u duhu srpske istorije i tradicije, i predstavljaju definitivan raskid sa nekadašnjim oznakama Jugoslovenske armije.
Temeljni znak Vojske Srbije predstavljen je u formi heraldičke kompozicije dvoglavog belog orla sa dvema ukrštenim sabljama sa zlatnim rukohvatima, sečivima okrenutim nagore, zlatnim krinovima i krunom. Na grudima dvoglavog belog orla je štit polukružnog oblika crvene boje, podeljen belim krstom na četiri polja sa po jednim ocilom u svakom polju.
Ovaj znak biće ugrađen na zgradama Ministarstva odbrane, Generalštaba, kasarnama i ispred svakog vojnog objekta, a nosiće ga i pripadnici Vojske na šapkama ili beretkama.
Znak pripadnosti Vojsci Srbije je predstavljen u formi poluokruglog štita crvene boje i zlatnog obruba, podeljen belim krstom na četiri polja sa jednim oscilom.
Najveće promene su u činovima, koje više neće imati oznake petokrake, već rozete.
Jednu rozetu imaće potporučnik, dve poručnik, tri kapetan, a četiri kapetan prve klase. Major će nositi jednu rozetu, delimično oivičenu širitom od srme zlatne boje.
Potpukovnik će imati dve, a pukovnik tri rozete.
General-major će imati dve rozete zlatne boje postavljene paralelno, general-potpukovnik tri rozete u formi trougla, a general-pukovnik četiri rozete postavljene u formi romba.
Činovi podoficira Kopnene vojske označavaju se širitom od srme srebrne boje. Vodnik i vodnik prve klase imaće po jedan, odnosno dva širita, stariji vodnik jednostruki romb, a zastavnik dvostruki romb sa širitima.
Početkom godine očekuje se da će krenuti izrada novih oznaka pripadnosti Vojsci Srbije i oznaka činova.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=97591&datum=2006-12-16
 
Sve je to lepo... samo ne znam kako ce stajati na Titovim uniformama... Dzaba lepe oznake kad je uniforma iz 1941... To su uradili u Republici Srpskoj i Crnoj Gori... pa smo videli kako je smesno...

Jos kad se uzmu u obzir i smesne maskirne uniforme Mile Dragic... koje su najgore koje je taj proizvodjac ikada napravio... po sopstvenom priznanju... Pa jos kada vidimo Nacelnika GS u toj uniformi u Nisu pre neki dan... pa kosulja na bluzu, kako ga je JNA naucila, a ne kako je pravilno... Pa kapa tipa SMESNA i MALA... E stvarno mi dodje da placem... Dokle god nam debeli pukovnici model JNA '50 budu birali i krojili uniforme... nema nade... bicemo smesni kao ringispil... A kad se oformi strucni tim... ili se prepise od ljudi koji su to vec uradili pametno... ili bar kupi Mile Dragic uniforma koju nose Kobre ili koja je za izvoz... Onda ce se nazreti tracak nade... :)

pozzdrav :)
 
Dajte ljudi da vidimo neke slike.A imali vesti o potpunom prelasku na m-21 kao osnovnog naoruzanja ili se od toga odustalo.Jos dok sam ja sluzio 2003/04 su nam govorili da cemo preci do kraja naseg roka a sad ide 2007 a od pusaka nista.A sto se tice svecanih uniformu definitivno treba unajmiti nekog dobrog modnog kreatora,ipak mnogo utice na celokupni imidz.
 
m-21 koliko znam je vec u proizvodnji... a neki su kontigenti zavrsili za inostrane jedinice u okviru UN. Sto se nas tice, prvo moraju da usvoje i novi kalibar, pa tek onda da usvoje novu pusku. Uz to jedva su skupili novac za hitan remont aviona, s obzirom na to tesko da ce m-21 biti u vecem broju uvedena u upotreba u naradenih 2-3 god.!
 
Najbolje je kad ushtekash donaciju i dobijes najbolju kamuflazhu na svijetu.

Ovako:
30032006-1.jpg
 
Po svemu sudeci jedna od najboljih uniformi je uniforma koju su nosile 80ih jedinice za posebne namene bivse JNA.Bila je kafene boje i nepoderiva.Pojma nemam za sluzbenu oznaku,ali bolju uniformu necemo nikad imati.Plus dzemper koji su nosili padobranci.Sara je najmanje bitna,sa njom se nedobija nista.Sta znace nekom artiljercu sare na uniformi.Za izvidjace i jedinice za posebne namene netreba zaliti pare za nabavku dobrih unifomi.Za ostatak vojske koju uopste i nemamo je manje bitna stvar.
 
Hrvati su dobro odradili posao... Obicna vojska nosi jednobojne smb uniforme, ali imaju i sarene... Ipak se razlikuju od staresinskih koje su klasicne americke, samo ne znam da li ih siju ili kupuju od Amerikanaca... Pre par meseci su uradili novu ratnu uniformu sa digitalizovanom sarom... Totalno je interesantna... Sara je napravljena od silueta Hrvatske koje su naslagane jedna na drugu u raznim smerovima... a boja je proracunata optimalno po njihovom istrazivanju, za strategijom planirana borbena okruzenja...

Video sam je i mnogo mi se svidja... mozda je ima i na netu... treba pogledati!
 
sumnjivo lice:
Po svemu sudeci jedna od najboljih uniformi je uniforma koju su nosile 80ih jedinice za posebne namene bivse JNA.Bila je kafene boje i nepoderiva.Pojma nemam za sluzbenu oznaku,ali bolju uniformu necemo nikad imati.Plus dzemper koji su nosili padobranci.Sara je najmanje bitna,sa njom se nedobija nista.Sta znace nekom artiljercu sare na uniformi.Za izvidjace i jedinice za posebne namene netreba zaliti pare za nabavku dobrih unifomi.Za ostatak vojske koju uopste i nemamo je manje bitna stvar.
Ako je to onaj dzemper na koji ja mislim ja imam taj, siv , debeo pola centimetra, pleten duplim vezom, nevidjen je , koristili su ga i alpinisti i sl.
 
mi smo imali vrlo zanimljive uniforme... nocu bi nosili skroz crne , tj kada su bile nocne akcije i kada bi to uslovi dozvoljavali (nemas ti vrermena da se presvlacis kad hoces) a dnevne su nam bile standardne maskirne, medjutim ono sto je specificno je to da smo mi imali nasivene dzepove za municiju , tj zarzere... napred bi uspravno stojala dva reda po 4 magacina a nazad malo iznad struka 1 red po 3 zarzera... bio je to vrlo dobar nacin da se ponese sto vise municije, da se teret ravnomerno raspodeli a da se i dobije inprovizovani pancir... tj zastita... jer u vecini slucajeva pancire nosili nismo , one od kelvara imali nismo a ovi su bili preteski za duga pesacenja...dosta su bila stvarno kvalitetno izradjena , kasnije su i dugmad na otkopcavanje zamenili onim metalnim boljim , jel su dugmad koliko god dobro zasivena biola stalno otpadala a i ovo je bilo lakse otkopcati...
 
sumnjivo lice:
Mislim na dzemper sa rol kragnom i rajfeslusom do prsa.Nije nesto debeo,ali upravo ta kragna je spas po hladnom vremenu.
Meni i tebi jako poznat dzemper a izuzetan je, pisao si o smb uniformama koje smo mi imali bile su extra kvaliteta kao i prve maskirne koje smo imali bile su kvalitetne sasvim sigurno takve uniforme nasa vojska nece da vidi barem u skorije vreme
 

Back
Top