brak bez seksa

ih boze pa kavih sve slucajeva ima... bio je skoro slucaj (nije bas neki primer, al setih se) u trenutku istine kao žena je imala ili ima jos uvek enku bolest nisam razumeo i tipa 10 godina nisu imali sex, ona mužu nalazi švalerke, a ovako super funcionišu i vole se... mislim hoću reći ko zna zašto i kako, neko ne može, neko neće, verujem da u velikom broju brakova sa dužim stažom sex je vrlo redak ili izostaje uopšte ali oni žive super, ukazuju pažnju jedno drugom, prosto dele život... u nekim situacijama i posle nekog vremena sex pada sve niže na listi prioriteta ako je nekome i pio na vrhu...

..ovo nije bash tachno...u nekim brakovima - da, u velikom broju - ne..
 
dobro pitanje šta je veliki broj da se bacam merama, ali kolko mene percepcija služi, u značajnijem broju da... rekoh redak među supružnicima, dok svako vodi svoju sex. politiku... to je sistem kkod pola varošanske Srbije rekao bih...
 
dobro pitanje šta je veliki broj da se bacam merama, ali kolko mene percepcija služi, u značajnijem broju da... rekoh redak među supružnicima, dok svako vodi svoju sex. politiku... to je sistem kkod pola varošanske Srbije rekao bih...

..pa moja percepcija je drugachija.. :)
..gledajuci starije parove oko mene, retki su oni kod kojih sve funkcionishe osim seksa..
..prestanak seksualnih aktivnosti je chesto posledica drugih poremecaja u braku,
a zashto se ti brakovi ne rasturaju, to je vec petnaesta tema.. :(
 
Ajde ovako..s moje tačke gledišta...Za mene su ljubav prema muškarcu, deci, prijateljima, roditeljima, različite vrste ljubavi. Prijatelje volim, bez potrebe da sa njima budem nešto više od prijatelja. Muškarca volim sa potrebom da bude moja podrška, neko sa kim ću da se razumem, da ga volim, da imam seks. Ne vezuje me seks za muškarca, vec nešto sasvim treće, seks dodje kao šlag na torti, potreba da podelim sa nekim i tu vrstu bliskosti, koju ne delim sa drugima.Imam medju prijateljima i muškarce, dragi su mi prijatelji, volim ih, ali na drugačiji način od onog na koji volim svog muškarca. Ne isključujem mogućnost da mogu da volim i bez seksa, ali ne vidim razlog zašto bih se lišavala toga ako imam mogućnosti da ga imam...Intimnosću i samo intimnošću, razlikujemo prijatelje, od ljubavnika...Ljubav nas svakako veže. Možda grešim ali to je moje mišljenje.
Pa sad. Da li grešiš?
Ako veruješ u to što pišeš tebi je onda tako kako pišeš. Na naše emocije utiče i naša vera. Po Frommu ima tu još nečega pa bi bilo vrlo uputno pročitati knjigu "Umeće ljubavi". Molim vas pročitajte.
Ljubav ima istu osnovu i voleti je relativno jednostavno osećanje. Dok nekoga volite ne analizirate i razmišljate o razlozima. A različito je zbog razloga. Uz ljubav se može osećati još nešto (strast, nagon da zaštitite, da budete zaštićeni, razumevanje...). I sama kažeš da te ne vezuje seks. Ne vidim ni ja razlog zašto bi se lišavala toga ako imaš mogućnosti da ga imaš. Ali šta ako tvoj partner nema potrebu i ne može. A kada je muškarac u pitanju zar treba seks da bude kao silovanje i kada žena ne želi? Šta ako su potrebe za seksom drastično različite? Da li se volite samo za vreme seksa ili i pre i posle? Šta reći o onima koji se vole samo za vreme seksa (koji ljubav pokazuju samo za vreme seksa)? Kako ljubav pokazujete van seksa (kada vam nije do seksa) i da li je tada osećate? Kultura u kojoj odrastamo veoma utiče na naša shvatanja i OSEĆANJA koja se duboko ugrade (ali nije nepromenljivo).
Citat: "Intimnosću i samo intimnošću, razlikujemo prijatelje, od ljubavnika"
Da li se pod ovim podrazumeva seks ili nije obavezno? Da li je intimnost samo seks?
Citat: "Ljubav nas svakako veže."
Pa naravno da ljubav vezuje ljude. I nije uslov seks.
Mislim da je naša kultura pomalo idealistička. Mi na sve gledamo idealno i tako očekujemo. Nije onda čudo što se puno i razočaravamo (do dramatičnosti). Zar nam život ne pokazuje koliko nije idealan, koliko se te idealističke iluzije kose sa realnošću i sa ljudskom prirodom. Da, i kultura i religija su uticale da se na mnoge stvari gledaidealistički i čak protivprirodno i od svakoga čoveka napravile grešnika. To je kao u vreme 90ih kada je skoro svaki punoletan građanin kršio zakon kupujući devize (dakle cela punoletna populacija van zakona).
Šta uraditi? Pokušati da se gleda realno i da se ukorenjeni stavovi menjaju. Da ono što smo naučili i mislimo da su aksiomi, relativizujemo i izborimo se sada sa samim sobom.
Zar ne vidite kako se ovde brak tretira? Posle potpisivanja kod matičara supružnici se (kako je već ustaljeno u ovoj kulturi) ponašaju kao da su dobili tapiju (vlasništvo) nad partnerom. Pa nije brak robija i ne podrazumeva ništa sem onog pravnog materijalnog osnova gde je imovina stečena u braku zajednička imovina. Otuda se muškarci kao jači pol (što nije tako redak slučaj) ponašaju i nasilničk, smatraju ženu kao svojinu i sebi daju prava koja im zdravorazumski gledano ne pripadaju (ako pođemo od pretpostavke da niko ne može biti ničija svojina i da brak nije robija). Normalno bi bilo da supružnik kome se nešto toliko ne dopada kod partnera nenasilno saopšti da to ne može da podnosi i ako ne može da se usaglase mirno raziđu.
Imajte u vidu da neki brakovi idealno funkcionišu do momenta kada supružnik nešto sazna o partneru što ga šokira i brak puca. Često to saznanje o partneru nije nešto neuobičajeno i protivprirodno, već nešto što se kosi sa idejama o idealnom. I ovde se vidi koliko emotivni odziv biva jači od realnosti koja je do tog momenta dokazivala da je suživot moguć, čak i lep.

Percepcija - apercepcija - valorizacija - emocija i emotivni odziv (saznanje - tumačenje u zavisnosti od potsvesnih sadržaja - vrednovanje, takođe u zavisnosti od potsvenih sadržaja). Ta valorizacija (vrednovanje) ume da izazove veoma burne reakcije. Emocije a često i reakcije dolaze vrlo često pre nego što razum da svoj odgovor. Problem još biva u tome što često razumno samo opravdavamo svoje rakcije bez kritičke analize istih. Emocije su toliko zavodljive i ubedljive da sprečavaju razum da razmišlja suprotno od njihovog smera.
I ako sam ovo napisao i sada znate i dalje ćete se teško izboriti sa vašim emocijama i emotivnim reakcijama. Jedini način da se izborite je da postepeno rušite idealističke poglede i stavove i u svoj potsvesni sistem polako ugrađujete nove realnije stavove.
Realni stavovi se grade na opstim humanim principima i pravima ličnosti i realnom prihvatanju ljudske prirode.
 
Poslednja izmena:
Ovo se mnogi pitaju jer ljubav povezuju sa strašću i zaljubljenošću. Zbog ovih stavova i kada život nudi odgovore mnogi ih ne vide jer stereotipi vladaju njima.
Ne znam da li imaš decu ili nekoga u životu koga si jako volela a da iza toga ne stoji sex.
E pa nije to nešto drugo. Ako a priori odbacite ovu mogućnost onda nikada nećete ni saznati da je to moguće. Ljudi plaču i nedostaje im kućni ljubimac koji je nestao ili uginuo. Ali tu životinju su zavoleli jer nisu verovali da je to nemoguće. Ako veruješ da je nemoguće voleti i biti blizak sa partnerom zato jer nema sexa, onda ga nećeš ni voleti a preovladaće nezadovoljstvo ili revolt. Nije moguće da se bračni partner ne može voleti barem kao kućni ljubimac (a to ume da bude velika ljubav).
Ali ne, mi smo uvrteli u glavu da je ljubav u braku bez seksa nemoguća i ništa nećemo da uradimo da promenimo tu osnovu i stav. Halo, naučite se da razdvojite ljubav i sex. Pitam se da li ste se u bračnog partnera zaljubili tek pošto ste imali sex sa njime. Kako ne pomislite da je možda uvođenje seksa u vašu vezu klica budućeg gubitka ljubavi i razlaza. Naravno i to bi bilo pogrešno. Sve je u vašoj glavi i u šta verujete.
Uzgred, nebi bilo loše da pročitate i knjigu FORMULE LJUBAVI od Dr Zorana Milivojević.

Izvini ali mene upravo ljubav prema decku (sutra muzu) vodi ka seksu i strasti... Ja prvo moram da volim nekoga da bi doslo do seksa... Ljubav je na prvom mestu, i zato ne razumem kako ljudi koji vole nekoga ne zele da imaju seks sa tom osobom...
A posto je tema "seks u braku" tek tu nista nije normalno... da moj muz ("zena") u braku ne zeli seks samnom ja bih se potrudila da vidim u cemu je stvar, ako ima psihicke smetnje onda kod lekara, ako zeli nekog drugog onda cemu sve to? Cemu brak? Cemu ljubav moja prema njemu?
Vidim da ima puno odgovora tipa "ne da mu zena/muz pa on/ona nadje nekog drugog"...to je najlakse uraditi, al da vidimo koliko se njih potrudilo da resi taj problem a da pri tom ne nadje svalera/ku.
 
Znam ženu koju godinama muž vara, seksa nema nigde, a na moje pitanje šta ona radi, ona kaže da se samozadovoljava jer ima potrebu za seksom a muž je neće, a da nađe švalera ne sme..Pritom je žena jako lepa i atraktivna..I o kojoj ljubavi ovde govorimo? Čemu venčana žena, da mu služi ko pomoćnica za pranje, peglanje, trpljenje dok on spava sa drugom...Izvini ali ja tako ne mogu da volim...

Mužjak ako su drastično različite, onda verovatno ili se razilaze ili jedan ili drugi nadje zamenu...

Kolike su tvoje u odnosu na tvoju patnerku?
 
@sbojana

Šta ako su potrebe za seksom drastično različite?


A šta ako on tebe voli, bez obzira na njegov seks van braka?


1.Pa sta ce onda takve osobe zajedno???? Kako mozes da budes sa nekim ko ti ne prija????


2. Pa da mene voli onda bi bio samnom i zeleo mene a ne neku drugu. Ako sam mu ja zena onda prema meni treba da oseca strast.
 
Poslednja izmena:
Znam ženu koju godinama muž vara, seksa nema nigde, a na moje pitanje šta ona radi, ona kaže da se samozadovoljava jer ima potrebu za seksom a muž je neće, a da nađe švalera ne sme..Pritom je žena jako lepa i atraktivna..I o kojoj ljubavi ovde govorimo?
Prvo treba u glavi razdvojiti ljubav i seks kao različite kategorije.
U ovom slučaju pitam se zašto se ne razvede od muža?
Ovde nema ni seksa ni ljubavi već samo posesivnosti.
Čemu venčana žena, da mu služi ko pomoćnica za pranje, peglanje, trpljenje dok on spava sa drugom...Izvini ali ja tako ne mogu da volim...
I ne treba. Nisam pisao o ovom slučaju.
Mužjak ako su drastično različite, onda verovatno ili se razilaze ili jedan ili drugi nadje zamenu...
Ovde se sada vidi tvoja posesivnost.
I ponovo naglašavam da ljubav i seks nisu ista kategorija.
Pa šta je po tebi važnije od ova dva?
Kolike su tvoje u odnosu na tvoju patnerku?
Drastično veće. Mojoj partnerki se digne kosa na glavi kad pomisli na sex. Kaže da su samo ***** imale više seksa od nje. Seks je reddak jer joj je dozlogrdio, ali ponekad joj dođe, pa tad i imamo.
Ali ja moju suprugu volim. Kako sad ovo objasniti? Ili misliš da lažem kada kažem da je volim?
 
Drastično veće. Mojoj partnerki se digne kosa na glavi kad pomisli na sex. Kaže da su samo ***** imale više seksa od nje. Seks je reddak jer joj je dozlogrdio, ali ponekad joj dođe, pa tad i imamo.
Ali ja moju suprugu volim. Kako sad ovo objasniti? Ili misliš da lažem kada kažem da je volim?

Mislim da si u ovoj situaciji ti "zrtva" i da te zena i ne voli bas.
 
1.Pa sta ce onda takve osobe zajedno???? Kako mozes da budes sa nekim ko ti ne prija????
A ko kaže da mi ne prija? (pošto je to moj slučaj)

2. Pa da mene voli onda bi bio samnom i zeleo mene a ne neku drugu. Ako sam mu ja zena onda prema meni treba da oseca strast.
To ne isključuje da tebe ne voli i ne želi.
Ako si mu ti žena postoji mnogo stereotipa šta treba ili šta bi trebalo. Ali realnost i priroda govore da postoji više mogućnosti.
A sem toga, strast i ljubav su različite kategorije, ponavljam po 523. put.
Pisao nešto i na #30 gore naviše, ali ko će da čita dugačke tekstove.http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=12831421&postcount=30
 
Mislim da si u ovoj situaciji ti "zrtva" i da te zena i ne voli bas.
E vidiš ja znam da me žena voli. Nemoj me terati da objašnjavam i da je opravdavam. Hajde mi poveruj na reč. Nije ona kriva, moja seksualna potreba je suviše izražena. To je toliko očigledno da mi nije potreban psihološki test koji to i pokazuje, a na koji sam išao iz drugih razloga.
 
Pored ostalog imam i decu kojoj su potrebni roditelji. Naš brak je ispunjen nežnošću, držimo se za ruke u krevetiu kada legnemo, spavamo zagrljeni, poljubimo se i zagrlimo kada se vidimo posle posla. Ona kaže da je srećna i da je šteta što sve ovo mora jednom da se završi.
 
Izvini ali ti po mojim "standardima" upadas u ekstreme, kao i tvoj odnos sa suprugom...
A preterana zavisnost od seksa se leci...
U ekstreme?
I sad to treba da ima negativnu konotaciju. Sad je kao nešto time rečeno.
Da se lečim od onoga što mi pričinjava zadovoljstvo. Pa nisam blesav.
Nije to drogiranje.
Da treba da se lečim psihijatar bi me lečio.
Ne predlaži kad već nisi kompetentna.
Hoćeš da mi upropastiš život?
Ako budem tako izbacivao zadovoljstva, šta će mi ostati.
Dobro mi nisi predložila da se kastriram. :D
 
Pa kastriraj se! :super:

Salim se. :zcepanje:

Nisam mislila da dajem nikakvu negativnu konotaciju ali jednostavno spoj dvoje razlicitih ljudi... jednom se seks gadi a drugom je vise nego potreban... :think: jednostavno mi ne ide...
Jel zna supruga da imas i nesto sa strane?
 
@sbojana
A zašto ti seks stavljaš u prvi plan. Zar ništa više vredno ne može da postoji između dvoje ljudi osim seksa. Ja znam žensku osobu koja sa svojim mužem ima odličan seks, baš se uklapaju seksualno, ali bi se vrlo rado razvela od njega jer je namćor. I rado bi se udala za nekoga sa kime joj seks i nije nešto ali je zato dobar.
Supruga mi je rekla da joj ne pričam ako imam nešto sa strane i da je ne dovodim kući.
Idi kaže, zadovolji se, samo nemoj da me ostaviš.
A zašto bih je ostavio? Da se uvalim u nevolje sa nekom posesivnom osobom.
Znači ima razumevanje, ja joj to uzvraćam i to funkcioniše.
 
Izvini ali mene upravo ljubav prema decku (sutra muzu) vodi ka seksu i strasti... Ja prvo moram da volim nekoga da bi doslo do seksa... Ljubav je na prvom mestu, i zato ne razumem kako ljudi koji vole nekoga ne zele da imaju seks sa tom osobom...
A posto je tema "seks u braku" tek tu nista nije normalno... da moj muz ("zena") u braku ne zeli seks samnom ja bih se potrudila da vidim u cemu je stvar, ako ima psihicke smetnje onda kod lekara, ako zeli nekog drugog onda cemu sve to? Cemu brak? Cemu ljubav moja prema njemu?
Vidim da ima puno odgovora tipa "ne da mu zena/muz pa on/ona nadje nekog drugog"...to je najlakse uraditi, al da vidimo koliko se njih potrudilo da resi taj problem a da pri tom ne nadje svalera/ku.

А мислиш да се те психичке сметње могу излечити једном посетом лекару? Да ли би пристала да будеш у браку са њим док траје лечење - 3-4 године, рецимо?:confused:
А шта ако се физички разболи па не може да функционише у кревету? Онда га манеш без обзира на сву узајамну љубав коју осећате, слагање у свему, године које сте провели заједно...и удајеш се за потентнијег???
 
Uzgredbudirečeno imam ljubavnicu koja ima izraženu seksualnu želju kao ja a muž ne, tako da skoro i nemaju seksualne odnose. Dakle ista situacija. Samo što se pre toga dugo uzdržavala, osuđivala vanbračne veze i dobila neizlečivu psihosomatsku bolest. Lekari joj što se tiče seksa savetovali da se snađe na šta se ona u početku zgranjavala. I nije počela sa mnom. A onda joj je to puklo pa smo naleteli jedno na drugo. Nisam mogao da verujem da ću naći nekoga sa kime ću se uklopiti seksualno.
Dugo nisam imao vanbračne veze i bio veran. Tek pre tri-četiri godine. A imam 50 godina. To sam supstituisao na način koji mi već dosadio.
 
Poslednja izmena:
Prvo treba u glavi razdvojiti ljubav i seks kao različite kategorije.
U ovom slučaju pitam se zašto se ne razvede od muža?
Ovde nema ni seksa ni ljubavi već samo posesivnosti.
I ne treba. Nisam pisao o ovom slučaju.

Ne razvodi se, tj ona, verovatno jer ga voli. On je hteo, ali mu je ljubavnica, jedna od dve koje je imao umrla u medjuvremenu, a sa njom je hteo da se ženi. Ovu drugu sa kojom je u vezi 6 godina, ne namerava da ženi, ali je voli i ponaša se ko tinejdžer...

Ovde se sada vidi tvoja posesivnost.
I ponovo naglašavam da ljubav i seks nisu ista kategorija.
Pa šta je po tebi važnije od ova dva?

Meni su nebitna oba. Živim asketskim životom...Ali da kojim slučajem mogu da biram, izabrala bih zlatnu sredinu. Ako razmišljam tipično ženski, onda ne razdvajam ljubav i seks. Mogu da imam seks samo sa nekim koga volim..Kad prestanem da volim, tu je kraj...

Zašto sam posesivna, ako mu kažem da može da me ostavi onog trenutka kad shvati da ga ništa ne vezuje za mene. Ako mi se nešto desi, ne mora iz sažaljenja ili lepih trenutaka od pre Hrista da ostane sa mnom...


Ali ja moju suprugu volim. Kako sad ovo objasniti? Ili misliš da lažem kada kažem da je volim?

Ako vama tako odgovara, zašto da ne.

Da li bi ti pristao na isto samo da je ona u pitanju?
 
Poslednja izmena:
Ako razmišljam tipično ženski, onda ne razdvajam ljubav i seks.
Ako. A možeš li samo da razmišljaš?
Mogu da imam seks samo sa nekim koga volim..Kad prestanem da volim, tu je kraj...
A ako izgubiš želju za seksom (hipotetički)? Onda prestaneš da voliš???
Zašto sam posesivna, ako mu kažem da može da me ostavi onog trenutka kad shvati da ga ništa ne vezuje za mene. Ako mi se nešto desi, ne mora iz sažaljenja ili lepih trenutaka od pre Hrista da ostane sa mnom...
A šta ako je vezan i voli te?
Da li bi ti pristao na isto samo da je ona u pitanju?
Apsolutno, bezuslovno.
Čak mnogo pre nego sam imao vanbračnu vezu rekao sam joj da može da to uradi sa nekim drugim ako sam joj dosadio u seksu.
Ako je ona osoba koju volim, onda želim da u životu ostvari sve što poželi, makar se i ja žrtvovao zbog toga (ako je to žrtva).
Ljubav nije samo uzimanje, nego i davanje (čak prvenstveno davanje).
Samo što bi neki da daju ono što njima odgovara, a ne ono što onaj kome daju želi. Zapravo taj neko mora da želi ono što nama odgovara. Jel da?
Ili ne možemo baš toliko da volimo?
 
Poslednja izmena:
Ljubav nije samo uzimanje, nego i davanje (čak prvenstveno davanje).
Samo što bi neki da daju ono što njima odgovara, a ne ono što onaj kome daju želi. Zapravo taj neko mora da želi ono što nama odgovara. Jel da?
Ili ne možemo baš toliko da volimo?

:ok:

Mislim da ovi današnji brakovi teško funkcionišu baš zato što parovi sebe ukalupljuju u brak, umesto da brak prilagode sebi. 90% parova oko mene se tako "kalupi".

A mislim da je nemoguće naći dva čoveka sa poptuno istim interesovanjima, pogledima na svet, potrebama. Smatram da brak treba počivati na nekim višim principima (ili bilo kakav međuljudski odnos) a ne samo na zadoovljavanju nagona.

E kad postoji taj princip, onda paru nije teško da se dogovori šta će i kako će, ako jedan od njih više voli da troši, da ima seks, da jede, ima izraženiji roditeljski nagon, (i još mnogo toga može doći u obzir). Kako će oni to rešiti, to je već njihova stvar i individualno, da li će se lečiti (ako je zdravstveni problem), ići kod psihologa, itd..

Ali ako su nagoni najbitniji preduslov braka, i jednom od njih to počne da ponestaje, onda nema smisla nastaviti vezu :).

Tako da, sve u svemu, na ovu temu se ne može globalno odgovoriti, sve je to od čoveka do čoveka. Koliko ljudi, toliko i shvatanja principa braka i ljubavi i seksa i vernosti itd.
 

Back
Top