Ogroman problem neverbalne komunikacije

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Posmatram neke ljude i shvatim da je problem tumačenja neverbalne komunikacije u Srbiji ogroman. Ima toliko neusaglašenih tumačenja i različitih tumačenja istih znakova da je normalno da se dešava distanciranje i komplikovanje, kompleksiranje i nezadovoljstvo i nerazumevanje.....


Kako smanjiti jaz i razorenost neverbalne komunikacije?
 
E to je bilo i moje mišljenje, ali se nagla promena i izuzetna izolovanost ljudi , kao i totalna odsutnost želje za kulturnim uzdizanjem dovela do toga da ista stvar apsolutno ne može jednoznačno da se tumači , ili čak i sličnim pojmovima , već totalno opozitnim.....i tu više učenje ne pali , već samo čovek može da poludi ili da sve otera u ppppp
 
Можеш ли мало конкретизовати, на шта тачно мислиш....
Језик гестова се разликује у различитим кутурама, регијама, народима...док је мимика ипак уједначенија....

Где ти видиш проблем? И шта видиш као проблем?
 
Оно што ја примећујем то је да људи који мало читају имају слабо развијен речник, па зато више посежу за гестовима јер не умеју да се изразе вербално. Али, нисам приметила да је то извор неразумевања.
 
Helen je u pravu da ljudi malo čitaju,ali Patak je u pravu što se tiče komunikacije jer
20% je verbalna a 80% neverbalna komunikacija,tj. 7% čine reči, 38% glas a 55% telo,ovo je podela koju je napravio dr.Albert Mehrabijan.
Bez obzira što u različitim kulturama mnogi gestovi ne znače isto ipak mnogi i znače,tako da je napravljena podela i po tom pitanju.
Mnogi su zavarani verbalnom komunikacijom pa ne primećuju šta ljudi rade,ako želite više da saznate možete na seminarima Finese,posetite njihov sajt,toplo vam preporučujem i nabavite knjigu dr.Nikole Čanka ''Biti,raditi,imati''.
 
Ја сам већ и раније препоручивала Дезмонда Мориса ''Откривање човека'' (негде штампано и као ''Говор тела'')....где се бави проучавањем невербалне комуникације...
 
drbob:
Helen je u pravu da ljudi malo čitaju,ali Patak je u pravu što se tiče komunikacije jer
20% je verbalna a 80% neverbalna komunikacija,tj. 7% čine reči, 38% glas a 55% telo,ovo je podela koju je napravio dr.Albert Mehrabijan.
Bez obzira što u različitim kulturama mnogi gestovi ne znače isto ipak mnogi i znače,tako da je napravljena podela i po tom pitanju.
Mnogi su zavarani verbalnom komunikacijom pa ne primećuju šta ljudi rade,ako želite više da saznate možete na seminarima Finese,posetite njihov sajt,toplo vam preporučujem i nabavite knjigu dr.Nikole Čanka ''Biti,raditi,imati''.
i da je taj podatak tacan, a ja iskreno pojma nemam da li je (jedino sto znam je da tako misli dr albert) to ne znaci da je patak u pravu...prvo, postavka da je problem neverbalne komunikacije, pa jos u srbiji zbog odsutnosti za kulturnim uzdizanjem, izrazen je krajnje diskutabilna i mislim da bi mnogo bolje bilo da je ova tema postavljena kao tema koja se generalno bavi neverbalnom komunikacijom.
u velikom broju slucajeva neverbalno komuniciramo na nacin koji je zajednicki vecini ljudi. dakle, ako postoji problem ne odnosi se na svih 80%, da se i ja kvantitativno izrazim (mada ne znam kako se to meri). postoje i neki signali koji po prirodi stvari izmicu oku prosecnog coveka, dakle ljudi i ne umeju da ih opaze (pa ne mogu ni da ih sagledaju kao problem), ali ih je iskusno oko dr alberta opazilo i uvrstilo u svoje statistike. eto toliko mi je za sada palo na pamet.
 
Problem neverbalne komunikacije uvek više pogadja mladji sloj stanovništva. Već stariji sloj manje se i oslanja na tu vrstu komunikacije, a i manje vrši komunikaciju sa novim , nepoznatim , neupoznatim osobama (samim tim i njihov neverbalni rečnik nam je poznat čim ih već dovoljno poznajemo).

Ako bih birao reprezentativni primer za forumsku populaciju (koja je zahtevnija nego obično , jer je željna "pametovanja" u 6 rečenica) to bi bio primer "kresni me večeras (ako si faca)"

Tu vam ženska osoba prilazi uigranim fazonima, tražeći uigrane fazone i odgovore na fazone , koji garantuju da ste na istoj talasnoj dužini (čitaj da se razumete šta šta znači) . Igra relativno kratko traje tj. uglavnom do 20 min. a češće i kraće. Završna rečenica je "hajdemo odavde".
Svo vreme igre ženski lovac se osigurava da posle "odradjene noći" ne bude "drolja" već samo "dostupna odredjenim krugovima" .

Iole mladji pripadnik muškog dela stanovništva će , ako je ozbiljnije zainteresovan , učiniti jednu od čestih "grešaka" i ispasti iz te "neverbalno-verbalne" komunikacione igre, pa makar bila i ona "daj mi broj telefona" pre odradjenog posla.

--------------------------------------------------------------------------------
Znači ja sam izabrao ovde nešto što je prepuno verbalne komunikacije , a opet predstavlja neverbalnu komunikaciju na jedan način.
Izabrao sam ovaj sumnjivi primer zato što je najčešći, a po strogim knjiškim i banalno okrenutim pravilima nije neverbalni.
Medjutim odredjene reči takodje imaju sve osobine neverbalnih faktora i jako su stegnute značenjem za njih (primer "maco" sa skupom garderobom može značiti top frajera a i gaya zavisno od načina na koji je izrečena).

Gledam i slušam razgovore mladih (10-18) i sa koliko muke donose pogrešne zaključke koji na žalost otudjuju jedne od drugih i samo stvaraju sve više frustriranih i osvetoljubivih.
Ranije je takodje bilo takvih "sazrevanja", ali opcije nisu bile toliko suprotno postavljene , a i bilo je više komunikacije i bila je sporija pa je moglo da se nešto i ispravi.....

Kod starijih se smanjuje uticaj neverbalne komunikacije na jedan način , ali se povećava na drugi način. Jer oni više robuju stereotipima u spoljnom , pa se kopiranjem neverbalnih stereotipa dolazi do izvesne komunikacije.....
 
:rolleyes: :arrow:
icon14.gif
icon2.gif
:D
 
Meni je ta neverbalna komunikacija uvek bila interesantna.I ne pojavljuje se samo u Srbiji...Puno puta sam takodje primetila kod moje mladje generacije izrazenu (los izraz neverbalnu) vise sa prenesenim znacenjem komunikaciju.Posto su neverbalnu ovde odmah shvatili kao mimiku i gestikulaciju.To u osnovi i znaci.
Uglavnom nebitno...Takva komunikacija ne stvara otudjenje jer se uvek zna na sta se misli.Desava se ako ti neko kaze da si ruzan u prevodu to znaci lep i suprotno.Ali ovo je samo najednostavniji primer.
Tu su i ljubavne igrice raznih vrsta a u takvoj komunikaciji su najpoznatije zene.To vas cesto zbunjuje pa dolazi do nesporazuma.Da ne bi pokrenuli temu musko zenskih odnosa koji su u ovom slucaju ne bitni vraticu se mojoj generaciji.
Do pogresnih zakljucaka koliko znam retko dolazi posto svako vec zna znacenje reci.One su se pretvorile u otrcane i izlizane fore.Razumemo se odlicno ali sve to postaje bespotrebno jer bi se stvari mnogo jednostavnije i brze resile da su direktne.Nekada zaista ne shvatam potrebu tolikog zaobilazenja.Verovatno se ljudi plase da ukoliko se u komunikaciji ne sluze dvosmislenim znacenjima mogu da budu odbijeni ili ne shvaceni a ovako uvek imaju barem dva izlaza.
Medjutim do otudjenja dolazi slabim ili bezlicnim kontaktom.Predmeti postaju vazniji od ljudi a ljudi samo orudje za postizanje ciljeva.Takva vrsta komunikacije je ranije postojala samo u visokim krugovima drustva.Oni su se njome cak i ponosili, uzdizali je kao vrlinu.Podizanjem standarda industrijskom i radnickom revolucijom kada je obicni covek dobio vise vremena i vise prilika za trosenje novca svest ljudi se "izmenila".Mada se ovo najvise odnosi na bolesti zapada, nesto sumnjam da u zemljama treceg sveta uopste razmisljaju o takvim "problemima".
Ljudi su oduvek bili skloni takvoj komunikaciji samo sto je ona danas izrazenija jer nije rezervisana samo za visu klasu.Ona ne dovodi do otudjenja vec je njegova posledica.
 
Neverbalna komunikacija je super.... nazalost ne mogu svi da budu obrazovani i da pravilno prenose i izrazavaju svoje misli recima, tu uskace neverbalna.

Vecina ljudi, cak i oni koji su obrazovani i koji misle da je ne koriste, je koriste vise nego verbalnu.
To ne mora da bude direktna, smisljena i svesna komunikacija.
Veci deo neverbalne komunikacije je indirektan i podsvestan. Sto je dobro, jel mozete da procenite coveka a da i ne zine reci, ako znate kako.

Sa druge strane reci su takodje mocne, jer par "pravih" recenica moze da promeni kako vas neka osoba vidi, te se desava da zbog te verbalne komunikacije vas partner u komunikaciji odluci da ignorise neverbalnu komunikaciju koja je u suprotnosti sa onim sto je receno u verbalnoj komunikaciji.

Odlicna tema, imam literature o tome, ali jako malo za sada. (uglavnom sto se tice simbola i komunikacije u medijima i plasmanu i marketingu proizvoda u kapitalistickom ekonomskom sistemu)

Neverbalna komunikacija je mocno oruzje, ako se koristi pravilno.
 
=Angelico-Payne]Neverbalna komunikacija je super.... nazalost ne mogu svi da budu obrazovani i da pravilno prenose i izrazavaju svoje misli recima, tu uskace neverbalna.

Vecina ljudi, cak i oni koji su obrazovani i koji misle da je ne koriste, je koriste vise nego verbalnu.
To ne mora da bude direktna, smisljena i svesna komunikacija.
Veci deo neverbalne komunikacije je indirektan i podsvestan. Sto je dobro, jel mozete da procenite coveka a da i ne zine reci, ako znate kako.

Sa druge strane reci su takodje mocne, jer par "pravih" recenica moze da promeni kako vas neka osoba vidi, te se desava da zbog te verbalne komunikacije vas partner u komunikaciji odluci da ignorise neverbalnu komunikaciju koja je u suprotnosti sa onim sto je receno u verbalnoj komunikaciji.

Odlicna tema, imam literature o tome, ali jako malo za sada. (uglavnom sto se tice simbola i komunikacije u medijima i plasmanu i marketingu proizvoda u kapitalistickom ekonomskom sistemu)

Neverbalna komunikacija je mocno oruzje, ako se koristi pravilno.[/QUOTE]

Ovo moćno oružje me najviše podseti na kockare, pokeraše iz vestern filmova
 

Back
Top