Ogromna eksplozija na Suncu

Svabov

Buduća legenda
Poruka
25.294
Ogromna eksplozija na Suncu koja je zabeležena 13. decembra, verovatno će se odraziti na Zemlju. Očekuju se ozbiljna komešanja magnetnih polja naše planete od udarnog talasa, kažu ruski naučnici. Sinoptičari su već preporučili osobama koje pate od kardiovaskularnih bolesti da obrate pažnju na svoje stanje i da slede lekarske savete.

"Očekuje se dolazak međuplanetarnog udarnog talasa. Izbacivanje materije, do čega je došlo istovremeno s eksplozijom na Suncu, bilo je veoma brzo, ne ispod 1.500 kilometara u sekundi," izjavio je šef laboratorije Instituta zemnog magnetizma i jonosfere i širenja radiotalasa Ruske akademije nauka Anatolij Belov. "Bure se dele na pet kategorija. Ona koju očekujemo može se svrstati u treću kategoriju i dosta je jaka. Najjača u ovoj godini."

Eksplozija na Suncu premestila je aktivnu zonu iz bezbedne na istoku, u zapadni deo. Na taj način čestice su dobile ubrzanje i bez prepreka stižu do površine naše planete. Naučnici kažu da je ovo veoma retka pojava.

"Do sada je bilo malo slučajeva kada se solarni i kosmički zraci registruju na površini Zemlje," rekao je Belov. "Otkako pratimo Sunce od 40-tih godina, nešto slično zabeleženo je pre više od 30 godina."

Kosmičko zračenje uvećalo se za četvrtinu. Efekat magnetne bure, kako ističu naučnici, prvobitno će se odraziti na ljude koji pate od kardiovaskularnih oboljenja. Osobama koje su nedavno prebolele infark savetuje se mirovanje, jer je poznato da ljudski organizam reaguje na slične pojave pogoršanjem opšteg stanja zdravlja. U periodu heliogeomagentnih aktivnosti raste broj grešaka u radu operatera dispečerskih službi, profesionalnih vozača, železničara.

Za zdravog čoveka magnetna bura sama po sebi nije štetna, ali ima i ljudi "magnetopata" kao što ima i metereopata. Pod dejstvom kosmičkih zraka i nestabilnog geomagnetnog fona, ljudski organizam luči više hormona, što se izražava manjom nervozom, nemirom, stresom, ali i depresijom.

Jaka magnetna bura može se odraziti na rad električne mreže, satelitskih kanala i na satelitsku elektroniku. Ima istraživanja koja su pokazala povezanost između saobraćajnih nesreća i geomagentskih uslova.

Ova godina je veoma bogata anomalijama, temperaturnim rekordima i prirodnim kataklizmama, što se sve održava i na ljude i na prirodu. Zbog toplote su u parkovima Sankt Peterburga počele da rastu pečurke usred decembra.

U mnogim rejonima Rusije drveće je počelo da pupi, dok su u Vladimirskoj oblasti procvetale margarite. Životinjski svet takođe raeguje - u moskovskom zoološkom vrtu medvedi su još budni.


http://www.**************/vesti.php?category=vesti&id=17350
 
Citat "Ocekuje se dolazak medjuplanetarnog udarnog talasa". Da li se podrazumeva da dolaze cestice koje su izbacene pri eksploziji? Ako je to, onda koje su, i kada ce stici do nas, jer ce Sunce usporiti pocetnu brzinu od 1500km/s?
 
Mislim da treba biti oprezan pre donošenja konačnih zaključaka . Sunčeva aktivnost nije ista tokom godine ili decenije i za to se odavno zna .Takođe na vremenske prilike ne utiče samo aktivnost Sunca ili globalno zagađenje , već i pojave o kojima je pisao Milutin Milanković .
 
@stnco
ja nemam odgovor na to pitanje :) tj imam sto se tice onih cestica ne verujem da se razlikuje od uobicajenog solarnog vetra....znaci naelektrisane cestice....

@x-dr
cisto da se razumemo, ne ocekujemo neku globalnu katastrofu, vec samo pojacanje pojava koje su vec prisutne...
 
desilo se
Iowa, USA:
auroraiowa_richard_big.jpg
 
naravno, cesta i nimalo cudna :)
cak i sama ova ekplozija nije preterano drugacija, osim sto je jaca.
Ovakve eksplizije se relativno cesto desavaju, ali zemlja ne bude 'ugrozena' zato sto se one dese na drugoj strani sunca, i svo to zracenje odleti u svemir....
naravno, tu su i ciklusi sunca (11 godina), kada ono ima pojacanu aktivnost, samo sto ja nsam siguran u kom se cikl. sada sunce nalazi....
 
@Ober Da li je i ova slika sa Google Images?
Ako su to uobicajene cestice znaci da ce im trebati mnogo vremena da dodju do Zemlje. Ova slika je dakle snimljena zbog nekih ranijih eksplozija. Malo me samo cudi da se na njoj tako dobro vide zvezde, cak i one koje je oblak zaklonio u gornjem levom uglu. Ako je bila duza ekspozicija onda je pitanje kako je aurora tako jasna jer ona menja oblik.
 
slika je sa http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/ap061218.html , a na nju sam slucajno naleteo, posto svaki dan gledam njihovu "Astronomy Picture Od The Day" stranicu....
evo i sta kazu oni za ovu fotku gore...
Last Thursday evening, stars were not the only lights in Iowa skies. Spectacular northern lights also shone from the heavens, extending across the midwestern USA and other locations not often graced with auroral displays. The wide-ranging auroral activity was triggered as a large solar flare - an energetic cloud of particles blasted outward from the Sun a few days earlier - collided with planet Earth's magnetosphere. Alerted to conditions ripe for aurora, photographer Stan Richard recorded this apparition over Saylorville Lake, near Des Moines, Iowa, USA. While the colorful rays seem to end just above the water, they are actually at altitudes of 100 kilometers or more.
 
Pa ne kazu kako je snimljena ali ono sto me zbunjuje ono "from the Sun a few days earlier". Da li je moguce da naelektrisane cestice dodju od Sunca "samo" za nekoliko dana. Jer cini mi se da si naveo da je brzina pri poslednjoj eksploziji 1700km/s. Ustvari cekaj, ako podjemo od rastojanja 170000000 km (radi lakse procene), treba im 100000s, a da u pravu su jer dan ima 86400s. U redu, u redu.
Inace slika je, po meni, fascinirajuca. Nesto prelepo!
 
Insect:
Prokleti ameri! Zasto mi nikada ne vidimo auroru. :(
Doduse da se i vidi kod nas mislim da bi ljudi pobegli u podrume kao prilikom proslog pomracenja sunca. :?
Pa ja sumnjam da se ta aurora javila na tako maloj geografskoj sirini. Neka me isprave oni koji se bolje razumeju u te stvari ali aurora nastaje kada cestice "solarnog vetra" izvrse pobudjivanje-ekscitaciju atoma vazduha. Pri deekscitaciji javlja se svetlost. E sad da bi videli svetlost treba da je koncentracija cestica velika a to se desava na severu jer magnetno polje Zemlje deluje na naelektrisane cestice tzv. Lorencovom silom prisiljavajuci ih da se krecu po helikoidi koja obmotava magnetne linije sila prateci ih ka severnom polu. Otuda koncentracija cestica na polu. E sad ne znam kakva bi trebala da bude gustina cestica u "solarnom vetru" da bi direktnim padom u atmosferu izazvala auroru i da li je tako nesto uopste moguce sobzirom na rastojanje Zemlja-Sunce i velicinu efikasnog preseka Zemlje za sudar sa tim cesticama.
 
pa, mislim da je stvarna, mislim, to nije nikakav mistican dogadjaj pa da mora da se falsifikuje. Jedino, mislim da to na fotografiji izgleda mnogo dramaticnije nego sto stvarno jeste...

sto se tice FS, nikad mi nije palo na pamet da to probam :):)
aj probacu malo kasnije, pa cu da izvestim....
 
1.pa, mislim da je stvarna, mislim, to nije nikakav mistican dogadjaj pa da mora da se falsifikuje. Jedino, mislim da to na fotografiji izgleda mnogo dramaticnije nego sto stvarno jeste...
2.sto se tice FS, nikad mi nije palo na pamet da to probam
aj probacu malo kasnije, pa cu da izvestim
....

1. Slazem se sa tim da je malo slika pojacana.;-)
2. Cekaj zar nisi rekao da vec dugo vremena si na simulacijama letenja? Pre nego vece kad smo pricali preko gmail chat?
Nemoj mi reci da nisam to pricao sa tobom?;-)
 

Back
Top