NOSHA

Debela Berta

Primećen član
Poruka
795
Kada ste pocele da stavljate bebe na noshu, kako ste ih naucile da je koriste, koliko je vremena trebalo da nauce???
Mi imamo devet meseci i mislim da bi trebalo na vreme da se raspitamo.
Pomazite.
 
Ох, вама је још ранооо!
Чим буде стабилно да седи, чим почне да капира појам "кака" и "пипи", чим буде способно да дуже време седи на ноши, значи, ништа на силу. Кажу да може већ од године дана, али многи су децу одвикавали око 2. године, тако и ја.
 
Mislim da nema formula za to, svako dete je drugacije. Za neke stvari jednostavno dodje vreme i to kao majka moras osetiti. Mene su svi ubedjivali kada je mala imala 10 meseci da bi vec trebala na nosu pa sam tada i pocela. I nastavila sledecih godinu i po bez efekta. Obavi ona to, ako joj potrefim da joj se u tom momentu piski ili kaki, ako ne - nista. Jednostavno, jos nije bilo vreme i sad mi je zao sto sam forsirala.
Letos (sa 2.5 god) je jednostavno sama od sebe pocela da trazi nosu i od onda ne nosimo pelene.
Lekari kazu da im se do trece godine formira taj osecaj kontrolisanja potreba za piskenjem i kakenjem, znaci do tada je normalno da su u pelenama.
Moj ti je predlog da za 2-3 meseca pokusas, ako ne ide nemoj forsirati. Doci ce samo po sebi.
 
bas tako je kako si napisala....
ne postoji pravilo...
i moj sin je sa 2,5 god. sam odlucio da nece vise pelene....
pamtim savet moje kume koja mi je onako usput rekla....ne muci dete...niko nije ostao nenaucen :-)
 
Znam da je rano, nego rekoh ajde da pitam.Cula sam da pocinje da se nudi nosa sa godinu dana.
A kako je teklo sve to, koliko vremena je otprilike potrebno da se dete navikne na nosu?
 
Ја сам млађег почела да одвикавам у мају месецу, имао је 2 и по године, за пар месеци је почео да контролише мокрење, али је ноћу носио пелену, и онда је брзо и то престао да носи.
 
Moj bata je u 2,5 godine sam trazio da ide u wc..tata mu je kupio sedaljku za solju. Nosa mu se nikada nije svidjala i nikad je nije koristio.
 
Debela Berta:
Znam da je rano, nego rekoh ajde da pitam.Cula sam da pocinje da se nudi nosa sa godinu dana.
A kako je teklo sve to, koliko vremena je otprilike potrebno da se dete navikne na nosu?

Па, кажу да би требало почети са око годину дана, што не значи да треба очекивати да ће они научити, него само да се полако навикавају на ношу и на то да се те ствари раде у ноши....
Ја сам своју децу увек стављала на ношу када их пресвлачим (то кад су имале око годину дана)...Ставим је мало, подстакнем је да пишки...ако пишки браво, ако не пишки, подигнем је за 5 минута.... Никада их нисма остављала да седе по пола сата, као што знам да неке маме раде...
Прва се одвикла од пелена са непуне две, а друга са само годину ипо, али је то сама урадила...
За право одвикавање од пелена потребна је зрелост детета, а то је индивидуално.... Иначе, најбоље је за то искористити лето, па им скунути пелене....
Али, ви имате још много времена до тог периода...
 
Hellen, tada verovatno nije bilo Pampersa. To je priča naših mama, kada su se koristile obične pamučne pelene i dete je u njima bilo mokro i kapiralo je da mu je lepše kada piški u nošu. Ali danas je Pampers sve pokvario. Moju decu je prosto mrzelo da piške u nošu, jer je lakše u Pampers. Ali, jednom kada su odlučili da počnu da koriste nošu, to je bilo to. Ja sam isto tako, sa starijim detetom pokušavala od godinu dana, ali ništa nije vredelo, džabe sam se mučila i njega maltretirala.
 
Dete mozes usloviti (dakle, na silu stvoriti uslovni refleks) vec od trenutka kada je sposobno da sedi (od 6. meseca). Kad ce se navici - drugo je sasvim pitanje: navici ce se (svojevoljno)onda kad mu je to deo razvojne seme i kad mu se formiraju sfinkteri - sto ce reci izmedju 2.5 i 3 godine.
 
Moj burazer od strica je naucio na nosu sa 6 mjeseci. Jeste da su ga isforsirali, ali je mama sebi bitno olaksala posao.
U principu, niko nije ostao nenaucen. Bar sto se toga tice.
 
Sa 6 meseci? :shock: Vau, beba vunderkind! Prvi put cujem za tako nesto.:p

Kako je to moguce, kad beba tada tek pocinje da sedi? Znaci - nestabilna je u tom sedecem polozaju. Bas me interesuje kako su to postigli sa sestomesecnom bebom koja jos nije ni psihicki ni fizicki zrela za tako nesto. :?
 
HEBEHA:
Moj burazer od strica je naucio na nosu sa 6 mjeseci. Jeste da su ga isforsirali, ali je mama sebi bitno olaksala posao.
U principu, niko nije ostao nenaucen. Bar sto se toga tice.

Невена, извини, али ово звучи нереално. Како кад бебе уче полусед тек од 6. месеца? И не знам какво то форсирање може да прође без последица? И мени су за некога причали како је научио на ношу са 6. месеци (не прича како су почели да га навикавају на ношу, него је НАУЧИО). И наравно, нисам поверовала. Па који то родитељ ставља бебу од 6. месеци на ношу да седи :confused:
 
Mili:
Ох, вама је још ранооо!
Чим буде стабилно да седи, чим почне да капира појам "кака" и "пипи", чим буде способно да дуже време седи на ноши, значи, ништа на силу. Кажу да може већ од године дана, али многи су децу одвикавали око 2. године, тако и ја.
Oho, pa ako imamo 9 meseci onda bi trebalo da vec sasvim stabilno sedimo. To i treba da je kriterijum, kada dete stabilno sedi.
Samo da znate, doktori kazu da deca imaju osecaj kada im se piski tek kada napune dve godine.
Drugim recima, neka polako uci da sedi na nosu, ali nemojte se brinuti sto pravih rezultata nece biti. I nemojte siliti dete, da ne bude kontraefekta.
 
Fibi3:
Sa 6 meseci? :shock: Vau, beba vunderkind! Prvi put cujem za tako nesto.:p

Kako je to moguce, kad beba tada tek pocinje da sedi? Znaci - nestabilna je u tom sedecem polozaju. Bas me interesuje kako su to postigli sa sestomesecnom bebom koja jos nije ni psihicki ni fizicki zrela za tako nesto. :?

I moja mladja sestra i moje obe cerke su sa 6 meseci sasvim stabilno sedele. Same su ustajale i ostajale u tom polozaju bez ikakvih problema.
 
Колико се сећам из приручника и књига.... Дете од 6 месеци не може да научи да контролише те мишиће...него то мама научи када је време да ''улови'' садржај у ношу...
 
Fibi3:
Moja je onda bila lencuga. :p
O pa to ne znaci da je bila lencuga. Nisu sva deca ista. Bitno je samo ne forsirati i pustiti decu da sama sednu, sama ustanu. Mislim da ih ne treba sputavati kada se usprave (pod izgovorom da je suvise rano), ali ih ne treba ni siliti (pod izgovorom da je vec kasno).
 
Hellen:
Колико се сећам из приручника и књига.... Дете од 6 месеци не може да научи да контролише те мишиће...него то мама научи када је време да ''улови'' садржај у ношу...
Bas tako. Dete sve do 2 godine ne moze da kontrolise te misice.
 
Па може и пре 2. рођендана....али са 6 месеци је прерано.
Моја млађа ћерка је ''скинула пелене'' са годину и 7 месеци, а већ после месец дана и ноћу. И углавном није било киксева.
 
Moje iskustvo:

Sa 10 meseci sam joj prvo dala nošu da se igra. Pa sam je obucenu stavila da sedi (par puta). Pa smo onda posadili golu guzu, ali sam to tempirala kad je na TV bio program koji je njoj tada privlačio pažnju + sam stavila nekoliko igračaka oko noše + sam pričom pokušavala da je animiram tj. da skrenem pažnju sa tog novog doživljaja.

Po meni je vrlo bitno da dete ima uobičajen tempo tj. u isto vreme da seda na nošu npr. posle budjenja, pre kupanja.

Srećno
 
Mili:
Невена, извини, али ово звучи нереално. Како кад бебе уче полусед тек од 6. месеца? И не знам какво то форсирање може да прође без последица? И мени су за некога причали како је научио на ношу са 6. месеци (не прича како су почели да га навикавају на ношу, него је НАУЧИО). И наравно, нисам поверовала. Па који то родитељ ставља бебу од 6. месеци на ношу да седи :confused:

Nije mi drago sto mislis da lazem, ali je zaista tako. Kazem daje to forsiranje, ali on je isao na nosu sa 6 mjeseci. Utrenirala se da prepozna kada mu se ide u wc i onda ga stavi ona na nosu. I sve tako. Ne sjecam se detalja. A da je sasvim naucio sa8 mjeseci, to je nepobitno. Trazio j sam, naravno ne rijecima "Mama, molim te donesi mi nosu, morao bih u toalet", ali ga je ona razumijela.

Vjeruj kako zelis.
 
Frojd kaze da onda takva deca nauce da je obavljanje nuzde prljav posao pa shodno tome zadrzavaju stolicu i pate od zatvora kasnije u zivotu.
Verujem ja tebi ali mislim da nije dobro. Uostalom dete to ne kapira vec ga mama lovi a nije poenta u tome.
Kad mu je skinula nocnu pelenu?
 

Back
Top