Nestajanje sela u Srbiji

_Milanche_

Poznat
Poruka
7.334
U Srbiji će za 15 godina nestati svako četvrto selo, odnosno 1.200 sela. Srbija će biti agrarna zemlja bez seljaka, kažu stručnjaci.
Saradnik Naučnog društva ekonomista Branislav Gulan izjavio je da će, ako ništa ne bude učinjeno, Srbija za nekoliko godina biti agrarna zemlja bez sela i seljaka. U gotovo 2.000 sela u Srbiji nema nijednog stanovnika, a u oko 200 sela nema mlađih od 20 godina. U selima živi oko 260.000 muškaraca koji su se približili 50. godini, a nisu zasnovali porodice.
"Od 1991. broj poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji manji je za petinu, a širom Srbije prazno je 40.000 kuća", rekao je Gulan i dodao da je od 10 radnika koji su ostali bez posla makar pet njih moglo da nađe zaposlenje u ruralnim delovima Srbije, u šumarstvu, vodoprivredi, uslužnim delatnostima i zanatstvu.
 
Pa tako ti je kad svi hoce u grad. Upravo sada sam gledao seljake u Sloveniji, covece, pa samo lud moze tamo da ode sa sela u grad........kuce su im ko vile na Dedinju , sredjene, masovno se bave seoskim turizmom, sobe su ko u hotelima.........vinarije su kao u Italiji i Francuskoj........haos.

E, sad, kaze lik, da su oni svesni da nemaju ni povrsine , ni klimu da proizvode nicega mnogo, ali zato proizvode kvalitetno.......pa neka mi neko objasni, da li su slovenacki seljaci sposobniji, pametniji, vredniji, od nasih, kada iz nicega prave onakva imanja??? A nasi su u stanju da prose po gradu, samo da ne zive na svom imanju.........

Ima li jos neko da se cudi, zasto nam je kako nam je???
Ima li jos neko da tvrdi da smo najbolji, najpametniji , najinteligentniji, a svi ostali su magarci, narocito "becki konjusari"????
 
inagadadavida:
Pa tako ti je kad svi hoce u grad. Upravo sada sam gledao seljake u Sloveniji, covece, pa samo lud moze tamo da ode sa sela u grad........kuce su im ko vile na Dedinju , sredjene, masovno se bave seoskim turizmom, sobe su ko u hotelima.........vinarije su kao u Italiji i Francuskoj........haos.

E, sad, kaze lik, da su oni svesni da nemaju ni povrsine , ni klimu da proizvode nicega mnogo, ali zato proizvode kvalitetno.......pa neka mi neko objasni, da li su slovenacki seljaci sposobniji, pametniji, vredniji, od nasih, kada iz nicega prave onakva imanja??? A nasi su u stanju da prose po gradu, samo da ne zive na svom imanju.........

Ima li jos neko da se cudi, zasto nam je kako nam je???
Ima li jos neko da tvrdi da smo najbolji, najpametniji , najinteligentniji, a svi ostali su magarci, narocito "becki konjusari"????


Pa kod nas su ljudi skorojevici. Ja sam bio recimo u Nemackoj kod jednog prijatelja Nemca koji zivi u jednom seocetu u pokrajini Severna Rajna-Vestfalija i mogu ti reci da su tamo uslovi zivota 5 puta bolji nego u bilo kojem nemackom gradu. Sve je prepuno zelenila, biciklisticke staze izmedju sela - znaci vozili smo bajseve 5 sati obilazili kraj, razgledali stare sredjene kuce, seoske zamke i slicno.

Nisu glavni problem kod nas muskarci vec zene.

Vidis i sam da na selima zivi 260.000 NEOZENJENIH muskaraca stariji od 40 godina! To je strasno!

Nece glupace da su gospodje , da imaju decu i muza, vise vole da su gradske usedelice nego seoske dame. Pa zato nam je i ovako kako jeste.
 
Chedo Kokardic:
Pa kod nas su ljudi skorojevici. Ja sam bio recimo u Nemackoj kod jednog prijatelja Nemca koji zivi u jednom seocetu u pokrajini Severna Rajna-Vestfalija i mogu ti reci da su tamo uslovi zivota 5 puta bolji nego u bilo kojem nemackom gradu. Sve je prepuno zelenila, biciklisticke staze izmedju sela - znaci vozili smo bajseve 5 sati obilazili kraj, razgledali stare sredjene kuce, seoske zamke i slicno.

Nisu glavni problem kod nas muskarci vec zene.

Vidis i sam da na selima zivi 260.000 NEOZENJENIH muskaraca stariji od 40 godina! To je strasno!

Nece glupace da su gospodje , da imaju decu i muza, vise vole da su gradske usedelice nego seoske dame. Pa zato nam je i ovako kako jeste.

Da nisu ******??? :confused: :confused: :confused:
 
Cika ninunanu, a co ce vi cprdate cad kad je cika malon oticao. Auuuu i cika lekcla icto . U plavu oni biji, mogo vi plavite jupe sa gacovima.

Cika tlipko vi cte najpametiji . Cika tlipka ca pledcednika . Ucmite majo jopatu pa ickopate za cika ninu nanua ono co icpucti u lupu.
 
Lilu:
i posle kad te banujem ti kmechis da nisi zasluzio ban... a u svakoj si corbi mirodjija i za svakog imas spremnu uvredu.

Pa procitaj , keve ti, kako tece cela tema............
Na najnormalniji post u vezi sa temom, odma je tu tvoj prijatelj marlon, sa ekipom da mi pisu sta god im padne na pamet..........

Kmecim??.......stvarno si bezobrazna........

Evo ti post br3 , odma tvoj prijatelj pocinje da podyebava, naravno znajuci da si ti dezurna :evil: http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=3433201&postcount=3
 
Lilu:
i posle kad te banujem ti kmechis da nisi zasluzio ban... a u svakoj si corbi mirodjija i za svakog imas spremnu uvredu.
besen.gif



:lol: :lol: 8-) :lol: :lol:
 
inagadadavida:
Pa procitaj , keve ti, kako tece cela tema............
Na najnormalniji post u vezi sa temom, odma je tu tvoj prijatelj marlon, sa ekipom da mi pisu sta god im padne na pamet..........

Kmecim??.......stvarno si bezobrazna........

Evo ti post br3 , odma tvoj prijatelj pocinje da podyebava, naravno znajuci da si ti dezurna :evil: http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=3433201&postcount=3

Moj prijatelj marlon je banovan a ti nisi... samo si upozoren... i ja bezobrazna.
 
Lilu:
Ako bas insistiras da i tebe banujem... samo reci. Ispunicu ti zelju.

Kako god mislis da treba, ti uradi............
Cinjenica jeste, da tvoji prijatelji UVEK prvi pocinju sa vredjanjima i kada im se odgovori, onda sledi ban...........ne znam zasto obisa post, gde marlon upravo najavljuje da ce da napravi nesto da bi bio banovan???.........pa , eto, da usput, banujete i mene???

Na tvoju savest, kako god mislis da treba, mozes i ovaj post da obrises.........
 
inagadadavida:
Pa tako ti je kad svi hoce u grad. Upravo sada sam gledao seljake u Sloveniji, covece, pa samo lud moze tamo da ode sa sela u grad........kuce su im ko vile na Dedinju , sredjene, masovno se bave seoskim turizmom, sobe su ko u hotelima.........vinarije su kao u Italiji i Francuskoj........haos.

E, sad, kaze lik, da su oni svesni da nemaju ni povrsine , ni klimu da proizvode nicega mnogo, ali zato proizvode kvalitetno.......pa neka mi neko objasni, da li su slovenacki seljaci sposobniji, pametniji, vredniji, od nasih, kada iz nicega prave onakva imanja??? A nasi su u stanju da prose po gradu, samo da ne zive na svom imanju.........

Ima li jos neko da se cudi, zasto nam je kako nam je???
Ima li jos neko da tvrdi da smo najbolji, najpametniji , najinteligentniji, a svi ostali su magarci, narocito "becki konjusari"????

Imam ja. Ne znam za Srbiju al' u Republici Srpskoj ima mnostvo napustenih sela. Ono sto mi je cudno je to da mladi idu u grad i tamo zive mizerno, uzimaju nekakve kredite da bi kupili stan ili kucu i rade nekakve poslove na kojima izgube zdravlje veoma brzo a dobiju mozda 200 evra mjesecno. E sad ja sam nesto kontao...Zasto ne uzeti kredit i kupiti 10 krava, 50 ovaca i otici zivjeti na selo? :D Skoro svaku u Republici Srpskoj ima od djeda i babe kucu na nekom napustenom selu gdje bi i zemlju za ispasu i sjeno mogli dobiti besplatno, jer...Tamo nema nikoga. Dakle da sracunamo...Svaka krava dadne 10 litara mljeka...Ne znam cjene mljeka medjutim siguran sam da se moze dobiti pola marke za litar. Znaci od tih krava dobce 50 maraka, ili 25 evra mjesecno. Te krave naravno tele telad, pa recimo da dobijes od svake druge jedno tele godisnje i proda svako tele za jedno 500 evra, znaci jos 2,500 evra godisnje. Isto je i sa ovcama i recimo da prodas 25 ovaca godisnje i dobijes 100 evra za svaku znaci to ce biti jos 2,500 evra...Pa na selu mozes imati i svinje...Hebote pa zivio bi ko gospodin covjek! Ovo je sve neracunajuci cinjenicu da ces udisati cist zrak i jesti cistu i zdravu hranu sto znaci da ces i zivjeti duze i bolje...Medjutim ako zivis na selu ne mozes izlaziti u kafice, ne mozes pijanciti, ne mozes ganjati jeftine droljice...Bices "seljak" a izgleda da je za ljude danas bitno zvati se Banjolucanom ili Beogradjanom pa makar i zivio ko prosjak. ******, izgleda da su "becki konjusari" ipak pametniji od nas, sto se moglo i od ranije vidjeti, jer Boze moj, moraju biti pametniji da nas ubjede da se u njihovu privredu ulaze a u nase ne i da se nasa industrija njima premjesti... :lol:
 
Nisam rodjen na selu,nisam rasao na selu,nisam ziveo na selu,a nisu ni moji...jeste pradeda :D tako da me sve u vezi sa selom ne zanima. Nikad se nisam palio na prirodu,cist vazduh i te fore. U prirodu sam isao jedino ako se pravi rostilj.:D Jedina priroda koju volim je pored mora i more.
Sto kaze Kizo: "Kezmane,ja bre kad vidim auspuh ja se stablizujem".
No,tu je napravljena jedna velia greska jos od 1945. pa na ovamo. Ljudi koji su imali imanja isli su u grad i radili po fabrikama. Pa posle ode kuci i ore njivu. Znaci zauzima radno mesto u toj nekoj fabrici.
Secam se pre nekih 10-12 godina kada su u caletovoj firmi hteli da uvedu da se radi od 9h ujutru...pola fire se pobunilo,jer onda zavrsava u 17h,pa dok stigne kuci vec je 18h i kad ce da ore,pozebno zimi. Ovako im je radno vreme od 6h odlicno odgovaralo.
Ja nemam ni zemlju ni bilo kakvo imanje...ali da imam sigurno je da bih pre pristao da budem sam sebi gazda nego da me neko drka u nekoj firmi.
 
Norma Kampl:
Обезбедити боље услове по селима и мањим местима, у сваком погледу, да људи не би хрлили у градове. И то је, укратко, сва филозофија.
i spreciti dalje sirenje gradova urabistickim uslovima to su mnoge zemlje uradile...kod nas mozes da zidas stambenu zgradu gde god oces...
 
_Milanche_:
U Srbiji će za 15 godina nestati svako četvrto selo, odnosno 1.200 sela. Srbija će biti agrarna zemlja bez seljaka, kažu stručnjaci.
Saradnik Naučnog društva ekonomista Branislav Gulan izjavio je da će, ako ništa ne bude učinjeno, Srbija za nekoliko godina biti agrarna zemlja bez sela i seljaka. U gotovo 2.000 sela u Srbiji nema nijednog stanovnika, a u oko 200 sela nema mlađih od 20 godina. U selima živi oko 260.000 muškaraca koji su se približili 50. godini, a nisu zasnovali porodice.
"Od 1991. broj poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji manji je za petinu, a širom Srbije prazno je 40.000 kuća", rekao je Gulan i dodao da je od 10 radnika koji su ostali bez posla makar pet njih moglo da nađe zaposlenje u ruralnim delovima Srbije, u šumarstvu, vodoprivredi, uslužnim delatnostima i zanatstvu.
To sto si ti ovde napiasao je sasvim u redu,samo postoji jedan problem.LDP nigde u svom programu nema viziju kako bi selo i grad bili povezani tj. kako bi se seljacima omogucio bolji zivot.Cinjenica je da je kapitalizam,kampanja-naselite gradove,los zivot na selu, doveo do toga da seljaci masovno beze sa svojih ognjista.ZA SVE JE KRIVA BURZOAZIJA 8)
 
_Milanche_:
nema ali pokako imace :-)
Au sad si me razocarao.Ti si znaci pristalica i glasas za partiju koja jos nema definisane ideje.Ja mislim da to i jeste problem LDP-a,sto govore da treba nesto raditi,ali ne znaju tacno sta...Postoje mnoga pitanja i kritike,ali nista konkretno kako krenuti napred. :? Mislim da je sto se LDP-a tice i njihove trenutne popularnosti(to cemo tek videti na izborima) najvise doprinelo pomodarstvo medju ljudima, sto bi omladina rekla biti COOL :lol: i glasati za tu partiju.
 

Back
Top