extrudiranje

Svracaju, svracaju. Nekada sam se bavio brizganjem i ekstruzionim duvanjem. Specijalnost su mi alati za brizganje - konstrukcija. Inace radim svasta, konstrukcije
raznoraznih masina, alata, linija i jos kojecega.
 
Drago mi je cuti da neko nesto radi a ne samo prica.Ja se bavim odrzavanjem brizgaljki i ekstrudera vec desetak godina.Ove godine sam pustio u rad vlastiti ekstruder pa me zanima imas li kakvih iskustava u proizvodnji PPtrake za vezanje paleta.Nisam imao prilike vidjeti proizvodnju mada imam neke svoje vizije pa bi mi necije iskustvo pomoglo da ne lutam tj. da ne pravim mnogo prepravki na alatu.Pozdrav
 
Sa ekstrudiranjem nemam nekog iskustva, nesto malo oko PVC creva. Zadnjih godina se i ne bavim plastikom (kod kuce mi stoji jedan mali Arburg, pneumatski, 5ccm), svi bi nesto za dz ili ako bas mora da se plati jedno 50-100 Eur-a, a oni da furaju kamione-avione-telefone. Najvise iskustva imam u konstrukciji alata za brizganje.
Pozdrav.
 
Kad se vec bavis alatima za brizgaljke,reci mi koliko bi kostao alat za jedan T-komad otprilike fi 25 na fi 8 pod pravim uglom i duzine cca 100 mm sa jednim gnijezdom u alatu.
Proizvod bi bio od polipropilena.Zanima me neka orijentaciona cijena znaci + - 10%.
 
Exrudiranjem se ne bavim ali imam neke ideje,planove pa i konkretmo specifikacije nekog exstrudera kojim bi stvarno mogao da kupim "avione,kamione..".Ali taj ekstruder kosta 400.000 $Pa ako neko ima te pare mozemo vrlo lako zatvoriti ceo Balkan.
 
Dragi moj Djuro da ja imam 400000 zelembaca znao bih ja sta raditi s njima. Nije da nemam ambicija za posao ali to mi je malo previse.Tebi puno srece ali cisto sumnjam da ces takvog ortaka naci na forumu.pozdrav
 
400000 $ je samo naizgled velika cifra za dobru liniju za ekstrudiranje . Ove godine su u Srbiji instalirane bar tri linije za ekstrudiranje koje koštaju znatno više od tog iznosa .
 
Ljudi ja godisnje zaradjujem manje od 10 000E da to uspijem udvostruciti ja sam car.A o tim nekim masinama koje kostaju milione i ne sanjam.Zanimaju me poslovi malo blizi obicnim smrtnicima.
 
Pa ako imas volju sve je moguce i naravno ako nadjes pravog investitora!I mislim da je 400000$ stvarno mala suma za liniju koja od prilike isplacuje sebe za nepunih godinu dana,naravno ako imas sposobne ljude za distribuciju proizvoda.
 
Ako neko zeli da se bavi brizganjem plastike ili extruzijom iste , mora da ima ideju sta bi hteo da radi.Kakav proizvod i od kog tipa plastike.Moram da vam kazem da postoje dva tipa plasticnog granulata i to obicne plasticne mase kao sto su polipropilen,polietilen,polistiren itd koju su jeftini i nemaju neke tehnicke mogucnosti.Drugi tip granulata su tehnicke plasticne mase kao sto su polikarbonat,pmma itd koji imaju visoke tehnicke mogucnosti- naprimer farovi za kola rade se od polikarbonata.Izbor materijala odnosno dela koji hocete da radite vam odredjuje i izbor opreme na kojoj ce te isti da preradjujete.Ovo je samo prvi korak koji treba znati kada ulazite u ovaj posao a ima toga jos mnogo.Pozdrav Ukid
 
Pisao sam vec cim se bavim i sta me zanima.Imam extruder na kojem radim neke proizvode od mekog PVC-a.Sad me zanima ima li iko iskustva sa proizvodnjom PPtrake za vezivanje paleta.Ja imam neke svoje zamisli u vezi toga ali nisam imao prilike da vidim proizvodnju pa ako neko zna nesto vise o tome nek se javi.
 
Najbolje je da nadjes proizvodjaca pp granulata i to nekog ozbiljnog koji ima distributera ili predstavnistvo u nasoj zemlji i on ce ti sve pomoci.Uobicajena je praksa da prodavci granulata - ako su ozbiljni daju i tehnicku pomoc, kako bi prodali svoj materijal.Nadam se da sam bio od koristi.
 
U Bosni ima nekoliko ovlastenih distributera granulata ali niko od njih se ne bavi prodajom tehnologije a kamoli njezinim poklanjanjem.Jedva da su u stanju dati tehnicke karakteristike materijala kao sto su specificna tezina,index tecenja,temperature za preradu...Vise bi mi koristilo iskustvo nekoga ko se bavio proizvodnjom ili konstrukcijom alata.
 
Pozdrav. NIsam bio pri net-u neko vreme.
Prvo, sto se tice alata za T-komad, racunaj da ne moze biti jeftin
jer ti treba izvlacenje jezgara (2x55-60mm), pomocu kosih klinova
ili zupcastih letvi npr. Zatim, bitno je i da li su krajevi obicne "cevi"
ili su "nazubljeni" (oliva) sto bi zahtevalo i bocno otvaranje. Uz sve to
mora se koristiti cevasti izbijac (caura za izbijanje iz alata) Sto se
cene tice, ne mogu ti pomoci jer odavno nisam u kontaktu sa
majstorima - alatnicarima.
Nesto se mislim (proradio crv) da se te tvoje PP trake rade of folije
kontinualnim paralelnim secenjem kruznim nozevima i namotavanjem
na koture. To bi bila neka vrsta masine za konfekcioniranje folije ili papira.
Folija se moze raditi ekstrudiranjem - duvanjem (blown film) ili "kalandiranjem"
odnosno provlacenjem rastopljene mase kroz valjke. U to slucaju bi mogao
direktno iza valjaka da dodas stanicu sa nozevima pa motalicu. Eto ti par
ideja za istrazivanje.
 
Ranije sam razgovarao sa nekim ljudima koji su pokusavali prizvodnju trake.Jedan je izvlacio traku cca. 80mm pa ju je sa 5 nozica od skalpera sjekao u 4 trake ali mu se desavalo da se nozic pomjeri pa je jedna uza a druga sira,da pukne nozic...Prije nozeva traka je prolazila kroz radlovane valjke pa u kadu sa vodenim hladjenjem.Posto ja imam mali extruder nebih mogao na njega montirati neki glomazan alat vec bih isao na jednu traku.E sad tu ima problem istezanja koji se mora zavrsiti dok je traka jos u vodi tako da se traka moze pocijepati samo uzduzno a ne i poprecno.Takodje on ju je radio od PE-a pa se mogla spanovati do basvjesti.Inace traka bi trebala biti od PP-a ali neznam kakvog.Dali je to neki poseban PP ili obicni PP od kojeg se rade cijevi za kucnu kanalizaciju?Motalice koje same slazu sam vec ranije pravio tako da mi to nije problem.
 
Kao sto rekoh, konkretnog iskustva sa time nemam. Sto se istezanja tice,
ono sluzi da bi se molekuli polimera orijentisali po uzduznoj osi proizvoda. a
to je to sto kazes da se traka cepa samo uzduz. U doba kada sam se bavio
plastikom kod nas su postojale samo tri vrste polipropilena : MA3, MA4 i FY6.
Za ekstrudiranje se koristio samo FY6. Mislim da je polipropilen proizvodila
fabrika u Odzacima (to je bilo jos u doba SFRJ). Kod distributera trazi tip PP
koji je pogodan za ekstrudiranje, oni treba da poznaju paletu proizvoda koje
prodaju.
Nozici koje pominjes se kod mene u firmi koriste za secenje traka od kojih se
prave vlazne papirne maramice "Otero" protiv komaraca. U pitanju su takozvani
industrijski zileti, ali gde ih nabavljaju - ne bih znao. Ako su ostri i propisno fiksirani
nesmeju da se pomeraju i time menjaju sirinu trake. Kod kruznih rotacionih nozeva
to se ne desava jer su to u stvari makaze. Ali to resenje je skuplje i slozenije.
Ne znam da li je isti postupak, ali u Vrscu je i firma "Uca" koja proizcodi rashel
vrece (one mrezaste za krompir i "lukac") od tako nekog pletiva. Ako uspem da
odem i "bacim pogled" javicu ti.
Pozdrav.
 
U mojoj firmi dok smo prizvodili kanalizacionu cijev,koristili smo odzacki materijal do bombardovanja srbije,a poslije toga holandski materijal iz DSM-a.Sada to vise nije DSM nego neka arapska firma Sabic i kvalitet im vise nije kao sto je bio ranije.Trenutno od njih uzimamo PEHD 5061 i 6060 tj. PE80 i PE100 I PPR za zelenu cijev za vodu za kucnu instalaciju.Pravio sam neke eksperimente sa tim PPR-om ali nije to ono sto mi treba. Ranije smo radili nek crijevo od linearnog polietilena koji je nakon prizvodnje isao na neko umrezavanje u kipucoj vodi.Posto mi hemija nije jaca strana sam proces bas i nisam razumio ali pretpostavljam da se tako nesto radi i sa trakom znaci da se drzi napeta u kadi dok proces stabilisanja materijala jos nije zavrsen.E sad posto neznam ni proces proizvodnje nebih volio da uzmem pogresan materijal pa da nisam siguran dali mi ne odgovara materijal ili sam pogrijesio u konstrukciji alata ili hladjenju,temperiranju vode...
 

Back
Top