neka pitanja iz hemije

jao...referat iz hemije u osmom o sapunima...
mogu da ti kazem za micele...
Posto je rastvorljivost Povrshinski Aktivnih Supstanci (PAS) mala, njihovi molekuli nalaze se u u rastvoru u obliku molekularne disperzije, tj. pri određenoj koncentraciji ovi molekuli grade prave rastvore. Međutim, pri povišenju koncentracije ili pri promeni drugih uslova (npr. pH ili temperature) gradi se heterogeni sistem (kolo- id) koji se sastoji od čestica koje predstavljaju agregate više molekula, tzv. micele, koje počinju da se formiraju pri određenoj koncentraciji koja se naziva kritična micelarna koncentracija (KMK), što dovodi do povećanja rastvorljivosti PAS. Termodinamički stabilan rastvor micela je mikroemulzija. Rastvorljivost međutim zavisi i od nekih drugih faktora: vrste i položaja hidrofilnih grupa u molekulu, hemijskog karaktera suprotnog jona, dužine osnovnog ugljovodoničnog lanca, vrste i položaja heteroatoma u hidrofobnom delu i temperature rastvora.
Pri daljem porastu koncentracije stvaraju se micele pločastog ili lamelarnog oblika koje se orjentišu paralelno jedna drugoj. Pošto sa porastom koncentracije PAS opada njihov stepen disocijacije, lamelarne micele imaju manje naelektrisanje od sfernih odnosno globularnih. Struktura lamelarnih micela slična je strukturi dvodimenzionalnog kristala. Mislim da tako nastaje gel..
kad bih pisala dalje, pisala bih o sapunima...a i dosta sam pisala...

sa' ce hemicari da dodju... :D
 
Primer za koordinativnu je NH4+, NH3 je neutralan molekul ali N ima jos 1 slobodni el par koji pozajmi H+ pa onako drugarski dele taj par el koji je izmedju njih, N je donor jer daje, a H aceptor, jer prima. Dosta za 2
 
molim vas ako neko zna TACNO da mi odgovrori i ako ga ne mrzi da mi napise sve :
1.talozne soli
2.jake i slabe baze i jake i slabe kiseline kao i rastvorljivost po moguctvu ako moze neko ko ide na takmicenja iz hemije,ali da dobro prolazi tamo :D ili neko sa fakulteta jos bolje
 

Back
Top