Monitor

  • Začetnik teme Ja-sam-ja
  • Datum pokretanja
J

Ja-sam-ja

Gost
Da li neko moze da mi objasni kakav je to monitor sa tecnim kristalima,od cega se razlikuje od ostalih,po cemu je bolji,sta nudi i ostalo?

HVALA
 
Monitori sa tecnim kristalima su poznatiji kao LCD (Liquid Crystal Display) monitori... Kod nas (a i po oglasima) cesce se srecu kao TFT (Thin Film Transistor) monitori...

Kako rade... Vrlo prosto... Daleko prostije nego monitori sa katodnim cevima (CRT - Cathode Ray Tube)... Oni koriste osobine tecnih kristala da pri piezo-elektricnim simulacijama, oni menjaju svoj polozaj, i time blokiraju/propustaju svetlost... Najjednostavnije LCD ekrane ces videti na recimo digitalnim satovima, digitronima i sl. Ti ekrani rade vrlo prosto... Ceo ekran je izdeljen na odredjene delove, koji su popunjeni tecnim kristalima... Oni u odnosu na polaritet (elektricni impuls) se okrecu pod uglom od 90 stepeni... U default stanju su provodni (tj. propustaju svetlost), kad im se dovede mali elektricni impuls, oni se zarotiraju i prestanu da propustaju svetlost, pa samim tim, izgleda kao da se ekran obojio u crno... Taj princip se koristi i u daleko slozenijim monitorima (velikim, grafickim (tj. oni koji prikazuju piksele umesto unapred definisane maske), u boji...)...

Proizvodnja istih je daleko jednostavnija i jeftinija od CRT monitora, ali jos uvek postoji veliki procenat skarta (tecni kristali nisu bas jednostavni za igranje), i jos uvek se odplacuju troskovi istrazivanja u toj sferi, pa su zato dosta skuplji od CRT monitora...

Prednosti: Tanki su i laki (sam LCD ekran je par milimetara tanak), mogu biti i savitljivi (mada se za to koriste plazma ekrani), trose daleko manje struje, zracnje je svedeno na minimum (gotovo i da ne zrace), imaju perfektnu geometriju (100% ravni) i ne gube je s' vremenom...

Mane: Tecni kristali su dosta inertni, pa sporije refreshuju sliku od CRT monitora (zato mozes videti tzv. duhove pri gledanju filmova, igranju igara i sl.), 'zrnastiji' su od CRT monitora (LCD monitori sa tackom od 0.20mm kostaju citavo bogatstvo), skuplji su, ne prikazuju verno boje (vrlo je tesko kontrolisati boje na LCD monitorima)...

Mozes ih sresti svuda... kao sto rekoh, od digitalnih satova, kalkulatora, mobilnih telefona, pa sve do laptop racunara, velikih ekrana, video projektora, kucnih bioskopa itd. itd....

Poz.
 

Back
Top