Da li bi za Srbiju bilo bolje da je 1945. pobedio pokret Draze Mihajlovica?

Не би било ратова 1990-1999- до данас.

основна политика драже Михајловића била је "Велика Србиај у Великој Југославији" то јест и Југославија и Велика Србија. Он је био заговорник укидања ХЈрватске и поделе између Словеније и Србије које би заједно чиниле Југославију.
тако створена, и данас би била југославија од Вардара па до триглава и Србија од карлобага до Битоља.
 
Salvantis:
I ja mislim isto: sigurno bi bilo bolje.

Ali sta ces, Cercil i Staljin su imali druge planove....

Не. Утицај у Југославији је требао и био 50-50,
русија је 1943 понудила Југословенској влади у лондону да пошаље официре у СССР да оформе једну ловачку и једну бомбардерску ескадрилу.
Председник избеглуичке владе са гнушањем је то одбио јер како је рекао није хтео да сарађује са комунистима.

моје питање:
Ако су Хрвати од савезништва са Немцима пришли савезништву са Савезницима, зашто Краљ и влада нису од савезништва са Западом прешли на савезништво са Русијом, када су могли?

Да ли би СССР наоружао четнике-антикомунисте? Па Британци су наоружали Комунисте, А сами Руси су људе који су убијали Русе и комунисте, Усташку Црну легију преобукли у краљевске Југословенске униформе и уместо шаховница ставили кокарде са круном и оформили "Југословенску војску под Стаљинградом.

Четници су већ носили кокарде а и антикомунизам им је био знатно мањи и нису убили ни једног Руса, а као Срби и онако су били русофилски опредељени.

Одговор је:
Дража Михајловиоћ да се лудо ниеј уздао у Енглезе, могао да постане савезник Руса, и вероватно извео слично са Финском, западном земљом, пријатељском са СССР.
 
jomini:
Kako možeš imati argumente za ''možda''?
Bilo bi bolje zato sto bi ostali u zivotu svi oni imucniji,i obrazovani ljudi koje su komunisti pobili.Ko zna koliko je bogatih i pamtenih ljudi u Srbiji proterano,ubijeno,ili u najboljem slucaju liseno imovine.To su fabrikanti cije su fabrike nacionalizovne, i date u ruke nesposobnim i neobrazovanim chobanima koje je partija postavila na nova radna mesta.Jednim potezom komunista sve sto je bilo vredno i visoko skolovano u tadasnje vreme je nestalo iz Srbije na bilo koji nacin.Slican blazi primer dogodio se devedesetih kad je Milosevic razjurio sve sto je iole obrazovanije i sposobije iz Srbije.Ko zna koliko je pametnih i ucenih ljudi pobeglo iz Srbije za vreme vladavine SPS-SRS.Koliki je to nenadoknadivi gubitak za Srbiju
 
jomini:
A otkud takvo mišljenje Norma?
Јој, ја немам сад времена да детаљно образлажем, јер за озбиљну анализу треба доста тога навести. Али ево још једном, поједностављено, но ипак с додатком. Зато што је, генерално гледано, тржишна привреда и тзв. "капитализам" бољи систем од државно-комунистичког. (Узмимо ову двојицу као симболичне представнике Сем тога, мада то није примарно, понешто се може закључити и на основу опште природе њихових покрета, (идеологија) па и самих личности Драже Миахиловоћа и Ј. Броза.

Плус, ево и субјективно, ако то има утицаја, и што се - мени лично, и из приватних разлога много више свиђају неки други системи (не сви, наравно), него комунистички. А, и што сам за монархију.
 
jomini:
Не би било Ђинђића, Туђмана,слобе,Чеде, Вука, Коштунице, Свилановића, Шешеља, Кучана, Чекуа, Харадинаја, Ђукановића, кандићке, а пошто не би било грађанског рата, не би било ни хага...

Јел би било боље?
 
Ја у принципу исто не волим то "шта би било да је било". Али овде је, мислим , то ипак јасно у неким аспектима (У већини). Наравно, не знам да ли бих могла да баш идем тако далеко, па да кажем да ли се не би десило од '90-тих на овамо. Могу само да верујем. А и ту, ето, дајем себи слободу да - верујем да би било боље да је победио Михаиловић. јер би вероватно и читав след догађаја ишао неким другим током.
 
Alekasandar2:
Да ли би СССР наоружао четнике-антикомунисте? Па Британци су наоружали Комунисте, А сами Руси су људе који су убијали Русе и комунисте, Усташку Црну легију преобукли у краљевске Југословенске униформе и уместо шаховница ставили кокарде са круном и оформили "Југословенску војску под Стаљинградом.
Четници су већ носили кокарде а и антикомунизам им је био знатно мањи и нису убили ни једног Руса, а као Срби и онако су били русофилски опредељени.

Одговор је:
Дража Михајловиоћ да се лудо ниеј уздао у Енглезе, могао да постане савезник Руса, и вероватно извео слично са Финском, западном земљом, пријатељском са СССР.
Sve je to pomalo fantazija. Tesko da je nacionalisticko-kapitalisticki pokret, koji se ogorceno borio protiv komunista u zemlji, mogao da postane saveznik Staljinu. Isto tako kralj je tokom citavog rata bio Cercilova marioneta, kojom je ovaj manipulisao kako je hteo. Petar nije imao ni znanja, ni moci, ni volje, da se suprotstavi velikom manipulatoru kakav je bio Cercil.
I zasto bi Staljin podrzao Kralja i Drazu a ne komuniste?
 
Draza nikako nije mogao da pobedi jer je u odnosu na Tita bio amater u politici.
A i ne zaboravite da Staljin nije bas bio sklon da ispunjava dogovore sa Cercilom.Tako da bi sudbina Srbije a i ostalih ex-yu verovatno bila slicna kao i ostalih istocno evropskih zemalja.Tj cekali bi do 90' da se ratosiljamo Sovjeta,a po meni to je daleko gore nego ono pod Titom.
 
Salvantis:
Sve je to pomalo fantazija. Tesko da je nacionalisticko-kapitalisticki pokret, koji se ogorceno borio protiv komunista u zemlji, mogao da postane saveznik Staljinu. Isto tako kralj je tokom citavog rata bio Cercilova marioneta, kojom je ovaj manipulisao kako je hteo. Petar nije imao ni znanja, ni moci, ni volje, da se suprotstavi velikom manipulatoru kakav je bio Cercil.
I zasto bi Staljin podrzao Kralja i Drazu a ne komuniste?
Zato što su u datom momentu bili neuporedivo jači.
 

Back
Top