Bankarstvo i finansije

I0stream

Početnik
Poruka
14
Pozdrav !!!

Planiram da upisem bankarstvo i finansije pa me interesuje koji fakultet preporucujete za ovo, nije bitno da li je privatni ili drzavni.

Trenutno sam 4. godina Srednje ekonomske skole. Do sada sam svaku godinu zavrsavao sa prosijekom od 5.0


_______________
I zadnje pitanje je da li se vise cijeni bankar u struci iz EF ili npr Megatrenda ili pak BK ?
 
Najvise se ceni veza, a posle toga EF ispred privatnih fakulteta. E sad, smer Finansije, bankarstvo i osiguranje na Ekonomskom fakultetu je prebukiran, posto svi zivi hoce da rade u bankama, tako da se spremi za mnogo ucenja da bi polozio ispite (vise studenata, visi kriterijumi).
FEFA i BBA su isto dobri, ali nisu dovoljno poznati i jos uz to traju tri godine.

Na Megatrendu nemas smer finansije.
 
Privatne fakultete ne preporucujem, nema bas neko misljenje o njima.
S' obzirom da si u ekonomskoj skoli, mozda je najbolje da nastavis skolovanje na EF-u. Imas jos jednu alternativu, pod uslovom da imas solidno znanje iz matematike. Novosadski prirodno matematicki fakultet ima smer "finansijska matematika" koji obuhvata i matematicke i ekonomske predmete.
 
Samo da se ispravnim, kad sam napisao da se EF ceni mislio sam na EF Univerziteta u Beogradu.

Finansijska matematika je zanimljiva ali ti ipak preporucujem neki fakultet u oblasti ekonomije jer ostavljas sebi mogucnost sirokog izbora profesije, dok si sa ovim smerom malo ogranicen. I uvek mozes ako te zanimaju QF da ides na neki master ili specijalisticke studije iz toga.
 
I jos da ti napisem cene:
1. EF BU budzet/1000 evra/850 evra
2. Megatrend 1000 evra
3. Singidunum 1200 evra
4. BBA 2000 evra
5. BK 3000 evra
6. fEFA 3000 evra


Neki od privatnih fakulteta daju stipendije za najbolje brucose, posto ti imas visok prosek. Ja znam da je Megatrend ove godine oslobadio skolarine prvih 12-15 na listi na svakom fakultetu, ukupno 150 studenata.
 
sve u svemu...... ako ti ucis i ako znas zavrsices svaki od ovih fakulteta (tipa drzavni -* privatni)..... i uvek ali uvek ces naci posao sa vezom ili bez veze....... ako budes bio dobar .....

medjutim ako ne budes bio dobar trebace ti veza da se zaposlis i to sa drzavnim ili privatnim podjednako ista...

ali.... ako isto "takodje:)" ne budes bio dobar .... iiiiii pritom nemas vezu..... neces se zaposliti ni sa jednim ..... mada ti to sto imas drzavnu diplomu dodje kao neki +...... ali samo ce te potapsati po ramenu i recice ti ..... "bravo mali" dobro je ;).......

sve u svemu hteo sam da kazem..... da ti je apsolutno se jedno koju diplomu imas od ovih gore nabrojanih.
 
roxy135:
Najvise se ceni veza, a posle toga EF ispred privatnih fakulteta. E sad, smer Finansije, bankarstvo i osiguranje na Ekonomskom fakultetu je prebukiran, posto svi zivi hoce da rade u bankama, tako da se spremi za mnogo ucenja da bi polozio ispite (vise studenata, visi kriterijumi).
FEFA i BBA su isto dobri, ali nisu dovoljno poznati i jos uz to traju tri godine.

Na Megatrendu nemas smer finansije.

A kako je po pitanju prijemnog na EF-u ? Mislim jel ima tu nekih grupa, posto sam iz CG.
 
Ove godine su srednjoskolci iz CG mogli da upisu faks bez ikakvog ogranicenja, i mogli su i da idu na budzet. E, sad kako ce biti sledece godine ne znam, ali mozda i dalje bude dozvoljen upis onima sa CG drzavljanstvom. Inace, skolarina za strance je 1400 evra koliko je meni poznato.

Inace ce ti biti super na EF-u posto je polovina profesora, kao i vodeci ljudi upravo iz CG.

Nisam te shvatio za grupe, verovatno mislis na smer, a on se odredjuje posle prve godine, prijemni je zajednicki za sve studente.
 
roxy135:
Ove godine su srednjoskolci iz CG mogli da upisu faks bez ikakvog ogranicenja, i mogli su i da idu na budzet. E, sad kako ce biti sledece godine ne znam, ali mozda i dalje bude dozvoljen upis onima sa CG drzavljanstvom. Inace, skolarina za strance je 1400 evra koliko je meni poznato.

Inace ce ti biti super na EF-u posto je polovina profesora, kao i vodeci ljudi upravo iz CG.

Nisam te shvatio za grupe, verovatno mislis na smer, a on se odredjuje posle prve godine, prijemni je zajednicki za sve studente.

Uh... Sad ce meni tu biti komplikacija, imam samo HR drzavljanstvo i boraviste u CG nekih 10ak godina. Jel imam kakve beneficije jer sam srpske nacionalnosti u svemu ovome, mislim na upis ce mi HR drzavljanstvo praviti prob ?

Mislio sam na grupe ovako, jer sam "nacuo" da se za budzet takmice studenti iz SRB u svojoj grupi a posebno studenti iz CG, znaci svaka zemlja ima odredjen broj koliko ih upada na budzet. ?

I da pitam, planiram da mi izborni bude poslovna ekonomija, a od ovih socio, geo i istorija - iz kojih udzbenika da ucim i za koji raz?

Jel mislite da je smjer koji namjeravam dovoljno perspektivan ili pak predlazete neki drugi?




ma tebi je svejedno sta zavrsis ne brinem se za tebe

Zasto mislis tako ?
 
Ma oprosti Milanchetu, on se samo sali. :D Posto su ti ovde za zaposlenje glavne CG i BiH veze.

Sto se tice samog upisa, ako si Srbin (sto se obicno dokazuje krstenicom iz SPC) a zivis u nekoj od okolnih zemalja onda imas ista prava kao i domaci srednjoskolci sto se tice upisa na fakultet. Bar je tako bilo do sada, ja znam ljude koji su iz Vukovara dolazili da studiraju u BG. Mislim da je za NS jedino nesto drugacija procedura, ali nisam siguran.

A ti imas dve mogucnosti:
1. Konkurises redovno sa ostalim kao drzavljanin Hrvatske srpske nacionalnosti.
2. Ako se ne upises tada, konkurises kao stranac.

U prvoj soluciji mozes da upadnes u budzet i da konkurises za dom.

Sto se tice perspektive, ovde u Srbiji je sada san svima da rade u bankama, tako da je taj smer postao najbrojniji. E, sad da li ce postojati toliko radnih mesta kad ti zavrsis fakultet ne znam. Ali smer se bira tek posle prve godine, tako da imas vremena da dodjes u Srbiju i da vidis stanje stvari.
 
Sto se tice prijemnog, moj brat je ove godine upisao EF i uglavnom imas na njihovom sajtu odakle se spremaju pitanja za prijemni. To objavljuju negde u aprilu mesecu ili tako.

Pitanja za prijemni nisu teska, tako da ih dosta treba tacno odgovoriti. Imas i pripreme u januaru, maju i junu.

Inace prijavilo se 2100, a primali su 1500, pa su posle prosirili za jos 200. Mada sada je aktuelno ova prica oko akreditacije, tako da ne znam da li ce se to zvrsiti dok ti ne upises. Naime svaki fakultet treba da ima 4 kvadratna metra po studentu, sto je za neke nedostizno.
 
Imaju neke kolokvijume koji im se racunaju 30%, a sam ispit 70%.

Za sada je bolje ipak studirati ekonomiju, jer zaposliti se u diplomatiji u ovoj zemlji je veoma tesko, a i plate u javnom sektoru iz te oblasti su male. A i niko ti ne brani da ti kao ekonomista radis u diplomatiji.
 
Ja sam sa BBA. Stvarno bih preporucila svakom ovaj fakultet ako je oblast ekonomije ono sto ga zanima. Moram da kazem da mi je pre svega iskreno drago sto je jedini privatni fakultet koji ima stranu i jako kvalitetnu literaturu (ko se razume, DATAStatus je u pitanju). Ove knjige istina imaju po 700-800str, ali su tako lepo napisane da ih necete osetiti. Uz to profesori ce vam uvek izaci u susret sto se dodatnog objasnjavanja tice. Prebacila sam se sa ekonomskog, drzavnog, pa sam prosto odusevljena celim funkcionisanjem fakulteta. Nema onih namrgodjenih salterusa. A profesori su savrseni! Pre svega strucnjaci, a zatim i odlicni profesori, komunikacija na predavanjima nije jednosmerna (ima i toga ali manje), obradjuju se trenutni problemi u svetu i kod nas... Sto se ispita tice, predhode mu dva kolokvijuma, koja naravno morate da polozite kao uslov za ispit. S tim sto na ispitu obicno ne traze celu knjigu, izuzev 5-6 predmeta gde opet traze i polozeno na kolokvijumima. Spremite se da gledate pozamasne knjige, i znajte da ipak morate zagrejati stolicu kako bi polozili ispit.
 

Back
Top