Како формирати породицу
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 35

Tema: Како формирати породицу

Početnik
    Učlanjen
    09.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Како формирати породицу

Како је настала прва породица

“Брак је тајна, у којој се при слободно израженој супружничкој верности женика и невесте, благосиља пред свештеником и црквеном општином њихова супружничка веза као савез Христа са Црквом и моли се за благодат чисте једнодушности, и за благословено рођење и хришћанско васпитање деце”. Брак је установио сам Бог у рају. И рече Господ Бог: није добро да је човјек сам; да му начиним друга према њему (Постање 2,18). И Господ Бог створи жену од ребра, које узе Адаму, и доведе је Адаму (стих 22). “Закон брака” огледа се у следећим речима: зато ће оставити човјек оца својега и матер своју, и прилјепиће се к жени својој; и биће двоје једно тијело (Постање 2,24).

“Супружничка веза има велику важност: њој је од Бога поверено продужење постојања људског рода”. Муж и жена “примају намером Творца благослов за умножење свога рода, са чистим побудама и радошћу чедољубља” (Постање 1,28). “Зачеће и рођење не врше се без Промисла Божијег; и једно и друго је Божије дело, Божији дар”. Сматра се да је за супружнике благослов и неизрецива срећа да виде своју децу”.

Дужности супружника

Супружници имају обавезу да чувају “частан и непорочан брак”, да живе целомудрено. “Девственост и брак није за свакога, али целомудреност је за свакога. Јер се показа благодат Божија која спасава све људе, учећи нас да се одречемо безбожности и жеља овога свијета , и да поштено и праведно и побожно поживимо на овоме свијету (Тит. 2, 11-12)

Шта значи целомудрено? Или у чистоти девствености, или у чистоти брака, и у једном и у другом случају с одбацивањем мирских похота и, нарочито, телесних похота, које војују на душу” (1 Пет. 2,11). Према томе, супружници су “дужни да се уклањају од телесно нечисте љубави”. “Под појмом целомудрености Спаситељ не учи само телесној чистоти: јер сваки који погледа на жену са жељом, већ је учинио прељубу у срцу својему” (Мт. 5, 28). Исто тако и речима заповести – не пожели жену ближњега свога – забрањују се сладострасне мисли и жеље или унутрашње прељубодејство”, а да не спомињемо већ ону “гадост, о којој Апостол Павле саветује Хришћанима да и не говоре (Еф. 5,3), прељубу, када се они који су у браку незаконитом супружничком љубављу обраћају другима”. ”Забрањивањем греха прељубе, прописује се супружничка љубав и верност”.

“Супружништво је веома значајно у односу на Промишљање Божије и породицу. Бог је, створивши прве људе, њима самима и њиховом потомству поверио даље појављивање људи на свету, као продужетак Свог творачког деловања. Какав огроман дар! И да ли је могуће помислити, да ће Промисао Божији оставити без пажње овај велики дар и да сваку злоупотребу неће сустићи праведни суд Божији? Деловање овога праведнога суда није увек јавно, није увек брзо, али за оне који пажљиво осматрају на путеве Божије оно је несумњиво. Давид је имао снажну веру у истинитога Бога, с ревношћу је ширио у народу; али и поред таквих, да кажемо, заслуга пред Богом, када је дозволио себи да наруши супружнички закон, чак и после покајања био је подвргнут тешким недаћама не само породичним, него и државним”.

“Свето Писмо о дужностима мужа и жене говори: Мужеви волите своје жене, као што је Христос заволео Цркву и предао себе за њу (Еф.5,25). Жене, слушајте своје мужеве, као Господа, јер је муж глава жени , као што је и Христос глава Цркви, и он је спаситељ тијела.(Еф. 5,22-23).

Идеaл хришћанске жене

На тесну и нераскидиву љубав супружника, и на покоравање жене мужу указује и начин стварања прве жене и њена улога. “Жена се ствара од ребра човековог због следећег: а) да би жена увек била блиска срцу мужевљевом, б) да би она била природно окренута послушању и покорности њему, будући да је његов део, в) ради олакшања узајамног размењивања мисли, осећања, усавршавања и стварања људског рода једним телом”, “ и да би зато људи природно били склони да воле и брину једни о другима”.

pajamaca
    Guest

Podrazumevano Re: Како формирати породицу

sekta?
    ko si šta si?
    šta Oćeš?

Početnik
    Učlanjen
    09.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Не него Православац.За мене је идејалан брак једино могуће као и живот ако смо ми идеални.Хтео би да чујем и вас шта мислите.Како ви замишљате брак:Шта он за вас представља.За мене је то однос имеђу двоје који су се спојили ради заједничког усавршавања и узгајања деце.А за вас.

Iskusan Fibi3 (avatar)
    Učlanjen
    16.12.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    175

Citat Original postavio pajamaca
    sekta?
    ko si šta si?
    šta Oćeš?
    Super si Maco, uvek me nasmejes

pajamaca
    Guest

ma za mene je brak sex bez bojazni od mame i tate

Iskusan sevilja (avatar)
    Učlanjen
    04.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio pajamaca
    ma za mene je brak sex bez bojazni od mame i tate

Iskusan sevilja (avatar)
    Učlanjen
    04.09.2005.
    Reputaciona moć
    0

Za mene je brak zajednica u kojoj dvoje ljudi zajedno napreduje,bori se ,svadjaju se(bez toga ne bih mogla),vole se,uzgajaju decu...lojalni su jedno drugom!Pre svega,prijatelji su!

Primećen član Dirk (avatar)
    Učlanjen
    02.07.2003.
    Reputaciona moć
    61

Citat Original postavio Joca_Jox
    Не него Православац..
    [font=Fixedsys]poshto si ti pravoslavac, onda bi, kao takav trebao da znash da je rachunar zlo koje je osmislio Lucifer da bi nas uzeo pod svoju vlast....dakle, sachuvaj dushu svoju i drzhi se podalje od istoga i gaji svoju veru...ili shta vec...[/font]
    One day to many...

Primećen član nactu (avatar)
    Učlanjen
    28.10.2003.
    Reputaciona moć
    61

Не него Православац..
    A,jeli prijatelju jesi li ti ozenjen?

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Citat Original postavio Dirk
    [font=Fixedsys]poshto si ti pravoslavac, onda bi, kao takav trebao da znash da je rachunar zlo koje je osmislio Lucifer da bi nas uzeo pod svoju vlast....dakle, sachuvaj dushu svoju i drzhi se podalje od istoga i gaji svoju veru...ili shta vec...[/font]
    Иронија ти је врло неуспела.

Početnik
    Učlanjen
    09.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Dirk
    Није тако али нема везе.

nactu
    Ако је то битно рећи ћу

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Битно је.

Početnik
    Učlanjen
    09.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Hellen
    Битно је.
    Ево да одговорим.Имам девојку са којом би бреак.Нисам значи ожењен али не значи да се не би раније оженио да сам нашао девојку за то.Иначе имам 25г.Неће девојке да се жене,барем не за мене.

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Не него Православац.За мене је идејалан брак једино могуће као и живот ако смо ми идеални.Хтео би да чујем и вас шта мислите.Како ви замишљате брак:Шта он за вас представља.За мене је то однос имеђу двоје који су се спојили ради заједничког усавршавања и узгајања деце.А за вас.
    Можда због овога неће?

НИСМО ИДЕАЛНИ, нити је брак идеалан однос....

За мене је брак пут заједничког сазревања и личног остварења сваког супружника.

Aktivan član Emily_Bg (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    68

Brak je za mene,zajednica dvoje ljudi koji su spremni da podele i dobro i lose,da dva zivota sroce u jedan.Da ucine sve da ta njihova zajednica bude stabilna,da zive lepo,da veruju jedno drugom,da se postuju i pomazu i da se pre svega vole.........i ne priznajem samo brak koji postoji na papiru,ponekad ljudi se nadju zavole,budu spremni da skoce u vatru jedno za drugo,a ne pise nista na tom papiru.......i to je brak.

Zainteresovan član crna_mamba (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2006.
    Reputaciona moć
    45

a zasto onda postoje svedoci kad se dvoje vencavaju..
    ili zasto se uveliko pisu predbracni ugovori?
    _

Učlanjen
    12.02.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    68

Ne znam zasto postoje.........postoji na ovom svetu mnogo cega,sto ne znaci nista.Ne kazem ja da ne priznajem zakoniti brak-naprotiv,ja sam se venacala u opstini.Ali po meni je brak nesto mnogo,mnogo vise od potpisa na papairu........sta znace ti svedoci i predbracni ugovori supruznicima koji se biju,svadjaju i ne veruju jedno drugom........nista im to ne znaci.

Učlanjen
    05.04.2006.
    Reputaciona moć
    45

mozda je brak sveta tajna,,ko ce to znati?..

Učlanjen
    05.04.2006.
    Reputaciona moć
    45

na sto bi svet licio kad bi ljudi ziveli bez tih papira..mislim..da li bi to moglo da funkcionise to mislim..

Učlanjen
    12.02.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    68

Mozda bi moglo,zasto da ne?Pa zar jedan papir znaci vise od onoga sto je u nama?Naravno da su i ti papiri bitni,ali to bi znacilo da ljubav samo postoji ako je ozvanicena na papiru,znaci voli nekog samo ako si venacan sa njim....ako ne...onda ne vazi.

Neproveren član vich (avatar)
    Učlanjen
    10.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Bem ti! Ubite me ako ovaj Joca_Jox nije Amfilohije Radović glavom i bradom!
    Poslednji put ažurirao/la vich : 11.12.2006. u 01:35

Iskusan Zena s greskom (avatar)
    Učlanjen
    27.09.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    122

Dragi Joco ako ti mislis da sve mora biti idealno tj da ti i devojka morate biti idealni i da sve u zivotu mora da bude idealno, onda moram da te razocaram, neces se ti nama brzo ozeniti, jer idealno ne postoji...
    Samo jedan pogled,samo jedan jedini njegov pogled bio je dovoljan za moju srecu...nedostaje.. zauvek ce mi nedostajati...19.09.2014 :(

Zainteresovan član
    Učlanjen
    30.08.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    46

hmmm ovo mi je malo preterano
    Poslednji put ažurirao/la Zena s greskom : 13.12.2006. u 11:39

Buduća legenda Banshee (avatar)
    Učlanjen
    30.07.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    307

б) да би она била природно окренута послушању и покорности њему, будући да је његов део
    tesko ces se ti ozeniti,ipak vecina zena nisu mazohisti da ceo svoj zivot podrede tebi i posvete se pokornosti svom alfa dominantnom muzjaku :shock:

njegov deo

ccc...
    you make me sick because i adore you so

Aktivan član
    Učlanjen
    14.09.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    59

Joco
    ne razbijaj glavu idealnim brakovima, i uopste sta znaci idealno? Ono sto je tebi idealno ne znaci da je i meni, zar ne? To ti je kao i pitanje ukusa, ja volim roze ti volis zuto , i sta jel treba da se bijemo i svadjamo ybog toga? Prema tome, kad nadjes devojku, shvatite da je to to, eto ti ga brak , nema tu puno mudrosti....

Slične teme

1. Како сад то?
    Autor dakica u forumu Politika
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 08.07.2008., 03:31
  2. Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 12.06.2007., 20:20
  3. Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 15.04.2007., 12:19
  4. НАПАД НА ПОРОДИЦУ
    Autor Pobunjenik u forumu Dom i porodica
    Odgovora: 7