Srbijanaci ili Srbi

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

rikir

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
257
Svjesni smo, da u gotovo svim medijima, bilo crnogorskim, bilo srbijanskim, preovladava komunisticka misao, gdje je sve ono sto dolazi iz Srbije, srpsko, cak i ako se radi o drzavljanima, predsjedniku, prebivalistu...a znamo da nisu svi drzavljani Srbije Srbi, kao sto predsjednik Tadic nije presjednik svih Srba, vec samo Srbijanaca. Samo je jedan patrijarh srpski, a ne misli uopste da je sramotno, atakav sam utisak stekao, da je sramota reci da je neko Srbijanac. Ako u Srbiji ne zive Srbijanci, s kojim pravom stanovnike Crne Gore, beogradski mediji nazivaju Crnogorcima, ako znamo da ih se tako osjeca manje od 50%. Dvije stare srpske drzave, Srbija i Crna gore, dok su bile kraljevine, oslovljavale su jedna drugu sa bracom srbijanci, i bracom crnogorci, jer se tada znalo da su Srbi i jedni i dugi. Ovako, ako mediji misle da Srbi zive samo u Srbiji, suzavaju srpski etnicki prostor, jer je po meni, CG ni manje ni vise srpska drzava od Srbije, a znamo koja je veca....zivim za to da cujem na BG medijima, da je Boris Tadic srbijanski presjednik
 
srbijanci su srbi koji zive u odredjenim delovima srbije,i ne mozes ih sve tako nazivati.npr srbina u vojvodini niko nece nazvati srbijancem.koliko ja znam srbijancima se nazivaju sumadinci i jos neki.

ustvari meni nije uospte jasno sta si ti hteo da kazes.
 
Па, за рецимо Французе немаш 2 израза: један који би означавао националност, и други који би се односио на држављанство.
Него су сви познати под именом Французи. Тако и црнац може да буде Француз.

И са свим другим земљама то функционише на исти начин. Немци - можеш бити Немац турског порекла.
А и даље Немци немачког порекла немају потребу да смишљају нове називе за себе, него су и они такође Немци.

Тако да је "Срби" довољно добар термин за обе групе. Може да означава етничку припадност (Србин из Канаде), а може да значи и држављанство (кинески Србин).

Дакле реч "србијански" је потпуна глупост, и користе је само глупи Хрватскијанци
 
Jaguar b. p.:
Па, за рецимо Французе немаш 2 израза: један који би означавао националност, и други који би се односио на држављанство.
Него су сви познати под именом Французи. Тако и црнац може да буде Француз.

И са свим другим земљама то функционише на исти начин. Немци - можеш бити Немац турског порекла.
А и даље Немци немачког порекла немају потребу да смишљају нове називе за себе, него су и они такође Немци.

Тако да је "Срби" довољно добар термин за обе групе. Може да означава етничку припадност (Србин из Канаде), а може да значи и држављанство (кинески Србин).

Дакле реч "србијански" је потпуна глупост, и користе је само глупи Хрватскијанци
Srbijanac je geografska odrenica.Srbin iz Srbije(centralne) je i dalje Srbin,ali je i Srbijanac u smislu geografske odrednice.Srbin iz Vojvodine,R.Srpske,Kosova je Srbin iz tih navedenih krajeva.Reci da je neko Srbin iz Vojvodine je isto i reci Srbin iz Srbije.Srbijanac je sasvim dovojno, jer time kazes sta si i odakle si sa jednom recju.
 
"Србијанци" је израз који је злоупотребљен у сврху сабијања српства у авнојевске границе.Слично је и са терминима "хрватски" Србин,"босански" Србин и слично.Нико не каже "српски" муслиман,"српски" Бошњак или "српски" Хрват,а нисам чуо да постоје ни "српски" Мађари или слично.Дакле Срби и никако другачије.
 
kreativac:
"Србијанци" је израз који је злоупотребљен у сврху сабијања српства у авнојевске границе.Слично је и са терминима "хрватски" Србин,"босански" Србин и слично.Нико не каже "српски" муслиман,"српски" Бошњак или "српски" Хрват,а нисам чуо да постоје ни "српски" Мађари или слично.Дакле Срби и никако другачије.
Srpski musliman,i srpski Hrvat neces cuti zato sto SPC priznaje samo pravoslavne Srbe.
 
Srbijanac je kada kazes da neko pripada drzavi Srbiji, a ne srpskom narodu...komunisti su izmislil, zlu naviku, da je srpsko samo ono sto dolazi iz Srbije...zbog cega nas iz CG oslovljavate sa Crnogorci, a ne sa Srbi? Upravo zato sto pripadamo drzavi CG, vi Srbiji, rbijanci, a i jedni i drugi smo srbi, kao sto su Srbi oni iz RS. Dakle termin rbijanac oznacava pripadnost drzavi Srbiji, ko sto Tadic nije predsjednik svih Srba, vec samo Srbijanaca. Uz to ne mislim, iako se to ne mjeri, da neki srbijanac moze biti veci ili manji od mene srbin, iako ja dolazim iz manje srpske drzave. Dinastija Karadjordjevia, dok je postojala i dinastija Petrovic, oslovljavale su se sa srbijansko i crnogorskom dinastijom. a to moze vidjeti svako ko procita pisma koja su slali jedni drugoma
 
mislim da ti iz druge drzave ne treba da odredjujes kako ce srbi u srbiji da se zovu,jer niti te se to tice niti te licno dotice u tom slucaju.

btw,sve crnogorce koje znam,a znam ih dosta insistriaju da ih zovem crnogorcima a ne srbima,jer se istima ne smatraju,iako su npr na referendumu glasali za zajednicku drzavu.

ako se osecas kao srbin,onda si ti srbin iz crne gore,isto kao sto su ove ljudi srbi iz srbije.i mislim da je jagurar valjda lepo napisao post vezano za to...
 
Ako neko ne zna, u CG se 32% ljudi izjasnilo ko Srbi, i svi smatraju da im je CG maticna drzava, a tako je smatrala i dinastija Petroovic, da je CG srpska drzava. O tome ti i pricam, ako sam Srbin, ja ne pripadam drzavi Srbiji, to jest nisam srbijanac
 
Jaguar b. p.:
Па, за рецимо Французе немаш 2 израза: један који би означавао националност, и други који би се односио на држављанство.
Него су сви познати под именом Французи. Тако и црнац може да буде Француз.

И са свим другим земљама то функционише на исти начин. Немци - можеш бити Немац турског порекла.
А и даље Немци немачког порекла немају потребу да смишљају нове називе за себе, него су и они такође Немци.

Тако да је "Срби" довољно добар термин за обе групе. Може да означава етничку припадност (Србин из Канаде), а може да значи и држављанство (кинески Србин).

Дакле реч "србијански" је потпуна глупост, и користе је само глупи Хрватскијанци

da, al ove drzave su gradjanske
srbija je nacionalna.

srbin je naziv za pripadnika srpske nacije,
a ne za gradjanina srbije

zato kad neko s francuskim pasoshem ode u ameriku
i "naturalizuje" se
on postaje amerikanac francuskog porekla
bez obzira dal mu je pradeda nemac, talijan, senegalac il shta vec.
 
kreativac:
Па то нема везе са црквом.На ТВ ћеш чути изразе босански Србин и слично,а српски Бошњак нећеш.

bosanski srbin je pripadnik srpske nacije koji zivi u bosni
boshnjachki srbin ne postoji

srbijanski boshnjak je onaj ko se nacionalno izjashnjava kao musliman a ima srpski pasosh,
srpski boshnjak ne postoji

to je zbog one prve rechenice ustava
i preterane komplikovanosti hercegovachkog (vukovog) jezika 8)
 
A cujes ovoga sto lupa....srpski hrvat, srpski Bosnjak...ako neko nije znao, Srbi se na geografske djelove, kako ko zove, mogu podijeliti na Hercegovce, Bosance, Srbijance, Crnogorce....a partizani su svojim naumom htjeli napraviti, od srpskog naroda, da Srbi zive u Srbiji i nigdje vise...uz to su izmislili crnogorsku naciju, koja se prvi put pominje 1948, kao i Makedonsku pravoslavnu crkvu...
 
Па ето, онда кад се неко натурализује и постане српски држављанин, он морфира у Србина, без обзира да ли има косе очи.

Ако ћеш да користиш 2 различите речи, српски и србијански, онда нам наведи још неки сличан пример на планети.
 
rikir:
A cujes ovoga sto lupa....srpski hrvat, srpski Bosnjak...ako neko nije znao, Srbi se na geografske djelove, kako ko zove, mogu podijeliti na Hercegovce, Bosance, Srbijance, Crnogorce....a partizani su svojim naumom htjeli napraviti, od srpskog naroda, da Srbi zive u Srbiji i nigdje vise...uz to su izmislili crnogorsku naciju, koja se prvi put pominje 1948, kao i Makedonsku pravoslavnu crkvu...
shta mogu kad ko god moze da se otcepi od "nebeskog naroda" to i chini 8)
 
Na planeti? Moj dobri, ti ne znas da su i jedna i druga drzava, do pojave partizana bile srpske drzave....sam kralj Nikola, koji je CG smatrao srpskom zemljom, srbijansku vojsku je nazivo tim imenom, isto kao i Karadjordjevici...koji su znali da smo Srbi svi, ali podjela na drzave je i tada postojala. Srbima u CG nije srbija maticna drzava, vec CG, koja je isto srpska koliko i Srbija
 
Jaguar b. p.:
Па ето, онда кад се неко натурализује и постане српски држављанин, он морфира у Србина, без обзира да ли има косе очи.

Ако ћеш да користиш 2 различите речи, српски и србијански, онда нам наведи још неки сличан пример на планети.

ne moze
jer je srbija nacionalna drzava, a taj neko se ne naturalizuje vec dobije lichnu kartu i status
"pripadnik nacionalne manjine".
 
rikir:
Srbijanac je drzavljanin Srbije, i tu ne govorimo o naciji...ako ne mozes reci za Madjara da je srpski drzavljanin, jer on nije pripadnik srpskog naroda, a drzave Srbije jeste

Francuzijanac je drzavljanin Fransuske, i tu ne govorimo o naciji...ako ne mozes reci za Mavara da je francuski drzavljanin, jer on nije pripadnik francuskog naroda, a drzave Francuske jeste

Нешто ту не штима, зар не.
 
rikir:
Na planeti? Moj dobri, ti ne znas da su i jedna i druga drzava, do pojave partizana bile srpske drzave....sam kralj Nikola, koji je CG smatrao srpskom zemljom, srbijansku vojsku je nazivo tim imenom, isto kao i Karadjordjevici...koji su znali da smo Srbi svi, ali podjela na drzave je i tada postojala. Srbima u CG nije srbija maticna drzava, vec CG, koja je isto srpska koliko i Srbija

apsolutno tachno
al se vremenom,
pragmatichni deo stanovnishtva crne gore
pocheo izjashnjavati ko "crnogorci"

a imaju elemenata, po definicijama pojma NACIJA.

i to je OK.
 
Pa neka je nacionalna, ali pripadnik drzave Srbije, nem moze biti svak Srbin, ne moze Madjar, Siptar, postati srbima jer u njjoj zive, a opet ako imas pasos Srbije, automatski pripadas njoj, i iako vam se ne svidja, Srbijanac je, a to nije pogrdno
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top