Konstruktor odeće - modelar

Pozdrav svima koje interesuje ova tema!
Veoma mi je drago što je neko pokrenuo ovu temu i što želi da nas okupi na ovom forumu.Veoma dugo sam u ovom poslu,stalno se usavršavam i rado svoje znanje prenosim drugima.Radim 15 godina u srednjoj stručnoj školi kao nastavnik praktične nastave,imam iskustva sa zanatskim i industrijskim šivenjem,od konstrukcije ,modelovanja,gradiranja,uklapanja krojne slike do finalne izrade odevnog predmeta.Privatno šijem, a bavila sam se i modelarstvom u jednoj privatnoj firmi za izradu radne odeće. Raspoložena sam za saradnju i razmenu iskustava.
 
Poštovana..
Ministarsvo prosvete je do sada promenilo nazive mnogih zvanja ,a naravno i same nastavne planove i nastavne jedinice.Više se ne školuju konfekcijski tehničari i konfekcijski šivači,zvanja su uskađena sa vremenom u kome živimo ,modernije zvuče da bi privukla što više dece jer naše zanimanje postaje deficitarno.Ove godine veliki broj tekstilnih škola je veoma loše prošlo na upisu i bilo je tehnoloških viškova u nastavi..Tako da sada imamo Modelar odeće (IV stepen), i Modni krojač (III)-ogled.(ovo su zanimanja u školi u kojoj radim).Časovi teorije su povećani tako da na časovima teorijske nastave učenici prolaze obuku i crtanja na računaru (corel). Časovi praktične nastave su smanjeni kod modnih krojača pa uče više teorijskih predmeta..,6-10 i 12 časova u III godini,ali je dosta profesionalizma uvedeno u izradi završnog rada. Vreme se menja tako i nazivi zanimanja...
 
Naisla sam slucajno na ovu temu, mada vidim da nije puno posecena, na zalost.

Ja sam zavrsila tekstilnu struku a zvanje konfekcionar tehnicar tako se je onda zvalo, nesto malo sam radila u svojoj struci, kao i mnoge firme i moja je otisla u stecaj da bi je na kraju prodali i tako ostala bez posla.
Zainteresovana sam da krenem samostalan rad, i ono sto me interesuje da li je neko zainteresovan za saradnju zajednicku (poslovna saradnja). Jer smatram da bi nas vodili isti ciljevi a to je usavrsavanje, sticanje novih znanja i iskustava, ispoljavanje kreativnosti .... i sve ono sto ovaj posao nosi i naravno zarada.
 
pozz annajakob

znam da je tesko naci posao u struci, ja sam odlucila zapoceti samostalno prvenstveno me interesuje sivenje od kvalitetnih materijala kao i odredjena grupacija ili ti odredjena populacija. A zelim raditi odecu za izlazak kao i svecaniju odecu za neke odredjene prilike. Ja trazim nekog sa kojim bih mogla zajedno da radim i dopunjujemo se u poslu, znaci zajednicka saradnja.
Ako si zainteresovana mozes mi pisati na e-mail
 
pozdrav svima :)
jedno pitanje posto vidim da ste konstruktori, nadam se da bi mi mogli pomoci ?

radim diplomski na temu KONSTRUKCIJA I MODELIRANJE ZENSKOG ZIMSKOG KAPUTA i treba mi literature vezane za POLAZNE OSNOVE KONSTRUKCIJE ODJEĆE.

unaprijed zahvaljujem :D
 
Jedna jedina tema na forumima o nasem zanimanju, pomalo tuzno!
Pomislio bi covek da smo kojim slucajem tajni agenti pa ne smemo da pricamo o poslu.
Ne postoji udruzenje modelara, nemamo casopis ili bilten, nema saradnje medju kolegama, razmene ideja, iskustava
Cak kad kontaktiram kolege koji se bave poslom vecina krije sta rade i gde kao zmija noge. Znam da je deficitarno zanimanje i kad se pronadjete i u firmi i na radnom mestu nije vam do promene ni do konkurencije, hvala Bogu svi smo mi zamenljivi, ali mozda nam u stvari ta saradnja najvise i nedostaje.
Poslodavci ne prepoznaju potrebu za zanimanjem, nipodastavaju znanje i iskustvo ili cak smatraju da posao moze da radi bilo ko!
Verujem da smo svi imali razlicitih iskustvava kako mi modelari tako i firme sa nama, daleko od toga da smo savrseni, ali me pomalo plasi to sto nam je profesija tako divna i komplikovana i veoma ne cenjena u isto vreme. Niko ne kaze, tekstilna industrija nam je cela u rasulu i niko ko je odabrao bilo koju profesiju u ovoj bransi nije se proslavio niti zaradio ni novac ni priznanje, ali pobogu ljudi svaki posao je tezak na svoj nacin, hajde malo postovanja nista drugo ne trazimo!
Vidim da je tema jako malo posecena i malo je ko prati sto je velika steta!
Radim skoro 10 godina u struci i ponekad mi dodje da operem ruke od svega, ali na svoju nesrecu veoma volim svoj posao! Bilo bi lepo kad bi neko uspeo da nas organizuje pa makar da se jednom mesecno nalazimo negde da kukamo jedni drugima o problemima na koje nailazimo svakodnevno u nasem poslu :)
Pozdravljam Vas sve
 
ban ban pozdrav i tebi i dobro došla :) :super:

Pre 2-3 dana se diskutovalo o konstruktorima odeće-modelarima na fb stranici Samo za krojačice ( grupa je zatvorenog tipa i ima preko 4 500 članica koje su vrlo aktivne što sa radovima,pitanjima,traže se saveti,mišljenja...) pa ako nam se pridružite bilo bi veoma lepo :)
 
DRUSTVO MODELARA I KONSTRUKTORA ODECE.jpg
 

Back
Top