Da li treba deci reći istinu? I koju istinu?
Strana 1 od 4 1234 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 76

Tema: Da li treba deci reći istinu? I koju istinu?

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Da li treba deci reći istinu? I koju istinu?

Pre neki dan me je ćerka pitala da li postoji Deda Mraz. I ja joj objasnio kako stvari stoje: čika obuče odelo i pravi predstavu za decu.
    Pre otprilike mesec dana pitala me šta je Bog i da li postoji, gde živi. I ja joj objasnio kako stvari stoje: neke čike su izmislile Boga da bi ljudi bili mirni i verovali u nešto jer im verovatno treba takva stvar. I još malo šire, ali da ne idemo u religiju... Podnelo dete normalno... Kaže ''dobro''...
    Uglavnom, šta ste rekli deci, šta ćete reći deci? I na kraju - kada ćete reći deci?
    Istinu, naravno.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: Da li treba deci reći istinu? I koju istinu?

Zavisi sta je istina. Za nekog ko veruje u Boga, tvoja prica nije istina zar ne? Za nekog ko je ateista, ona je istina do kosti.....Mozda je najbolje pitati dete sta ono misli o tome, dati mu sansu da iznese svoje razmisljanje, fantaziju, strah - naglas, pa onda graditi nesto na tome. Bez obzira na istinu, svakako je najvaznje biti - istinit; jasno reci za neke stvari za koje covek nije siguran da - prosto nije siguran, da ne zna. Dati pretpostavke, glasna razmisljanja sa detetom su zlata vredna. Deca do 5 godina pitace najrazlicitije komplikovane stvari za objasnjavanje (o Bogu, Deda Mrazu, sexu i radjanju, smrti, dobru i zlu...) i kad kazem komplikovane za objasnjavanje, mislim komplikovane jer ih je tesko ponekad objasniti na nivou razumevanja deteta od 5 godina. Ali u najvecem broju slucajeva, deca do tog uzrasta jednostavno ponudjeno objasnjenje u potpunosti prihvate - njima je vazno da dobiju neko objasnjenje od nekoga ko je 'autoritet' za 'vazna zivotna pitanja' (mama, tata, stariji brat, vaspitac u obdanistu ili baba i deda).
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Primećen član biska (avatar)
    Učlanjen
    12.08.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Uh bas tesko.

Za Boga, reci cu joj da ce celog zivota tragati za odgovorom.
    Za Deda Mraza, da ne postoji onako kako se prica, ali da je postojao i da je ta pricha kao obichaj odrzana.
    O radjanju smo pre neki dan zborili. Elem kupila sam joj Encilopediju pocetnicu i bas je na toj strani otvorila da joj citam. Mislim da nije bas shvatila ni sta su spermatozoidi ni jajna celija, ali joj nije "smetalo" da beba raste u maminom stomaku. Pa cemo vise puta citati kako nastaju bebe, i meni nece biti neprijatno, a nadam se da ce ona to prihvatit kako treba. Inace ima skoro tri g.

Elita gost 36952 (avatar)
    Učlanjen
    28.06.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

ja bih rekla istinu, ali moju, a ne opšteljudsku uvek treba reći ono što misliš! makar detetu svome rođenome, ybt.

Sećam se da je bila tema na kojoj su mnogi svoijima zamerili što su im razbili predstavu o Deda Mrazu a bog je sveprisutan, to jeste kunst objasniti. Može na primeru promene godišnjih doba.
    ♫ The computer was born to solve problems that did not exist before. – Bill Gates

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Uh, nisam video, izvinjavam se... Neka moderator spoji ako misli da treba...

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

U prvom slucaju si rekao istinu, u drugom najvecu ljudsku laz u istoriji. Mogao si reci malo postenije: Bog postoji ali ja ne verujem u Njega. Ili: Neverovanje u Boga su izmislili ljudi da bi opravdali svoje nemanje savesti medju sobom i samim sebi i tako cinili najgore stvari koje covek moze ciniti. Najvece ubice, lopovi, prevaranti, lazovi, vracari i vracevi, sektasi itd imaju istu pesmicu: Nema Boga. Problem je sasvim druge prirode: Boga ima i svi to dobro znate, da Ga nema cutali bi kao sto ja nikad ne govorim o Rimskim bogovima ili Supermenu. Ovako Ga spominjete uredno i nemilice, pravi bogoborci. Tvoje dete ce mozda jednom saznati da Bog ipak postoji nadam se.

Elita Betty (avatar)
    Učlanjen
    07.08.2003.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    269

Mhm.put do Boga je ionako ličan, i čak i ako ne bi verovao u njega roditelj, dete može da misli i veruje u šta hoće! Ne videh da je ateizam / religioznost (suštinska!) baš genetsko nasleđe?
    Ja mislim da je to stvar duha.
    ♫ The computer was born to solve problems that did not exist before. – Bill Gates

Buduća legenda Hellen (avatar)
    Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

U prvom slucaju si rekao istinu, u drugom najvecu ljudsku laz u istoriji
    ...По твојим мерилима....

Неко можда мисли управо супротно. И шта онда?

Elita
    Učlanjen
    10.10.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    202

mene je laurica(4 god) pitala kakavj e ono dvorac u centru grada "crkva" a sta ima u crkvi?pop
    onda sam je odvela u katedralu
    pitala me je ko su gospodin i gospodja na slici.isus i marija
    malo je razgledala ali mi nije postavljala vise pitanja,spremila sam se da joj kazem da postoje ljudi koji veruju da postoji bog ali videh da nema potrebe,kad dete pita odgovoricu

inace ovih dana peva pesmicu "sveti nikola bila sam dobra i volim cokolade,ako mi ih ne doneses necu dati sargarepu tvom magarcu" to su ucili u skoli,meni,ateisti, je to malo jezivo al cutim

Aktivan član Joya! (avatar)
    Učlanjen
    13.08.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    52

Ja sam pustila decu da sama otkriju u vezi Deda Mraza. Zasto im ukinuti to uzivanje?
    Cak sam zabranila sinu da prica sestrica da Deda Mraz ne postoji...Mada zna i ona, mislim, no pravi se.

Bog..Nisu me pitali da li postoji, vec kako izgleda.... Rekla sam im istinu. Da ne znam.

Zainteresovan član
    Učlanjen
    03.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Citat Original postavio jomini
    Pre neki dan me je ćerka pitala da li postoji Deda Mraz. I ja joj objasnio kako stvari stoje: čika obuče odelo i pravi predstavu za decu.
    Pre otprilike mesec dana pitala me šta je Bog i da li postoji, gde živi. I ja joj objasnio kako stvari stoje: neke čike su izmislile Boga da bi ljudi bili mirni i verovali u nešto jer im verovatno treba takva stvar. I još malo šire, ali da ne idemo u religiju... Podnelo dete normalno... Kaže ''dobro''...
    Uglavnom, šta ste rekli deci, šta ćete reći deci? I na kraju - kada ćete reći deci?
    Istinu, naravno.
    Slagao si je.

Deda Mraz postoji.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio Betty
    Mhm.put do Boga je ionako ličan, i čak i ako ne bi verovao u njega roditelj, dete može da misli i veruje u šta hoće! Ne videh da je ateizam / religioznost (suštinska!) baš genetsko nasleđe?
    Ja mislim da je to stvar duha.
    Naravno, tu ne postoje pravila. Dete onih koji veruju ne mora obavezno verovati i obratno tj. vaspitanje tu ne igra apsolutnu ulogu, posebno genetika. Ipak, rec je o istini - da li je govore svi ako dete postavi pitanje u vezi deda mraza kao manje bitno i Boga kao jako bitno. Znam mnoge koji su vaspitavani u duhu ateizma pa su opet dosli do neceg sasvim suprotnog. Mislim da je rec o traganju - onaj ko trazi vec veruje da to postoji kao i o udaljenosti od Boga. Oni koji tvrde da ne postoji u stvari non - stop demonstriraju tu svoju udaljenost sto nije isto. Opet kada pogledamo najrevnosniji bogoborci su upravo komunisticka deca sto ako vec nema veze sa vaspitanjem i genetikom ima sa nasledjem. Tipicna pitanja: A sta to vas Bog..., A da vas Bog postoji bilo bi pravde ( komunizma ) u svetu i svi bi imali da jedu, verujem da neka sila postoji itd.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio Hellen
    ...По твојим мерилима....

Неко можда мисли управо супротно. И шта онда?
    Nikako po mojim merilima i nema veze sto neko misli suprotno, to je iskljucivo njegov problem.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Zasto niko od onih koji ne veruju ne kazu ovako ih dete pita: Bog je stvorio zemlju, vodu, nebo, vazduh i sva ziva bica na zemlji ali ja ne verujem u Njega. Verovatno zato sto bi posle morao da odgovara na pitanja zasto ne verujes u Onog koji je stvorio sve dobre stvari pa i nas. Tu lezi besmisao ateizma. Ponovicu opet ono sto sam vec rekao: Nisam ni ja video Napoleona, Cezara, Cara Lazara ali podaci o njihovom postojanju su nepobitni ma koliko ja uspevao da sebi dokazem da je podvala iz ko zna kojih poriva u pitanju. Ko zna ko je hteo sve da zaradi na fantazijama o Rimskom carstvu, Antickoj Grckoj itd. zaradjujuci pare na udzbenicima, ulaznicama u muzeje itd. Znaci, mnogo toga nismo videli nego smo culi, procitali i poverovali bez pogovora samo zato sto nam to odgovara. O Bogu je mnogo vise napisano, mnogo vise crkava postoji od muzeja, mnogo cuda se dogadja ( neka cak redovno ) i ta svedocenja su stara koliko i ljudski rod. Svi mitovi koje je covek kreirao u istoriji su razotkriveni, otisli u zaborav i folklor samo je istina dokazala da nije mit jer je ziva i ima svoju instituciju na zemlji. Od toga niko nikad nece pobeci ma koliko se udaljavao i dobro je da takvo svedocanstvo postoji.

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podaci, ma da. Ali ovu temu sam pokrenuo iz drugih razloga, ne da bismo raspravljali da li Bog postoji (ili Deda Mraz) već da li, kako i kada deci objašnjavamo svoje stavove po tim pitanjima.

pajamaca
    Guest

šta se bre raspravljate?
    bog je postojao, sad je na nebu
    a Deda Mraz samo što nije počeo putovanje!
    ae bre, pa to su deca, toliko će gluposti čuti i doživeti u životu,
    da je ovo samo mrvica, a lepa za verovati

šta ste vi sad tu kao neki dušebrižnici mlatite sa tim pričama
    sa kojima ni vi niste načisto
    ok, ja verujem da DM ne postoji, mada...
    ko je bre doneo one poklone prošle godine?
    a za boga?
    za njega zaista ne znam.i odbijam da na to odgovaram da
    ne ispadnem glupa u društvu.
    Poslednji put ažurirao/la pajamaca : 09.12.2006. u 08:45

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Pajamaca za preDsednika!!!!!!
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

pajamaca
    Guest

može!

Zainteresovan član pilencepile (avatar)
    Učlanjen
    12.07.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    47

Zasto deci kvariti snove?
    Deca treba da zive u decijem svetu ima vremena kad ce odrasti.
    A deda mraz je nesto posebno za klince

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Citat Original postavio King 7
    Nikako po mojim merilima i nema veze sto neko misli suprotno, to je iskljucivo njegov problem.
    Видиш, по туђим мерилима Деда Мраз ПОСТОЈИ, а то што ти не верујеш у то, то је само твој проблем!

Како не видиш да функционише потпуно исти принцип???

Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Pa ne može da vidi kada činjenice idu u drugom smeru. On ti je kao jednosmerna ulica.

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

Koje cinjenice? gde su tu cinjenice, nisam video ni jednu. Sto ses tice smera, ako je ulica jednosmerna onda je svaki drugi smer van diskusije, poguban i stetan. Necu sebi dozvoliti da se upecam na raspravu tipa a druga merila, a tvoja merila, klik - klak, tamo - ' vamo jer cinjenice govore o banalnim stvarima kao sto su pojmovi: sta je gore, sta je dole, boja neba, sta se jede a sta ne i tu nema diskusije niti se merila onih koji tvrde da se jede kamenje recimo ne uzimaju ravnopravno sa onima koji preporucuju vrhunska jela. Znaci, nisu razna merila merodavna nego samo jedno i po njemu ce se suditi. Na to merilo se oslanjam, ne na svoje.

Učlanjen
    29.08.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    921

Али улица није једносмерна....

Iskusan King 7 (avatar)
    Učlanjen
    23.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    103

A sada da vas pitam posto pokusavate da sva merila stavite u istu ravan: Da li je pravda svugde jednaka? Da li je osecaj za pravdu malog Pere jedna i ravnopravan sa pravdom drugih? Svaki bata Dzo ima svoju pravdu koju deli motkama i pesnicama, deca u skoli imaju takodje svoju. Da li je njihova pravda jednaka sa pravdom i zakonom drzave u kojoj zive? Ne. Kako je to jednostrano i nemastovito. Zakon drzave i njeno pravo su iznad njihovog i svi pred zakonom odgovaraju svakom svojom pravdom koju su cinili. Znaci, zakon kakav - takav drzavni se postuje jer je to dobro. Nema tu raznih smerova i krojeva, postoje pravila. Vidite, zakon Boziji je iznad drzavnog, to je zakon najprirodniji i tu nema polemike i suprotstavljanja. Ako kamen pada dole i to je zakon Boziji overen naukom kao takav i nikakav. Nema polemike. Zaboravljamo da je Bog dao ljudima slobodu biranja ali i zapovesti kao samo jedan put jednosmerni. U saobracaju takodje postoje zakoni i pravila na koja niko nije prisiljen ali cije krsenje ima posledice, nema tu mesta svacijim predstavama. Licne predstave su u najvise slucajeva najobicnije lutaranje po mraku.

Slične teme

1. Zapitajmo se u istinu, istinu o vremenu
    Autor InQuisitive u forumu Religija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 17.10.2008., 11:05
  2. Ko krije istinu?!
    Autor Decko27Bg u forumu Politika
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 22.04.2008., 18:29
  3. Da li reci istinu ili ne...
    Autor хероина u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 105
    Poslednja poruka: 04.02.2008., 23:44
  4. Bar ovde cete reci istinu...
    Autor LUDICA u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 107
    Poslednja poruka: 22.03.2006., 20:25
  5. Sta bi ste vi uradili na mom mestu.Reci istinu ili ne.
    Autor Biseksualac u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 44
    Poslednja poruka: 23.09.2003., 22:45

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •