Laser za cd plejer

Uglavnom ne.
Potrebno je da skines poklopac.
Ispod ces videti da postoji jedno malo socivo koje se nalazi na nosacu koji se krece
horizontalno po sinama.

Potrebno je da ocistis to socivo.

Uzmi stapic za ciscenje usiju, pokvasi ga alkoholom, ocedi i njime obrisi socivo.
Sacekaj par minuta da se osusi, zatvori i to je to.
 
Nikako alkohol i vatu. Najbolje je nikada ga ne dirati ali ako je doslo do ctoga da se mora ocistiti onda finu mikrofiber krpu. Alkohol ne samo da razmaze prljavstinu nego i sam ostavi sloj posle susenja tako da si napravio jos goru stetu. Probaj na kraju na nekom vrlo cistom staklu i bice ti jasno.
 
Da bi očistio sočivo na laseru potrebno je da kupiš komprimovani vazduh, to možeš da kupiš u svim dobro opremljenim prodavnicama elektroniškog materijala (mislim da ga ima i u Radio Klubu "Nikola Tesla" Timočka 18), ili se raspitaj kod fotgrafa gde nabavlja komprimovani vezduh (oni koriste za čišćenje foto aparata). E' sad pošto je sočivo oslonjeno na kalemovima nebi smeo nikako da koristiš ALKOHOL niti bilo koje sredstvo za čišćenje stakla. Zavisi od firmi do firmi laserskih glava dali ima prostora za cevčicu između sočiva i laserskog dela, trebo bi da između sočiva i laserskog dela da uduvaš vazduh da bi se očistilo od prašine pa posle na gornjem delu sočiva. Na laserskom delu imaš isto sočivo a to sočivo koje se oslanja na kalemovima ono fokusira laser da bi ušao u brazdu diska, što znači da bi svako jače pritiskanje istog došlo do oštećenja. Mislim da sam ti malo pomogao oko tvog problema. NEZABORAVI DA SVI LASERI IMAJU SVOJ VEK TRAJANJA I DA VREMENOM SLABE!!!!
POZ>>>TOBRA
 
Komprimovani vazduh je istina najbolje resenje ali ako je u pitanju sloj katrana od duvanskog dima ili masnoca od kuvanja on tu ne pomaze. Istina je i da se ne sme silom pomerati socivo tako da su ti ova resenja kakva - takva pa vidi kako ces. Ako bas nema pomoci probaj, nista ne gubis.
 
King 7:
Komprimovani vazduh je istina najbolje resenje ali ako je u pitanju sloj katrana od duvanskog dima ili masnoca od kuvanja on tu ne pomaze. Istina je i da se ne sme silom pomerati socivo tako da su ti ova resenja kakva - takva pa vidi kako ces. Ako bas nema pomoci probaj, nista ne gubis.

Ako je u pitanju katran od duvanskog dima e tu mu leka nema (pošto je čovek rekao da koristi u kolima player). Tada bi morao da dođe i do sočiva gde je postavljena foto dioda i foto tranzistor koji emituju laser i primaju isti, a gornje sočivo isključivo se koristi za kalibraciju lasera, te tako ako očisti gornje sočivo a donje ne očisti ne dobija poboljšanje u radu, jer tada se dešava da neki učita i u toku slušanja da dođe do proklizavanja (preskakanja).
@King 7 - Slažem se sa tvojim mišljenjem, mislim da smo mu malo pomogli kako i šta
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 
Duvan je smrt za cd uredjaje i njihove lasere. U pravu si, nema spasa ako je katran u pitanju iz razloga koje si naveo i ciscenje gornjeg sociva je delimicno resenje a mi smo pokusali bar malo da pomognemo. Ja sam svoje plejere i rezace maksimalno cuvao od pomenutih isparenja i evo, vec 3 godine rade bez problema a narezali su ko zna koliko diskova. Moj savet - cuvajte svoje uredjaje od dima od momenta kada ih kupite, mnogo manje ce biti problema sa " losim " diskovima i softverom. Pozdrav
 
E' sad postoji nešto drugo. Obično na laserskoj glavi postoji trimmer potenciometar ili na štampanoj ploči CD-a on se koristi da se pojača laser (ali netreba preterivati u tome ). Kada je laser raštelovan tada treba nabaviti test CD (svaki proizvođač ima svoj CD od modela do modela) i osciloskop i onda se može krenuti u štelovanje laserske glave, svaki proizvođač ima detaljno opisano kako izvršiti štelovanje istog. Ta uputstva mogu se nabaviti preko interneta i nisu nimalo jeftina. Kao što sam rekao svaki laser ima svoj vek trajanja!!! Eto malo o tome, a bilo bi lepo i ostali da izlože svoja mišljenja.
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 
Tobra u pravu si, laser se moze stelovati kao i vecina uredjaja za reprodukciju ali je to ipak posao za profesionalce. Moj drugar je tako drzao srafciger pored CD plejera i plejer mu nije dugo radio. Ja sam nekada stelovao dekove i gramofone na nacin koji si opisao ali CD - nikada. Opet si u pravu - svaki laser ima svoj vek trajanja tako da nema previse mudrovanja, skup uredjaj se nosi u servis a onaj koji je isplativije kupiti zameniti novim.
 
@King - Bavim se elektronikom i štelovao sam CD-player-e, da ti kažem nije bauk, ako si štelovao dekove nebi ti prestavljao problem da odradiš i CD-player. Kao što rekoh na internetu možeš da nabaviš servisna uputsva a ona nisu baš jeftina zavisi od proizvođača do proizvođača. E' sad da ti kažem laserske glave koje sam štelovao radile su bezprekorno. Sada dosta ljudi nezna da laserska glava ima svoj vek trajanja, ona vremenom slabi i dolazi do rasipanja svetlosti. Obično kvarovi na CD-player-ma su bili mehanički ili iz neznanja da se rašteluje laserska glava, retko ali retko je bio problem u elektronici. Imao sam jedan problem sa zatvaranjem CD-a, fioka istog je radila dobro a magnet koji se nalazio u gornjem delu je bio zaprljan. Kad sam isti očistio CD-player je radio bezprekorno. Mada dosta ljudi snima CD-ve i neznaju tehniku snimanja nije samo ubaciti CD u rezač i snimaj, Znaš i sam da se neki CD-vi deklarišu na kojoj brzini treba rezati. Naprimer tip CD audi nebi trebao rezati preko 4X, zbog dubine reza i da bi taj CD mogao pustiti i na kućnom CD-player-u. Ima dosta toga o tome.
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 
Stavljao sam alkohol na cetkicu cd-a(onaj cd s cetkicama na sebi sto sluzi za ciscenje) i cd plejer je radio jedno nedelju dana i sad opet nece da cita cd-ove. Ocu da ocistim sam laser ali ne znam gde se nalazi, pa prilazem sliku pa nek mi neko obelezi na njoj sta treba da ocistim(ako neko zna). Unapred sam vam zahvalan na odgovorima i pokusajima pomoci!
 

Prilozi

  • DSC00001gg.JPG
    DSC00001gg.JPG
    42,1 KB · Pregleda: 103
infinity_zr:
Stavljao sam alkohol na cetkicu cd-a(onaj cd s cetkicama na sebi sto sluzi za ciscenje) i cd plejer je radio jedno nedelju dana i sad opet nece da cita cd-ove. Ocu da ocistim sam laser ali ne znam gde se nalazi, pa prilazem sliku pa nek mi neko obelezi na njoj sta treba da ocistim(ako neko zna). Unapred sam vam zahvalan na odgovorima i pokusajima pomoci!

Prijatelju na slici se vidi da je ubacen CD u uredjaj, trebao bi da izvadis taj CD, pa zatim ako nevidis lasersku glavu da uklonis taj gornji deo. U postovima ces videti sliku laserske glave (mislim da je Deky75 postavio). ALI NE ZABORAVI DA LASERSKA GLAVA IMA SVOJ VEK TRAJANJA, I NE KORISTI ALKOHOL KORISTI KOMPRIMOVANI VAZDUH
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 
tobra:
@King - Bavim se elektronikom i štelovao sam CD-player-e, da ti kažem nije bauk, ako si štelovao dekove nebi ti prestavljao problem da odradiš i CD-player. Kao što rekoh na internetu možeš da nabaviš servisna uputsva a ona nisu baš jeftina zavisi od proizvođača do proizvođača. E' sad da ti kažem laserske glave koje sam štelovao radile su bezprekorno. Sada dosta ljudi nezna da laserska glava ima svoj vek trajanja, ona vremenom slabi i dolazi do rasipanja svetlosti. Obično kvarovi na CD-player-ma su bili mehanički ili iz neznanja da se rašteluje laserska glava, retko ali retko je bio problem u elektronici. Imao sam jedan problem sa zatvaranjem CD-a, fioka istog je radila dobro a magnet koji se nalazio u gornjem delu je bio zaprljan. Kad sam isti očistio CD-player je radio bezprekorno. Mada dosta ljudi snima CD-ve i neznaju tehniku snimanja nije samo ubaciti CD u rezač i snimaj, Znaš i sam da se neki CD-vi deklarišu na kojoj brzini treba rezati. Naprimer tip CD audi nebi trebao rezati preko 4X, zbog dubine reza i da bi taj CD mogao pustiti i na kućnom CD-player-u. Ima dosta toga o tome.
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
Tobra, posteno da ti kazem, nemam cak ni test disk ( verujem da se koristi pri stelovanju ) tako da nikada nisam imao priliku da se pozabavim laserima. Ako se budem dokopao tih uputstava pokusacu. Vidjao sam u Nemackoj ( u Konradovoj robnoj kuci ) rezervna sociva u prodaji. Menjaju se valjda kada se ostete i nisu skupa.
 
@KING
Čuo sam to za "Konrad", nisam imao prilike da menjam sočiva. Bio sam na netu, servisna uputstva se kreću od 15-40 eura zavisi od modela naravno u pdf formatu. A što se tiče servisnog CD-a to se nabavlja od proizvođača, mada sam ih ja pozajmljivao od drugara koji su servisirali uređaje.Te iste CD-e pokušao sam da snimim (pravio sam iso fajl) i nisam mogao da ih presnimim, nisam išao dalje da vidim u čemu je caka.
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 
King 7:
Nije moglo ni sa diska na disk direktno da se prereze?

Upravo to. Nisam išao dalje u čemu je caka, probao sam sa gomilom programa da prerežem (Easy CD, Clone CD, CD Maker, Alkohol i sa Nero) i bilo je bezuspešno. Mada prepostavljam da je pomeren TOC (table of con.) fajl na CD-u.
POZ>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 
Moja CD Sony komponenta je jedva radila a do tad nisam ni znao da cita CD TEXT. Kad sam ga otvorio, laser je bio totalno aj da kazem zamagljen od duvana. Uzeo sam vaticu, alkohol ili ne, neki dezodorans posto u sebi sadrzi alkohol i lepo to ocistio. Rezultat posle ciscenja je bio blistavo socivo plavkaste boje, a RAD, RAD JE BIO PREDIVAN kao nov, i tad sam otkrio da cita i nazive pesama a preskakanje i zamuckivanje su bili stvar proslosti, tako da ja cu svoje lasere da cistim sa holom i vatom dok sam ziv, naravno ako bude bilo taloga na njima, ako ne, onda dovoljna je i krpica neko rece mikrofiber tako da je to to.
 

Back
Top