Nasleđe : Gospodar prstenova
Prikazujem rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Nasleđe : Gospodar prstenova

Početnik
    Učlanjen
    07.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Nasleđe : Gospodar prstenova

Sta mislite, vi koji ste citali Eragona i Najstarijeg, o ovom poretku? Da li je Kristofer Paolini pokusao da napravi kopiju gospodara ili je mozda knjiga nastala kao rezultat maste petnaestogodisnjaka?
    Po meni, Paolini je harizmatican pisac koji je smeo da se oproba u pisanju epske fantastike pored Tolkina kao svemoguceg favorita. Slicnosti sa Gospodarima su postojece ali ipak je knjiga vredna hvale. Zar ne?

Primećen član Goldengaidin (avatar)
    Učlanjen
    17.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano Re: nasledje vs gospodar prstenova

nazalost nisam citao, a bas me zanima. Je l to trilogija? i koliko je kniga napisano. Stvarno neverovatno da je tip moje godiste a da je napisao Eragona sa 15 !!! tesko je porediti bilo sta sa Tolkinom, prvo zato sto su knjige `lektira` i niko ne moze da bude objektivan o tome a drugo stvarno su dobre!!

Aktivan član
    Učlanjen
    08.12.2006.
    Reputaciona moć
    57

Mislim da nije prosto plagijat,pa cak i neke koje jesu(da li ste citali Mac od Sanare)opet imaju neku vrednost i originalnost.

Učlanjen
    17.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

mac od Sanare jeste slican gospodaru ali i razlicit. Mislim tu je druzina maca, ali i gnomi i oni veliki troli. Sto je jos bitnije to je prva knjiga trilogije koja je bas dobra. kamenje i carobna pesma su originalne a opet jako dinamicne. Mada mislim da je kasnije dodao i cetvrtu knjigu

Buduća legenda parka (avatar)
    Učlanjen
    01.11.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    307

A početak Točka vremena? Prvo poglavlje ili dva, ne mogu da se setim, su identične kao početak Gospodara: te proslava u selu, te omladina krene na dalek put, neki zvani, neki nezvani, te ih jure mračni jahači, pa orci i troloci... razočarala sam se strašno i za malo da bacim knjigu u neki ćošak i nikad je ne pročitam. Kakva bi to kobna greška bila

Učlanjen
    17.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Kobna greska.... Izgleda da svi uzimaju Tolkina kao uzor dok ne uhvate zalet malo, neki i previse :-)

ja sam tako sa Nosiocem belog zlata ili se zove hronike tomasa konvenanta. toliko me je ugnjavio pocetak da sam zamalo ostavio.

Aktivan član peleplay (avatar)
    Učlanjen
    26.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    64

Sama radnja nije bas kao u gospodaru, ali su odredjene rase, koje se svuda pojavljuju, pa i u gospodaru prisutne samo sa drugim nazivima. Cak su mape na koricama iste kao one u gospodaru, ali pretpostavljam, da kao sto Goldengaidin rece, svi pisci epske fantastike malo kopiraju Tolkina dok ne uzmu zahvat. Mozda im je cak gospodar i ideja vodilja, ko zna...
    tek kad neko nestane, onda shvatish koliko zaista vredi

Domaćin gost 47277 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

daa...to i stiven king sam kaze...
    sto se tice eragona, nekako mi je sve nemastovito (Gospodar Prstenova, tocak vremena, pa cak i igra prestola (samo sto se tice imena bar...)
    ja bih pohvalila petlju da se to objavi pa cak i napravi film...

Zainteresovan član Jolly84 (avatar)
    Učlanjen
    02.05.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

Nisam citala knjigu, pogledala sam film i sve mi to lici na veliku mesavinu Zmajevih jahaca Perna i Tolkina. Cini mi se kao da je lik uzeo te dve knjige i spojio ih u jednu. Kada procitam knjigu videcu da li sam pogresila. )

Domaćin gost 47277 (avatar)
    Učlanjen
    16.01.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

nisi pogresila...
    nisam citala perna ali iako ne nadjes u knjizi toliko slicnosti sa njima, nacices sa nekim drugim...
    sta da se radi...

Zainteresovan član Jolly84 (avatar)
    Učlanjen
    02.05.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    44

Moram da se ispravim posto sam procitala knjigu donekle. pisac je dosta iskopirao i tocak vremena. neke scene su identicne.

Učlanjen
    17.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

To dodje kao tri u jednom :-) Mislim da su mogli da snime film po nekoj drugoj knjizi, ima ih na pretek bas dobrih. Jedino ne bi imali zgodnog tinejdzer gde da ubace....

Aktivan član dusankovacevicsrbija (avatar)
    Učlanjen
    17.04.2011.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    36

Podrazumevano Re: Nasleđe : Gospodar prstenova

U prinicipu tema je skroz izumrla ali možda je neko ponovo poseti...
    Ovako, prvo činjenica da je Paolini napisao knjigu sa 15. godina - Prvo da kažem da mi je u početku bilo nezamislivo jer znam da ja nisam imao pojma da pišem bar do 15. godine (verovatno nemam pojma ni sada ); kasnije sam shvatio da je mogao i da piše jer sam ja počeo svašta da pišem sa 16. godina a do tada sam pročitao bar 50x manje knjiga nego Paolini (pošto se čovek samo hvali koje knjige je pročtao - iskreno, bolje da ćuti po tom pitanju, bar ne bi otkrivao od koga mažnjava ideje), tako da je delimično shvatljivo: napisao sa 15; u 16-toj preradio, prepravio, čini se, nedovoljno.

Ajde sve to na stranu, napisao knjigu sa 15 - jaka stvar - o stilu pisanja da ne govorim - užasan je - poenta je da on sa 15. godina nije mogao da ima ništa ni približno originalnoj ideji jer znam po sebi, naročito kada sam imao 16 i 17 godina svaka moja započeta priča je bila zapravo bazirana na nečemu i ja čak i da sam tada napisao nešto u vidu knjige sigurno to ne bih objavio jer znam da veze s' vezom nema ali eto, Paolini je imao bogate i nenormalne roditelje koji su svog razmaženog i egocentričnog klinca progurali sa ovom knjigom/knjigama (toliko je pun sebe da često poredi sebe sa Tolkinom - ja nisam nimalo Tolkinov fan, nijednu njegovu knjigu nisam čitao; počeo sam Hobita, još uvek čitam; ali svakako znam da nema pravo da sebe poredi sa čovekom koji je govorio oko 35 jezika i koji je oformio žanr koji pre toga jedva da je postojao u nekoj zaokruženoj formi.

Paolini, ne samo da je uzeo imena iz Gospodara (menjao samo po slovo, dva) nego je preuzeo osobine i izglede stvorenja iz Tolkinovog legendarijuma, a tek Zvezdani ratovi - naime, prvo sam se smejao kada sam čuo da Nasleđe smatraju plegijatom Zvezdanih ratova ali kada sam shvatio o čemu je reč: klinac odsečen od sveta živi običan život i pronalazi nešto od čega zavisi sudbina sveta a zlo koje vlada mu ubija porodicu pa on napušta dom i pronalazi starog mentora koji će ga podučiti da bude baš kao on i da on konačno zbaci zlo sa trona - Ako ovo prepoznajete kao zaplet Zvezdanih ratova, smatrajte slobodno da se upravo pročitali i kratak opis Eragona...
    Paolini se dovoljno drznuo i da nastavi sa svojim pisanjem gde svaka sledeća knjiga ima istu radnju kao svaki sledeći Star Wars film... MOLIM?! Takođe sam čuo da je od neke Ursule valjda (nikad čuo za nju) iz serijala EarthSea ukrao ideju za jezik na kojem ne možeš lagati i koji kontroliše magiju... Paolini, that's enough of that!!!

Jadno i strašno ko oblikuje kulturu modernog sveta... Zaista strašno...
    Isto mogu da kažem za ove "nazovi pisce" poput Majerove, ili one koze što je preko Majerove FunFiction napisala knjigu o nekom sivilu koje krasi svaku knjižaru kao Biblija u CrkvaShop-u. Kao da je neka knjiga... Jako je teško pisati o tome o čemu ona piše u toj knjizi...
    Može se po meni uporediti sa onom našom (nažalost, na veliku žalost) knjigom što se prodavaše za valjda 150 dinara (valjda ih bilo sramota da za smeće traže više, bar su s' te strane ispali moralni) nadam se da znate na šta mislim, ako ne znate - blago vama.
    Make your choice, adventurous Stranger... Strike the bell and bide the danger... Or wonder, till it drives you mad... What would have followed if you had.

Slične teme

1. Gospodar prstenova
    Autor Sammi u forumu Književnost
    Odgovora: 39
    Poslednja poruka: 06.08.2005., 14:15

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •