2 interesantna pitanja
Prikazujem rezultate 1 do 22 od 22

Tema: 2 interesantna pitanja

Početnik x-dr (avatar)
    Učlanjen
    04.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Exclamation 2 interesantna pitanja

1.Zašto zvezde na nebu vidimo kao zrakaste objekte-poput zvezda na zastavama iako one imaju približno sferni oblik?
    2.Zašto su dimnjaci visoki ?

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: 2 interesantna pitanja

Nemam pojma, ali verujem da postoji sasvim logično objašnjenje. Neko će se već naći da odgovori.

Iskusan MarilynManson (avatar)
    Učlanjen
    11.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    107

2.Zašto su dimnjaci visoki ?
    Da bi ti pit'o....

Učlanjen
    11.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    107

Ajde stwarno:
    Nemam pojma a bogami i ne zanima me...:rolleyes:

Buduća legenda Lexa (avatar)
    Učlanjen
    23.04.2004.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    6
    Reputaciona moć
    797

1. Pa meni se nešto čini da nas oko zaebava.
    2. Možda da ti ne bi ucrneli crepove? Hehe, mada ne verujem da je to. A šta je za tebe visoko? Definiši visoko, prvo
    Janidebi

Početnik
    Učlanjen
    07.12.2006.
    Reputaciona moć
    0

Ljudi razmislite koja je jedna od karakteristika ugljen monoksida(CO)?
    posto je tezi od vazduha on ide na nize, stoga se dimnjaci grade nesto vise da bi ugljen monoksid koji izlazi iz njih imao odredjen pad pre nego dodje do crepova ispod kojih bi mogao da se zavuce! A i u slucaju vetra da ga vetar ne bi uterivao pod crepove i samim tim u kucu gde bi pogusio ljude!!!!

Eto vam odgovora na drugo pitanje!

Primećen član Jamacha (avatar)
    Učlanjen
    27.05.2006.
    Reputaciona moć
    49

A ja ceo zivot ziveo u ubedjenju da dim ide na gore! A inace Mr od CO je 28g/mol, dok je srednji Mr vazduha 29. Verovatno si mislila na CO2

Zainteresovan član Insect (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

Hmmm, nisam siguran da je to u pitanju. Meni nekad rekose moji sa sela da je to zato da bi dimnjak mogao da vuce vazduh odnosno dim iz sporeta. Mada sam video i dimnjake koji su nizi od vrha krova. Moguce da ima neke veze sa kako kod da se to zove, ono kada vaduh prolazi preko nekog otvora i vrsi isisavanje vazduha unutar onoga na cemu je otvor. Kada u filmovima neko napravi rupu u avionu koji leti. Pretpostavljam da je sto je visi dimnjak to jace vuce jer je veca brzina vetra na vrhu.

Za zvezde mislim da je u pitanju difrakcija svetlosti kroz atmosferu. Pitam se kako zvezde izgledaju iz svemira gde nema atmosfere? Mada moze da bude u pitanju i sama struktura nasih ociju posto znate da vam sve izgleda muljavo kada se ujutro probudite i kada vam oci nisu dovoljno vlazne ili sta god vec. Mozda je u pitanju cak i medjuzvezdana prasina koja pravi distorziju slike? Opticari?!!?

Zainteresovan član loogyc (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Ljudi razmislite koja je jedna od karakteristika ugljen monoksida(CO)?
    posto je tezi od vazduha on ide na nize, stoga se dimnjaci grade nesto vise da bi ugljen monoksid koji izlazi iz njih imao odredjen pad pre nego dodje do crepova ispod kojih bi mogao da se zavuce! A i u slucaju vetra da ga vetar ne bi uterivao pod crepove i samim tim u kucu gde bi pogusio ljude!!!!
    Nesto tu meni nije bas logicno.. Mislim, zasto bi se dimnjak gradio visociji ako je vazduh gusci pri zemlji nego gore na nekoj visini.. Ako je ugljen dioksid (ili monoksid) tezi, on ce se sam spustiti dole, a ako je laksi sam ce otici gore.... ) Nema smisla dizati ga gore jer ce se on svejedno spustiti ako je tezi.. A pitanje se nije toliko odnosilo na kuce, vise na dimnjake na fabrikama..

Shto se Zvezda tice, i ja sam mislio da je to zbog prelamanja svetlosti pri ulasku u atmosferu.. Kao sto i sunce cesto vidimo takvim..
    Mada kad pogledamo i u obican reflektor vidimo ga ,maltene, kao "zvezdu", sto znaci da nam je mozda i gradja oka takva da jaku svetlost razaze na manje jake snopove svetlosti.. Ipak, verovatno je ovo prvo, jer je pitanje iz oblasti fizike a ne biologije.. A i vidi se zvezda i kad se snimi fotoaparatom...
    Zivite, ali stvarno

Primećen član hemicari (avatar)
    Učlanjen
    15.10.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    46

Citat Original postavio Insect
    Moguce da ima neke veze sa kako kod da se to zove, ono kada vaduh prolazi preko nekog otvora i vrsi isisavanje vazduha unutar onoga na cemu je otvor. Kada u filmovima neko napravi rupu u avionu koji leti.
    Kada u filmovima neko napravi rupu, vazduh se "isisava" napolje jer je na visini na kojoj avion leti pritisak vazduha u atmosferi znatno manji nego na zemlji. Pritisak u avionu jednak je onom na zemlji, tako da je znatno veci od pritiska van aviona. Dakle, vazduh se isisava zbog razlike u pritisku.

Elita stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    280

Citat Original postavio hemicari
    Kada u filmovima neko napravi rupu, vazduh se "isisava" napolje jer je na visini na kojoj avion leti pritisak vazduha u atmosferi znatno manji nego na zemlji. Pritisak u avionu jednak je onom na zemlji, tako da je znatno veci od pritiska van aviona. Dakle, vazduh se isisava zbog razlike u pritisku.
    Ne samo to. Daleko znacajniji efekat je tzv. aerodinamicki paradoks. Prema Bernulijevoj jednacini isisavanje vazduha iz aviona je zato sto je relativna brzina vazduh izvan aviona mnogo velika a unutra miruje, a Bernulijeva jednacina dokazuje da: tamo gde je brzina fluida veca pritisak je manji. Isti princip, verovali ili ne, odrzava avione na visini, rusi krovove pri olujama i npr. skrece loptu kada je sutne Roberto Karlos (narodski receno frljoka).

Učlanjen
    27.05.2006.
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio loogyc
    Nesto tu meni nije bas logicno.. Mislim, zasto bi se dimnjak gradio visociji ako je vazduh gusci pri zemlji nego gore na nekoj visini.. Ako je ugljen dioksid (ili monoksid) tezi, on ce se sam spustiti dole, a ako je laksi sam ce otici gore.... ) Nema smisla dizati ga gore jer ce se on svejedno spustiti ako je tezi.. A pitanje se nije toliko odnosilo na kuce, vise na dimnjake na fabrikama..

Shto se Zvezda tice, i ja sam mislio da je to zbog prelamanja svetlosti pri ulasku u atmosferu.. Kao sto i sunce cesto vidimo takvim..
    Mada kad pogledamo i u obican reflektor vidimo ga ,maltene, kao "zvezdu", sto znaci da nam je mozda i gradja oka takva da jaku svetlost razaze na manje jake snopove svetlosti.. Ipak, verovatno je ovo prvo, jer je pitanje iz oblasti fizike a ne biologije.. A i vidi se zvezda i kad se snimi fotoaparatom...
    A yoj, balonce, balonce

Zainteresovan član Demandred_Forsaken (avatar)
    Učlanjen
    03.11.2006.
    Reputaciona moć
    42

alo bre....Zasto su dimljaci visociji? Pa....jel neko video negde dimljak na zemlji?! zamisli da ti je dimljak u visini dvorista? Kako bi bilo napolju? Isli bi napolje sa gas-maskama!
    A sto se zvezda tice..... da to nema neke veze sa gravitacijom.. Ono velika gravitacija pa privlaci fotone? Tako nekako?!

Obećava LordDaison (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Ne kaze se visociji nego visi!!

Ja kazem da su dimnjaci visoki zato sto su na kuci!!!

Elita stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    280

Citat Original postavio Demandred_Forsaken
    alo bre....Zasto su dimljaci visociji? Pa....jel neko video negde dimljak na zemlji?! zamisli da ti je dimljak u visini dvorista? Kako bi bilo napolju? Isli bi napolje sa gas-maskama!
    A sto se zvezda tice..... da to nema neke veze sa gravitacijom.. Ono velika gravitacija pa privlaci fotone? Tako nekako?!
    Srecna ti prva poruka. Javi mi kada doguras do 1001. da proslavimo.

Učlanjen
    11.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    107

Ja kazem da su dimnjaci visoki zato sto su na kuci!!!
    A sta ako je kuca mala !!!!!!

Obećava LordDaison (avatar)
    Učlanjen
    17.02.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

e onda su opet visoki jer su visi od te kuce

Zainteresovan član Dragoonair (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2006.
    Pol
    muški
    Zasto gledate ovamo??? Moj post je ovde --------------->>
    Reputaciona moć
    43

Veoma zanimljiva konstatacija.

Zainteresovan član loogyc (avatar)
    Učlanjen
    10.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Dimnjaci na fabrikama su visoki da bi dim imao vremena da se ohladi.. Zamislite kad bi se iz jedne termoelektrane direktno pustao taj dim... Svaka fabrika ima dimnjak koji je dovoljno visok da dim koji izadje iz dimnjaka bude po propisanoj, jer bi u protivnom imali vulkan u malom..

Jesam li u pravu?
    Zivite, ali stvarno

Učlanjen
    27.05.2006.
    Reputaciona moć
    49

Ne....

Zainteresovan član Insect (avatar)
    Učlanjen
    14.09.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    52

E hvala Stnco na taj efekat isisavanja vazduha sam mislio.

Nisam siguran za ove kucevne dimnjake ali su dimnjaci na fabrikama visoki zbog zagadjenja. Ako bi bili niski onda bi se svi gasovi i cesetice talozili u okolini ili na samu farbiku. Kada se podignu visoko onda ce ih zahvatiti vetar i odnece ih negde dalje. Nije samo pitanje da se odnese dim negde dalje i da zagadi nekom drugom vazduh nego da se na taj nacin i rasprsi na jedno sire podrucje koje ce onda moci bolje da ga apsorbuje i neutralise.

Zainteresovan član Dragoonair (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2006.
    Pol
    muški
    Zasto gledate ovamo??? Moj post je ovde --------------->>
    Reputaciona moć
    43

Citat Original postavio loogyc
    Dimnjaci na fabrikama su visoki da bi dim imao vremena da se ohladi.. Zamislite kad bi se iz jedne termoelektrane direktno pustao taj dim... Svaka fabrika ima dimnjak koji je dovoljno visok da dim koji izadje iz dimnjaka bude po propisanoj, jer bi u protivnom imali vulkan u malom..

Jesam li u pravu?

Covece Loogycu mani se vise gluposti!!!!!! Koristi net za pametnije stvari, a ne za smucanje po forumima.

Slične teme

1. Interesantna igra...
    Autor zoranpetrovic84 u forumu Film i video
    Odgovora: 2225
    Poslednja poruka: 23.05.2008., 17:52
  2. interesantna tema ali nemam ime za nju
    Autor milos_ns_ks u forumu Politika
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 27.03.2006., 13:50

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor