EVROPA UZIVO- Draskovic od Solane zatrazio ukidanje sengen viza za studente

odgovor0

Zainteresovan član
Poruka
245
Visoski predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana izjavio je danas novinarima u Briselu, posle susreta sa šefom srpske diplomatije i predsednikom SPO Vukom Draškovićem, da je uveren da će pregovori Beograda i EU biti nastavljeni posle januarskih izbora u Srbiji.

Među predloženim merama je i zaključivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Srbijom, pri čemu bi to bilo uslovljeno punom saradnjom s Haškim sudom, kao i davanjem doprinosa jasnom i održivom rešenju statusa Kosova.


Visoki predstavnik EU je rekao da je s Draškovićem, sa kojim je prisustvovao i susretu sa srpskim studentima u oviru akcije SPO-a "EVROPA UZIVO", razgovarao i o situaciji u Srbiji, izborima i odluci da Srbija bude pozvana u program NATO Partnerstvo za mir.

'Ulazak u Partnerstvo za mir je veoma značajan signal poverenja koje u Srbiju ima bitan deo međunarodne zajednice', naglasio je Solana. Kada je reč o Kosovu i Metohiji, visoki predstavnik EU je rekao da bi 'vlasti u Beogradu trebalo da pozdrave i cene odluku o odlaganju predstavljanja Ahtisarijevog predloga'.

Šef srpske diplomatije je rekao da je u razgovoru sa Solanom insistirao da se 'pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju nastave ne čekajući izbore, nego odmah sada'.

'Takva odluka bi mogla biti obrazložena nekom vrstom nagrade, poklona mlađim generacijama', rekao je Drašković, dodajući da i dalje zadržava optimizam.

'Ja se zalažem još na mnogim adresama da pregovori budu nastavljeni pre', istakao je on. Drašković je naglasio i da je sa Solanom razgovarao o Kosovu i Metohiji i da je izneo stav 'da se mora učiniti sve da se dođe do jednog održivog rešenje koje neće nikoga poniziti niti ikoga proglasiti za pobednika onoga što će se zvati budući status Kosova'. 'To održivo rešenje vidim u jednom spoju legitimnog stava Srbije za teritorijalnim integritetom i voljom Albanaca da oni upravljaju Kosovom', rekao je Drašković.

On je prisustovao i sastanku koji je Solana održao s grupom srpskih studenata koji su, u organizaciji Srpskog pokreta obnove i u okviru akcije 'Evropa uživo', doputovali u Brisel kako bi posetili sedište EU.

'Solana je, očigledno dirnut rečima studenata, koji su predstavljali preko 220.000 studanata u Srbiji, rekao: 'Vrata Evropske unije su vam otvorena', preneo je Drašković utiske sa sastanka.

Visoki predstavnik EU je, prema Draškovićevim rečima, istakao da se vizni režim EU mora 'još više relaksirati', ali je istovremeno zatražio od studenata koji budu učestvovali u programima razmene u Evropi da ne napuštaju Srbiju, ’već da joj pomognu da ubrza evropeizaciju i kretanje ka EU’.
 
postovani ce gevara, bez uvrede, ali mislim da ti je komentar nesuvisao. SPO se jedini setio da barem jednoj grupi studenata pokaze sta je moderna Evropa. Bez obzira sta mi mislili o Solani, on je visoki predstavnik EU i podrzao je predlog Draskovica. Meni se akcija Evropa uzivo zaista dopada jer je veoma originalna i korisna,a lepo je da se jedna stranka setila da nekome nesto omoguci i pruzi priliku da sedi sa nekim koji je na tako visokoj funkciji. Bilo bi sreca da je vise ovakvih akcija
 
odgovor0:
postovani ce gevara, bez uvrede, ali mislim da ti je komentar nesuvisao. SPO se jedini setio da barem jednoj grupi studenata pokaze sta je moderna Evropa. Bez obzira sta mi mislili o Solani, on je visoki predstavnik EU i podrzao je predlog Draskovica. Meni se akcija Evropa uzivo zaista dopada jer je veoma originalna i korisna,a lepo je da se jedna stranka setila da nekome nesto omoguci i pruzi priliku da sedi sa nekim koji je na tako visokoj funkciji. Bilo bi sreca da je vise ovakvih akcija
Ako ti imas pozitivno misljenje o Solani,iako je on predsednik EU,onda nemam nikakav komentar na tako nesto. :roll: Ako hoce studentima da pokazu Evropu neka im sami finansiraju put...i bez tog rukovanja i marketinskih trikova.
 

Back
Top