zadaci iz C++-a

evo:
1)Napisati program za izracunavanje proizvoda k(k+1)(k+2)...(2k-1)2k
2)AKo su data prva tri clana Fibonacijevog niza f1=1, f2=2, f3=1, a svaki sledeci je jednak sumi prethodna tri clana, naci sumu prvih n clanova niza

pa ako neko zna neka pomogne
 
Jesi li barem pokusao?
Nemoj ocekivati da ce ti neko ovde resavati zadatke koji ti trebaju u skoli, a da knigu nisi ni pipnuo.
Veruj mi, olupace ti se o glavu kad-tad.
Zamisli zaposlis se, uredno pokazes diplomu IT strucnjaka a oni kazu - "dooobro, za pocetka, hajde napisi program za izracunavanje proizvoda k(k+1)(k+2)...(2k-1)2k"....
 
miki321oc:
evo:
1)Napisati program za izracunavanje proizvoda k(k+1)(k+2)...(2k-1)2k
2)AKo su data prva tri clana Fibonacijevog niza f1=1, f2=2, f3=1, a svaki sledeci je jednak sumi prethodna tri clana, naci sumu prvih n clanova niza

pa ako neko zna neka pomogne
Dobro, kako bi ova dva zadatka rešio bez računara: dakle samo papir i olovka? Pa onda da vidimo da li na osnovu toga može da se napiše program.
 
evo da vam pokazem da sam radio ali mi nije dobar rezultat
#include <stdio.h>
#include <conio.h>
#include <stdlib.h>

int main()
{
printf ("unesi broj:");
long k,i,rez=1;
scanf("%u",&k);
for (i=k;i<=2*k;++i) rez*=i;
printf("suma je %u\n",rez);
system("pause");

}


izgleda da radi ajde molim vas provjerite
 
Kako misliš da ti nije dobar rezultat? Program je logički dobar, ali za veće vrednosti ulaznog parametra kao rezultat vraća nulu zbog toga što dolazi do overflow-a u promenljivoj rez koja je long. Da bi to izbegao deklariši rez kao double, na primer.
 
imam jedan problem
zadatak:
3)za n ucitanih brojeva naci artmeticku sredinu parnih i aritmeticku sredinu neparnih brojeva



Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

int main(){
    int n,i,sredina=0,broj_brojeva=0;
    
    scanf("%d",&n);
    
    for (i=1;i<=n;i+=2){
        sredina+=i;
        broj_brojeva++;
    }
sredina/=broj_brojeva;
    printf("%d\n",sredina);
    sredina=broj_brojeva=0;
    for (i=2;i<=n;i+=2){
        sredina+=i;
        broj_brojeva++;
    }
    sredina/=broj_brojeva;
    printf("%d\n",sredina);
    system("pause");
    return 0;
}

gdje sam pogrijesio
kada upisem sve parne brojeve on mi prikaze i ar.sredinu za neparne
 
evo prepravljeno malo:

#include <stdio.h>
#include <conio.h>
#include <stdlib.h>
main()
{
int n,i,sredina=0,broj_brojeva=0;
printf ("unesi brojeve:\n");
scanf("%d",&n);
for (i=1;i<=n;i+=2)
{
sredina+=i;
broj_brojeva++;
}
sredina/=broj_brojeva;
printf("%d\n",sredina);
sredina=broj_brojeva=0;
for (i=2;i<=n;i+=2)
{
sredina+=i;
broj_brojeva++;
}
sredina/=broj_brojeva;
printf("%d\n",sredina);
system("pause");
}
 
bojan p:
Da ponovim: gde učitavaš tih n brojeva. Ovde koliko vidim, učitavaš samo n, dakle broj brojeva koje će korisnik uneti, ali ne i same brojeve.
Ma on unese neki broj pa onda kroz petlju gradi neparne brojeve . Ako na primer unese 7 imace izgradjene (za neparne) 1,3,5,7 to podeli sa 4 = 16:4 = 4 sredina
Prikaze izracun sredine za neoarne brojeve.
Posle iz programa za isti broj 7 gradi parne brojeve i dobije 2,4,6 = 12:3 = 4 sredina
Na kraju prikaze izracun sredine za parne brojeve.

Ja nisam tako razumeo da glasi zadatak, ali ajde.
Sve u svemu program ce dati korektan rezultat, ne znam sta mu tu nije jasno? Decko se potpuno izgubio, pa ne zna da prepozna i kad resi problem :)
 
codemaker:
Ma on unese neki broj pa onda kroz petlju gradi neparne brojeve . Ako na primer unese 7 imace izgradjene (za neparne) 1,3,5,7 to podeli sa 4 = 16:4 = 4 sredina
Prikaze izracun sredine za neoarne brojeve.
Posle iz programa za isti broj 7 gradi parne brojeve i dobije 2,4,6 = 12:3 = 4 sredina
Na kraju prikaze izracun sredine za parne brojeve.

Ja nisam tako razumeo da glasi zadatak, ali ajde.
Sve u svemu program ce dati korektan rezultat, ne znam sta mu tu nije jasno? Decko se potpuno izgubio, pa ne zna da prepozna i kad resi problem :)
Jasno je meni šta radi program, ali ovo je tekst zadatka:
Imam jedan problem
zadatak:
3)za n ucitanih brojeva naci artmeticku sredinu parnih i aritmeticku sredinu neparnih brojeva
i tu lepo piše za n učitanih brojeva. Dakle mora da učita tih n brojeva, što program definitivno ne radi. A inače dati program naravno da radi konkretno ali ne rešava zadati problem ili prevedeno - ne radi. :)
 
evo sada me jos jedan problem uhvatio

1) napisati program koji ispisuje trocifrene brojeve i koliko ih ima kod kojih je suma prve i zadnje cifre jednaka srednjoj cifri??
evo napisan program ali mi ne radi brojac
gdje je problem???

Kod:
#include<stdio.h>
#include<stdlib.h>
#include <conio.h>

main()
{
int a,b,c,i,br=0;
for(i=100;1<=999;i++)
{ 
a=i/100;
b=i%100/10;
c=i%10;
if(a+c==b)
{
          
          printf("%d ",i);
          br++;
       }
       }
printf("ima ih %d ",br);
system("pause");
}
 
Ajde ubuduce detaljno proveri, pre nego sto postujes ovde. Nemoj uzalud trositi vreme za trivijalije.
Ovaj programcic ne zasluzuje paznju. To su osnove C-a i to moras sam savladati. Jer, ako se debelo saplices na ovakvim programima, sta ce biti sa komplikovanijim programima?
 

Back
Top