Srpski logori

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

kyo

Primećen član
Banovan
Poruka
576
evo zanimljive teme sa net.hr foruma o nekim događajima koji Srbi premalo znaju:

http://forum.net.hr/thread.jspa?threadID=328177&tstart=20

Nezapamćena stradanja na pragu 21. stoljeća od jeseni 1991.g. počevši od Vukovara, Pakraca ,Knina, Zadra, Šibenika, pa sve do Dubrovnika. U mjestima gdje je agresor slomio otpor branitelja ulazile su razularene individue u uniformama ( JNA, četnici, šešeljevci, arkanovci, TO i dr.) Starce, žene, djecu, a posebice mlađe i vojno sposobne muškarce, bez obzira na to da li su sudjelovale u obrani ili ne, odvode u pripremljene logore pri mjestima i gradovima, koje su napadali, u tim logorima su vršena razdvajanja po spolu, nacijama, a potom izvode stravična mučenja i mučki ubijaju : noževima, sjekirama, palicama i vatrenim oružjem svih vrsta.
Najmlađa ubijena osoba bila je samo šest ( 6 ) mjeseci stara, a najstarija osoba je imala 104 godine.

Preživjele agresor odvodi u koncentracijske logore u Srbiji, Crnoj gori, a i u niz logora u tada okupiranom teritoriju RH. Srbi su očito smatrali potrebnim podići nekoliko logora, kako bi zatočili svoje zatočenike. U srpskim konc. logorima držali su zatočene civile i vojnike.

Više od 10.000 osoba prošlo je kroz razne oblike zatočenja u tranzita. Dok je u srpskim koncentracijskim logorima bilo više od 8.000 zatočenika ( žena djece, odraslih muškaraca ). Boravak u koncentracijskim logorima trajao je od nekoliko dana do dvije godine i više.

Zatočenici su bili izloženi teškim torturama, kako psihički, tako i fizički. Izvršena su mnoga silovanja i to zatočenika oba spola.

Najmlađa silovana djevojčica je imala samo pet ( 5 ) godina, a najstarija je bila osamdesetogodišnja ( 80 ) baka.

Pri ulasku u logore, zatočenici vezani plastikom i žicom, premlaćivani su palicama, lancima, željeznim šipkama, kolcima i kundacima pušaka u takozvanom. “špaliru” policajaca, vojnika i civila- Posljedice toga su brojni lomovi kostiju, potresi mozga, otvorene rane, a mnogi nisu preživjeli.
 
ako otvorite gore navedeni link
ima i imena ljudi koji su u ime Srba činili te zločine
ako ste narod kao što se opisujete, te ljude najblaže rečeno nebiste trebali ni da pozdravite ako ih sretnete na ulici u nekim od vaših gradova i općina
 
Alekasandar2:
Аматери!
Јасеновац са друге стране...

očito da vi niste izvukli pouke iz Jasenovaca i time opravdavate svaki zločin
kad za vas je zločin samo dok netko ubija Srbe...
i sa ovim zločinima u 90ima potvrdili da ne samo da ste isti kao mi tada (za vrijeme Jasenovca) nego da niste od tada ni pomakli milimetar naprijed ka civiliziranom svijetu

jer nebi odgovarali na ovu temu sa Jasenovcom već bi dali svoje žaljenje
isto kao što ga ja dajem svim žrtvama Jasenovca na hrvatskim forumima i mnogi u Hrvatskoj

Nadam se da ću doživjet barem i od jednog Srbina da se zgrozi nad žrtvama logora gdje su masovno ubijani Hrvati i ostali nesrpski stanovnici moje domovine....
 
Alekasandar2:
Нису нам се свидели учитељи у Јасеновцу...
манијаче.

naravno i to vam je vrlina
uzimanje dijelove rečenica i riječi iz konteksta
da bi me namjerno krivo interpretirali
nema veze...
treba bit spreman na sve, kad su u pitanju takvi ko ti koji udaraju ispod pojasa
niski udarac
još jedan takav i neću više odgovarati na tvoje poruke
jer nemam namjere se spuštati na tvoj nivo
 
kyo:
očito da vi niste izvukli pouke iz Jasenovaca i time opravdavate svaki zločin
kad za vas je zločin samo dok netko ubija Srbe...
i sa ovim zločinima u 90ima potvrdili da ne samo da ste isti kao mi tada (za vrijeme Jasenovca) nego da niste od tada ni pomakli milimetar naprijed ka civiliziranom svijetu

jer nebi odgovarali na ovu temu sa Jasenovcom već bi dali svoje žaljenje
isto kao što ga ja dajem svim žrtvama Jasenovca na hrvatskim forumima i mnogi u Hrvatskoj

Nadam se da ću doživjet barem i od jednog Srbina da se zgrozi nad žrtvama logora gdje su masovno ubijani Hrvati i ostali nesrpski stanovnici moje domovine....

А које ПОУКЕ, усташо смрдљиви ! Да ниси написао прву реченицу од мене би добио људски одговор - али овако заиста нема сврхе......... :roll: :roll: :roll:
 
ZAPISANO U DNEVNICIMA 6. PROSINCA 1991. - DAN KAD SU RAZORILI GRAD


ŠESTI PROSINCA 1991. U DUBROVNIKU,DAN JE KOJI SE NE ZABORAVLJA.SVATKO TKO JE TADA BIO U GRADU, NOSI SA SOBOM SVOJA SJEĆANJA I SVOJU BOL.
MA KOLIKO SE SLIKE I DOJMOVI RAZLIKUJU OD ČOVJEKA DO ČOVJEKA, SVE IH VEŽE ZAJEDNIČKI PROŽIVLJENI NAJSTRAŠNIJI NAPAD NA DUBROVNIK:
VEŽE IH STRAH ZA ŽIVOT.STRAH ZA NAJBLIŽE
SVI KOJI SU TADA BILI U GRADU OSJETIT ĆE KAO SVOJ ZAPIS JER SU PROLAZILI I OSJEĆALI ISTO.


Petak je, 6. 12. ‘91. Budim se rano. Osjećam nemir. Iščekujem - nešto se mora dogodili, predosjećam. Tišina. Osluškujem. Čujem snažna detonaciju granata. Blizu. Pogledam na sat: 5.45 je. Zviždi druga, treća za njom. Odgovaraju topovi. Pojačava se paljba. Mišo zove, kuca. Ja sam već na nogama. Silazimo. Mrak je. Hladno, bura snažno puše. Vrata i prozori su otvoreni da se stakla ne rasprsnu od detonacije. Zveče stakla. Garda je odmah do nas, u susjednoj školi. Prebacujem plinsku bocu u najskrovitiji dio kuće da nas eksplozija plina ne raznese, ako je pogodi geler. Skuhala sam kavu. Pijemo u tišini. Ne razgovaramo. Želudac se grči. Bubreg se bolom oglašava. Čekamo radio-vijest, 6.30. Prvo Radio Dubrovnik. Lakše mi se čini kad čujem odakle napadaju i koji dio grada, iako znam mi uvijek prije osjetimo. Napadaju Srđ sa Žarkovice, topovima, mitraljezima, a pomaže i topovnjača. Nešto je krupno, znamo. Dok pokupe informacije i odobre u Kriznom štabu, svi možemo poginuti. Na svaku eksploziju skačem. Cijelo se tijelo grči. Neko vrijeme nije bilo bombardiranja, zato tako reagiram. Već jedan sat traje žestok napad. Sad smo se već i privikli, ne štreca me svaki zvuk. U 7.15 oglašava se sirena: opća opasnost. Više od sata traje napad, a tek sad sirenom upozoravaju. Gruha sve jače. Čekamo vijesti u 7.30. Možda nam nešto konkretno kažu. A što to može biti važnije od eksplozija? Jučer smo malo odahnuli na vijest da su se naša tri ministra, gospoda Cifrić, Rudolf i Kriste, zajedno s europskom misijom i gospodinom de Misturom (UNICEF), s vojskom dogovorili o primirju. Danas u 10.00 trebalo je samo tehnički uobličiti dogovor. Može li se uopće više nekome vjerovati?

- Srušen je križ naSrđu -

U 7.30 vrlo uzbuđenim glasom Nano Vlašić javlja da granate padaju na Čubranovićevu ulicu, tvrđavu Bokar, kod Doma staraca. Srušen je križ na Srđu - meta od samog početka rata, križ-simbol, obilježje Srđa. Radio u 7.40 javlja da granate padaju na naselje Gorica (Gorica je preko puta), nama granate pršte nad glavom i eksplodiraju vrlo blizu. Posve smo nezaštićeni, ponovno ugroženi kao za prošlih napada. 9.00 sati. Grme lopovi, rafali iz teških mitraljeza. Pucaju, čini se, tik uz nas, granate fijuču i padaju uz tresak i oko nas i na Hotel “Libertas”. Javlja se Nino iz “Slobodne Dalmacije”, na Ilijinoj je glavici. Kaže, sve pršti oko njih. Mišo zove Duba na Goricu. Trebao je bili danas dežurni novinar na radiju, ali ne može otići. Slušao je vijesti Radio Titograda i rekli su na vijestima u 8 da se gardisti i HOS-ovci obračunavaju, te da se sukob prenio na Srđ. Koje sramotno objašnjenje za slušatelje! Ispada da se međusobno bore hrvatske strane, dok nas vojska nemilice napada. Toliko je to bljutavo tužno, da postajemo ravnodušni na ovakve informacije kojih se trebaju stidjeli crnogorski novinari.

Provirim kroz persijane. Okreću kamion, top odvoze negdje. Užasne, stravične detonacije. Potmuli topovski zvuci iz daljine pa reski blizu pa teški mitraljezi s 50-ak metaka odjednom, nikada ovakve nisam prije čula. U mraku smo, uz svijeće od 5 cm duljine. Čekam smrt. Odužio se dan. Napad ne prestaje. Moram nešto raditi. Stavljam slanić kuhati u vakumirani lonac. Mišo se ljuti što kuham u ovim uvjetima. Ja opet mislim da je svejedno hoću li poginuli uz kuhanje slanica ili sjedeći u malom zahodu. Oba mjesta su nedovoljno zaštićena. Sve je pitanje sreće.

A onda se prolomio tresak. Žestok. Ne znamo je li naša kuća pogođena. Blizu je, veoma blizu. Meci frcaju na desetine, stotine, opet blizu. Glasno sam opsovala na najžešću detonaciju. Omaklo se spontano. Djeluje kao da se vode ulične borbe oko nas i oni ulaze u grad, a znam da nije tako. Prozori samo što ne iskoče. 9.30, Grad u dimu, krov Dominikanske crkve pogođen, napadnuta Gorica, Gruž, Babin kuk. Ima mrtvih ispred robne kuće “Srđ”. Zasad je u bolnicu dovezeno 7 teško ranjenih, jedna je osoba podlegla ranama. Tko se to više nikada neće vratiti, kome se to netko neće vratiti?

- Lokrum pokušavaju zapaliti -

Žestok tresak. Zvoni telefon. Mladi susjed javlja da je uhvaćena radio-poruka da će sada napasti Hotel “Libertas”. Po zvuku razumijemo da je počelo. Sklanjam se u zahod. Rukavice su na rukama, a ipak mi je hladno. Drhtim, pršti staklo, pogodili su nas. Samo da nas ne rane, neka se ruši krov, neka slupaju automobile ispred kuće, samo da nas ne rane. Neka nas ubiju, ali da ne boli. Kakva li je smrt? Dolazi li iznenada ili nekoliko minuta znaš da ćeš umrijeti? Boli li? Na što ću misliti, hoću li željeti preživjeti? Vijesti u 10.30 kažu da na stotine granata pada na Stari grad, ono što smo se svi nadali da će biti izostavljeno, nije. Gore obiteljske kuće. Pogođen je krov Pravoslavne crkve, gori zgrada Interuniverzitskog centra, pogođena su oba broda s UNICEF-ovom zastavom pod kojom je misija išla na pregovore, pogođen je Hotel “Libertas”. Nikada nam kuća nije tako ječala, tresla se od detonacija i nikada nije toliko zasuta gelerima. Danas se ne bojim. Instinktivno skačem na zvuk, ali se ne bojim mnogo. Mislim da mi je svega dosta i da sada čekam smrt.

Lokrum pokušavaju zapaliti fosfornim mecima, bura je, pogodno vrijeme za požare. Ovo je. 67. dan rata, ali najteži dosad. Kroz žestoku paljbu se probija Nino, urednik “Slobodne Dalmacije”, i s raznosačem dijeli novine. Geler im je razbio staklo, srećom nisu ozlijeđeni. Prošli su automobilom preko Pila, gore automobili, bor kraj “Imperijala” je oboren. Pijemo lozu. Odlaze Nino i raznosač, izlazimo ih ispratiti da vidimo što nam se dogodilo s kućom. Sada je 11.30 i par minuta se ne puca u našem dijelu grada. Krov u produžetku naše kuće je pogođen, potkrovni stan uništen, svako staklo susjedima razbijeno, naše poneko, a i staklo na Mišinu automobilu.
 
- Govorim, a glas ne izlazi -

Niko, prvi susjed, pokazuje mi.Najednom je zazviždala granata.Iznenada. Dimi desetak metara od mene. Čučnula sam. Komadići gelera i cigli raspršili su se i posuli nas. Treba samo jedan mali komad gelera na pravom mjestu za smrt. Ovog puta smo je izbjegli. Utrčavamo u kuću. Mišo je unutra, govorim kako su nas zasuli geleri. Pita me kako to govorim, vidi da govorim, ali ne izlazi glas, ja sebe čujem, čudan osjećaj. Napad i dalje traje. Pucnju blizu nas. Vijesti u 12,30. Pogođen je krov katedrale, Zlatni potok je u teškom stanju, gori “Libertas», gori i “Belvedere”. Teška su oštećenja po Starom gradu, po Prijekom, u Gružu, na Montovjerni. Nino javlja da mrtvi leže na putu pokraj “Libertasa”. Do sad je 17 teško ozlijeđenih, dva poginula, gore brodovi u staroj luci. Pršte stakla oko nas, tresu se zidovi, pada žbuka, iskidaju kupe. Zapravo je sve nestvarno. Ne može biti da zaista razaraju Grad, ne može biti da prvi susjed ostaje bez kuće, ne može biti da ginu ljudi, sve to ne može biti. Kad ću se probuditi? Radio-vijesti informiraju da je ministar Rudolf zvao viceadmirala Jokića i da su se dogovorili o prekidu vatre u 1l .00. Sad je 12.30, a napad se ne smanjuje. Mijauču davno okoćeni mačići, dva crna i jedan šareni. Do danas su frktali bježeći od mene u strahu, danas su prestravljeni pucnjavom, hoće se sakriti u kuću. Dajem im mlijeko, moj dio. Miriše paljevina, zapadni dio Hotela “Libertas” je izgorio, “Lero” je pogođen, ima mrtvih. U 13.30 Davor Mojaš je zamijenio Nana na radiju. Tri mine eksplodirale na Hotelu “Argentina” gdje je smještena misija, naši ministri, UNICEF-ovi ljudi: ništa neprijatelj ne poštuje. Napada se i Sustjepan. Pogođeno je pročelje Sv. Vlaha i ograda uz stubište. Istrčavamo vidjeti što je sa susjedima. Svi skupljaju staklo. Geler je uletio u gornju sobu kroz persijane, slomio staklo unutarnjih vrata i zabio se u zid Milkine sobe. Rupa je golema, dovoljna za smrt.

14.30. Stradun pun krhotina, komadića kamena, crijepa, paljevina na sve strane. Pogođen je Franjevački samostan (ima ozlijeđenih), neeksplodirana granata u Boškovićevoj ulici, pročelje zgrade Festivala gori. Sve svjetske agencije prenijele su vijest o novom barbarskom napadu, o razaranjima Grada. Do 14.00 u bolnicu je dovezeno 29 ranjenih, 4 su podlegla ranama. U 15.30 javljaju da je poginulo 11 ljudi, 27 je teško ranjeno. Najviše u jednom danu do sada. Ali nije to, na žalost, konačan broj, veći je, znamo.

- Ako preživim noć -

Cijeli blok kuća u Ulici od puča gori. Pogođen je i Zavod za obnovu, Grad gori, bura pogoršava i tako jadno stanje. Glasnogovornik u Ministarstvu unutarnjih poslova u Beogradu kaže da “od JNA ni čestica prašine nije pala na Grad”. Čestica prasne i nije, ali bombe, granate, mine jesu. U vijestima u 19.30 građanima Dubrovnika obraća se Davorin Rudolf. Obraća se pučanstvu toplo, s razumijevanjem, s poštovanjem. Ovo je prvi put od rata da nam se netko od Vlade obraća direktno, s mjerom, s pažnjom, toplinom, pametno i djelotvorno. Traži pomoć za gašenje vatre, spominje organizaciju skupljanja dobrovoljaca po mjesnim zajednicama. Tri su vatrogasca već poginula hrleći prema “Libertasu”. Teško se boriti s vatrom, pod pucnjavom gotovo nezamislivo.

Malo-pomalo se javljamo jedni drugima i doznajemo tužnu bilanci mrtvih i razaranja. Ne pucaju više, kažu - dogovoreno. Kažu da se osobno viceadmiral Jokić ispričao za napad na Dubrovnik, nije on odobrio. Kažu da je i general Kadijević tražio odgovornost. Hoće li ikad itko biti optužen, kakva bi kazna bila primjerena ovoj nesreći? Ni jedna vojska u povijesti Dubrovnika nije ga ranila kao ova, nazovi naša. Što je to demonsko u tim razaračima? Kako je moguće vjerovati da sam budna kada ne prihvaćam postojanje ovakvih zločinaca. Vjetar fijuče kroz kuću. Neke prozore ne možemo zatvoriti, neka stakla više nemamo, vani se razbijaju stakla, pršte, vjetar nosi komade, borovi preglasno huče, hladno je, hladno, hladno. Zavukla sam se u krevet u 21.30. Premorena, slomljena, smrznuta, ali živa. Ne znam što nosi noć, ne znam što će biti dalje, nisam pogođena. Zahvaljujem Bogu, Prirodi ili Sreći za današnju blagost prema meni i mojim prijateljima, Možda se moj život dalje bude odvijao lakše, s manje patnje, s više ravnoteže. Molim za mir i snagu da sve podnesemo, izdržimo, molim da se zaustavi zlo, da ljudi više ne stradaju. Ako nas je trebalo kazniti, dosta smo kažnjeni, sad tražimo pomoć. Uznemirena, uzimam tabletu za spavanje, a sutra ću u obilazak prijatelja i poznanika... sutra ću, ako noćas preživim.

Džemila Bukovica
Zapisano u dnevniku 6. prosinca 1991.


-------------------------------------------------------
ove potresne price mnogi od nas su prozivljavali,svak na svoj nacin.
ovih dana prije 15 godina pocele su nase muke.ovaj feljton objavio je danas dubrovacki vjesnik,kao na dane sjecanja.
hvala gospodi dzemili da je dio nase istine i povijesti zabiljezila i stavila na papir.da se nikad ne zaboravi.
 
Prema Pavlu Šafariku («Slovenski narodopi»s), 1844.tadašnjih „Jugoslovena” bilo je ukupno 7,248.000, od toga Srba 5,294.000, Hrvata 801.000, Slovenaca (Vinda) 1,530.000. Svi Hrvati i Slovenci su katolici, a Srbi su podeljeni: pravoslavnih je 2,880.000, muslimana 550.000, katolika 1,640.000.
-------------------------------------------------------------
Ko ste Vi-Hrvat ili Srbin Katolik..
Hrvatska je zemlja koja ima oko 25 % Hrvata.
Prica se da ce Hrvati protjerati Srbe Katolike..
Srbija kao svaka majka ce primiti oko 3 miliona Srba Katolika iz Hrvatske.
 
kyo:
očito da vi niste izvukli pouke iz Jasenovaca i time opravdavate svaki zločin
kad za vas je zločin samo dok netko ubija Srbe...
i sa ovim zločinima u 90ima potvrdili da ne samo da ste isti kao mi tada (za vrijeme Jasenovca) nego da niste od tada ni pomakli milimetar naprijed ka civiliziranom svijetu

jer nebi odgovarali na ovu temu sa Jasenovcom već bi dali svoje žaljenje
isto kao što ga ja dajem svim žrtvama Jasenovca na hrvatskim forumima i mnogi u Hrvatskoj

Nadam se da ću doživjet barem i od jednog Srbina da se zgrozi nad žrtvama logora gdje su masovno ubijani Hrvati i ostali nesrpski stanovnici moje domovine....

Цркни дабогда, изроде људски!
 
Jomini, daj bolan banuj ovog provokatora! Da, znamo da je bilo zlocina koje su Srbi pocinili...Naravno izostavio je desavanja po vukovarskim podrumima prije oslobodjenja od strane JNA. :roll: Ovo stavljanje snaka jednakosti izmedju individualnih zlocina nakon oslobodjenja Vukovara i Jasenovca je odvratno i ima samo jednu srvhu a to je da isprovocira ostale clanove foruma. Ovaj provokator do sada skoro nista konstruktivno nije postirao. Svaki put dokazuje da je ovde da provocira...Nek ide na ustaske forume i nek tamo prosipa svoju propagandu...Tim glupostima ne treba biti mjesta na ovom jos uvjek srpskom forumu.
 
UofC:
Jomini, daj bolan banuj ovog provokatora! Da, znamo da je bilo zlocina koje su Srbi pocinili...Naravno izostavio je desavanja po vukovarskim podrumima prije oslobodjenja od strane JNA. :roll: Ovo stavljanje snaka jednakosti izmedju individualnih zlocina nakon oslobodjenja Vukovara i Jasenovca je odvratno i ima samo jednu srvhu a to je da isprovocira ostale clanove foruma. Ovaj provokator do sada skoro nista konstruktivno nije postirao. Svaki put dokazuje da je ovde da provocira...Nek ide na ustaske forume i nek tamo prosipa svoju propagandu...Tim glupostima ne treba biti mjesta na ovom jos uvjek srpskom forumu.


bolan :lol: :lol:
pravi Srbin nema šta
:lol: :lol:
 
РЕПУБЛИКА СРПСКА КРАЈИНА биће опет српска. Имам територијалне претензтије, тако да ће западне границе Србије бити отприлике :
Карловац, Карлобаг, Огулин, Вировитица.
 
eremita kakav si ti to Koshtunicin sa takvom radikalskom logikom i ponashanjem.
nisi ni za milimetar manja budala od pre.

koji ste vi retardusi.
jel reche cho'ek...
kyo:
jer nebi odgovarali na ovu temu sa Jasenovcom već bi dali svoje žaljenje
isto kao što ga ja dajem svim žrtvama Jasenovca na hrvatskim forumima i mnogi u Hrvatskoj

Nadam se da ću doživjet barem i od jednog Srbina da se zgrozi nad žrtvama logora gdje su masovno ubijani Hrvati i ostali nesrpski stanovnici moje domovine....

.... bez ikakvog nabijanja krivice i gluposti.
shtas' onda lozhite?

ako nishta drugo onda vam je ovaj 'rvat dobro opipao puls.
sve i da je najvecji neprijatelj i da je napisao ne znam shta, ovo nije ponashanje kakvim se trebate predstavljati.

@kyo:
shta ti je ovo trebalo jado? ... ajd' sve je to OK, al' chemu docji na srpski forum sa ovakvom temom? neki specijalni razlog?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top