Ozbiljan racunar?

JonyQuest

Zainteresovan član
Poruka
210
Kao i mnoge pre mene interesuje me da ovaj vec prastari kec posaljem u zasluzenu penziju i zamenim ga nekim mladjim, pa bih molio sve dobronamerne za malo pomoci oko konfiguracije.
Procitao sam vecinu slicnih tema ali potrebna su mi jos neka uputstva.
Inace kompjuter koristim najprije za fakultet, apsolvent sam na masinskom fakultetu i do sada sam najvise koristio kompjuter za razne simulacije u programima: Matematica 4.0 (u planu je da instaliram 5.2, ali sam cuo da je za nju potrebna 64-bitna masina), Since Work Place, Matlab i slicni koji su mogli da se pokrenu na ovoj masini sto naravno nije bilo dovoljno. Od buduceg kompjutera ocekujem da moze da primi Pro/Engineer (inace graficki veoma zahtevan program) i jos neke programe za crtanje i simulacije i da bude sto je moguce stabilniji.
E sada prema ovome sto sam gore naveo potrebno je da sastavim konfiguraciju koja ce to da podrzi ali i neke nove programe koji bi mogli u skorije vreme da se pojave.
Budzet kao i kod vecine drugih studenata nije prevelik i izdvojio bi oko 200-250e samo za masinu, nije mi potreban citac-rezac to vec imam kao i tastaturu, mis, monitor i zvucnike, znaci samo masina.
Svaki savet je dobrodosao, kao i odgovori na sledeca pitanja:

1) Kakva je razlika izmedju Intelovih i AMD-ovih procesora, sta je bolje za mene
2) Razlika izmedju 32 i 64-bitnih masina
3) Ram memorija, razlika izmedju DDR i DDR/400 i drugih i takodje sta tu valja gledati

Unapred se zahvaljujem na svakoj dobronamernoj pomoci.
 
tesko ces moci kupiti solidnu masinu za te pare
1) za tebe je bolji amd(intel je bolji u visokoj klasi zbog core2duo-a)
2) sad se u prodaji nalaze 99% 64bitni procesori,moj savet je das kupis najjeftinijeg amd semprona64(am2 podnozje)
3)kupi 512mb ddr2 rama,na 667mhz, ili na 533(cena je odprilike ista)...............
 
Pro/ENGINEER® 2000i zahteva Intel Pentium Pro®, Pentium II®, Pentium III® i Pentium IV® radne stanice. Pod Windows XP potreban je Intel Pentium ili kompatibilni računar sa minimalno 233MHz i više. Pored ovoga potrebno je obezbediti i sledeće uslove:

Operativni sistem: Microsoft Windows 98/2000/NT 4.0/XP (Home & Pro)
Glavna memorija (RAM): 128MB (preporuka 512MB)
Available Disk Space: +400MB (preporuka +1GB)
Swap prostor: 128MB (maksimalno koliko Windows dopušta)
Grafička kartica: S3 kompatibilna grafička kartica ili Microsoft-odobren Win32 GDI grafička kartica
Mreža: Microsoft TCP/IP + (preporuka je Ethernet mrežni adapter)
Monitor: 17", min. 1024 X 768 rezolucije i sa 65536 colors (preporuka je 17", 1152x869 i 16.7M)


Ovo može da nosi bilo koja mašina sa integrisanom grafikom. može da se nađe za 250 evra , treba samo malo da progooglaš.
 
@okram
Koliko mi po tebi treba za neku ozbiljniju masinu, recimo za taj Intel sa core2duo? Jer sam cuo da je Intel bolji od AMD-a ali gde god pogledam u konfiguraciju uglavnom su sve AMD masine
 
JonyQuest:
@okram
Koliko mi po tebi treba za neku ozbiljniju masinu, recimo za taj Intel sa core2duo? Jer sam cuo da je Intel bolji od AMD-a ali gde god pogledam u konfiguraciju uglavnom su sve AMD masine
intel je bolji od amd-a samo u visokoj klasi zbog core2duo procesora,u nizim klasama amd je bolji,najjeftiniji core2 je e6300 i kosta ~190evra,ploca za njega 90-100evra(sa 945 cip-cetom)
 
E ovako.
Prvo
ProE 2000 i 2000i je dosta stara verzija Pro E programa.
Takodje postoje posebne verzije za NT i za Win platformu.
Nisam siguran kako bi se ponasao na XP-u jer je krek do zla boga komplikovan a xp u to doba nije ni postojao.
Verziju 2000i nikad nisam ni uspeo da pokrenem na racunaru (ne samo ja nego ni drugi u firmi gde sam ga nabavio (u to doba piraterija je bila dozvoljena :lol: ). Mozda se posle pojavila bolje krekovana verzija.
U svakom slucaju Imas noviju verziju od 2000.
Dalje. Takav program zahteva dosta RAM-a.
Moze da radi i sa manje ali ce nastajati problemi kad budes pravio sklop iz partova ako ih ima jako puno.
ne znam koji si smer i koje su ti potrebe.
Ja sam licno odavno batalio ProE i presao na catia-u ali kako god okrenes bolje radi solid works.
CATIA i ProE su uzasno jaki i skupi programi koje ces jako tesko imati prilike da koristis ovde (osim ako nemas nameru da ides u inostranstvo) Nesto sam nacuo da FMP ima ProE ali nisam siguran koliko je ta informacija tacna.
ProE funkcionise i na AMD-u i na Intelu tu nemas nikakvih problema.
Meni recimo catia savrseno radi na 2.4 (i to celeron, nemas potrebe da bacas pare za pun pentium) sa 512 RAM-a i video kartom od 128MB
tako da ti ne trebaju ultra mega giga racunari.
narocito sto si student i nemas komplikovane crteze.
Eventualno uzmi 64bitni procesor zbog te matematike koju hoces da instaliras.
Za ProE ti stvarno ne treba nista jace od 2GHz, 512 RAM-a i 128MB video karta.

Kao sto rekoh.
Ako ne radis komplikovane crteze iznenadices se na koliko slabim racunarima takvi programi sasvim fino rade. (imao sam prilike da vidim najnoviji solid works, catia-u R11 (ili 13 zaboravih) na trojkama sa 256RAM-a i integrisanim video katrama )
Doduse trebace mu par minuta da se uopste digne :lol: ali sta te briga, bitno je da radi a usparao si pare.
 
@tab503
Na faksu smo imali malu obuku (5 dana) za Pro/E, radili smo na WildFire (koliko sam upucen, noviji je od 2000), ako sam dobro zapamtio. Uzeo sam instalaciju i sve sto sam nasao od literature, sad mi je potrebno da ga pokrenem i pocnem raditi. Planiram da idem negde napolje a kazu da se tamo dosta koristi, cuo sam i za CATIA program ali o njemu ne znam apsolutno nista.
Ja sam na mehanici i zainteresovan sam vise za deo simulacije rada sklopa (dinamika i oscilacije), cuo sam da to moze da se odradi u Pro/E, ali u osnovnom kursu naravno o tome nije bilo puno govora.
Interesuje me jos ako znate nesto o razlici izmedju, kako ga mnogi zovu: punog intela i Celeronovog sa istom nazivnom brzinom i da li je velika razlika u mogucnostima.
Hvala tab503 na korisnim informacijama!
 
Za pare koje si naveo ce ti posao sasvim dobro raditi i obicna office masina.
Da se ne lazemo, i ProE i Matlab kad ga cepnes da ti radi kojekakve 3D simulacije i jos mu ubacis slike ima da zakuje i C2D corek, ore koremoli store drugo.
Ono sto studenti raede (licno iskustvo) je samo najosnovnije i time je totalno neiskoriscen potencijal tih programa (Matlab kosta preko 10k$, za proE ne znam).
No u svakom slucaju ako zelis da dobro naucis i sam znas da ce ti trebati literatura i mnogo tutorijala s neta, pa tek onda mozes smatrati da znas nesto.

Ono sto mozes naci za te pare je nesto nalik na ovo ispod i zadovoljice ti osnovne potrebe. Za svaki ozbiljniji rad trebace ti mnogo, mnogo vise od 250€ za racunar.

MSGW AS-1105 - MSGW AS-1105
AMD Sempron 2800+ 64bit Procesor, nVidia GeForce 6100 do 64MB deljene memorije, ASUS K8N-VM matična ploča, 5.1 audio, 10/100 LAN, 56K Fax modem, 256MB DDR Memorije, WD 40 GB Hard Disk, DVD-ROM, FDD 1.44MB, Optički Miš, Multimedijalna tastatura. Garancija 2 godine
Cena 230€
 
Кулиража:
Za pare koje si naveo ce ti posao sasvim dobro raditi i obicna office masina.
Da se ne lazemo, i ProE i Matlab kad ga cepnes da ti radi kojekakve 3D simulacije i jos mu ubacis slike ima da zakuje i C2D corek, ore koremoli store drugo.
Ono sto studenti raede (licno iskustvo) je samo najosnovnije i time je totalno neiskoriscen potencijal tih programa (Matlab kosta preko 10k$, za proE ne znam).
Apsolutno si u pravu.
Sto se tice CATIA-e (malo ozbiljnija od ProE-a) cena sa svim modulima je daleko veca od navedene za matlab.
Dovoljno je reci da samo plugin-ovi za nju imaju cene od 500 do 1000 $ :lol:


ZIVELA PIRATERIJA :lol: :lol: :lol:

@ JonyQuest
Jako ces tesko naci tutoriale za simulaciju.
Verovatno ih ima ali ces se debelo pomuciti.
Sad je vec tesko naci i obicne tutorijale za 3d crtanje posto su kursevi (govorim za CATIA-u) abnormalno skupi (idu i do 100€ po casu (naravno ovo se odnosi na licencirane predavace)
 
Uzmeš li Sempron 2800-3000 (50-tak €) plus ploča (50-tak €), plus memorija (50-tak €) plus HDD (50tak €) plus grafika (50-tak €) i tu si - nisi probio budžet a imaš solidnu makkinu. Ako ne igraš 3D, i ako uzmeš ploču sa integrisanom grafikom onda tih 50€ uložiš u dual core procesor (Intel 805 recimo) i opet super, a kad skupiš pare kasnije možeš da uzmeš i grafičku.
 
@tab503
Znam za problem sa tutorstvom, ali svi su ti programi pisani za ljude, tako da imaju help i jos uz neku dodatnu literaturu moze dosta da se uradi. Kod nas je kompletan osnovni kurs koji se sastoji od 3 dela, od kojih smo prvi dobili besplatno, a sa popustom od 50% za studente 20000din, dok za 3D simulaciju je potreban jos jedan dodatni kurs, i sve u svemu ako to sam placas izadje mnogo novca.
 
@ Sizif
Razmisljam u tom pravcu, ali me interesuje da li taj dual core vredi toliko kao sto pricaju. Imam neki katalog sa konfiguracijama iz jedne radnje i vidim da se stavlja u u masine od 430e pa na vise. Postoji i neki Core2Duo, da li je rec o istom procesoru, posto je ta masina abnormalno skupa 1130e.
 
Da, zaboravih plug inove koji kostaju i do 10x vise od samog programa (opet govorim o Matlabu koji sam koristio), ali to su stvari za ozbiljne firme i ozbiljne kompanije koje ulozeni iznos veoma brzo otplate, a ne za kursiste (ne vredjam nikoga, da neko nesto ne pomisli) koji uce osnovne stvari (iskreno ni na jednom specijalistickom kursu iz odredjenih oblasti neces nauciti nista vise od osnova, ucenje krece posle toga, kad se zaposlis ili kad kupis odgovarajucu literaturu za koju si sposoban da je citas nakon kursa).
 
JonyQuest:
@ Sizif
Razmisljam u tom pravcu, ali me interesuje da li taj dual core vredi toliko kao sto pricaju. Imam neki katalog sa konfiguracijama iz jedne radnje i vidim da se stavlja u u masine od 430e pa na vise. Postoji i neki Core2Duo, da li je rec o istom procesoru, posto je ta masina abnormalno skupa 1130e.
Taj je odličan procesor (805) i u principu ako se malo navrne može da odere mnooooooogo skuplje procesore. Ja ih imam par komada. Ubedljivo najbolja kupovina CPU-a ispod 100€, mogu da ti pokažem benchmarkove kako dere recimo Athlona X2 u Photoshop testu a pri tom taj Athlon košta 160€.

E sad, 805 je iz "Core Duo" serije, a ovi E serije o kojima govore drugi su mnogo skuplji, to su "Core2 Duo", i to nije isto. (Mada te svakako ne možeš priuštiti za te pare ionako tako da njih nisam ni razmatrao).
 
@Sizif
Posto sam o overklokovanju citao prvi put pre par dana, tako da pretpostavimo da to necu raditi (za sada), kako se ponasa taj core duo 805 bez friziranja, po tebi, jel se isplati ga uzeti iako je skuplji od AMD-a?
p.s. Podsecam da mi masina nije potrebna za igrice ali ako dozivi kras mogu sati posla da odu u nepovrat. Sto mi se sa ovim kecom cesto desava.
 
@ kuliraza
sve su to za nas ne realne cifre i mislim da to nije razlog da si uskratimo poznavanje (makar i osnovno) navedenih programa, iako nam to za sad piraterija velikodusno dopusta. Kasnije, kada polozim jos tih par ispita sto je ostalo do kraja, nadam se da ce neka firma platiti tu sumu i poslati me da mi sole pamet placeni soleri. Do tada, zivela piraterija i samouka nauka :-)
 
Slazem se Jony sa tobom, narocito sto trenutno verovatno nemas veliki (ili nemas nikakav) prihod od svega toga.
805D procesor kosta ravno 100€ (1€ gore dole) i uz sve ostalo sto ti je Sizif naveo, ne bi trebao puno (ili uopste) da probijes granicu od 250€.
Krahove ne bi trebao da dozivljava taj racunar, a ao ih bude, garancija je tu, pa se zali.
 
JonyQuest:
Kako se ponasa taj core duo 805 bez friziranja, po tebi, jel se isplati ga uzeti iako je skuplji od AMD-a?
Evo kao što reče Kuliraža, ne bi trebao da imaš nikakvih problema, i on inače savršeno radi i bez klokovanja. Sad ovu poruku upravo kucam sa jedne nefrizirane 805-ice koja nikad nije pukl

===> *CLICK* <===

ERROR 691: User *Sizif* not found.


8-)
 
@kuliraza & sizif
Ako se ne racuna, ono kako kazu ulaganje u sebe na duze staze, isplativost (trenutna) je = 0.
Zbog garancije mi se i ne kupuje polovan racunar, mozda moze i da se nadje jevtinije ali ako vrisne mogu da se zalim jedino bogu.
Hvala vam na informacijama, konacno imam nesto za sta da se uhvatim, 805D! ;-)
 
JonyQuest:
memorija 512ddr2, jel to u redu? postoje li i tu neki proizvodjaci?
Idem danas da obidjem radnje po NS-u i da pokupim kataloge pa polako da sastavljam i uklapam se u cifru...
Ne trebaju ti katalozi, idi na pcberzu, imaš cene tamo, a i par firmi iz NS su dobre sa cenama - MKracunari, PIN...

@Okram, 805 je bolji od 820 zato što fabrički radi na FSB 566 sa multiplierom 20x, a 820-ica radi na FSB 800 sa multiplierom 14. E sad, kada se 805-ici samo malo podigne FSB, ona lagano prešiša 820-icu (pa čak i 830-icu i 840-icu) dok se kod ovih zbog nativnog FSB-a od 800MHz i brzina ne može značajno menjati, a fizički gledano procesori su potpuno isti (805, 820, 830, 840).

Dakle, striktno gledano, ako izvadiš iz kutije 805 i 820 i ubodeš ih, 820 će da radi nešto malo brže. Ali samo ako te ne mrzi da uđeš u BIOS i podigneš FSB na 667 (4x166, voltažu ne moraš ni da diraš), tvoj 805 već radi na 3.33GHz i šiša lagano 820-icu na njenih 2.8GHz...

Nadam se da je sad jasno zašto toliko volimo 805-icu!... ;)
 

Back
Top