Šta kada vas zezne privatnik za platu?

maggie812

Zainteresovan član
Poruka
118
Situacija je sledeća:
Radila sam proteklih 6 meseci kod privatnika i za to vreme nisam bila prijavljena. Trenutno ne radim jer su mi dali otkaz. Poslednju platu su mi umanjili za pola, i nisu hteli da mi plate prekovremene sate rada.

Interesuje me da li postoji neka ustanova gde mogu da se obratim za rešavanje mog problema?
 
Savetza ubuduce. Uvek gledaj sta ima da se mazne vredno i cekaj takve prilike. Pa kad do toga dodje ti to uradi. Jer svaki, zapamti, svaki privatnik ima samo jedan cilj a taj je da sto bolje i sto vise iskoristi radnika, zahebe drzavu za sto vise poreza i sebi strpa sto vise crnih para u dzep. Pricam ti iz licnog iskustva koje nije malo. U pocetku sam se snebivao, bivao zaheban a onda sam progledao. Oni na crno mi na crno. Sada sam sam svoj privatnik, radim sam i trudim se da drzavu ako moze sto vise .... za neplacanje.... Svi smo mi negde samo radnici a negde gazde.... Pozzzz...
 
Inspekcija rada
Govorni automat, 3607-600 (08.30-16.30)
- Odeljenje za opštine: Čukarica, Rakovica. Barajevo, Lazarevac i Obrenovac, Omladinskih brigada 1, tel. 3131-407
- Odeljenje za opštine: Voždovac, Zvezdara, Grocka, Vračar, Mladenovac i Sopot, 27. marta 43, tel. 2753-689
- Odeljenje za opštine: Novi Beograd, Savski venac, Zemun, Surčin, Stari grad i Palilula, 27. marta 43, tel. 2753-689
 
DellBoy-011:
Inspekcija rada
Govorni automat, 3607-600 (08.30-16.30)
- Odeljenje za opštine: Čukarica, Rakovica. Barajevo, Lazarevac i Obrenovac, Omladinskih brigada 1, tel. 3131-407
- Odeljenje za opštine: Voždovac, Zvezdara, Grocka, Vračar, Mladenovac i Sopot, 27. marta 43, tel. 2753-689
- Odeljenje za opštine: Novi Beograd, Savski venac, Zemun, Surčin, Stari grad i Palilula, 27. marta 43, tel. 2753-689

Upravo sam na sajtu ministarstva rada, i prikupljm sve potrebne informacije. Hvala puno.
 
maggie812:
Naravno da imam pismeni dokument, moj potpis stoji na svim firminim računima.
Obratiću se inspekciji rada ali ću prvo da ponovo zamolim gazdu da me isplati.

Hvala na odgovoru.

Hvala Nole1 na savetu, ali ne verujem da ću ikada tako nešto uraditi. Ali imaću to na umu ;)
Onda ne bi trebalo da bude većih problema, ali može dugo da traje.

Uzimanju nečega vrednog iz firme neće rešiti problem, a pružaš priliku da te onda tuže za krađu.

Srećno i da uspešno dobiješ ono što ti duguju što pre.
 
Verujte mi da kad dodje do gustog svaki privatnik se dobro zamisli da li ces ako te on prijavi za kradju neces i ti njega za ono drugo... Mene su recimo Ameri zeznuli za 7000 eura. Odgovor je bio. Znam da sam ti duzan dacu ti kad budem imao. I okrene se i ode. A drugi su oteli recimo Dzipa, racunare, kancelarisjke stolice, kombi faks, skener, kopir i telefon masine i da ne pricam dalje. Sta sam ja dobio. Pravo da pljujem po njemu????? A da sam poslusao saveta jednog drugara da sto pre uzmemo i uhvatimo maglu.... A ja onako kao i ti,sve kulturno pa sve necu, pa sve se moze lepim.... I tako se redjali razni gazde i gazdice, bilo ih je redom oko recimo 14 i slovima cetrnaest. Pa ti vidi. A ja nisam od onih koji je radio na nekim bezveznim poslovima. I imao sam papir, naravno sa stranom firmom. A advokati su mi rekli da je to sve komplikovano da ce vise da mekosta to nego da na sve lepo zaboravim.... I zato savet, necekaj dva meseca, posle prvog brisi odmah ali ne praznih ruku...pozzz Koji bre zakoni, gde to vaze zakoni neka mi neko kaze. 10 % ljudi oseti pravdu i vidi zakone na delu a sta je sa ostalima????
 
berekin:
tek dodje na forum i vec prepoznah situacije u kojima sam i sam bi stotinu puta....
bojim se da je Nole1 jedini u pravu....iz licnog iskustva kazem...u svakom slucaju se treba boriti za svoje pravo, na sve nacine...

Ne slazem se. To znaci da postanes kriminalac, jer kradja je kriminal. Da me ne shvatite pogresno, ne osudjujem Noleta ili bilo koga ko resi svoje probleme na taj nacin, ali ja sam za sebe donela odluku da je to neprihvatljivo. I mene su par puta tako zeznuli za lovu i postojao je - nezakonit - nacin da dobijem svoj novac ali sam resila da to ne radim: mislim, zasto sam se onda uopste zaposlajavala, ako cu na kraju da postanem lopov? Onda nisam ni morala da sa trudim, mogla sam direktno na bacim kamen u neki izlog i ukradem TV ili nesto... ionako mrzim da ustajem ujutru :)
 
maggie812:
A da vas pitam nešto, šta ako privatnik kaže inspekciji "Ja sam hteo da joj dam manju platu jer mislim da nije dobro obavljala svoj posao!" ????

Ipak ja nemam nikakav ugovor potpisan o tome kolika je moja plata. Sve je to bilo usmeno.
Ma šta ti brineš šta će on da kaže, kao prvo radila si "na crno" to je njegov prvi problem,a ne tvoj, drugi njegov problem je sto ti nije isplatio ni manju ni dogovorenu platu, tj nije nikakvu.
Ti imaš dokaze da si tamo radila, a ne verujem da on ima dokaze da te je uopšte isplaćivao i ranije.
Ako sam te dobro razumeo ti samo hoćeš onaj deo koji ti nije isplatio i to u celini i na tome insistiraj.
 
maggie812:
A da vas pitam nešto, šta ako privatnik kaže inspekciji "Ja sam hteo da joj dam manju platu jer mislim da nije dobro obavljala svoj posao!" ????

Ipak ja nemam nikakav ugovor potpisan o tome kolika je moja plata. Sve je to bilo usmeno.
Ako to kaže onda je tvoj. O kakvoj plati priča ako te nije zaposlio? Sem toga, odmah sledi da je bilo i neke plate pre znači nije počelo juče, itd. Bilo kako da si radila mora da postoji neki pisani dokument o tome, a ti kažeš da ga nema.
Pomenuta rečenica ide u tvoju korist.
 
maggie812:
Situacija je sledeća:
Radila sam proteklih 6 meseci kod privatnika i za to vreme nisam bila prijavljena. Trenutno ne radim jer su mi dali otkaz. Poslednju platu su mi umanjili za pola, i nisu hteli da mi plate prekovremene sate rada.

Interesuje me da li postoji neka ustanova gde mogu da se obratim za rešavanje mog problema?
Da advokat za privredni prestup ja sam dobila takav spor u Srbiji sve vise prevaranata ne znam vise nisam pametna sada sam prema svemu skepticna
 
Evo samo da vam javim šta se dešava. Zvala sam inspekciju rada, kažu da sam i ja malo kriva. Kriva sam zato što nisam prijavila poslodavca dok sam bila u radnom odnosu kod njega. Sada mogu da napravim malu tužbu i da izađemo na sud (što meni nije u cilju jer nemam snage da se bakćem po sudu zbog neke bedne sume novca, više ću potrošiti nego što ću dobiti). Eto toliko od mene za sada. Ja sam pisala mom šefu, sada mi ostaje da se nadam da će me isplatiti onako kako treba.

Savet svima. Bez obzira koji je posao u pitanju ili ozbiljnost posla, uvek napravite neki ugovor da bi posle imali dokaz da ste tu radili.

Pozdrav.
 
E jesu te.,..oni su se tebe otarasili na fin nacin....i ti si malo kriva kao...sto nisi rekla, da ti nadju neki dobar poso, pa neces morat da radis na crno :roll: ..njima ako ne dosadjujes i ne pijes krv nema nista... :evil:
I on mora, da plati, sto te je zaposlio na crno....ON je glavni krivac, jer to nije dozvoljeno!!!! Informisi se dobro koja su tvoja prava i dosadjuj...inace ces ostati praznih ruku...
 
Da on hoce lepim (probaj )do ove tacke ne bi ni doslo ...Moras da mu ojasnis da ti svoju zaradu moras da naplatis .On zna da mu je veca kazna nego tvoja neisplacena zarada .Zna i da je morao da ti placa doprinose do 15og u mesecu a ako ne isplati zaradu da ti izda platnu listu ...Meni se cini da ti nemas strpljenja( i sta jos tu treba) da to sve odradis..Zato probaj da odes kod njega i objasnis se, ako vidis da nema vajde,dizi ruke i pamet u glavu od sad.
 
maggie812:
Evo samo da vam javim šta se dešava. Zvala sam inspekciju rada, kažu da sam i ja malo kriva. Kriva sam zato što nisam prijavila poslodavca dok sam bila u radnom odnosu kod njega. Sada mogu da napravim malu tužbu i da izađemo na sud (što meni nije u cilju jer nemam snage da se bakćem po sudu zbog neke bedne sume novca, više ću potrošiti nego što ću dobiti). Eto toliko od mene za sada. Ja sam pisala mom šefu, sada mi ostaje da se nadam da će me isplatiti onako kako treba.

Savet svima. Bez obzira koji je posao u pitanju ili ozbiljnost posla, uvek napravite neki ugovor da bi posle imali dokaz da ste tu radili.

Pozdrav.


e stvarno su smradovi!
bas lepo sto su te podrzali!

e...a je l mozes ti da kazes da ti nisi imala pojma da nisi bila prijavljena?
kao, ti si njima dala radnu knjizicu koja je stajala kod njih i tek kad si dobila otkaz, ti si saznala da nisi bila prijavljena...

mislim, glupo je :roll: , ali ako ne smislis nista pametnije... :|
 

Back
Top