Dani bez Sunca- Vodic za prezivljavanje!

D

divlja

Gost
Kako na vas uticu sumorni dani, kad u dva vec morate da palite vestacko svetlo da bi mogli da citate ili radite bilo sta, a u cetiri je vec mrak? :|
Jezivo mi je ovo vreme, jel' zna neko metode kako ostati pri cistoj svesti, ne utonuti u zimski san? Meni se samo spava ova dva dana. A kad pomislim da zima tek pocinje, prevrne mi se zeludac, a nije bilo tako svih ovih godina. :-(
 
na mene bas pozitivno. razbudim se ovako, na jesen. ja volim kratke dane, palim lampe, mirisljave svece, vatra u kaminu...casa vina, fina muzika, meni bas lezi. malo citam, malo radim vezbe, setam, spremam zimsku klopu, razmisljam kako cu da ukrasim jelku i koji dekor za bozic da ubacim :) bas sam zadovoljna. spremam polako planove za bastu za sledecu godinu, jedem mnogo cokolade (sezona je), sta ces lepse.
 
Ја се зовем ХЕЛЕН (Сунчица) и на мене ужасно негативно делује недостатак сунца!
Јуче сам нашла нови трик за одлагање зимског (не)расположења: КУПИЛА САМ НОВИ ПАЦИКЛ!!! И возаааала се по граду као у сред лета!!!
 
А размишљам и овако: ок, прегурали смо новембар (зачудо, био је леп и сунчан и без киша, ветра и бљузгавица као што зна), још мало па краткодневница, а од тада дани постају дужи....то наговештава почетак пролећа. Онда ће ускоро распут и празници, а кад они прођу треба прегурати само фебруар, и ето 8. марта када су улице препуне цвећа!
А онда смо на коњу све до следећег октобра!
 
Ne podnosim dane bez sunca, ali ove godine sam resila da se borim protiv zimskog sna (jer vec pocinjem da licim na medvedicu - jos jedna depresivna zima i zatvorice me u zooloskom!).
Isto kao Mojra: lampe - vazno je nekoliko izvora svetlosti u jednoj prostoriji i mirisi: kupke, svece, cajevi sa medom, vocni jogurti... Nemam pojma u cemu je fora, valjda ovi vestacki mirisi umiruju i nadoknadjuju one prolecne/letnje. E da: nosim jarke boje - zuto, zeleno, crveno, narandzasto...
 
meni ne smeta, imam super krovne prozore u offisu u kom sam ionako veci deo dana, i jedan je taman iznad mog radnog mesta tako da mi super prija chak i kad je tmurno uvek shioroki snop svetlosti pada na mene :) pa ni ne primecujem toliko da nema sunca

znachi preselishs e na neki tavan i opalish krovni prozor iznad kreveta/stola/ fotelje i voila :D
 
divlja:
Kako na vas uticu sumorni dani, kad u dva vec morate da palite vestacko svetlo da bi mogli da citate ili radite bilo sta, a u cetiri je vec mrak? :|
Jezivo mi je ovo vreme, jel' zna neko metode kako ostati pri cistoj svesti, ne utonuti u zimski san? Meni se samo spava ova dva dana. A kad pomislim da zima tek pocinje, prevrne mi se zeludac, a nije bilo tako svih ovih godina. :-(
ne diraj mi zimu! a ni leto..................to su mi najbolje drugarice
 
Evo sta kaze Elle casopis za sezonsku, zimsku depresiju:


Uzroci: smanjena kolicina svetlosti i promena koncentracije odredjenih hormona i neurotransmitera- serotonin, hormon dobrog raspolozenja se luci manje, a melatonin, usporava bioloski sat i izaziva pospanost.
Simptomi: lose raspolozenje u vecem delu dana, letargija, iritabilnost, promene raspolozenja, veca potreba za snom i spavanje duze nego obicno, povecan apetit (posebno izrazena zelja za slatkisima), dobijanje na tezini, otezana koncentracija, smanjena radna produktivnost.

Kako je savladati?

1. Ziveti i raditi u dobro osvetljenom prostoru, sto vise lampi i sveca.
2. Odvojiti vreme za setnju, trcanje i fizicku aktivnost, dnevno po sat vremena.
3. Uzeti slobodan dan i provesti ga na nacin koji nam prija-soping, slusanje muzike, citanje omiljene knjige, druzenje...
4. Mirisne kupke - ruzmarin lavanda, eukaliptus
5. Izbalansirana ishrana- namirnice sa "antidepresivnim" dejstvom - semenke suncokreta, crni pasulj, potocarka i soja
6. Biljke koje popravljaju raspolozenje: kantarion, sladic, djumbir, etarsko ulje ruzmarina, ginko biloba, zen sen
7. Vitamini: B grupe, magnezijum kojeg ima u cokoladi, bananama, avokadu, susenom vocu...
8. Fitoterapija- terapija svetlom
9. Kafa
10. Sto vise poslova obaviti tokom dana dok ima svetla....

bla, bla

Opasuljio me nes i dva cigarilosa, sad sam ko nova. :lol:
Kad padne mrakcina nekako mi lakse, najgore mi je kad krene da se smrkava. Otuzno.
 
mojra:
:) kao da su se javile samo lavice u horoskopu (izuzimajuci tarabicu i raindog) oseca se nedostatak harmonije elemenata...ommmm ommmm ommmm ommmm

:lol: ja jesam lav u horoskopu, i stvarno jako teshko podnosim nedostatak sunca al uzhivam otkad se zaposlih na tom mestu, jer inache nemam sunca u stanu pa mi je sad tamo banja... nekad stvarno razmishljam da ostanem i duzhe na poslu , posebno kad je sunchan dan, poshto je prostor toliko prijatan da mi dodje da se odselim tamo :)
 
divlja:
Koje tibetanske vezbe, ne znam? :-)

Rec je o vrlo starim vezbama koje pojacavaju telesnu i duhovnu kondiciju, stabilizuju psihu. Imas na herbateka.com (uloguj se) vezbe, vazno je da pocinjes sa JEDNOM (tj. svakog tibetanca uradis samo jednom) vezbom i povecavas svakog narednog dana jos za jednu, sve dok ne dodjes na 6. Tada radi svaki dan (ujutru, najbolje) po 6.
Narocito je vazno da ne pomislis (kao ja, mladjana, kad sam pocela da ih radim) da su vezbe veoma lake i da je jedna malo... Zavrtelo mi se u glavi i osetila sam nagon za povracanjem. He, nisu dzebe ti tebetski monasi hiljadama godina usavrsavali tih pet na izgled zaista jednostavnih vezbica...
U knjizici Jelene Tinske "Beogradjanka" (nije nerocito stivo :( ) imas bas te vezbice kojima ona zahvaljuje svoju vitalnost i smirenost.
Eto, videces da nije narocito tesko i da je zdravo.
 
Mene ubija u pojam taj celodnevni polu-mrak. Nit' noci, nit' dana.
Moze mi se, za sada, pa uzmem prespavam skoro celo dnevno (polu)svetlo i onda sam aktivan samo po pravom mraku i to mi ne smeta ni malo. Ne deluje mi cudno kad mi vestacko osvetljenje razbija pravi mrak. I tako skoro stalno vec ne znam ni ja koliko godina unazad, kad naleti ovako sumorno vreme.
Naravno kad grane pravi zimski dan, bez magle i oblaka, sa tamno-plavim nebom, tad obavezno ustanem ujutro i izletim napolje ;P
 
Mrak je uvek tu kada zatvorimo ochi.U ovim tmurnim danima samo se ujednachavaju spoljashnjost i unutrashnjost.
Ako smeta..pa shta znam....oboji sobu u narandzasto:lol:...video sam to na slici jedne 4umashice:razz:,predpostavljam da onda nocu to svetli:lol: ....i da..pij sokove sa puno vitamnina....npr. od narandze ili tako neshto....ali od svezeg cedjenog votja ne one kupovne...mene to uvek podigne.
 
E, moj Bobe- nikad ti neces upoznati zene...a onda ni Samantu :))...
Ni ja ne volim ovo tmurno vreme, al u dnevnoj sobici imam narandzaste zidove i dovoljo svetiljki za toplu atmosferu, pa jedva cekam da dodjem kuci....e, da - trudim se da uvek imam na sebi neki komad garderobe, pa makar samo i neki detalj, jarkkih boja...pomaze...
 

Back
Top