Српски мит о источном тржичту

Baba Višnja

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
351
Najveći kineski proizvođač čipova, kompanija Semiconductor
Manufacturing International (SMIC) optužila je svog rivala, tajvansku
kompaniju Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) za "nelojalnu
konkurenciju i ponašanje koje odudara od uobičajenih normi u
poslovanju".

Predstavnici kompanije SMIC izjavili su da je njihov rival "umesto fer
nadmetanja na tržištu, pribegao obimnoj sudskoj akciji, kako bi narušio
legalna prava kompanije SMIC". Pored TSMC-a, predstavnici kompanije SMIC
optužili su i tajvansku vladu zbog ograničavanja ulaganja i poslovnih
sporazuma između tajvanskih i kineskih kompanija.

Nova optužba je poslednja u nizu međusobnih sudskih tužbi dve kompanije
i predstavlja dalje zaoštravanje spora koji dve kompanije vode već
godinama. Kompanija TSMC je u decembru 2003. podnela tužbu okrunom sudu
u Kaliforniji u kojoj je optužila kompaniju SMIC za zloupotrebu pet njenih
patenata. U avgustu 2004. godine sledile su nove optužbe - ovog puta
radilo se o tri patenta kompanije TSMC. U januaru 2005. godine, dve
kompanije su se nagodile - odredbe tog sporazuma predviđale su da
šangajska kompanija SMIC u narednih šest godina isplati kompaniji TSMC
175 miliona dolara, kao i da dve kompanije do kraja 2010. godine unakrsno
licenciraju svoje patente.

Dve kompanije spore se oko patenata i licenci koje kompanija TSMC smatra
svojim poslovnim tajnama. Osim zloupotrebe patenata, TSMC optužuje
kompaniju SMIC da njene poslovne tajne prosleđuje drugim kineskim
proizvođačima poluprovodnika, kao i da vrbuje njene nekadašnje
rukovodioce.

Kompanija TSMC je najveći svetski ugovorni proizvođač čipova, a
kompaniju SMIC je 2000. godine osnovao Ričard Čeng, dugogodišnji
rukovodilac u više tajvanskih kompanija koje proizvode procesore.
 
B.A.L.:
Ne znam do sad mi je odgovarala kineska roba...carape, gace, majice, duksevi...ionako su jeftiniji od ove firmirane garderobe.:) A i svi u BG-u znaju da butici kupuju od kineza pa preprodaju po visoj ceni.Toliko za naivne...A sto se tice tehnike,pa ni ona nije losa...
Тачно.Поготову ово за технику...Све што ми имамо је 90% кинеска прозводња...
 
jedite_kod_Joa:
Па Србија неће ''улазак'' у ''азијску унију''...

Е акој си мислео на Руси пошто су нам источно ондак да ти баба објасни нешто. Гледала ја на једну емисију да млого Руса и Рускиња отишло за Америку. Стоју на улицу и договарају се око цену. Толико о трговини. Још сам чула да треба неке цеви да нам донесу. За плин ваљда.
 
Баба,што се тиче Русије...Русија је земља у коју Србија убедљиво највише извози.
Извоз у земље ЕУ је много мањи у поређењу са Руском Федерацијом...Русија је са Србијом потписала споразум о слободној трговини,док ЕУ увек изналази неке препреке у виду разноразних дозвола како би ограничила и контролисала развој српске привреде.
 
Види синко да ти баба поручи нешто па да одмори до сутра. Ми једино што извозимо је храна. Даклен, само оној што сељак уради а не политичари. А ови из европску унију узну лењир па меру краставац, обим од парадјз и проверавају боју од јабуку. Да би лакше упаковали у тегле и да не варају муштерије. Провери па види јел баба лупала.
 
jedite_kod_Joa:
Баба,што се тиче Русије...Русија је земља у коју Србија убедљиво највише извози.
Извоз у земље ЕУ је много мањи у поређењу са Руском Федерацијом...Русија је са Србијом потписала споразум о слободној трговини,док ЕУ увек изналази неке препреке у виду разноразних дозвола како би ограничила и контролисала развој српске привреде.

a ovo je klasicna paranoja...
kao prvo, sta mi to imamo DOBRO da ponudimo EU?
nista...
dakle, ne radi ti EU da bi kontrolisala razvoj srpske privrede, vec da bi kontrolisala protok robe u svojim drzavama.
EU nece da uvozi kojekakve krsheve koje bi mi eventualno proizvodili za njih...kada nasa roba bude kvalitetnija - molim lepo...
 
Obersturmfuehrer:
a ovo je klasicna paranoja...
kao prvo, sta mi to imamo DOBRO da ponudimo EU?
nista...
dakle, ne radi ti EU da bi kontrolisala razvoj srpske privrede, vec da bi kontrolisala protok robe u svojim drzavama.
EU nece da uvozi kojekakve krsheve koje bi mi eventualno proizvodili za njih...kada nasa roba bude kvalitetnija - molim lepo...
Ma ajde molim te...kad je evropska hrana bila zdravija od nase...o americkoj da ne govorimo.Ej bre pa te zemlje iz EU piju flasiranu vodu...nasa cesmovaca je toliko zdrava da ti se momentalno vrati potencija...narodni lek.Mada ako se nastavi sa zagadjenjem ....Pancevo itd...bicemo i mizatrovana Evropa.
 
B.A.L.:
Ma ajde molim te...kad je evropska hrana bila zdravija od nase...o americkoj da ne govorimo.Ej bre pa te zemlje iz EU piju flasiranu vodu...nasa cesmovaca je toliko zdrava da ti se momentalno vrati potencija...narodni lek.Mada ako se nastavi sa zagadjenjem ....Pancevo itd...bicemo i mizatrovana Evropa.

Cesmovaca je toliko zdrava,narocito u Vojvodini , da ti se nikada vise ne digne....... :D :D :D
Moze i da ti otpadne.........ajde, te mitove iz pedesetih , ne prenosite na ovu napacenu i zagadjenu zemlju..............

A hrana, nam je zdrava do yaya :D :D :D
Sanitarni standardi se izuzetno postuju na seoskim svinjokoljama, pa valjda zato i ima trihineloze, ko nigde u Evropi.......to u Srbiji , dodje ko grip, a salmonela je domaca buba :D
 
Obersturmfuehrer:
eee, nije bas tako....
voda u bg je sasvim dobra....
po vojvodini je uglavnom krsh, ali dobro...
ALI kada je u pitanju hrana, usevi i svinje koje dolaze sa kontrolisanih dobara - tu nema dileme...
to jeste dobro. (tacka)

Delom se bavim kao preduzetje, izmedju ostalog i mesom ........malo je kontrolisanih dobara, koja mogu da ispune standarde , koji se traze danas u svetu.......Krivaja, i eventualno jos dve tri farme, u celoj Srbiji........ostalo je krsh, za koji vlasnici misle, da je dovoljno sto im svinje ne jedu pacove, pa su napravili veliki pomak napred.......

Ali, ima potencijala.......znam nekoliko mladih ljudi, imaju i sajtove na netu, koji se ozbiljno bave stocarstvom, skroz skolovani, reseni da uspeju........samo, problem su im finansije, kao i obicno.........

Ako u Srbiji zavlada svest, da na selu , moze da se dobro zivi i radi, a to ovisi iskljucivo od vlasnika farme, pa armija nezaposlenih dzabalebarosa odluci da zasuce rukave, i zayebe kurv*anje u Strahinjica bana...........ima nade.........
 
uopste ja ne kazem da nema debila....
ali ima ljudi koji prodaju odlicno meso...
pa mi (moja porodica) redovno skenjamo svinju u Vojvodini, i to mesu strpamo u zamrzivac, slaninu odimimo itd...
normalno, kod onih koji se 'druze' sa veterinarima, i koji se 'druze' sa sanitarnom inspekcijom :)
kretena ce uvek biti, sto ce da prodaju kojekakve svinje, bez kontrole i sta ja znam....al jebga, to je nesto sa cim mra da se radi....ionako se to meso ne izvozi, pa da bi to prolazilo neku stroziju kontrolu....
 

Back
Top