prilika za dobru zaradu

minervabg1

Početnik
Poruka
1
Blizi se kraj godine pa bi se mogli sumirati rezultati berzanskog prometa na Beogradskoj berzi u ovoj godini.
U nedostatku ostalih atraktivnih akcija za ulaganje, najatraktivnije akcije na Beogradskoj berzi su u ovom trenutku akcije banaka. Uporedjujuci cene akcija nekih banaka na pocetku godine i sada dolazi se do zakljucka da su najpametniji bili oni ulagaci koji su na pocetku godine ulozili u te akcije.

Primera radi, jedne od najprofitabilnijih su akcije Agrobanke. Na pocetku godine jedna akcija vredela je 12 000 dinara, a danas vredi oko 35 500.

Kretanje cene svih akcija moze se videti na sajtu Beogradske berze cime je znatno olaksano odlucivanje potencijalnih ulagaca.

http://www.belex.co.yu/

Da li ce se rast cena akcija banaka nastaviti i sledece godine? Po mnogim prognozama hoce. U narednoj godini najavljeno je stvaranje investicionih fondova sto ce znatno ojacati traznju za najprofitabilnijim akcijama i prouzrokovati jos veci rast njihove cene. Zapravo tek tada ce trgovanje na berzi doziveti pravi bum sto se vidi po iskustvima ostalih berzi u zemljama istocne Evrope.

Dalje, akcije preduzeca koja su na meti preuzimanja obicno rastu vrtoglavo. Pre nekoliko meseci najavljen je dolazak u Srbiju americke City banke koja bi trebalo da preuzme jednu domacu banku. Govori se da ce to najverovatnije biti Agrobanka, jedna od retkih drzavnih banaka koja jos nije prodata. Dolazak americke banke bi mogao adrenalinski da deluje na cenovnike akcija domacih banaka koje bi se eventualno mogle naci kao meta preuzimanja.

Sve ovo ukazuje da ce akcije banaka biti izuzetno profitabilne i u narednoj godini. Izgleda da je pravo vreme za kupovinu akcija bas sada jer se vec u prvim mesecima naredne godine po mnogim prognozama ocekuje rast cene nekih akcija i to veci nego u citavoj prosloj godini ukupno.

Za investitore pocetnike treba reci da se akcije mogu kupiti posredstvom bilo koje brokerske kuce koja ima licencu, a njihov spisak se moze naci na sajtu Beogradske berze.

Planirate li neko investiranje u akcije krajem ove i u narednoj godini?
 
Ja redovno pratim belelx:-D
Sto se tiče akcija agro banke treba reći da su juče bio poslednji dan za uplatu ne-znam-ni-ja koje serije akcija. Ima samo jedan "mali" problem.
Cena akcija koje se nudi je oko 20.000 dinara, a njena cena na berzi je danas oko 36.000. Uplatis za 100 akcija oko 2.000.000. dinara i dobiješ 6 posto (toliko je prosek za ove akcije od juče) znači 12 akcija.
Ostatak od cca 1.750.000 se vraća nakon par dana.
Iako se na 12 akcija ostvaruje zarada od cca 144.000 (-20% poreza kad se prodaju) uvek postoji mogućnost skoka kursa eura, pre nego sto se vraćeni novac opet zameni u euro. Takodje treba odbiti i gubitak na kursu prilikom zamene i ponovne kupovine eura, i onda kada je kurs stabilan.

Cene akcija privredne banke prodavane su za 21.400 dinara, a na berzi su vredele skoro 55.000, na zalost moglo je da se kupi samo nesto iznad 3% od uplaćenog novca.
 
Ja pratim akcije coca- cole vec duze vreme.Nemam para ali kao i sto sam planirao akcije koka kole su pocele da padaju, sad trenutno kostaju oko 2950 din.Kad padnu na 2750-2800 din treba kupiti sto vise jer nakon toga ocekujem siguran rast na oko 3500 din .Nije mnogo 700 din po akciji zarade ali ko kupi 200 akcija moze u narednih tri meseca da zaradi oko 2000 eura po ovoj mojoj racunici.Sad i vi znate pa mozete da pratite i kazete da li sam pogodio.

Pozdrav
 
trgovaccc:
Ja pratim akcije coca- cole vec duze vreme.Nemam para ali kao i sto sam planirao akcije koka kole su pocele da padaju, sad trenutno kostaju oko 2950 din.Kad padnu na 2750-2800 din treba kupiti sto vise jer nakon toga ocekujem siguran rast na oko 3500 din .Nije mnogo 700 din po akciji zarade ali ko kupi 200 akcija moze u narednih tri meseca da zaradi oko 2000 eura po ovoj mojoj racunici.Sad i vi znate pa mozete da pratite i kazete da li sam pogodio.

Pozdrav
Mislim da je ovde ključna rečenica nemam para. Dakle, ti si procenio šta će da se desi, pa sada imamo besplatni savet, da investiramo u prave akcije koje će doneti profit koliko za mesec-dva.

Ili imaš 2000 akcija koje hoćeš da prodaš jer im je pala vrednost, pa je ovo sada pokušaj privlačenja potencijalnih kupaca?
 
Akcije koka kole pratim vec dve godine.Iz tog pracenja primetio sam da akcije na svakih 3 meseca se popnu na oko 3300-3500 din a zatim padaju na 2500-2700.To se desava i zbog visoke dividende koja je oko 200 din po akciji.Shodno tome da se uskoro u junu mesecu blizi isplata dividende cene akcija mogu samo da rastu.Taj rast ide do 3500 din.Do sada se to desilo citavih 5 puta.Trenutno je akcija u padu moze da padne jos eventualno 100 din na 2750 a zatim krece skok na minimum 3450-3500 a mozda i vise.nemam akcija ali da imam para ovo bi bio moj tim za poletanje u kosmos.
 
Kada sam govorio pre tri dana o akcijama coca-cole, akcija je vredela 2850din danas je 3350 i ocekujem dalji rast .To dokazuje da nisam pogresio, dellBoy se rugao mojim zapazanjima ali sad moze da vidi da nije bio u pravu.Sve ove informacije mozete pronaci na beogradskoj berzi.
 
Vidi ovako, nećemo se sad ubedjivati kao klinci, iz više prazloga.
Prvo: ja imam otvoren račun, imam brokera i kupujem akcije. Ono što sam kupio još nemam nameru da prodajem.
Pisao sam o akcijama Agrobanke i PBB.
Agrobankine akcije sam kupio po 18.000 pre više od 2 meseca, krajem novembra po 20.000, danas su skoro 39.000.
PBB sam kupio za 21.400, danas vrede nešto više od 68.000.

Ne držim za ozbiljne savete od nekog ko nema para, a naročito ne od nekog ko nije broker.
Tačno je da su skočile akcije koka kole, a sad ću pogledati i o čemu se tačno radi, iako me koka kola ne zanima.
 
Ja nisam rekao da sam broker.Samo sam prognozirao i rekao za ono sto sam znao i zasta sam smatrao da mogu da pomognem drugima.Nisam imao nameru da se ubedjujem.Recenica je i glasila da imam para ulagao bih u ovo.....itd.Ti si prvi rekao da se javim za dve godine a to nije bilo uredu od tebe.
 
Možda nisi obratio pažnju, ali vršena je kupovina vrrrrrrlo malog broja akcija tačnije: 125 akcija 05. decembra i 680 akcija 06. decembra. Ukupan obim trgovine je nešto manje od 3 miliona dirana. To je jako, jako mali promet, a možda nisi ni obratio pažnju da je, i pored skoka cene, ponuda bila 4-8 puta veća od potražnje (nudjeno je 3002 akcije, a prodato 257, nudjeno je 3129, a prodato 806).
Šta to govori?
Da je neko poželeo da proda malo akcije, a neko da kupi malo akcija.
Onaj što prodaje malo je zacepio cenu i kupac prihvatio.
To se dešava.
Na primer, da si bio u prilici da kupiš akcije po 2.950 pre nekoliko dana, ti bi možda i dalje nudio po 3.500 a ne bi ih prodao jer je mala potražnja.
Gde je tu posao?
 
trgovaccc:
Ja nisam rekao da sam broker.Samo sam prognozirao i rekao za ono sto sam znao i zasta sam smatrao da mogu da pomognem drugima.Nisam imao nameru da se ubedjujem.Recenica je i glasila da imam para ulagao bih u ovo.....itd.Ti si prvi rekao da se javim za dve godine a to nije bilo uredu od tebe.

Opet ti govoriš da si znao:roll: :-D
Zapamti: niko ne zna!
Jer da zna, na primer, neki od direktora koka kole, sigurno bi cenu na 2.950 dinara po akciji dao desetine miliona dirana, a po toj ceni skoro niko ih nije ni kupovao.
Sada bi taj neko, po tebi, mogao da proda akcije po 3500 i da zgrne velike pare.
Ali u praksi - to ne funkcioniše tako.
 
trgovaccc:
Ja sam govorio o tome da se tako nesto desi najmanje jednom u tri meseca i da za relatvno kratko vreme moze da se dodje do zarade od nekih 20 % sto nije malo.

Razumem ja šta ti govoriš, ali ti nećeš da razumeš mene, izgleda:-D
Tačno je da se to desi, ali u datom trenutku, povoljnom za tebe, ne možeš da prodaš akcije - tj nemaš kupca. Ponuda akcija je veća od potražnje, to si valjda video u protekla dva dana.
To znači da je cena naduvana, i kupuju samo oni koji bi da se reše nekih dinara.
 
Ajde sad ti meni nesto onjasni.Ja zelim da udjem u celu tu pricu trgovine akcijama , ali hocu da pocnem sa nekom manjom sumom 40 000 din i da kupujem akcije sa manjom cenom.Koliko je to meni isplativo i koliki su realni troskovi koje ti placas brokerskoj kuci.
 
trgovaccc:
Ajde sad ti meni nesto onjasni.Ja zelim da udjem u celu tu pricu trgovine akcijama , ali hocu da pocnem sa nekom manjom sumom 40 000 din i da kupujem akcije sa manjom cenom.Koliko je to meni isplativo i koliki su realni troskovi koje ti placas brokerskoj kuci.
Prvo: samo 200-300 dinara te kosta otvaranje računa koji će ti voditi brokerska kuća koju izabereš, jako mali procenat pripada brokeru 1-2%, a kad prodaješ akcije plaćaš 20% poreza na ostvarenu zaradu.
Niko te neće sporečavati da kreneš i sa tom sumom, ali jako malo ćeš moći da kupiš.
 
trgovaccc:
Koje su obveznice isplativije?

Ovo je samo moje lično mišljenje, ne kupujem ih. Pogrešio sam što ih nisam kupio pre godinu dana, ali ko je mogao da očekuje ovakav pad eura, pa su ljudi zaradili i na kamati i na kursu.
Sada kupiti obveznice koje dospevaju tek za godinu dana u dinarima je mukotrpan i krajnje neizvestan posao.
 

Back
Top