Samogradnja zvucnih kutija

Pozdrav, evo šaljem projekat zvučnih kutija "SAL". (www.sal.hu)
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 

Prilozi

  • 00.jpg
    00.jpg
    28,7 KB · Pregleda: 373
  • 01.jpg
    01.jpg
    30,9 KB · Pregleda: 319
  • 02.jpg
    02.jpg
    30,5 KB · Pregleda: 254
  • 03.jpg
    03.jpg
    29,9 KB · Pregleda: 257
Najbolje je sklapati kutije ponudjene u kitovima ili po projektu vec postojecih ( uz odgovarajuce zvucnike i skretnice ) jer samogradnja na osnovu sopstvenog projekta iziskuje i odgovarajuce uslove koje je jako tesko stvoriti. Potrebna je gluva soba i skupi merni uredjaji jer samo tako se mogu udesiti performanse zvucnika kao sto su: rezonantna frekvencija niskotonca u samoj kutiji ( ne ona koju je dao proizvodjac u specifikaciji ) koja opet jako zavisi od bas - refleks otvora, rad same skretnice makar bila ona i najjednostavnija - pasivna za dvosistemce sa 6 Db strminom koju opet morate konstruisati i kontrolisati pomenutim uredjajima. Vazna je i krutost kutija a jos vaznija krutost vesanja samog bas zvucnika. Pogresno se zatvorene kutije nazivaju kompresionim jer kompresione kutije nose posebne bas zvucnike koji imaju ekstremno meko vesanje time dobijajuci ekstremno nisku rez. frekv. i same baseve. Jos mnogo toga ima sto se mora ispostovati u gradnji originalnih zvucnih kutija i to nije nimalo lak posao. Da ne duzim, vredi pokusati u svakom slucaju ali se i pripremiti na razocarenje.
 
Jedan od najvecih problema cak i za fabricke kutije su bas - refleks rupe koje nisu obicne rupetine " kroz koje gruvaju basevi " nego nesto sasvim drugo iz koga ponajmanje gruvaju nekakvi basevi. I ta rupa ima svoja jaka pravila - precnik i duzinu plasticnog tunela ( ponekad on i ne postoji ).
 
@tobra
Kutije iz projekata koje si postavio lepo izgledaju ali su SAL zvucnici iz najnize klase.

@King7
Sve je to sto si napisao lepo i delimicno tacno. Nisu potrebni nikakvi merni uredjaji ni gluva soba. Zvucnici koji su "udeseni" u gluvoj sobi kada se unesu u normalnu prostoriju (sobu) menjaju svoje karakteristike zbog namestaja, tepiha itd. Najbolje je podesiti zvucnike prema prostoriji u kojoj ce se nalaziti. Nekada je firma Acoustic Research svoje kutije upravo tako podesavala.

Da bi se napravile dobre kutije potrebno je znati karakteristike drajvera (zvucnika) koji ce se koristiti da bi uradili proracun kutija i skretnice.
Npr.
Technical Facts Speakers:
Impedance (Z) 8Ω
Resonant frequency (fs) 33Hz
Max. frequency range f3-4,000Hz
Music power 200W MAX
Power rating (P) 100W RMS
SPL (1W/1m) 94dB
Suspension compl. (Cms) 0.69mm/N
Moving mass (Mms) 33g
Mech. Q factor (Qms) 2.33
Electr. Q factor (Qes) 0.38
Total Q factor (Qts) 0.33
Equivalent volume (Vas) 115 l
DC resistance (Re) 6.5Ω
Force factor (BxL) 10.8Tm
Voice coil induct. (Le) 1.2mH
Voice coil diameter 50mm
Voice coil former aluminium
Linear excursion (XMAX) ±3.5mm
Eff. cone area (Sd) 346cm2
Magnet weight 40oz.
Weight 3.9kg

Ko se odluci za samogradnju a pritom ne zeli da ustedi kupovinom jeftinih komponenti moze da ocekuje mukotrpan rad i kvalitetniji zvuk od bilo kojih "gotovih" kutija.

Pozz
 
Kako mislis da nisu potrebni merni uredjaji i gluva soba kada to poseduje svaki proizvodjac zvucnika kao najosnovniju opremu bez koje je izrada kutija cisto gubljenje vremena? Merni uredjaji nisu stvoreni radi naseg namestaja i prostorija nego da bi kutije imale najkorektniju mogucu karakteristiku. Kasnije kupujemo one koje odgovaraju ambijentu i nacinu slusanja stavljajuci ih tamo gde ce najbolje zvucati. Po potrebi se razmestaj stvari menja. Tvrdnja da merna oprema nije potrebna u proizvodnji zvucnih kutija je neozbiljna. Pogledaj na kraju ako mozes u specijalizovanim casopisima proces merenja ( kojem se pridaje najveca moguca paznja ) u nekoj kako renomiranoj firmi tako i onoj koja je u povoju.
 
@King7
Izgleda da me nisi razumeo pa cu da pojasnim. Tacno je da kada se kutije podese u gluvoj sobi i sa mernim uredjajima sviraju idealno ali samo u uslovima gluve sobe. U npr. dnevnoj sobi se te karakteristike menjaju. Pomenuo sam firmu AR koja je napravila bom na trzistu '80 godina sa cuvenim kutijama AR18 koje su podesavane u normalnim uslovima i sa kvalitetom zvuka su tukli konkurenciju.
 
Deky75:
@tobra
Kutije iz projekata koje si postavio lepo izgledaju ali su SAL zvucnici iz najnize klase.
Delimično se slažem sa tvojim mišljenjem, brate velika je to nauka. Ali pravo da ti kažem kolko para toliko i muzike. Nego imao sam prilike da poslušam Pioneer VSA-AX10Ai-S sa SAL zvučnicima i mogu ti reći prijatelju neda zvuči nego nije normalno, a da nepričam da kompletnu kalibraciju zvučnika u ovom modelu audio/video pojačala radio AIR STUDIO.
POZ>>>TOBRA
:roll: :roll: :roll:
 

Prilozi

  • new-1.jpg
    new-1.jpg
    21,6 KB · Pregleda: 111
Deky75:
@King7
Izgleda da me nisi razumeo pa cu da pojasnim. Tacno je da kada se kutije podese u gluvoj sobi i sa mernim uredjajima sviraju idealno ali samo u uslovima gluve sobe. U npr. dnevnoj sobi se te karakteristike menjaju. Pomenuo sam firmu AR koja je napravila bom na trzistu '80 godina sa cuvenim kutijama AR18 koje su podesavane u normalnim uslovima i sa kvalitetom zvuka su tukli konkurenciju.
Ipak te nisam razumeo. Kutije se ne podesavaju karakteristikama bilo koje sobe, svrha samog podesavanja nije prilagodjenje prostoriji u kojoj se slusa nego dovodjenje u sklad njenih komponenti. Odnos zvucnih jedinica odnosno frekvencijski pad u dodirnim tackama se samo ispitom u neutralnoj prostoriji - onoj u kojoj nema reverbracije i koja imitira otvoren prostor a to je pomenuta gluva soba moze pravilno podesiti kao i rezonantna frekvencija niskotonca koja je jako bitna a koja se opet ne moze nigde pravilno ispitati osim u gluvoj sobi. Znaci, gluva soba ima samo jednu ulogu - da imitira beskonacan otvoren prostor bez jeke i sumova u kome je jedino moguce pravilno udesiti gore pomenute rez. frekvencije, sve vrste skretnica, samo prigusenje unutrasnje u kutiji i bas refleks ukratko - kompletnu konstrukciju kutije. To nema nikakve veze sa bilo kojom prostorijom za slusanje jer ih ima milion kao i samih slusalaca kojih opet ima ko zna koliko koji opet postavljaju zvucnike na manje - vise dobra ili losa mesta za slusanje pa se tako samo nekakvo podesavanje konstrukcije zvucnika mestu slusanja svodi na samo izuzetno retke i preskupe pojave obicno kod Britanskih firmi koje su u najcescem broju slucajeva slale ekipe kuci da naprave najbolju kombinaciju sto se tice namestaja i rasporeda u kuci. Nikada niko nije pravio posebne skretnice, geometriju kutije ili nesto drugo samo zato sto mu to cose gde mu stoji kutija to zahteva. Nema smisla ni potrebe. Doduse, sve je moguce, svakakvih likova ima ali to je vec njihov problem. Opet ti predlazem da se malo raspitas da li fabrike koje roizvode takve stvari imaju gluvu sobu da se ja ne bih preganjao ovde i videces da svaka ima i da bez nje NIJE moguce napraviti ni najjeftiniju ali korektnu zvucnu kutiju.
 
Today Paradigm no longer uses the NRC's facilities. Instead they have built their own anechoic chamber for the most effective loudspeaker measurement, along with a blind-listening-test room. The anechoic chamber (33,000 cubic feet, reportedly the largest in North America) is built using many compressed long fiberglass wedges placed along all walls, including the floor and ceiling. The wedges eliminate any reflections and result in an area of seemingly unlimited space. The size of the room allows Paradigm to conduct their measurements from points of up to three meters.
http://www.soundstagelive.com/factorytours/paradigm/
Ako sam ja lud onda su i oni....
 
zdravo ljudi. drago mi je da je neko naceo ovu temu. ja sam pravio zvucnike od 15 god. prvo su to bili neki auto driveri u ogromnim drvenim kutijama koji su imali izuzetan zvuk verovatno zbog malo otpota koji poseduju 4ohm-a. pa sam presao na razglasne koji nisu mogli da se sllusaju u zatvorenom hehe, jer si imao osecej da ti jetra poskakuje, onda sam batalio sve to i kupio JAMO e370 i zadovoljan sam do jaja. u njihovom katalogu pise da postoje zvucnici za prostorije do 25 i oni za preko 25metara kvadratnih. i sasvim ste u pravu da se zvuk menja prema prostoriji. medjutim kada koristite subwoofer stvari se menjaju u mnogome. upravo niske frekvencije od 20 do 50 Hz prave taj neprijatni echo koji onemogcava slusanje velike snage u malim prostorijamal.zato bih ja predlozio frontove niske omaze 4 ohm. i subwoofer kao posebnu komponentu koji moze biti podesen prema prostoriji
 
Pozdrav svima! :D Gore je lepo receno-koliko para toliko i muzike.Ali za 150 evra ipak mogu da se naprave kutije koje zvuce pristojno u najmanju ruku. :wink: Projekat koji nameravam da realizujem u predstojecem periodu treba da se uklopi u ovaj cenovni rang,i to bez problema. :-D Naime,radi se o trosistemskim kutijama zasnovanima na bazi pomalo zaboravljenog domaceg proizvodjaca Ei Nis.Kutije bi bile kompresione zapremine izmedju 35 i 45l sa pravljenim skretnicama.Inace,pre nekoliko meseci sam napravio dvosistemske zvucne kutije na bazi ovih zvucnika i zapremine oko 15l.Moram priznati da sam zadovoljan kako zvuce s obzirom da nisu uradjene onako kako je trebalo da budu i da se u njima nalaze skretnice malocas pomenute marke Sal. :x Zavrsene kutije su me kostale oko 60 evra uz napomenu da sam bas jedinice posedovao od ranije.Inace one kostaju oko 25-30 evra.Zeleo bih da prodiskutujem sa nekim ko ima iskustva u radu sa ovim drajverima i sa izradom skretnica za iste.
 
King 7:
Najbolje je sklapati kutije ponudjene u kitovima ili po projektu vec postojecih ( uz odgovarajuce zvucnike i skretnice ) jer samogradnja na osnovu sopstvenog projekta iziskuje i odgovarajuce uslove koje je jako tesko stvoriti. Potrebna je gluva soba i skupi merni uredjaji jer samo tako se mogu udesiti performanse zvucnika kao sto su: rezonantna frekvencija niskotonca u samoj kutiji ( ne ona koju je dao proizvodjac u specifikaciji ) koja opet jako zavisi od bas - refleks otvora, rad same skretnice makar bila ona i najjednostavnija - pasivna za dvosistemce sa 6 Db strminom koju opet morate konstruisati i kontrolisati pomenutim uredjajima. Vazna je i krutost kutija a jos vaznija krutost vesanja samog bas zvucnika. Pogresno se zatvorene kutije nazivaju kompresionim jer kompresione kutije nose posebne bas zvucnike koji imaju ekstremno meko vesanje time dobijajuci ekstremno nisku rez. frekv. i same baseve. Jos mnogo toga ima sto se mora ispostovati u gradnji originalnih zvucnih kutija i to nije nimalo lak posao. Da ne duzim, vredi pokusati u svakom slucaju ali se i pripremiti na razocarenje.

Veoma, veoma diskutabilno misljenje, cak i stetno po buduce samograditelje. Jos jedan teoreticar na gomili. Molim bez ljutnje, ali to je to, sudeci po retorici. Teorija, teorija, teorija...toliko da se ne usudjujem upustati se u uzaludnu debatu.
Toliko o tome, sad za ostale entuzijaste...
Samo uopsteno...poznate fabricke kutije koje sam rasklapao su cesto u sukobu sa odredjenim principima, konfekcijski izradene itd.
Danas ima materijala da ti pamet stane i nikad jeftinije. Vrlo lako mozes napraviti vrhunsku stvar ili doraditi ( nadmasiti ) fabricko. Znaje i iskustvo koje pri tome steknete je neprocenjivo.
Jedan od saveta...nadji vremena, uzmi 1 bas i napravi 3-4 razl. kutije za njega. Isprobavaj. Skretnica...menjaj kondenzatore, ali ista vrednost/razl. radni napon i tip, proizvodjac. Iznenadices se. Kad napravis kutiju, testiraj uvek jednu po jednu, nikako u paru. Gluva soba? Iznesi kutiju u sator, vocnjak, gustu sumu, uglavnom napolje...iznenadices se. Za neko vreme im a da budes expert. I samo radi...Vredi uzeti i kit varijantu, ko sto kaze kolega, ali bez toliko predrasuda i ustezanja. Ja se nisam razocarao vec 25 god.!
Pozdrav!
 

Back
Top