Grudvica u dojci

Zvezdica

Iskusan
Poruka
6.474
Primetila sam u levoj dojci blizu areole, odmah ispod koze, neku gumastu grudvicu. Nije velika, ne boli (iako nije prijatno kada se pipa), odmah je ispod koze i moze da se pomera tamo-amo. Veoma sam uplasena, zakazala sam pregled, ali onkolog dolazi tek za dve nedelje. Da li neko ima ideju sta to moze da bude? (znam da ne moze da se zna nista pre pregleda, ali molim vas, dajte mi neki savet, zaista sam uplasena!)

Pijem pilule za kontracepciju vec 2 godine, ne znam da li to moze da bude od pilula. Imam 25 godina.

PS-Probala sam pretragu i nisam mogla nista da nadjem, sto ne znaci da nije bilo tema, verovatno nisam umela dobro da trazim.
 
Je li te bar ginekolog pregledao? Idi tamo, ako vec nemozes da iscekas onkologa.
Po onome kako si opisala lici na fibroadenom. Ja sam to operisala i to nije nista strasno.
Nemoj da se brines i idi bar kog ginekologa. On-a moze da ti uradi i ultrazvuk dojke i da znas na cemu si.

Pozdrav i nemoj da se sekiras bice sve OK.
 
Izvini, nisam dobro opisala. Bila sam kod ginekologa, ali samo su mi dali uput za onkologa.
Necu nista da trcim unapred, samo sam zelela neki savet i malo da se smirim.
Biska, koliko imas godina? Da li to moze da se javi i kod mladih, ja sam mislila da se problemi sa dojkama javljaju u kasnijem uzrastu!
 
Ja sam starija od tebe desetak godina. A sto se tice godista, "grudvice" ne biraju, tj. srela sam i devojke tvoje godiste i mladje. Kad sam pitala hirurga koji me je operisao, zasto se to stvorilo i sta da preduzmem kao preventivu za ubuduce, odgovor je ukratko bio: nema pravila i nema preventive.
Zasto ti nisu uradili ultrazvuk dojke, cisto da ti budes mirnija? To rade u Domu zdravlja. Meni je moj ginekolog hteo da uradi ultrazvuk, ali kad sam dosla (za par dana) na red, sonda nije bila ispravna, pa me je uputila kod onkologa.

Nemoj odmah misliti na najcrnje. Skoro sam pricala na tu temu i saznala da kad se mogu pokretati najverovatnije nije nista maligno. Znam da ti nije lako, ali pokusaj da ne razmisljas o tome i sacekaj pregled kod onkologa, oni su toliko vesti da vec na pipanje znaju o cemu se radi.

Na Onkoloskom Institutu - Pasterova, vrlo brzo primaju one koji dolaze prvi put. Moj slucaj: u ponedeljak dosla na salter, u sredu me primio onkolog na pregled.
 
Zvezdice: fibroadenomi nisu retkost kod veoma mladih osoba (devojaka), ali karcinomi dojke zaista jesu retkost kod tako mladih kao sto si ti - verovatno te je najveca panika uhvatila od toga. Nemoj upadati u strahove, uobicajeno je da prilikom takvog nalaza ginekolog trazi konsultaciju onkologa: uradice ti UZ dojke, mozda mamografiju; proceniti promenu i predloziti po potrebi otklanjanje (manja hiruska intervencija) sto nekad nije ni neophodno uz pracenje na svakih 6 meseci. Dakle, samo polako i bez panike.
 
Hvala vam puno, malo sam se smirila, popricala sa prijateljima, grickala kokice i pogledala film :) i malo mi je lakse. Mene je najveca panika uhvatila zato sto postoji istorija karcinoma dojke u mojoj porodici (moja baba ga je imala, ali je uspesno izlecila zato sto je slucajno otkrila tumor u ranoj fazi). Ja sam zato od puberteta gotovo svakog meseca vrsila samopregled dojki i evo, sada sam ovo napipala.

Ne znam koji su standardi velicine za te cvorice, ovo moje je oko 5mm, mozda i manje i sasvim ispod koze.

Recite mi, molim vas, da li ove promene mogu da nastanu od uzimanja pilula za kontracepciju? Ja pijem "Legravan" vec 2 godine. Na pocetku su mi samo uzeli krvnu sliku i, osim manje napetosti u grudima sredinom ciklusa, nikada nisam imala nikakvih problema sa pilulama. Nije mi ni preporucivana pauza (da li je to dobro?) Molim vas, recite mi da li pilule mogu da izazovu neke promene na dojkama.

Jos jednom hvala na odgovoru i podrsci!
 
Zvezdice, razumem te kako se osecas, ali mislim da bez obzira na sve, najbolje je da se ne opustis i to ispitas do kraja i ozbiljno... Neznam gde zivis, ali ako si blizu Beograda mozes brzo doci do onkologa...
 
Iz Beograda sam, isla sam na pregled u Studentsku Polikliniku. Ginekolog mi je dao uput za onkologa... Ali, kao sto sam napisala, rekao je da cak i on ako ginekolog vidi da nije nista. Ipak, znam da je bolje da me pregleda onkolog, da budem sasvim sigurna sta je u pitanju.
Jos jednom, hvala na podrsci!
 
molila bih vas da mi odgovorite da li srcana mana moze da predstavlja problem prilikom operacije dojke i izbora anestezije?
ja ne znam tacno kako se zove, ali radi se o nekoj rupici koja je trebala da sraste prilikom odrastanja a nije srasla, zbog cega se stvara mnogo veci pritisak u desnoj pretkomori i dalje. radi se o osobi koja ima 51 godinu. izvinjavam se ako sam nesto pogresila, nemam pouzdane informacije, nalazi su na institututu za onkologiju. takodje, molim vas da mi kazete nesto vise o toj mani, jer dobijamo oprecne informacije od razlicitih kardiologa. otkrivena je pre 2 godine.
unapred hvala... :)
 
Bez naziva vrlo tesko, urodjenih srcanih mana ima vise vrsta, i uglavnom se otkriju do 3. decenije zivota...ovako oko 50te godine... iskrena da budem ne znam koja bi od mana mogla da bude u pitanju.
A sto se tice anestezije, totalna anestezija se koristi kod operacije dojke, a koji su rizici uopste od operativnog zahvata, bez brige nijedan anesteziolog nece staviti pacijenta na sto a da prethodno ne uradi kompletnu dijagnostiku.
 
jao ja ne znam sad tacan naziv...lekar koji je informisan o slucaju (znaci ne i onaj koji je postavljao dijagnozu je pretpostavio da je u pitanju neka mana za koju je upotrebio skracenicu koja pocinje na a)...ja sam sad kopala po netu...pa kontam da je mozda asd (arterijski septalni defekt) posto se opis potpuno poklapa?
znam da bez tacne dijagnoze ostajemo u okvirima spekulacije, ali sa jedne strane, svesna sam toga, a sa druge stvarno me muci... :?
ono sto je meni ispricano je da je jedan lekar rekao rekli da nije naivna, da sa godinama stvara probleme, da povecava venski pritisak i da najvece opterecenje stvara na plucima ...e sad jedna lekarka je rekla da to nije nimalo naivno, da se to u novije vreme operise, da pod obavezno mora da pije lekove do kraja zivota (?!) a drugi da nije nista strasno, a treci da ne mora da bude nista strasno i da zavisi od velicine defekta...
u svakom slucaju hvala! :-)
 
Da li to znaci da su 3 kardiologa pregleda pacijenta?
To,rekla,kazala ako nije uradjena kompletna dijagnostika mnogo ne znaci.Sva 3 misljenja su donekle tacna, zavisi od lokalizacije,od velicine i da, moze da se resi i hiruskim putem.
 
SKVO, po opisu lici na ASD.Stvarno sve zavisi od velicine defekta. Najvaznije je da se uradi kompletna dijagnostika..lepo i korektno.
Recimo, postoji puno srcanih mana koje se i ne dijagnostikuju nikada zato sto osoba i ne oseca nikakave tegobe ili su one neznatne.
 
koliko sam je ja razumela jedan kardiolog je to otkrio ultrazvukom srca, nije radio druge testove, prepisao joj je lekove i rekao da nije veliko tj. da je velicina 5-7 mm...onda je dr sa onkologije rekao da to nije naivno, izgrdio je sto je prestala da pije lekove (i ja sam!) i rekao da moze da predstavlja problem prilikom narkoze (?!)...a jednog sam ja pitala za misljenje o mogucnosti uticaja toga na ovu operaciju...to je u stvari trenutno ono sto me najvise interesuje...
kontam da ce anesteziolog ipak to najbolje znati i propisati adekvatnu anesteziju...
 
Od fibroadenoma nista ti nece biti - najvise st moze da ti bude je stres saznanja da nesto imas na dojci, ma kako benigno bilo. Posto se smanjuje, poslusaj svog hirurga i daj malo vremena da se promena prati. Nema razloga za zurbu, fibroadenomi nisu retkost kod devojaka tvojih godina. Nema razloga za brigu, fibroadenomi ne alterisu maligno (odnosno ne uklanjanjem ne moze se od njih razviti karcinom). MOguce je da se fibroadenom operise a da se pojavi drugi, nema pravila o ucestalosti - to zavisi od konstitucije. POzdrav
 
Zvezdica:
Iz Beograda sam, isla sam na pregled u Studentsku Polikliniku. Ginekolog mi je dao uput za onkologa... Ali, kao sto sam napisala, rekao je da cak i on ako ginekolog vidi da nije nista. Ipak, znam da je bolje da me pregleda onkolog, da budem sasvim sigurna sta je u pitanju.
Jos jednom, hvala na podrsci!

Zvezdice zanima me tvoje iskustvo sa onkologom i dijagnozom poststo i ja naredne nedelje idem kod istog zbog slicnog problema. Da li si bila kod onkologa u Studentskoj, kakav je lekar, da li je pregled neprijatan ? Hvala
 
Evo i ja da ti prepricam svoje iskustvo.Imam samo 17 godina i pre mesec dana imala operaciju.
Dijagnoza je bila Fibroadenoma U jednoj dojci je bila velicine 30x15mm a u drugoj 22x10mm.Morali su i jednu i drugu da mi otklone jer sve koje su vece od 20mm moraju biti izvadjene,narocito ako devojka nije radjala.Operacija jako kratko traje i nije nista strasno.Meni je receno da se takve promene u dojkama dogadjaju kod 90% zena i devojaka.E sad sve zavisi,kada odes da ti urade ultrazvuk dojke sta ce ti doktor reci.Ali nema potebe za strahom,bice sve ok i ja sam bila uplasena ali hvala Bogu sve je super.
Pozdrav
 
Evo da se i ja javim.
Da bi otisla kod onkologa preko studentske poliklinike, trebalo bi prvo da dobijes uput od ginekologa. Onda odlazis kod onkologa, koji radi samo utorkom od devet, ali moras da dodjes oko osam, najkasnije pola devet, inace neces stici na red. Ponesi 300 din. za pregled (to je sa overenom knjizicom).

Lekar je ok, ali meni je delovao namrgodjeno. Pregledao me je i rekao da nije nista, fibroadenom, i da dodjem ukoliko se poveca ili se pojave novi.

To je sve. Prestala sam da se plasim i vise ne diram to mesto u panici. Ponekad, posle tusiranja, proverim ima li promena. On je iste velicine od onog vremena, odmah je ispod koze i precnik mu je 3-5mm, naravno, to je samo otprilike. Ne znam vise sta da kazem. ja sam se najvise uplasila zbog toga sto je moja baka imala kancer dojke. Ja pijem pilule za kontracepciju i mnogo puta sma pitala ginekologe da li smem da ih pijem zbog porodicne anamneze, i svi su mi rekli da je ok, ali mi se onda pojavio ovaj fibroadenom, pa sam se izbezumila. Posle sam saznala da su fibroadenome imale mnoge zene u mojoj porodici- sestra od tetke, baka (ne ona koja je imala kancer nego druga) i jos neke, pa sam se malo smirila, kapiram da je to cesto u mojoj porodici.

Kao sto su meni mnogi rekli, najvaznije je da se smiris i ne panicis. :)
 

Back
Top