Ljubav prema Rusiji, Srbima je u krvi
Prikazujem rezultate 1 do 2 od 2

Tema: Ljubav prema Rusiji, Srbima je u krvi

Iskusan
    Učlanjen
    29.12.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    100

Podrazumevano Ljubav prema Rusiji, Srbima je u krvi

Zapisi ratnih dobrovoljaca
    Ljubav prema Rusiji, Srbima je u krvi

Fjodor Kotreljov
    U Srbiji su, tokom rata s pocetka devedesetih godina XX veka, za bracu Slovene ratovale stotine ruskih dobrovoljaca. O tome zasto su to cinili i kako je to bilo, s jednim od njih, Aleksandrom KRAVCENKOM, razgovara djakon Fjodor KOTRELjOV.

-- Aleksandre, na sakou imate traku za odlikovanje. Kakva je to nagrada?

-- To je traka medalje «Za hrabrost» koju mi je urucilo rukovodstvo Republike Srpske, gde sam kao dobrovoljac ratovao od 1992. do 1995. godine.

-- Kako ste se obreli u srpskoj vojsci?

-- Ideje opsteslovenskog jedinstva su mi oduvek bile bliske. I sve sto se desavalo u Srbiji pocetkom devedesetih duboko me je zabrinjavalo. A upravo sam uoci pocetka bosanskih dogadjaja odsluzio vojni rok -- 1990-1992. g. Inace sam rodom iz Kazahstana, iz Karagande, i posle vojske sam tamo aktivno ucestvovao u organizovanju kozackog pokreta. Preko kozackih kanala sam i saznao da postoji takva mogucnost -- odlaska kao dobrovoljca u Bosnu, i maltene odmah sam, skoro i ne razmisljajuci, doneo odluku da odem.

-- A kako je bio organizovan odlazak u Srbiju?

-- U pocetku Srbi nisu hteli da uzimaju dobrovoljce, ali u izvesnom trenutku, kada je prsten blokade oko Bosne poceo da jaca, zatrebala im je ne toliko vojna koliko moralna podrska. A Rusi su im od samog pocetka nudili dobrovoljce, bilo je mnogo zainteresovanih: upravo tada se zavrsio rat u Pridnjestrovlju. I doneli su odluku da pozovu ruske dobrovoljce. Izdvojili su sredstva za organizovanje dolaska dobrovoljaca i njihov smestaj. Ta su sredstva bila cisto privatna, ne drzavna. U pocetku je odluceno da se obrazuju omanji odredi u raznim gradovima na istoku Bosne, koji bi podigli moral Srbima, pokazujuci im da nisu sami. Kasnije, kada su se te prve grupe jako dobro pokazale u borbenim dejstvima, Srbi su doneli odluku da obrazuju vece odrede.

-- Kada ste stigli u Bosnu, je li tamo vec bilo Rusa?

-- Da, ruski dobrovoljci su se tamo pojavili jos 1991. godine -- bili su to ljudi koje je rat tamo zatekao. Neko se tamo bavio trgovinom, neko radio, a onda su neki od njih stupili u vojsku. Bilo je i nekakvih spontanih dobrovoljaca, ali negde pocev od kraja leta 1992. godine sve je postalo organizovanije. Prvi odred se pojavio u Trebinju, u Hercegovini, a nas je bio drugi -- u Visegradu, vec u jesen 1992. g. Odred je formiran 30. novembra 1992. godine, a kada sam ja stigao -- to je bilo 17-19. novembra -- tamo je vec bilo desetak ljudi. Delovali smo u sastavu Visegradske brigade VRS.

......

-- Da li je rat u Bosni za Srbe zavrsen porazom? Kako oni sami na to gledaju?

-- Da, to je bio poraz. Ali tu postoje dva gledista. S jedne strane, kada se po Dejtonskom sporazumu moralo davati velike teritorije, za koje je mnogo krvi proliveno -- naravno da je to primano kao poraz. Ali ipak, glavna pobeda Srba bila je u tome sto je Republika Srpska priznata. Makar i kao deo drzave Bosne i Hercegovine, ali je priznata! Takav uspeh niko nije postigao -- ni Pridnjestrovlje, ni Abhazija. Od takvih nepriznatih drzava sada ce samo kosovski Albanci mozda dobiti nekakav status. A od pravoslavnih -- jedino Republika Srpska! A Republika Srpska je bila zamisljena upravo kao pravoslavna drzava -- i pravno, i fakticki. Tamo je odmah u Ustavu bio odredjen status Srpske Pravoslavne Crkve kao drzavne veroispovesti. Odmah je veronauka uvedena u skole. Naravno, tamo je sada teska situacija, komunisticko nasledje, nacionalne poteskoce -- ali je svejedno tada bio zadat izvestan vektor nacionalne pravoslavne drzave.

..........
    -- Smatraju li Srbi da su ih Rusi izdali kada su dozvolili NATO da bombarduje Srbiju?

-- I da i ne. Zasto da? Gledajte sta se desava na Kosovu: ruse manastire i crkve -- Rusija cuti. Odmah se javlja naizgled nesto poput odgovora: izdaja! Prava pravcata! Isto je tako i s bombardovanjem. Amerikanci jednostavno koriste ruske politicare za svoje ciljeve, posto oni imaju uticaj na Srbe. Ali ipak je politika -- jedno, a odnosi izmedju dvaju naroda – nesto sasvim drugo. Ispricacu vam jednu zgodu. U vreme kada je predavano Kosovo, iznajmljivao sam stan od jednog cikice u Sarajevu. Jednom mi je ljutito rekao:
    -- Gotovo je, vas Cernomirdin i svi vi Rusi ste nas prodali! I okrenuo mi uvredjeno ledja.
    Prisao sam mu i rekao:
    -- Znas da sam ja Rus. Hajde, streljaj me sad ovde.
    -- Ma kako to, ti si dobrovoljac.
    -- Ne, ja kao deo svog naroda snosim punu odgovornost za sve sto se desava. Molim te, spreman sam da odgovaram pred tobom.
    On se nekako sav ushodao, mozgajuci, a sutradan mi je rekao:
    -- Ne, nije bilo nikakve izdaje!
    Citavu noc se, jadnicak, premisljao, pokusavao da pronadje opravdanje za Ruse -- zasto su tako postupili? Ljubav prema Rusima je toliko duboko usadjena u srpskoj dusi da oni cak i kada se odigrava sasvim ocita izdaja, svejedno pokusavaju da pronadju opravdanje za to. Ljubav Srba prema Rusima nema nikakvu materijalnu osnovu. Oni nasu zemlju ne shvataju kao tudju, vec kao sopstvenu. I sto je najvaznije: oni veruju da je upravo Rusiji Bog dodelio posebne kvalitete, posebnu misiju. I ta je misija u tome da podrzava pravoslavne, pomaze im i siri Pravoslavlje. Eto sta znaci Rusija za Srbe.
    Ceo tekst: http://www.apisgroup.org/zapisi.html?id=27
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ne zaboravimo ruske dobrovoljce. Slava im i hvala.

Buduća legenda jomini (avatar)
    Učlanjen
    18.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Ljubav prema Rusiji, Srbima je u krvi

Vala neće moći!

Slične teme

1. Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 20.10.2015., 21:42
  2. Ljubav prema mudrosti ili ljubav prema mudracima?
    Autor Maravilloso u forumu Filozofija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 06.05.2008., 19:50
  3. Novo sirenje Nato prema Rusiji
    Autor Majka Rusija u forumu Politika
    Odgovora: 43
    Poslednja poruka: 14.02.2008., 20:21
  4. Politika Zapada prema Rusiji i Srbiji..
    Autor Istocni Vetar u forumu Politika
    Odgovora: 97
    Poslednja poruka: 27.10.2006., 03:14

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •