Problem sa posledicama od koksakija ili nesto drugo?
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Problem sa posledicama od koksakija ili nesto drugo?

Primećen član
    Učlanjen
    27.11.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    48

Podrazumevano Problem sa posledicama od koksakija ili nesto drugo?

Postovani forumasi,
    moje ime je Dalibor Stojanovic. Imam 25 godina, iz Pirota sam i trenutno zivim ovde. Studiram u BG gde sam proveo poslednjih 5 godina svoga zivota. Imam jedan veliki problem sa zdravljem i mislim da vec gubim nadu da ce se to ikada resiti. Procitao sam pravila pisanja poruka i razumeo ih. Ovo je moj problem i molio bih moderatore da iako ce mozda na pojedinim mestima moje izlaganje liciti na neke postove u drugim temama vezanim za ovu problematiku, ne brisu ili zakljucavaju moj post. Ja sam ocajna osoba koja upravo ovih dana po poslednji put trazi resenje jer ja sa tim problemom vise ne mogu da zivim.

Najpre cu napisati svoj problem:
    Pre tacno 5 i po godina, kada sam krenuo na studije u Beogradu, aprila meseca sam imao neverovatno jak napad sa vise indikacija istovremeno. Naime, kernuo sam na spavanje i kada sam legao u krevet posle par minuta odjednom sam osetio neko rezanje u zelucu koje se pelo i uz jednjak. Osecaj nije bio bas bol, ali je bio veoma grozan. Osetio sam gadjenje i povracalo mi se. Nenormalno jaka vrtoglavica, totalna malaksalost ekstremiteta, oblivao me je hladan znoj, srce sam osecao u svakom krvnom sudu i otprilike puls je bio 200. Imao sam osecaj da neko pokusava da me izvuce iz sopstvenog tela. Svi ovi simptomi su poceli da se desavaju prakticno istog trenutka. Moj cimer je pozvao hitnu i oni si stigli za desetak minuta. Izmeren mi je pritisak 125/80, puls 90 i neuroloski pregled je bio potpuno u redu. Rekli su mi da sam ja potpuno zdrav. Ja nisam mogao da verujem sta sam slusao. Pre deset minuta sam umirao a sada sam zdrav kao dren.

Sutradan sam otisao u studentsku polikliniku i na putu do tamo u prevozu mi se desio potpuno isti napad ali mnogo slabijeg intenziteta. Kada sam stigao u Prote Mateje i rekao doktorkama o cemu se radi, one su me odmah podvrgle svim analizama koje su mogle da urade tamo u tom trenutku. Opet su svi nalazi bili u redu: EKG, pulmo, pritisak je bio 145/80, puls 85, neuroloski u redu. Dobio sam tada 10 uputa za razne analize, od krvne slike do CT-a mozga. Krvna slika je bila potpuno u redu, radio sam EEG, CT mozga, takodje sve u redu. Radio sam EHO srca i na srcu su mi nasli priraslice i malo zadebljane zidove, ostalo je bilo sve u redu jedino su mi rekli da mi je srce malo izduzeno jer sam visok (190cm, tada bio oko 90kg tezak). Poslali su me na torlak da radim testove na koksaki i jos neke viruse. Tada se desio prvi problem. Kada su rezultati trebali da mi budu gotovi zvao sam tamo i rekli su mi da ne mogu da ih nadju. U to vreme mi je majka bila jako bolesna tako da sam morao da se vratim u Pirot. Nikada nisam ni saznao da li imam koksaki. Kada sam se vratio u BG na kontrolu, totalno sam zaboravio na to a i doktorka me nije nista pitala povodom toga tako da je ostalo zaboravljeno. Iako je doktorka sumnjala na virusnu infekciju. Bilo mi je dato da pije dovicin, inace sam alergican na penicilin.

Kompletne analize su trajale nesto vise od godinu dana, a meni se i dalje s vremena na vreme desavalo da imam tahi- i steno-kardije, vrtoglavice... Medjutim pocele su da mi se javljaju i male aritmije. Imao sam osecaj kao da mi nesto zatreperi u grudima, malo mi se pomuti u glavi (veoma neprijatan osecaj) i onda sve u redu. Posto su mi sve analize bile uglavnom u redu, poslali su me kod psihijatra. Ja sam inace u medjuvremenu pao u veliku depresiju jer meni nije dobro a lekari mi pricaju kako mi nista nije. Nisam bio hipohondar. Kada sam stigao kod psihijatra postavljeno mi je nekoliko dijagnoza: depresija, endogeni disocijativni proces, depersonalizacija. Sto je sve bilo posledica provodjenja vremena cekajuci analize i gore navedenog pricanja lekara kako sam zdrav a simptomi i dalje postoje. Pola godine sam isao na terapiju kod psihijatra. Na kraju je nestala depresija i sve ostalo, medjutim sve vreme terapije sam imao povremene aritmije srca (vremenski na nedelju dana, dve nedelje) koje su trajale po 5 sekundi i prestanu. Vec sam bio i zapostavio fakultet jer nisam imao ni vremena ni koncentracije.

Odlucio sam da se vratim fakultetu, medjutim mucilo me je i dalje srce i ja nakon godinu dana odem na novi EHO srca. To je u odnosu na danas bilo pre godinu i po dana. Na EHO-u sve u redu sem nekih sitnih oziljaka (kako je pisalo na lekarskom izvestaju "dosta malih ehoa"). krvna slika u redu, EKG u redu. Radio sam i holter EKG ni tada se nije desila nijedna aritmija. Cim sam ga skinuo sutradan sam ih imao nekoliko. Eto kakve sam srece.

Pre tacno pola godine sam poceo da imam izbiljne aritmije. Dobijem osecaj kao da mi srce stane pa opet pocne da radi. To se valjda koliko znam zovu ekstrasistole. Kada mi se jave to traji par sekundi i kao da nista nije bilo, ali je mnogo odvratan osecaj u grudima (momentalna malaksalost koja traji isto toliko kratko) i kratka vrtoglavica. Cak sam stavio prste na vrat gde se meri puls i odmeravao otkucaje i tacno kada se desi aritmija, srce otkuca 2 otkucaja brze a onda se desi duzi razmak pre nego sto sledeci otkucaj osetim. Mnogo sam se bio uplasio i stalno isao na EKG, medjutim primetio sam jednu stvar, kada imam aritmije i legnem na ledja one se potpuno prorede ili nestanu. To je verovatno i bio razlog zasto mi nikada nisu mogli nista naci na EKG-u. Ne znam nisam strucan, zato i pisem sve ovo. Do danasnjeg dana su se malo proredile te aritmije ali ih opet imam i svaki put imam osecaj kao da cu pasti. Imam ih na svakih mesec dana i traju otprilike 1 do 2 dana.

Ovo su moji podaci, ukoliko neki lekar procita moj post i odluci da mi pomogne:

1. visina: 190cm
    2. tezina: 100kg
    3. pusim jednu i po paklu cigareta dnevno
    4. ishrana mi je uglavnom domaca, kaloricna i sa dosta vitamina
    5. uglavnom redovno spavam (izmedju 7 i 9 sati sna)
    6. Skoro nikada ne pijem alkoholna **** (jedno u mesec dana)
    7. Nikada nisam uzimao drogu bilo koje vrste
    8. Od rodjenja nisam imao niti jednu organsku manu do trenutka kada sam imao pomenuti prvi napad.
    9. Bolovao sam od prehlada, u 6 godini sam imao alergijski shok na penicilin.
    10. U porodici i familiji nemam nijednog niti je bilo ijednog srcanog bolesnika. Nema genetski prenosivih bolesti.
    11. Za vreme bombardovanja 1999. sam bio kod kuce sa porodicom (to su mi pitanje lekari postavljali pa sam mislio da i to ne izostavim)

Sto se tice konstantne niske temperature tokom celog perioda od 5 i po godina nisam je imao nikada sem kada sam bio prehladjen pa imao preko 38.

Ovim putem molim sve kompetentne ljude da mi odgovore, sta je to od cega ja bolujem, jer koliko sam citao o koksakiju ja ne zelim vise da strepim svakog sledeceg puta kada imam aritmiju da li ce mi srce nastaviti da kuca. Zaista vise nemam snage to da trpim, ja vise ovako ne mogu da zivim. Molim za savete i pomoc, ovo mi je poslednja nada. Nemam vise mentalne snage za ovu neizvesnost.

Iskreno,
    Dalibor

Primećen član biska (avatar)
    Učlanjen
    12.08.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Re: Problem sa posledicama od koksakija ili nesto drugo?

Dragi prijatelju,

ja nisam kompetentna kao lekar, ali u jednom delu price prepoznajem sebe pa ti zato odgovaram.

Kao prvo nisi smeo, vec kad si dobio "odobrenje", da zanemaris analize na Torlaku.
    Ja sam imala, da kazem nekih sitnijih problema sa koksakijem, kazem sitnijih jer sam cula da neki prodju mnogo gore sa tom pricom.

U vreme kad ja pretpostavljam da sam ga "dobila" (jer neki kazu da ga svi imamo i da se aktivira kad nam strasno padne imunitet - ne znam da li je to istina) imala sam stalno niske temperature (37 -37,1) i uzasno sam bila umorna). Kad sam se obratila lekaru opste prakse pitao me je da li imam sidu (uzas) i tu se potraga za razlogom mog problema zavrsila. U to vreme izasao mi je i strasan herpes na usnama ( bukvalno cela usta su mi bila prekrivena).

Pre skoro dve godine mi je bilo jako lose. Imala sam " gusenja" tj. nisam mogla da dodjem do vazduha i uzasan umor takav da nisam imala snage da se pomerim sa jednog mesta na drugo. Tad sam imala malo vise srece sa lekarima i analizama. Eho je pokazao da imam priraslice i jos nesto, ali suma sumarum nije neko strasno ostecenje srca. Analize na Torlaku - koksaki - nekih pet sojeva, neki visi neki nizi po titru, ali sve u svemu nista strasno (bar sam ja to tako shvatila). Radila sam i neke hormone i tireoglobulinska antitela (valjda se tako zove) koja su bila povishena - rekli su mi da je to od virusa. Posle toga receno mi je - recidiv koksakija. Imam povremeno preskakanje srca (vremenom je to sve redje) sto slazem se je vrlo neprijatno, nekad mi cak bude muka u trenutku i imam osecaj da sam ostala bez daha. Ali sve to nije toliko strasno koliko reakcija na promenu vremena, kad me sve zivo boli i imam utisak da se s dusom rastajem. Nekada je to jako tesko prevazici jer traje satima.

No dobra strana svega, zbog cega ti jednim delom pisem, je da vremenom biva sve lakse, ali prvo moras prihvatiti na pravi nacin da ti nesto fali (u tvom slucaju prvo moras otkriti sta je to tacno), i da se sa tim zivi. Sto je najbitnije ne umire se.
    Puno vitamina (meni su preporucili koenzim q 10, ACE) zdrav zivot, pozitivan pogled na zivot i sve ce biti mnogo bolje.

Poznat WithdrawnWater (avatar)
    Učlanjen
    21.10.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    120

Podrazumevano Re: Problem sa posledicama od koksakija ili nesto drugo?

Dragi Dalibore, i pored upozorenja podigao si novu temu o Koksakiju pored postojecih bar 5 na kojima si mogao d apostavis svoje pitanje - ovoga puta napravicu izuzetak samo zbog stepena tvoje panike i necu izbrisati tvoj post ali te molim da ovo vise ne cinis, i upozoravam i ostale da to takodje ne cine jer ce teme biti brisane bez upozorenja! Sve ostalo sto zelis o koksakiju - molim te na temama koje se vec tim bave, nema potrebe da imamo hiljadu istih tema, zar ne?

Tvoj opis problema ne lici nimalo na koksaki infekciju (sem aritmija koje i nisu karakteristicne za koksaki ne opisujes ni malaksalost, zamorljivost koja te inhibira u dnevnim aktivnostima, ni temperaturu). Osim toga - koksaki - ako si ga imao - daje promene na miokardu koje bi se naknadno videle na EHOu srca, a koje se ne vide, svi tvoji nalazi i za vreme prvih napada kada si isao na Torlak a i kasnije, ne govore u prilog koksaki infekcije (nema ni miokarditisa, ni perikarditisa, koji bi se videli na EHO srca), zaista tvoja slika ponajmanje lici na organski poremecaj a previse na nesto iz domena psihijatrije - svakako ne disocijativno niti na kakvu depersonalizaciju vec na nesto iz spektra fobijskih poremecaja, odnosno panicnog poremecaja. Elem, ako je to sto ti imas to - onda te je psihijatar pogresno lecio. Uz sve, moguce je da imas preskakanja i aritmije zbog onoga sto ti je kardiolog opisao kao izduzeno srce: zapravo radi se o 'visecem srcu' koje je kod vitkih, visokih osoba postavljeno vise kao da 'visi' vrhom nadole, pa zbog povremenih udara dijafragme o srce pri disanju dolazi do nadrazaja koji onda izaziva promene ritma srcanog rada. Kada takav covek legne i srce 'padne' nazad u polozaj da je zidom umesto vrhom okrenuto dijafragmi - prestane i nadrazaj pa i lupanje odnosno preskakanje srca. Tesko je takodje verovati i da 24 sata na holteru se ne zabelezi ni jedna aritmija a vec kolko sutra dan dobijes vise komada (istih) - sto takodje govori u prilog reakciji na nervnoj bazi, odnosno protiv koksakija.
    No, da bi se iskljucile sve mogucnosti, mozes ponovo uraditi test na koksaki, ne moras ici na torlak, mozes to uraditi i u privatnoj laboratorioji za 1800 dinara mislim, naravno ovde se ne utvrdjuje tipizacija, vec samo postojanje antitela na A i B tip virusa, od kojih je nama interesantan samo B tip koji napada srce, dok smo A tipom uglavnom svi prokuzeni citavog zivota. Uradi analizu svog mira radio, uradi hormone tiroidne zlezde za svaki slucaj, kao i biohemiju krvi sa posebnim naglaskom na gvozdje (anemija moze da daje slicne simptome) i hemoglobin te opstu krvnu sliku. Ukoliko su sve analize u redu, ond ati ostaje samo da nadjes dobrog psihijatra i da se lecis od nekog od poremecaja iz grupe anksioznih i fobicnih poremecaja, i to je sve. pozdrav i srecno.
    Poslednji put ažurirao/la WithdrawnWater : 28.11.2006. u 17:49
    Život se ne meri brojem udaha, vec brojem trenutaka koji nam oduzmu dah....

Slične teme

1. Problem sa ps/2 portom ili nesto drugo?
    Autor milutinkg u forumu Hardver
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 24.11.2007., 10:14
  2. Grip ili nešto drugo?
    Autor robocap u forumu Zdravlje
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 07.02.2007., 09:43
  3. PATRIOTE ili nesto drugo?!?
    Autor dekart1973 u forumu Politika
    Odgovora: 150
    Poslednja poruka: 16.06.2006., 18:56
  4. win amp ili nesto drugo???