SVETI SAVA - KOSOVO I METOHIJA

Dusica84

Obećava
Poruka
52
AJDE DA NAPRAVIMO PARALELU
SPALJIVANJE MOSTIJU SVETOG SAVE + SPALJIVANJE KOSOVA I METOHIJE = SPALJIVANJE SRPSKOG NACIONALNOG BICA
Da li se zlocini ponavljaju,zato sto se zlocincima oprasta?
Da li vatra spaljuje duh naroda?
Koliko mora da bude jaka snaga naroda,da bi se kao fenix digao iz pepela?
Da li ce Srbi iz ovog zlocina izvuci pouku?
Ako jos neko ima pitanje ili odgovor,pisite.Mislim da ima dovoljno teza za pocetak.
 
Pa sta ste je (ga) napali?
Mozda vise njih koristi nik pa se nisu dogovorili oko pola. :)))))
Tema nije losa.Meni se cak dopada.
Ima tu logike.Istorija se ponavlja.Ali dali posle kise uvek sine Sunce?
HM
Mozda je Dusica Dusko?
Sta si Dule?
:))))))) :))))) :))))
 
Evo počeću prvo sa pričom o SVETOM SAVI
Najmlađi sin Stefana Nemanje, velikog srpskog župana, zvao se Rastko. Rodio se 1169. godine i još od detinjstva je pokazivao da je obdaren izvanrednim darovima. Kad mu je bilo 15 godina, otac mu dodeli jedan kraj u svojoj državi, gde bi se učio upravljanju; a kad mu je bilo 17 godina, roditelji su već pomišljali i da ga žene, mada je on već počeo misliti kako da se odvoji od sveta i ode u manastir, da se posveti Bogu. Jednom, kad su ga roditelji pozvali u dvor, verovatno radi ženidbe, dođu i neki kaluđeri iz Svete Gore, a među njima je bio i jedan Rus. Rastko se upozna s njim, raspita se kako se živi u Svetoj Gori, pa kad je saznao da je tamo upravo onako kako je on želeo, dogovore se da zajedno idu u Svetu Goru.

Rastko zamoli roditelje da ga puste u lov na jelene, pa dok je bio u lovu u planini, iskrade se od društva, i sa duhovnikom Svetogorcem i nekoliko vernih slugu ode u Aton. Izgubljenog Rastka nigde nisu mogli naći, te se konačno zabrinuti roditelji dosete da je mogao odbeći sa onim Svetogorcem. Zato Nemanja otpremi jednog vojvodu sa nekoliko vojnika u Svetu Goru da mu vrate sina, a u dvoru je za to vreme vladala velika tuga i žalost.

Vojvoda pohita što brže može i preko Soluna dođe u Svetu Goru. Tu se stane raspitivati za Rastka i dozna da je on u manastiru svetog Pantelejmona. Vojvoda pronađe Rastka i reče mu da će ga vratiti ocu milom ili silom, makar i vezanog. Rastko se učini kao da se pokorava vojvodinoj naredbi i zadrža vojvodu do sutra, pa da se onda svi vrate. Uveče Rastko zamoli igumana da za vojvodu i pratnju pripremi dobru večeru, a posle večere odoše u crkvu na bdenje. Bogosluženje je bilo dugo, vojvoda i pratioci umorni od puta i malo pripiti od vina, te zadremaše u crkvi. Rastko se lagano iskrade sa jednim duhovnikom, ode na visoku manastirsku kulu, gde ga taj duhovnik postriže i obuče u kaluđersko odelo.
Kad se bdenje završi i Srbi vide da nema Rastka, opasno se naljute na igumana i kaluđere i ko zna šta bi bilo da Rastko sa kule ne viknu na vojvodu da se ostavi kavge, jer je on tu i sutra će se videti. Srbi se smire i postave stražu oko kule.

Sutradan zovne Rastko vojvodu i pratnju i pokaže im se sa kule u kaluđerskom odelu. Kad ga videše zakaluđerena, vojvoda i njegova pratnja briznuše u plač. No Rastko ih uteši, rekavši im da je to volja Božja i spusti im sa kule svoje svetovno odelo i odstrižene vlasi da odnesu roditeljima i uvere ih da je on već duhovnik, a uz to im preda i svojeručno pismo za roditelje. Vojvoda se sa pratnjom vrati u Srbiju. Nije dugo prošlo, a po Svetoj Gori se raščuje da je sin srpskog vladara došao da živi među isposnicima, a svako je želeo da ga vidi. Rastko je stupanjem u monaški red dobio ime Sava. Protat svih svetogorskih monaha, saznavši ko je i čiji je Sava, premesti ga u najveći manastir Vatoped, gde je Sava proizveden u jeromonaha.

Roditelji pak Savini, doznavši šta je njihov sin uradio, dugo su ga žalili i u znak žalosti crno odelo nosili, ali su se na kraju pomirili s time, verujući da je to Božja volja. Nemanja se počne dopisivati sa sinom i s vremena na vreme mu je slao mnogo novaca, da ne bi ni u čemu oskudevao.
Do tada u Svetoj Gori nije bilo srpskog manastira. Stefan Nemanja, koji je u monaštvu dobio ime Simeon, proputuje sa svojim sinom svu Svetu Goru, deleći milostinju manastirima i isposnicima, i tom prilikom nađe jedno zgodno mesto gde je bio jedan porušeni manastir i izmoli od grčkog cara odobrenje da može manastir osnovati. Car im pokloni zemlju i izda hrisovulju kojom njihovu zadužbinu oglašava kao manastir prvog reda - carsku zadužbinu - u nasleđe njihovim potomcima, i još im pridoda i jedan svoj manastir, Žig. Tako Sava sa svojim ocem, a uz pomoć tadašnjeg srpskog župana Stevana Prvovenčanog, podiže Hilandar, ogradi ga tvrdim gradom i u gradu podiže kulu kao carski dom i mnoge ćelije. Tu se Sava i Simeon nastaniše, živeše i Bogu moliše.
 
Kapernaum:
To je priča za školski uzrast ali je veoma poučna.

Hajde ti meni Kapernaum, smatram te ozbiljnim i inteligentnim čovekom, odgovori kakve veze i smisla ima ovo:
1. SPALJIVANJE MOSTIJU SVETOG SAVE + SPALJIVANJE KOSOVA I METOHIJE =
SPALJIVANJE SRPSKOG NACIONALNOG BICA

-Sv.Sava nije spaljen na Kosovu, koliko ja znam. I kakve veze ima spaljivanje njegovih moštiju sa spaljivanjem srpskog nacionalog bića? Hajde ti meni to objasni?

Ili,ovo:

2. Da li se zlocini ponavljaju,zato sto se zlocincima oprasta?

- Kakvi sad zločinci? Kakve sad veze imaju neki zločinci i njihovi zločini sa sv.Savom?
Ili, se ovde misli na njega kao zločinca?
Priznajem da kod ovako formulisanog pitanja eto, nisam pametna.
 
Kapernaum:
To je priča za školski uzrast ali je veoma poučna.

Da, znam za ovaj deo života sv. Save. Ali, ako znaš da je Rastko rastao na vladarskom dvoru, i da se svačega nagledao i naslušao pored oca vladara, nije ni malo čudno što se odrekao svetovnog života i otišao u manastir.To je bio Srednji vek i neki veliki izbor nije imao. Jednostavno, Rastko nije bio rodjen za vladara. On ne bi mogao ubiti rodjenog brata zbog vlasti, kao što je to učinio njegov otac. Dečko se sklonio takvog života i priklonio onome što je voleo: knjige, ljude, veru u Boga. U svakom slučaju, oba poziva su teška.
 
Bi2:
Hajde ti meni Kapernaum, smatram te ozbiljnim i inteligentnim čovekom, odgovori kakve veze i smisla ima ovo:
1. SPALJIVANJE MOSTIJU SVETOG SAVE + SPALJIVANJE KOSOVA I METOHIJE =
SPALJIVANJE SRPSKOG NACIONALNOG BICA

-Sv.Sava nije spaljen na Kosovu, koliko ja znam. I kakve veze ima spaljivanje njegovih moštiju sa spaljivanjem srpskog nacionalog bića? Hajde ti meni to objasni?

Ili,ovo:

2. Da li se zlocini ponavljaju,zato sto se zlocincima oprasta?

- Kakvi sad zločinci? Kakve sad veze imaju neki zločinci i njihovi zločini sa sv.Savom?
Ili, se ovde misli na njega kao zločinca?
Priznajem da kod ovako formulisanog pitanja eto, nisam pametna.
Ne znam zašto to pitaš mene nisam ja postavio ovu temu
 
iz "danashnjeg" ugla gledajuci,
po mom mishljenju...
bolje da je sava od kuce bezao za dubrovnik.

al... ni on nije znao da ce romani da prsnu,
a i mi s njima... :(

a bolje da je bezao za dubrovnik :(

ne vidim ovu paralelu sava-kosovo,
druge su priche tu u igri,
i objashnjenje je sasvim jednostavno
al to je tema za politiku

nikom se na ovom belom svetu ne ebe za nashu "nebeskost".
oni nas, sa strane gledajucu, vide sasvim realno.
kao mali narod na balkanu, mala ex-komunistichka zemlja.
eto... u opshtem rasulu smo izvukli najdeblji kraj,
iz prostog razloga jer nismo imali ledja, a mnooooooooooooogo smo se qrchili 8)
 
Злочини и злочинци су измишљени у 20-ом веку и користе се у политичке сврхе, прије је то била нормална култура многих, ако не и свих, народа. А сада се то још увеличало са брзом медијском пропагандом, Довољно је да нешто речеш о некоме и да те се сматра расистом па чак и злочинцем ако припадаш народу који је убио некога, макар и из самоодбране ако није био исте народности. Тако се понашају сви народи данас јер је то у моди, а може се извући и нека корист, политичка, економска па и територијална, довољно је да имаш доста пара да можеш платити некога ко ти у томе може помоћи. Ја мислим да ово сви знате, али не желите да знате из неког разлога.

Вујадин
 
Mislim da je Dusica mislila na simbolicku povezanost.Ako se uzme da su Srbi pod Turcima kao jedinu svetlost i utehu imali Sv.Savu,a Turci su Ga spalili kako bi im ubili volju za slobodom i uteraju strah u srpstvo kako bi sprecili pobune.Zna se da su i unistavali kulturne spomenike kopavsi na freskama oci vladara i Svetitelja koji su Srbiji davali glavni potstrek i duhovnu snagu,kao i poistovecanost u identitetu jer Bog tada zaista nije napustao Srbe,sa ciljem da ih obeznade kako bi ih lakse pokorili i preobratili strahom i macem.
Mislim da je Dusica slicnu koncepciju nasla i u danasnjim desavanjima.Mozda ima tu i "politike" koja je sveprisutna u svakoj istoriji.
Sadasnja skrnavljenja na KiM se takodje svode na brisanje srpskih tragova na toj teritoriji jer se vode idejim da "cije su ovce toga je i livada".
Mislim da je ne zanima politika vec ta simbolika koja povezuje te dogadjaje.
Dusice da li sam na dobrom putu da shvatim sustinu tvije ideje,i pozadinu tvojih pitanja?
 
DA.To i ja mislim.Ali posle diskusije na drugoj temi mislim da su ga neki isterali iz sebe :(
Mislim da je to tema.Da li se moze unistiti duh jednog naroda,i svest o postojanji istog.Kako li je ves Dusica formulisala.Ne secam se tacno.
Ajde stvarno da pricamo o tome.Jel Sv.Sava napusta Srbe ili Srbi njega?
To je valjda spoj tih tema.
 
Ја мислим да би могли направити парарелу са Титом и комунизмом, има један део Срба који се не могу, јер неће, одвојити од тих идеја и њихових носиоца јер су чисто срасли са њима, као и многи други Срби који су исто тако срасли са Светим Савом, колико сам пута већ тражио да се уклони кућица у цвећу, јер мислим да им је то нека мистична веза која их одржава у тој сраслости, као што су то биле мошти Светог Саве од Турака спаљене да би Србе одвојили од њега, јесте, то је од духовноног постало политичко и од политичког настало духовно, и мислим да се то не може мењати неким декретом или забраном, него прањем мозгова, а и то не даје добре резултате јер се мозгови окрећу у другом правцу који је непредвидљив.

Вујадин
 
Ako se uzme u obzir 50 god. tehnika i sistem za kult licnosti i partije, doslednost u provodjenju,osim toga kvota zaposlenosti, otvaranje granica nije cudo da proslost zadrzi neke pristalice koji u svojoj naivnosti pamte samo dobro.
Recimo starija generacija ako nije imala posla mogla je da ide na zapad da se snadje, radi i zaradi.
Gde ce sada ovoliki mladi bez posla ? Tu racunamo prednost titoizma. Ali ako se uzme u obzir da je tada najvise srba otislo to je druga strana medalje. Srbija tada nije mogla po standardu da se meri sa slovenijom i hrvatskom i ekonomski slabiji su otisli. Da to ne bese slucajno neki dugorocni plan ?
Kad su nas onda tako "Oberucke" primili na zapad zasto sad nismo dovoljno dobri za njih, jer ne moraju da nas slabe, vec smo slabi. Sad nas treba izolovati i pocepati pa ce mo vremenom (ako vec nismo ) postati bezznacajni.
 
Ја не видим баш неку паралелу.
Данас на Косову се уништавају трагови српске културе да би се затрла свест и докази о постојању српског народа на тим прострима и, самим тим, осујетило историјско право на ту територију.
Мошти Светог Саве су спаљене из других разлога. Колико знам повод је био устанак Срба у Банату и покушај да се утиче на морал устаника и тако устанак угуши.
 

Back
Top