Ideja o Velikoj Britaniji u krizi (Енглези и Шкоти хоће да се раздвоје)

Alekasandar2

Iskusan
Poruka
5.546
London -- Većina Škota i Engleza želi da se njihove dve zemlje odvoje, pokazuje jedno istraživanje.

Rascep?


Istraživanje koje je za Sandej telegraf sprovela kompanija ICM pokazuje da veći broj Engleza, 59 odsto, nego Škota, 52 odsto podržava nezavisnost Škotske. Oko 68 odsto anketiranih Engleza želi stvaranje engleskog parlamenta, dok 48 odsto njih želi da se Engleska otcepi od Ujedinjenog kraljevstva, odnosno od Škotske, Velsa i Severne Irske.

Istraživanje je pokazalo da raste broj građana koji podržavaju nezavisnost Škotske, gde parlamentarni izbori treba da se održe u maju sledeće godine. Tog meseca navršiće se 300 godina od političke unije Engleske i Škotske.

U nedavno sprovedenim istraživanjima zabeleženo je da su građani dali veće poverenje Škotskoj nacionalnoj partiji, koja se zalaže za nezavisnost i vodeća je opoziciona stranka u tom delu Ujedinjenog kraljevstva.

To je izazvalo uznemirenost drugih vodećih britanskih partija, Laburističke, Konzervativne i Liberalno-demokratske.

Premijer Velike Britanije Toni Bler u petak je rekao da bi pobeda Škotske nacionalne partije nad njegovom Laburističkom partijom na sledećim izborima u Škotskoj bila košmar.

Škotski parlament, ukinut 1707, ponovo je konstituisan 1999. Tada je London prebacio na parlament Škotske čitav niz zakonskih ovlašćenja, uglavnom iz oblasti zdravstva, obrazovanja i prirodne sredine.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2006&mm=11&dd=26&nav_category=78&nav_id=221413
 
Kira Neris:
Ja s njim vala ni do Tise na pecanje ne bih...
Па пази,да је доследан правилима крстарице пола форумаша би било бановано,а друга половина би отишла на друге форуме због досадних тема.Тако,да не може увек да буде како ти хоћеш...:)
 
Vec sam izjavio da ostrvljane ne varim. Smradovi su. Mozda su Shkoti i Velsani manji smradovi od Engleza,ali meni je to sve isto.

No,posto ovde ima puno dokolicara koji se bave uglavnom drzavnim rascepima (sto pomenu jomini),mene vrlo zanima da li ce dodji da ikakvih rascepa u Brazilu,Maroku i S. Arabiji.
Od evropskih zemalja zanimaju me separatisticke teznje u Holandiji,Severnoj Finskoj (Deda Mraz) i na Islandu.
 
Niti su Skoti i Velsani manji smradovi od Engleza ( to samo u Srbiji kruzi fama, ko zna zasto ) niti tamo ikome ozbiljnom , za sada ne pada na pamet da se odvaja iz GB...........oduvek su u Skotskoj , Velsu i Irskoj postojali pokreti ili partije koje su zagovarale secesiju, i ta ideja je varirala nekada sa vise , nekada sa manje pristalica............ali , do sada nikada nije bilo ni priblizno dovoljno raspolozenja da bi cak parlament oglasio referendum, a kamoli jos i da se neko na tom referendumu odvoji od UK.....

Dakle, ne kazem da se to mozda nece jednoga dana desiti , ali za sada je samo novinarska prica za prodaju tiraza, i utopija.........i ako se dogodi, odvajanje ce biti mirno i civilizovano , van Ruandsko - eksJugoslavenskog klanja kasikama, vadjenja ociju, i masovnih grobnica.........

No big deal.......
 
@inagadadavida

Ma,nisi ti mene razumeo. Jednostavno ne mirisem bas taj ostrvljanski nadmeni i nadrkani mentalitet,kapiras. Mislim to je potpuno privatan stav van politike.
Inace,ne razumem ljude koji misle da je ovo neka toliko AKUTELNA tema da bi se otvarao topik na forumu.
Imam utisak da ekipa Aleksandar2,Jerry,eremita...itd...imaju vise topika nego postova.
Citao sam o tome da raste ideja o odcepljenju Skotske od UK,pre mesec dana...i sta to mene zabole kitta,kada Srbija ne moze da se sastavi i ovako mala i jadna.
Gledam bre samo u svoje dvoriste osatli me ne zanimaju koliko ni lipov ****.
 
Moju zenu mogu da bijem samo JA!!! :lol: :lol: :lol: A komsija bolje da zazmuri kad pridje pored moje avlije. :D:D

No,narvno da treba da pratimo svetske tokove,procese,ali ne i da se zamlacujemo nekim sporednim stvarima.
Vidis ovo sa Skotskom i Engleskom to je unutrasnje pitanje UK. Moze da se komentarise,ali to je vise za neke dokone. Mislim da je ovde postavljac teme vise hteo da se sladi time sto ce UK da se raspadne bogati. Ajdeee!
Nas treba da zanima da li ce Skotska nesto sutra da kupi od nas,za ostalo...zdravo dovidjenja.
 
joca111:
:):):)
Srbi mozda jesu osvojili Vojvodinu, ali u kojoj su ziveli Srbi, i u kojoj i danas zive!
Jedino ako ti nisi srpskog porekla, onda prihvatam izjavu!
Je-biga, izvini, oprosti nam! :)

Па наравно да није српског порекла, који би Србин писао онакве бљувотине. 8-)
 

Back
Top