Srbija treba nuklearka

Chedo Kokardic

Primećen član
Banovan
Poruka
963
PRETE NESTASICE STRUJE

Beograd -- Bugarska, Rumunija i BiH imaju viškove, okolne zemlje zimi uvoze struju.

Najavljeno konačno zatvaranje nuklearne elektrane Kozloduj, 1. januara 2007, a koja je bila glavni izvoznik električne energije u regionu u zimskom periodu, dovelo je u pitanje redovno snabdevanje strujom u jugoistočnoj Evropi.

Rumen Ovčarov, ministar privrede i energetike Bugarske, rekao je da bi Balkan mogao ostati bez struje i da je energetska kriza na pragu. On je upozorio da će od sledeće godine doći do drastičnog pada izvoza struje iz Bugarske, koja je bila četvrti izvoznik u Evropi, sa 7,6 milijardi kilovat-sati na oko 1,5 milijardi.
Bugarska je u pregovorima za pridruženje Evrospkoj uniji prihvatila uslov da prvo zatvori četiri od šest blokova svoje jedine nuklearne elektrane Kozloduj, a da ostala dva bloka zatvori najkasnije 31. decembra ove godine. Time će najviše biti pogođene Albanija i Crna Gora, koje imaju hroničnu nestašicu električne energije, a redukcije tokom zime prete Srbiji i Grčkoj. Protekle zime jedino su Bugarska, Rumunija i Bosna i Hercegovina imale električne energije za izvoz, dok su je sve ostale zemlje uvozile.

Da je situacija ozbiljna složio se i Radomir Naumov, ministar rudarstva i energetike, koji je rekao da je nedostatak struje u regionu opšti problem. Zato je EU krenula u dugoročno rešavanje tog problema kroz investicije i traženje novih izvora i pravaca napajanja električnom energijom.

"Restrikcije struje su moguće ako dođe do restrikcija u celoj Evropi, prvenstveno u Grčkoj, Albaniji i Makedoniji. Našem region naglo nedostaje električna energija i van je naših moći upravljanje takvim rizikom", kaže Naumov. On se ipak nada da u Srbiji ipak neće doći do restrikcija, ali ako svako bude vodio računa da struju racionalno troši.

Najveći problem je to što struja nije roba koja se može skladištiti i što se ne zna da li će prenosna mreža na Balkanu moći da prihvati toliki uvoz. Šansu da zarade vide trgovci strujom jer Grčka, Makedonija, Albanija, Crna Gora i Kosovo pokušavaju da obezbede potrebne količine za predstojeću zimu, ali dosad bez većeg uspeha.

Dva međunarodna konkursa za nabavku struje u Atini i Prištini su propala, jer nije ni bilo ponuda. Elektroprivreda Srbije je uspela da obezbedi oko 495 miliona kilovat-časova, pa se može reći da je Srbija u nešto povoljnijoj poziciji.

Zbog svega toga, cena struje će na evropskom tržištu rasti i, prema grubim procenama, trgovci strujom će samo tokom zime moći da zarade i više od 250 miliona evra, a verovatno i više ako struja bide nabavljana pod hitnim uslovima.
 
Chedo Kokardic:
Fosilna goriva su na izmaku, jedini pogan nacin za proizvodnju struje su nuklearke stoga treba u kooperaciji sa Rusijom praviti u Srbiji nuklearke i onda izvoziti struju u regionu.

Е, Чедо, немој молим те, само нам још фали НУКЛЕАРКА.......пу, језик прегриз'о!
 
А и да направимо нуклеарну бомбу да се ману од нас више којекакве будале. Нови геноцид над Србима се може спречити једино ако и кад Србија постане нуклеарна сила.
 
Kolega,pomenuta studija je politicke prirode,zbog nastavka inicijative kontrole u eksploataciji energije.Tacno je da BiH nema dovoljno struje,ali samo Federacija BiH,kolega Srbija ima dovoljno i el.energije i prirodnih potencijala za proizvodnju istih.
Znate,Vi ste pomenuli studiju koju su kreirali hibridni eksperti u Briselu.Najbolji primer Vam je Madjarska na koju je vrsen pritisak da mora privatizovati elektroprivredu i da bi ispunili standarde EU "privatizovali" su je i prodali elektroprivredi Nemacke,gde je drzava Nemacka vecinski vlasnik.Sta Vam to govori.?.
 
La Compadre018:
uf,to ameri jedva čekaju.......Srbi prave atomsku bombu.....i opet izolacije,sankcije i bombardovanja..... :lol:

Ako imas nuklearnu elektranu to ne znaci da mozes da napravis nuklearnu bombu. Nuklearnu bombu mozes napraviti jedino ako imas reaktor za obogacivanje uranijuma a to nijedna nuklearna elektrana nema. Ako bi sagradili nuklearku mi bi uranijum za nju dobijali od Rusije sa kojom bi delili profit od prodaje elektricne energije.

Nesto slicno grade Bugari u Bugarskoj u kooperaciji sa Rusima.
 
Pa Chedo Bugarska i Srbija nisu isto. Njihova situacija je drugacija. Oni nisu imali drugih izvora energije i zato im je bio potreban Kozloduj. I pored Kozloduja koji je davao polovinu potrebne el.en. Bugarskoj tamo su restrikcije i iskljucenja redovna pojava. I to ono po 12 sati nemaju struju i sl. Znaci oni su u vreme mira i prosperiteta i pored nuklearke imali vece restrikcije nego mi za vreme najcrnjih ratova, sankcija i Cobeta.

Sam Kozloduj je vazda bio pretnja da ce postati novi Cernobil u nasem komsiluku. Te je zato odlicna vest da ga vec jednom makar i delimicno zatvaraju.

Mislim da jos nije doslo vreme da se ovde gradi nuklearka.
 
Nije tacno Tzar vidis da nisi procitao ovaj tekst gore. Eto tamo ti pise da je Bugarska izvozila godisnje 7.6 milijardi kilovat casova struje godisnje a kad se zatvori Kozloduj izvozice tek milijardu. To znaci da ce Bugari i kad zatvore Kozloduj imati struje za sebe, ali je nece imati druge drzave koje su od bugarske uvozile struju a to su pre svega Srbija, Crna Gora, Albanija, Makedonija i Grcka.
 
Tzar:
Pa Chedo Bugarska i Srbija nisu isto. Njihova situacija je drugacija. Oni nisu imali drugih izvora energije i zato im je bio potreban Kozloduj. I pored Kozloduja koji je davao polovinu potrebne el.en. Bugarskoj tamo su restrikcije i iskljucenja redovna pojava. I to ono po 12 sati nemaju struju i sl. Znaci oni su u vreme mira i prosperiteta i pored nuklearke imali vece restrikcije nego mi za vreme najcrnjih ratova, sankcija i Cobeta.

Sam Kozloduj je vazda bio pretnja da ce postati novi Cernobil u nasem komsiluku. Te je zato odlicna vest da ga vec jednom makar i delimicno zatvaraju.

Mislim da jos nije doslo vreme da se ovde gradi nuklearka.

pazi, i kad imas od cega da pravis struju nuklearna elektrana je najbolje resenje. i u ekonomskom i u ekoloskom smislu.
U ekonomskom je jasno - mnogo je jeftinija od obicnih elektrana, trosi se jako jako malo goriva, a i to gorivo je relativno lako dostpuno i jeftino s obzirom na potrosnju istog. K'o sto rece Ceda, Francuska je najveci potrosac ovakvih elektrana - 75% struje proizvode nuklearna postrojenja.
kada je u pitajnu ekoloska strana - opet nuklearne elektrane imaju prednost. One ne emitiju nista u atmosferu, osim vodene pare i to je to. Nuklearnog optada ima jako malo, opet, zbog malo potrosnje, a i on ne predstavlja nikakvu opasnost ako se pravilno skladisti (eto razloga za ekonomsku saradnju sa Albanijom).
Sve ostala postrojenja su rak za Zemlju..
 
Najbolje je da Srbija u saradnji sa Rusijom gradi u Srbiji elektrane na prirodni gas..
Rusi naprave veliki gasovod-izgradi se nekoliko elektrana na gas-dosta Srba dobije dobro placeni posao i Rusi skuplje tako prodaju svoj gas..
Naumov pregovara o tome sa Rusima ovih dana..
Velika Britanija dobija veliki procenat struje iz elektrana na gas..
Nuklearke su opasne-uranijuma nestaje i njegova cijena je dobro skocila i buduce nuklearke ce biti dosta skupe..
 
Alekasandar2:
А и да направимо нуклеарну бомбу да се ману од нас више којекакве будале. Нови геноцид над Србима се може спречити једино ако и кад Србија постане нуклеарна сила.

Quid licet Iovi,non licet bovi.
 
Рабин:
A da se Srbi presele u Severnu Koreju i imaće A bombu a da mi Cigani napokon dobijemo svoju državu!

Kada je bilo bombardovanje, gledam ja neki prilog gde su se Cigani sakrili negde u neki ne znam ni ja sta je...bunker,magazin,sklonista...i tu ide neki razgovor i pita ovaj reporter ovog jednog da li je neko od njihovih na mobilisan.
Cigo kaze: "Nije niko".
"A zasto?"- pita novinar
"Pa,brate da ti kazem,mora neko da ostane i za streljanje"-odgovora cigo. :D
 

Back
Top