Trudnoca-da li se udati ili odgajati dete sama?

Devojka nikako ne bi trebala da stupa u brak ako je dete jedini razlog i ako ih ne veže ništa drugo.Odgovor na tvoje drugo pitanje je to je pravo izbora svake žene.Što se mene lično tiče i jedna i druga opcija je prihvatljiva.Samohranih majki je u suštini sve više..Brakovi koji se zasnivaju isključivo radi dece po meni nisu dobri.Detetu je ipak potrebna harmonična sredina puna ljubavi između svih članova porodice.
 
Нема '''треба'', и ''не треба''! То је ствар индивидуалне процене, жеље, способности, ситуације, личности, спремности...и немогуће је давати универзалне савете шта треба у том случају,а шта не!
 
Goddess of the far east:
Muvalo jedno pitanje kako bi reagovala da ti se to desilo u 25,i da otac ne želi da ima apsolutno nikakve veze sa tim?

Pa sad, krecemo se o oblasti ciste teorije, jel'... sta bi bilo da je bilo...
Kada bi mi se (sa 25 godina) trudnoca desila sa nekim koga ne volim (ni on mene, tj. prosto nema ljubavi), verovatno bih abortirala - u to vreme ja sam se jos uvek uzasavala i dece i trudnoce :) tako da bi trudnoca bez partnerove podrske za mene verovatno bila nemoguca... Ali nikad nisam bila trudna tako da nemam pojma kako to deluje na psihu & osecanja... mozda bi mi se probudio materinski instinkt, otkud znam. Da sam/kada bih pozelela dete, verovatno bih ga rodila - svojeglava sam ...

Ali nemoj mene da slusas - ja sam nevidjeni frik kad su deca u pitanju - nikad u zivotu nisam pozelela da budem majka, tako da sam ja poslednja osoba koja treba da daje savete po ovom pitanju :lol:

Sad sam starija pa kada bih zatrudnela dete bih kapirala kao blagoslov , kao neki znak s nebesa :) i tako to, ali da mi je to neko rekao pre deset godina, oterala bih ga u pm...
 
Da, svaka prica je individualna...
Kada bi se meni tako nesto desilo razmisljala bih sto prakticnije je moguce u toj situaciji. Dakle, da li sam sposobna da sama izdrzavam dete, da li bih imala pomoc i podrsku sa strane (roditelja...), jer nije lako prolaziti kroz citav proces sam...
Ukoliko bih shvatila da nemam uslova i da se ne osecam spremnom abortirala bih...
Jedino se plasim da bi se u nekoj svojoj romanticnoj fazi udala za tog coveka u nadi da ce dete imati oba roditelja :roll:
Definitivno zavisi od vise faktora...
 
ja se divim mamama koje odgajaju svoju decu same.to je hrabrost imam jednu prodavacicu u ekipi potpuno sama jer joj je bivsi u nekoj bivsoj sovjetskoj republici,jos joj je i oteo jedno dete,drugo je kod nje,sa nekom jadnom platom,nema ni auto(ovde je prosto nemoguce ziveti bez auta) ali ona se nikad nije pozalila niti iko primecuje koliko je njoj tesko
 
Nije mi namera, da davim ili prebacujem nesto...nemam na to pravo...dok sam citala post prvo sam pomislila na to, zasto zene imaju intimne odnose s nekim koga ne vole, niti on nju, a pritom, da se ne zastiti kako treba..? Znam, da ima mnogo razlicitih situacija, al nekako mi je najrazmljivija ako je zena koristila pilule, pa se opet eto desilo...
Sve ostalo mi zvuci neodgovorno...
U svakom slucaju ja bih uradila abortus...sem, da imam 36 i voz polako prolazi...

Ipak tu nema ljubavi uopste....a ni abortus nije mala stvar...
 
Uzasava me vec i sama pomisao na brak, za cije je sklapanje jedini razlog, trudnoca... Opet, veoma je tesko biti samohrani roditelj, tako da mogu da razumijem zenu koja ide linijom manjeg otpora te se uda, iako tog muskarca ne voli...

Ono sto mi je upalo u oci u uvodnom postu jeste to da autorka nigdje nije spomenula varijantu da zena sama odgaja dijete zato sto je tako odabrala, a ne zato sto muskarac nece da je ozeni...
 
alya:
Nije mi namera, da davim ili prebacujem nesto...nemam na to pravo...dok sam citala post prvo sam pomislila na to, zasto zene imaju intimne odnose s nekim koga ne vole, niti on nju, a pritom, da se ne zastiti kako treba..? Znam, da ima mnogo razlicitih situacija, al nekako mi je najrazmljivija ako je zena koristila pilule, pa se opet eto desilo...
Sve ostalo mi zvuci neodgovorno...
U svakom slucaju ja bih uradila abortus...sem, da imam 36 i voz polako prolazi...

Ipak tu nema ljubavi uopste....a ni abortus nije mala stvar...

Ovo sam bas i ja htela da pitam.
 
muvalo:
:) Nema svako tu srecu da nekoga voli ili da bude voljen. A zivot bez seksa je naporan... i seks bez ljubavi moze da bude lep, ako ti je covek simpatican... I moze da ti se desi da zaglavis, iako vodis racuna...

Upravo sam na to mislila onim gornjim postom.Neću da generalizujem kao što sam to učinila.Nikada se ne bih udala zarad deteta,a da nas ne vežu obostrane emocije.Prvi slučaj ti si navela znači seks bez ljubavi i desi se.Tu bih već izabrala jednu od dve pomenute mogućnosti.Drugi slučaj muškarac shvata da mora se oženi isključivo zbog deteta, a da pri tome ne oseća ništa prema meni.Na šta bi ličio taj brak i ako potraje kako bi se odnosi u takvom braku odrazili na dete...Prema tome opet bi morala da biram između dve varijante.
 
sve napisano je dobro napisano..i sve dileme spomenute......
samo jedna najvaznija nije !!!!

ima li devojka pravo da rodi dete unapred svesna da mu , bez obzira na sve druge uslove, ne moze omoguciti i ljubav drugog roditelja.
uslov za srecno detinjstvo i sazrevanje, umnogome zavisi od prisustva oba roditelja . posebno je to DANAS vazno....kad su mnogi kriterijumi poremeceni....
mnogo dece raste sa jednim roditeljom.....ali to je nesto sto bi se moglo nazvati posledicom loseg izbora i naravno da nije opravdanje.
svesno uci u tu avanturu je hrabrost i ludost istovremeno....ali ponajvise rizik . da li devojka ima predstavu koliko je ozbiljan i tezak zadatak BITI RODITELJ ???

negde sam skepticna i pitam se da li je " tata " mozda dobro situiran , sa vec oformljenom porodicom....pa se ovaj slucaj moze i drugacije postaviti ???
 
Ја мислим да једноставно постоје особе са огомним љубављу и потенцијалом за родитељство....и да такве особе могу да буду добри сингл родитељи.
Идеално би било да дете има и тату и маму, обоје са таквим потенцијалом, али често виђам децу која имају по два родитеља, а као да немају ни једног....

Психолози који су заговорници хомосексуланиг родитељства кажу да је за дете важно да расте у топлој атмосефери, а да му нису неопходне мушка и женска улога као узори. (Ја се лично не слажем са тиме, али то је преовлађујуће становиште.)
Према томе, ако је то неважно, онда дете може да расте само са мајком, или само са оцем, а да буде окружено љубављу бабе, деде, тетке...или тако некога из породице..... Онда ти исти прихолози немају право када кажу да је ''себично'' родити дете ако оно нема обезбеђено присуство другог родитеља!
 
Kad se budem odlucila da rodim dete to ce biti onda kad ne budem imala vise sta drugo da radim, kad budem imala dovoljno vremena da se igram sa sa bebom kao sa igrackom, da je kupam, hranim, ljuljam, da joj pevam pesme, da je vodim u setnju, deca ce za mene biti samo igracke.I kad dodje vreme da nesebicno detetu poklonim svoja osecanja i paznju.

Deca imaju svoj zivot, ako necu da dobijem mozda prerano obavezu prema deci jer ne znam kakvi ce oni biti, a oni prema meni nece imati obavezu sigurno, onda necu prerano ni da ih radjam.Necu da pravim od dece svoje kopije i necu da ih po semi vaspitavam, hocu da postanu svoji, a samim tim sto ja zelim da oni budu svoji a ne moji oni ce ziveti svoj zivot uz moju podrsku i obavezu prema njima.

Abortus ne dolazi ni u kakav obzir.Zbog toga necu da se je bem u svakom trenutku i sa svakim nego samo onda kad imam i povoljna osecanja i povoljnu stambenu i materijalnu situaciju u slucaju da zatrudnim.

Decko, kao i za sve drugo, moze da ostane, moze i da ide.Bolje je da bude veza sasvim kao da nije ni dosla beba.Sme i on da se igra sa njom, i da dodje koliko hoce da bude sa mnom i sa bebom, isto kao i ranije dok smo bili bez bebe, moze i da bude sa drugim devojkama, sve isto, beba nista nece promeniti.Brak u opstini nikako.
 
otisli smo predaleko...Hellen,
ipak, sta god statistika da kaze za bilo koju varijantu...teorija se moze oboriti.
naravno da svaki roditelj oseca bezgranicnu ljubav prema svom detetu. samohran roditelj mozda ima i jaci osecaj....ali to nije dovoljno...
planirati u danasnjem vremenu radjanje a pri tom biti zavistan od pomoci dede, babe......malo je neozbiljno....
biti okruzen ljubavlju jeste uslov za srecno odrastanje......ali se ne sme zaboraviti da je dete samostalna individua kojoj je bez pitanja uskracen drugi roditelj.....i mora se odgovoriti na mnostvo pitanja tog istog deteta u trenutku kad se ono, samo ,uporedi sa svojim drugarima....
od bebe do coveka je dug i osetljiv put za svakog roditelja......
ne pisem na racun tudjih iskustava .......
ovde je, koliko sam shvatila, u pitanju mlada devojka.......i nedvosmisleno tvrdim da nema prava da rodi dete sa osobom koja za tako nesto nece ni da cuje.

bobana
 
Ako je udaja samo zarad deteta, to mi je toliiiiiko lose da bih mogla elaborat na zadatu temu da dam. Sto se tice samohranih roditelja ili majki u ovom slucaju...to mi je sasvim o.k. Naravno da mnogo zavisi od zivotnih okolnosti, standarda prvenstveno i da li osoba moze ocekivati iciju pomoc (roditelji, familija, prijatelji, partner i njegovo okruzenje). Ako su ti minimalni uslovi ispunjeni mislim da je greh abortirati posle 25e, posto u price o "slucajnim trudnocama" ne verujem.
Opet sputavanje druge osobe ili jos gore uslovljavanje necim sto jos nije doslo na svet, je toliko los start da sam ubedjena da garantuje neuspeh. Licno ne bih volela da imam nezeljenih trudnoca, ali nisam za abortuse iz pukog straha da bi mi to mozda bila poslednja sansa.
 
alya:
Nije mi namera, da davim ili prebacujem nesto...nemam na to pravo...dok sam citala post prvo sam pomislila na to, zasto zene imaju intimne odnose s nekim koga ne vole, niti on nju, a pritom, da se ne zastiti kako treba..? Znam, da ima mnogo razlicitih situacija, al nekako mi je najrazmljivija ako je zena koristila pilule, pa se opet eto desilo...
Sve ostalo mi zvuci neodgovorno...
U svakom slucaju ja bih uradila abortus...sem, da imam 36 i voz polako prolazi...

Ipak tu nema ljubavi uopste....a ni abortus nije mala stvar...

Ja sam nepozvan, ali cu morati da odgovorim na vase savjete mladoj dami. Nemojte nikad da dajete sugestije takve prirode od kojih bi se ona kajala celi zivot, budite suzdrzani jer ce te na taj nacin maci grehe sa vas.
 
Kad se budem odlucila da rodim dete to ce biti onda kad ne budem imala vise sta drugo da radim, kad budem imala dovoljno vremena da se igram sa sa bebom kao sa igrackom, da je kupam, hranim, ljuljam, da joj pevam pesme, da je vodim u setnju, deca ce za mene biti samo igracke.I kad dodje vreme da nesebicno detetu poklonim svoja osecanja i paznju.

А ниси размишљала о томе да купиш неки Барбику или Брац лутку? Мислим, то је једноставније решење....и поштеније...и племенитије...
 
bobanap:
otisli smo predaleko...Hellen,

ipak, sta god statistika da kaze za bilo koju varijantu...teorija se moze oboriti.

naravno da svaki roditelj oseca bezgranicnu ljubav prema svom detetu. samohran roditelj mozda ima i jaci osecaj....ali to nije dovoljno...

planirati u danasnjem vremenu radjanje a pri tom biti zavistan od pomoci dede, babe......malo je neozbiljno....

biti okruzen ljubavlju jeste uslov za srecno odrastanje......ali se ne sme zaboraviti da je dete samostalna individua kojoj je bez pitanja uskracen drugi roditelj.....i mora se odgovoriti na mnostvo pitanja tog istog deteta u trenutku kad se ono, samo ,uporedi sa svojim drugarima....

od bebe do coveka je dug i osetljiv put za svakog roditelja......

ne pisem na racun tudjih iskustava .......

ovde je, koliko sam shvatila, u pitanju mlada devojka.......i nedvosmisleno tvrdim da nema prava da rodi dete sa osobom koja za tako nesto nece ni da cuje.



bobana



Пази, ако је доказано да нису важни мушки и женски узор (ја рекох да се не слажем са тиме, ал тако кажу)... Значи, ако дете не мора да расте уз мајку и оца, него може и уз мајку и њену љубавницу....зашто не би могло да расте уз мајку и бабу или деду?

Која је разлика? Љубав је љубав, зар не? Нисам говорила о зависности од нечије помоћи, него о љубави и бризи коју дете добија током одрастања...



Имала сам другарицу која је у 30. прекинула десетогодишњу везу са момком јер је он био ''млад да се жени'' и она је остала сама... Једноставно, није до сада нашла мушкарца са којим би остварила љубав, брак и децу... Она јако жели децу, и знам да би била дивна мајка.... И размишљала је о томе да сама роди иако нема мужа....и ја сам је подржала.... Али није до сада то урадила јер стално има грижу савести да ли она има ''морално право да ускрати детету другог родитеља''... И тако ће једно дете остати нерођено, а њен потенцијал за мајчинство, давање љубави, бригу о детету....остати неискоришћен...

С друге стране, знам мноооого више примера где постоје оба родитеља, а где су деца запостављена, где их родитељи не виђају, не разговарају са њима...(Дођу ми маме детета од 11 година и кажу:''Ја сам дигла руке од њега! )....И не видим да је тој деци срећније детињство, да имају више љубави од детета које би расло само уз маму какве је та моја другарица!
 
sweet pussycat:
Da li devojka kada zatrudni treba da se uda za decka koji je otac njenog deteta,da odgaja dete sama ako on odbije da je ozeni,da abortira ili nesto sasvim drugo?Zelela bih da znam kakvo je vase misljenje povodom toga i sta mislite o brakovima koji se zasnivaju samo zbog deteta!
A B O R T U S nikako, ni po jednim uslovima. Ovde su me optuzivali razne osobe, na nekim slicnim temama, cak sam nekulturno, nepristojno i primitivno optuzivan zbog nekih mojih savjeta koji su samo plod mojih stavova, tako da to i sada cinim, ne zelim da budem svacen u nekom udukativnom smislu, samo zelim da skrenem paznju na neka osnovna zivotna pravila. Vi ste resili da vodite ljubav sa tom izvesnom osobom, sto znaci da je on vredeo nesto, vi sigurno nebi (skinuli gacice) usli u tako sentimentalni odnos i vodili ljubav sa bilo kim, nago se nadam da ste u tom odnosu usli iz nekih emocija, sto znaci da vam je BOG podario iz tog razloga novi zivot, novo stvorenje, podario vam je nesto sto nekima nikad nece dati, i zamislite vi sada da to prekinete, kao sto vam neke osobe sugerisu. Nemoj te nista na brzinu da radite, razmisliti dobro pre svake vase odluke, sta mislite da je ISUS HRISTOS bio egoista(ko vjeruje u njega)mnogima nebi trebao dozvoliti ni sunce da ih grije, a ipak ih grije, zato--ako ste hriscanka vi cete to dete roditi zato sto je dete boziji dar, veoma je opasno odluciti da neki novi zivot ne treba da zivi ako mu je to bog dozvolio, a vama ce bog pomoci u odgajanju tog deteta, nemojte da se plasite, vi ste sretni jer cete biti MAJKA a dosta vas ce biti skracene to da postanu, neke misle da pre 25-e mogu da abortiraju, a ako je posle tih godina, onda je opasnije(kao bioloski ili medicinski) u opste ne razmisljaju, kao da je dobiti dete isto kao poci na pjacu i kupiti kilo paradajza, dasta vas ce se namuciti da imaju dete, a neke nikad nece ni imati, te se nadam da ce kod tebe prevagnuti normalno resenje bez obzira na odluku oca tog deteta, jer svako odgovara za svoje postupke, i u zavisnosti na njih doziveti svoju kaznu, i zato ja vam predlazem da to dete rodite, jer je to bolja varijanta od nekih koje mozete da dozivite. I u slucaju da ne budete zajedno sa tom osobom, nemojte nikad dete vaspitavati protiv oca jer ce vam se to kad tad obiti o glavi, nego naprotiv, sve najlepse o coveku koji ga je pravio, jer je to jedini nacin da dete bude bez kompleksa, i kad tad otac ce mu doci, a ja se nadam da ce osavremenjavanjem i nasih podrucija brzo doci do emancipacije drustva, tako da ce vasim stopama ici velike mase devojaka. Da budem ukratko jasan, ja jesam za brak, ali samo ako je na obostrano zadovoljstvo, sto je danas na duze staze izuzetno tesko ostvarljivo.
I na kraju ja vam cestitam sto ce te biti MAMA, jer je to jedini nacin da budete skroz ispunjena, a ako mislite da to moze ovog puta da se odlozi i da saceka bolja vremena, onda vam zelim puno srece i neka vam bog bude na pomoci, ali svako odgovara za svoje postupke, znam samo da vam je ovog puta bog pomogao, a sledeci put videcemo, mozda i nece.
 

Back
Top