PROTESTI - BLOKADA

KLazar

Zainteresovan član
Poruka
171
Sta mislite o trenutnim protestima studenata, zahtevima i blokadi filozofskog fakulteta.

Da podsetim
protesti su poceli pre sest nedelja na platou izmedju filozofskog i rektorata.

Zahtevi su: da se izjednace zvanja "diplomirani" i "master" tj. da diplomirani dobiju zvanje master, smanjenje skolarina i ostalih troskova studenata vezanih za fakultet tj. da drzava izdvaja vise para za univerzitete, i trazi se jasno nacelo od fakulteta po kome se odredjuju skolarine.

Studenti beogradskog univerziteta su u sredu 22.11.06. oko 16 h blokirali filozofski fakultet na kome od tada nema predavanja, vezbi i kolokvijuma. Jedino je dozvoljeno apsolventima da polazu ispite.
 
Generalno sam za proteste i na forumu sama vec pozivao na pridruzenje i shvatanje problema nas studenata i svih ostalih diplomiranih. Jer ne volim objasnjavanje na nivou na koji to rade clanovi KONUSa zasnovano na poluargumentima, poluistinama i politickim insinuacijama, kako bi se sprecili njihovi politicki protivnici, pre svega LDP za koji kazu da je on plasirao pricu oko mastera, iako zaboravljaju da je izvanplanetarno telo KONUS tu pricu plasiralo u vreme predizborne kampanje. I podrzavam zahteve, jer ovakav javasluk ne moze nigde da se vidi do u Srbiji.
Ali, sa druge strane ne mogu u potpunosti da podrzim nacin na koji studenti to rade. Prvo, za protest se culo prekasno, s obzirom da on traje 6 nedelja, sira javnost je cula u nekoj njegovoj cetvrtoj nedelji, sto znaci da je PR los. Druga stvar, na jednom od skupova koji se dogodio pre neki dan, jedan od govornika na tom protestu, mozda i sam Sekeljic, je izrekao nesto sto nije trebalo. Citiram: "Nama treba dati titule mastera jer smo mi u proseku studirali 8 godina". A sta treba, onima koji su studirali 15 dati doktorate? Ja sam razumeo sta je on time hteo da kaze, ali kao student znam da se fakultet moze zavrsiti i u roku (nadomak sam toga), pa cak i pre roka. Cinjenica je da je taj procenat mali, ali moze. Pored toga, studentima je potreban jak lider koji ce izaci dobro naoruzan argumentima i informacijama. Jelena Ivancevic, pored toga sto dobro izgleda, je odlicno obavestena i poseduje prave argumente, ali nema dovoljno snaznu lidersku poziciju, nije osoba koja moze da podigne potrebnu masu. Potreban je neko ko moze da probudi ove usnule studente iz moje generacije, da im pokaze zasto treba da se bore za svoja prava. Znam masu ljudi koji su potpuno flegmaticni po pitanju svega, kao da nisu studenti. Nekada su studenti bili nosioci kritickog nacina razmisljanja , a ovo sad je neverovatno.
I da zakljucim, posto se raspisah. Jesam za proteste i bicu deo njih, jer je to jedan od nacina. Ali, isto tako je NEOPHODNO smeniti onog PRa protesta, uz Jelenu i Sekeljica pronaci medju studentima dobrog govornika (Sekeljic je ok, ali mora imati bolju podlogu, kao Jelena, i mora biti sigurniji, odlucniji, ubedljiviji, i sa malo vise primera koji objasnjavaju), jakog lidera, formirati tim od 5 ljudi koji ce voditi protest, siriti mrezu po ostalim faxovima i sto je najvaznije, insistirati na izmenama i dopunama zakona, uz sakupljanje potpisa za narodnu inicijativu.
Srecan nam protest, pridruzite nam se, mozda ce nam u master diplomama koje dobijemo u dodatku diplomi kao dodatne aktivnosti pisati: prosao protest, posto izgleda svaka generacija studenata u Srbiji mora da prodje kroz neki protest, to mu dodje kao diplomski.
 
Zamolila bih sve studente koji nisu sa Filozofskog fakulteta da proshire vest o blokadi po svojim fakultetima poshto su ljudi slabo informisani kao i da objasne kolegama o chemu se radi tj. sve oko mastera poshto mnogi uopshte ne kapiraju. Nadam se da tje se ubudutje biti vishe ljudi a ne bi bilo loshe ni da se blokira bar josh jedan fax. Angazujte se malo ljudi.
Hvala unapred.
 
Obaveshtenje: sutra oko 16:00 na Filozofskom fakultetu se odrzava roditeljski. Dotji tje i novinari koji tje razgovarati sa roditeljima i studentima. Ako niste u mogutjnosti da dovedete roditelje ili nekog starijeg (poshto i to dolazi u obzir dokle god ima neshto pametno da kaze) dovoljno je da dodjete vi sami (ili josh bolje sa nekim kolegama) poshto je jako bitno da nas bude u shto vetjem broju...U sluchaju da ne mozete da dodjete pomognite bar tako shto tjete proshiriti ovo obaveshtenje (mada je pozeljno proshiriti i u sluchaju dolaska) (:
 
Josh jedna molba za studente (bivshe, sadashnje i budutje...) pa i roditelje da se pojave sutra u 12 na Platou ispred Filozofskog fakulteta. Jako je bitno da se prikljuchite i ne dozvolite da neko drugi (dekani) utichu na vashu budutjnost. Ima te shansu da neshto promenite samo ne budite lenji. Podjite od sebe. Nemojte da govorite da tje neko drugi da se pojavi umesto vas poshto nas je potrebno shto vishe, a i vashim kolegama je potrebna vasha pomotj i podrshka poshto sami ne mogu. Oni se bore i za vas boravetji na faxu po 12 i vishe sati i planirajutji kako i shta dalje. Potrebno je mnogo ljudi da bi ovo uspelo zato se pojavite i obavestite sve koje poznajete.
PLATO u 12!!!!
 
danas je skinuta blokada sa fakulteta ali se protest nastavlja. U chetvrtak u dva se dogovaramo u kako i shta dalje kad zavrshi neki njihov sastanak na kom se odluchuje. Naravno sqpljamo josh uvek ljude. To je najbitnije da bi sve uspelo. Za sad napreduje - dekan je izashao juche pred nas sa bezobraznom platformom i pretio da tje s njom u javnost bez ili sa nama (tj nashe saglasnosti) a danas je promenio prichu kad smo ga odbili i dao nam slobodu da menjamo i sami napishemo text za kolegijum dekana (Senat kako ga zovu) i javnost. Ta nasha platforma je usvojena jednoglasno.Mislim da je ovo veliki uspeh s obzirom da je nas 100 kojih je tamo stalno bilo to postiglo...mada to josh uvek nije to... Potrebni su ljudi...Zvanichnu podrshq svih dekana imamo. E sad idemo dalje. Nadam se da tjete vi i vashi drugovi tj. ostale kolege pomotji da se izgura ovo do kraja poshto se tiche svih nas. Hvala.... poz svima
 
looditza:
danas je skinuta blokada sa fakulteta ali se protest nastavlja. U chetvrtak u dva se dogovaramo u kako i shta dalje kad zavrshi neki njihov sastanak na kom se odluchuje. Naravno sqpljamo josh uvek ljude. To je najbitnije da bi sve uspelo. Za sad napreduje - dekan je izashao juche pred nas sa bezobraznom platformom i pretio da tje s njom u javnost bez ili sa nama (tj nashe saglasnosti) a danas je promenio prichu kad smo ga odbili i dao nam slobodu da menjamo i sami napishemo text za kolegijum dekana (Senat kako ga zovu) i javnost. Ta nasha platforma je usvojena jednoglasno.Mislim da je ovo veliki uspeh s obzirom da je nas 100 kojih je tamo stalno bilo to postiglo...mada to josh uvek nije to... Potrebni su ljudi...Zvanichnu podrshq svih dekana imamo. E sad idemo dalje. Nadam se da tjete vi i vashi drugovi tj. ostale kolege pomotji da se izgura ovo do kraja poshto se tiche svih nas. Hvala.... poz svima

hoce li biti protesta ili nekih okupljanja ili se borba nastavlja samo u vidu peticije

one peticeje pocetkom oktobra nemaju vezu sa ovom ili je ovo nastavak.

ako sam te dobro razumeo mogu se skupljati potpisi i od ljudi koji nemaju veze sa fakultetom i studiranjem (moji baba, deda, stric, tetka.. .. . .. . )
 
Naravno da tje biti...Trenutno se skupljaju i informishu ljudi (:
A mislim da mogu potpisi svih...tako mi je recheno...ali je ipak pozeljno da budu studenti valjda a mozda je sve jedno (:
U chetvrtak u dva je zbor na Filozofskom pa ti dodji (:
 
Evo i ja kao student prava da objasnim ovo oko potpisa. Ako se ide na gradjansku inicijativu za promenu zakona, ona mogu APSOLUTNO SVI GRADJANI koji imaju licnu kartu da se potpisu, jer to gradjani zahtevaju da se nesto uradi. Ni u starom, a ni u novom Ustavu ne pise da postoji studentska, vec gradjanska inicijativa. Stoga, babe, dede, strine, kumovi, kume i kumice mogu slobodno da se potpisu i da zahtevaju nesto, jer su oni poreski obveznici koji finansiraju drzavu i imaju pravo da zahtevaju da Skupstina donese neki zakon. Ali, to ne znaci da ce Skupstina doneti zakon po automatizmu, vec ce o tome raspravljati i odlucivati, pa se moze desiti i da ga ne donese. Stoga, pazite za koga cete glasati na izborima, jer ce upravo nova skupstina o tome odlucivati.
 
pa da, znam to (: ali hvala na objashnjenju (:
ajde ako mozesh skupljaj potpise na tvom faxu...
i ako hotjesh mozesh da delish protesni bilten ljudima...juche je bash zavrshen
ako te zanima ostavitju ti mail adresu ili dodji u chet. u dva na Filozofski...ili chini mi se u 4 na PMF
POZ (:
 
Ma super je to sto je se izjednacuje, ali sta cemo mi koji smo ove godine upisali faklutet, pa na pravnom umesto 4 studiranje traje 5 godina, za taj isti master, a ljudi koji su 4 godine studirali takodje ga traze. Ili mozda znate sta uraditi sa cinjenicom da mi nemamo pravo na uslov i prenosenje ispita, nego sve moramo ocistiti u roku. Ili mozda to sto nam je povecan broj predmeta, ili to sto prvi put kad obnovis godinu ispadas iz budzeta. Meni je dosta vise da starijim kolegama sa pravnog objasnjavam kako nam nije lakse jer na pravnom bolonja ne postoji i ne postoji parcijalno davanje ispita. Hajdete ljudi malo se raspitajte, pa tek onda dizite buku i halabuku. Uostalom, zasto se bunite, kada ce vam biti dati isti uslovi za zaposljavanje? Ili zasto ne polozite tu razliku ispit? Ma jok, zasto biste to radili kad je mnogo lakse doci do necega buntom i drekom. I da li svesni da ako i vama daju taj isti master, pa ne da vas nece zaposljavati u inostranstvu, nego nece ni nas koji smo regularnim putem dosli do njega. Opet ce u Srbiji moci da radi ko sta hoce. Bila to istina ili ne, takav utisak ostavljamo svuda u svetu. I kakvi su to akademski gradjani koji profesore i dekane fakulteta ispred rektorata sacekuju sa flasama piva i uz trans muziku? Izvinjavam se svima koji imaju neke svoje ideoloske razloge za borbu i bunt, ali nekako mi se cini da dosta ljudi tu dolazi da bi se napilo i dobro provelo.
 
LUDOLUDA
Mislim da nisi u pravu sto se tice mastera. Gradivo koje se obradjuje je u osnovi isto, ali vama su ispiti obavezno jednosemestralni, nemate dvosemestralne ili cak cetvorosemestralne kad godinu ili dve samo slusas i sve polazes odjednom. Nisam siguran za pravni ali na vecini fakulteta koji sad rade po bolonji kolokvijumi su oslobadjajuci, a ne uslov za potpis i ispit. I u indeksu imate podeljene kolone na vise faktora koji uticu na krajnji ishod koji mogu dosta da pomognu, a ne ono non stop radis i kad izadjes ispred komisije kreces od nule itd.
Moze biti nezgodno to sto nemate uslov i sto ispadate iz budzeta sa prvom obnovljenom godinom.
Ali zbog toga su olaksali polaganje ispita.

Protesti su pre svega poceli zbog previsokih skolarina i visine ostalih cena vezanih za fakultet. Sto zaista predstavlja pravo dranje bez ikakvog objasnjenja. Za razne papirice sa prosekom ocena (ko konkurise za kredit, stipendiju, dom... i potvrde po 500 dinara. Zatim cene onih njihovih obaveznih skripta i pomagala . . . . .

Nije bas tacno da su profesore ispred rektorata cekali pijani studenti sa vlasama vec je bila formirana sasvim pristojna ekipa koja je pregovarala sa njima, Profesori su uvek pokusavali da izbegnu te razgovore. . . . . .

Jos su izasli sa nekim planom koji je i sad aktuelan a koji predvidja nekih sto mesta na budzetu za master studije za ceo beogradski univerzitet. Znam da je za Arhitekturu predvidjeno do 5 mesta a ostalih 500 studenta placaju po 3 000 za master godinu dakle 6 000.

Kako filozofski fakultet moze da pravda grdne milione dinara na sanitarna sredstva to je upravo taj novac koji se uzima od studenata jer fakulteti ono sto dobijaju od drzave trose na "sapune" i td. . .
Prijava ispita na filozofskom je 120 din (zbog cega, na vecini je besplatno i moze da se prijavi preko neta) do tri puta onda od 500 do 700

Ovi protesti koji su prosli ticu se svakog studenta jer je to nacin da drzava i sami fakulteti pogledaju sta se radilo i da se malo srede stvari a ne samo kad zatrebaju pare dizi cenu. Predlozena je neka platforma po kojoj treba drzava da poveca budzet fakultetima cime bi se malo rasteretili studenti.
 
KLazar:
LUDOLUDA
Mislim da nisi u pravu sto se tice mastera. Gradivo koje se obradjuje je u osnovi isto, ali vama su ispiti obavezno jednosemestralni, nemate dvosemestralne ili cak cetvorosemestralne kad godinu ili dve samo slusas i sve polazes odjednom. Nisam siguran za pravni ali na vecini fakulteta koji sad rade po bolonji kolokvijumi su oslobadjajuci, a ne uslov za potpis i ispit. I u indeksu imate podeljene kolone na vise faktora koji uticu na krajnji ishod koji mogu dosta da pomognu, a ne ono non stop radis i kad izadjes ispred komisije kreces od nule itd.




E pa vidis nisi u pravu. Pitaj bilo kog studenta prava na kojoj godini je bilo ustavno pravo do prosle i reci mu da su ga stavili u prvu godinu kao jednosemestralan. I pitaj koliko je imao predmeta na prvoj godini, pa mu reci da mi imamo za 2 vise. Toliko o tom obimu. A sto se pravnog tice, kolokvijumi NISU oslobadjajuci, i sluze za isto kao i prosle godine.

Za cene se slazem, ali to nije jedini problem. Sta god i koji god papiric trazio u vecini drzavnih institucija, naplatice ti ga i to posteno.
 
Ludoluda

Ja sam ti kolega sa pravnog koji je jos malo pa apsolvent. Studiram na pravosudnom smeru. Problem u tome sto ti pricas jeste u tome sto kada uporedis vas program sa nasim, a imas oba na sajtu, ispada da imate neke fantomske ispite koji su iznikli iz ovih nasih postojecih, dakle i to sto cete vi polagati kao posebne ispite, mi smo vecinu toga polagali u okviru postojecih. Npr. postoji predmet organizovani kriminalitet, a o njemu se sve uci u Kriminologiji, Kriminalistici, Krivicnom pravu i Krivicnom procesnom pravu. I tako dalje. Nije problem, dacu i tih par ispita. Ali, koleginice, pogledaj program master studija za krivicno pravni modul. Polazu se tri predmeta: Krivicno pravo, Kriminalistika i Kriminologija (ova dva su izborna, na listi su jos neki), dakle opet predmeti koje sam polagao na osnovnim studijama i to jasno pise da se nece obradjivati celokupna materija ovih predmeta, vec samo pojedine teme.
Znaci, jedina razlika je zavrsni diplomski rad ili kako se vec to zove. Kada o necemu govoris, moras da pokupis sve informacije. I postoji jos jedna stvar, prema tom vasem programu imate propisan maksimalni obim knjige za 8 casova nedeljno od 400 strana. Obligacije koje upravo spremam imaju 1000, a jos je takvih predmeta. Ostavljam mogucnost da se to ne sprovodi u praksi, ali mislim da ce uskoro morati.
E, zbog toga sto je osnovni cilj da se uzmu pare, a ne znanje treba izjednaciti. I jos nesto, nama pravnicima je manje vise sve jedno, jer mi imamo iste uslove za pravosudni ispit, a kad ga polozim, onda me bas zabole jesam li master ili nisam. Za ostale fakultete nije bas tako.
 
Ludoluda

Ja sam ti kolega sa pravnog koji je jos malo pa apsolvent. Studiram na pravosudnom smeru. Problem u tome sto ti pricas jeste u tome sto kada uporedis vas program sa nasim, a imas oba na sajtu, ispada da imate neke fantomske ispite koji su iznikli iz ovih nasih postojecih, dakle i to sto cete vi polagati kao posebne ispite, mi smo vecinu toga polagali u okviru postojecih. Npr. postoji predmet organizovani kriminalitet, a o njemu se sve uci u Kriminologiji, Kriminalistici, Krivicnom pravu i Krivicnom procesnom pravu. I tako dalje. Nije problem, dacu i tih par ispita. Ali, koleginice, pogledaj program master studija za krivicno pravni modul. Polazu se tri predmeta: Krivicno pravo, Kriminalistika i Kriminologija (ova dva su izborna, na listi su jos neki), dakle opet predmeti koje sam polagao na osnovnim studijama i to jasno pise da se nece obradjivati celokupna materija ovih predmeta, vec samo pojedine teme.
Znaci, jedina razlika je zavrsni diplomski rad ili kako se vec to zove. Kada o necemu govoris, moras da pokupis sve informacije. I postoji jos jedna stvar, prema tom vasem programu imate propisan maksimalni obim knjige za 8 casova nedeljno od 400 strana. Obligacije koje upravo spremam imaju 1000, a jos je takvih predmeta. Ostavljam mogucnost da se to ne sprovodi u praksi, ali mislim da ce uskoro morati.
E, zbog toga sto je osnovni cilj da se uzmu pare, a ne znanje treba izjednaciti. I jos nesto, nama pravnicima je manje vise sve jedno, jer mi imamo iste uslove za pravosudni ispit, a kad ga polozim, onda me bas zabole jesam li master ili nisam. Za ostale fakultete nije bas tako.
 

Back
Top