Premestanje procesora sa ploce na plocu?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 32

Tema: Premestanje procesora sa ploce na plocu?

Aleksej_BASO
    Guest

Podrazumevano Premestanje procesora sa ploce na plocu?

Hocu da kupim plocu (novu/polovnu) i hteo bih sam da prebacim sve sa jedne na drugu.

Pa me interesuje da li ima neka posebna procedura oko prebacivanja procesora. Cuo sam da se kada se "ubode" u plocu namaze valjda sa silikonskom pastom :shock: pre nego sto se preko njega stavi kuler... I da li je frka ako to ne uradim?

Procesor je AMD Athlon xp 2000, (socket A).

Primećen član El Muerte (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Talking Re: Premestanje procesora sa ploce na plocu?

Ako ne stavis silikon na procesor, izgorece ti.

Kada skidash procesor moras ici redom:
    1.Izvuci napajanje
    2.Skini ventilator sa hladnjaka kako bi imao bolji pristup
    3.koristeci shrafciger (oprezno da ti ne sklizne i ne ostetish plocu) pritisnes stipaljku hladnjaka kako bi je otkacio od plasticnog lezishta gde lezi procesor.
    4.Skinesh hladnjak i pomerish malu polugicu na plastisnom lezistu kako bi mogao osloboditi procesor.

kada vracas: stavi silikon na procesor jako tanak sloj jer ako stavish previshe opet mozes pregrejati i spaliti procesor.
    Znaci tanko, svega 0.5 mm sloj paste da bude.......da prekrije procesor ali opet da ne bude previshe.
    naravno pre novog sloja paste obrishi stari sa procesora i hladnjaka alkoholom i micro-fiber krpicom

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Podrazumevano Re: Premestanje procesora sa ploce na plocu?

Kao prvo ploca koju kupujes treba da ima socket A podnozje i ni jedno drugo.
    Kao drugo razmisli koliko ti se isplati menjati plocu, ako ta sadasnja ploca radi. Mator je taj proc za selidbu, neces dobiti nista spektakularno.
    Druga je prica ako ti je ploca riknula, mada i tada..... mozda se vise isplati utopiti procesor i kupiti novi sa novom plocom (eventual ploca koja podrzava DDR1 memoriju pa da ne trosis pare na novu mem. ali i to je korak unazad).
    Procedura prebacivanja je "jednostavna" , skines kuler polako pazeci da ne ostetis proc.ako se ona zalepila za hladnjak , oslobodis procesor i polako je izdignes pazeci da ne ostetis nozice.
    PASTA nije silikonska nego silikatna ili li neka termalna koja provodi toplotu i mozes je kupiti u bolje opremljenoj radnji za komp (odusevljava me ovaj slogan) a u slucaju da pasta nije stvrdnuta nije frka da je ne naneses ali je pozeljno zameniti ( mada cisto sumnjam da nije tvrda ko kamen).
    Razmisli jos jednom da li ti se isplati rizik i zamena ploce ako ona radi.
    A mozda postoji resenje u smislu da ti zameni proc taj od koga kupujes plocu (oces-neces ima ko oce)
    Od pamtiveka ljude muče dve stvari:
    1. Ko je izmislio rad?
    2. Zašto ga ostali nisu odmah ubili!!!!!!!!

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

E preduhitri me.
    Od pamtiveka ljude muče dve stvari:
    1. Ko je izmislio rad?
    2. Zašto ga ostali nisu odmah ubili!!!!!!!!

Aleksej_BASO
    Guest

E hvala na odgovorima. Zato volim ovaj forum!!

Znaci niposto da ne menjam procesor a da ne stavim silikonsku pastu???

OK videcu sa nekim ko se time bavi (ili cu kupiti u radnji pastu).

@zokky: pa da podrazumeva se da ce biti socket A.

Ploca je "stara" generacijski, mislim to je komp koji sam kupio pre skoro 3 god. Ali ono sto mene najvise i tisti sto moram da zamenim plocu i potrosim 20-30e da bih bio na istom, bas zato sto mi ova moja ne radi kako treba. Inace ne bih menjao normalna stvar!

A da uzmem PCI-E to mi povlaci i nov procesor i graficku, itd. A za to nemam para. Razmislio sam i odlucio da cu, mada nije ispaltivo, zameniti plocu. Iz prostog razloga da bih eventulano lakse prodao kada budem hteo da menjam sve. Jer ovakva ploca koja "radi ali..." smanjuje cenu, jel tako.Tako da necu previse ni izgubiti.

Iskusan Кулиража (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Socket a plocu, ma kakva bila ne placaj vise od 30€ upravo zbog toga sto je u zasluzenoj penziji.
    Ne znam sta radis sa tim racunarem i da li ti je potrebna nova generacija (mada je preporucljiva zbog onga sto tek predstoji - deficit na trzistu agp, ddr1 i svega ostalog i povecanje cena istih(kao sto ima i dalje kretena koji traze 25€ za SDRam)).
    20-30€ nisu neke pare za plocu (ako ne odu za plocu, otice za pivo, pa si u +), ali imaj u vidu da se uskoro vecina tih stvari (iz one zagrade gore) povlaci sa trzista i prodavci na lageru imaju samo stare zalihe.
    Evo ti moj primer, firma sa kojom radim na lageru ima jedva 10ak agp grafickih i nesto malo DDR memorija, a socket a (cak i 754) i 478 mislim da nije potrebno spominjati (a radi se o prilicno velikom uvozniku i firmi).
    Hy everybody

Zainteresovan član nebecki (avatar)
    Učlanjen
    28.07.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    47

vidi pa skrcaj jezgro!!!

Aleksej_BASO
    Guest

Ne bih ako bas ne moram...

Obećava Franka (avatar)
    Učlanjen
    01.11.2006.
    Reputaciona moć
    41

[QUOTE=El Muerte]Ako ne stavis silikon na procesor, izgorece ti...

Sta velis za ove paste?
    http://www.coolermaster-europe.com/index.php?LT=scg&Language_s=17&url_place=product_list&p_class=1171

Da li moze neko jednom laiku za ovo, kao sto sam ja, da "nacrta" sledece?
    1. Da li se pasta nanosi uvek prilikom ciscenja?
    2. Gde se TACNO nanosi pasta? Na koji deo. Nije mi bilo bas jasno.

Sorry zbog malo glupog pitanja.

Aleksej_BASO
    Guest

E sada cu ja da ti kazem.

Kupio sam plocu i odneo kod prijatelja u servis, pa sam video kako se to radi.

Madjutim posto mi ploca nije radila ( jel znate nekog ko uklanja cini i crnu magiju :? ) morao sam da se vratiom na staru.

Tako sam i sam naucio kakos e to radi.

Pasta se nanosi samo na procesor kada se vac ubode u plocu. Znaci samo na onaj srednji deo koji zapravo jeste procesor, a ne na plastiku okolo. Naneses ga u debljini od oko 1mm. Pastu mozes kupiti u radnjama koe se bave elektronikom, i jedan "spric" (tako se prodaje) me je kostao 450 kinti.

Znaci pastra je izmedju procesora i onog rebrastog dela hladnjaka na koji dolazi ventilator.

Obrati paznju samo kada skidas hladnjak sa procesora. IMa metalni drzac u koji se stavi srafciger i tiime se napravi poluga koja savije taj drzac. Slicno se i vraca, mozes da koristis i jos jedan srafciger sa druge strane da ga gura kontra.

Inace video sam jos par zanimljivih stvari.

Kada sam vratio moj procesor na prethodnu plocu morao sam da podesim brzinu procesora... :shock: moraosam da udjem u BIOS i da stavim da radi na 133x12.5 (srecom pa se secam da je ta vrdnost bila ranije) da bi radio na 1666 (AMD 2000 xp) jer je posle vracanja radio na 100x12.5...

Ja vidim cudno mi pise da radi na 1250 a memorija na 333 a treba na 400! Ali kada sam namestio 133 i memorija je radila na 400.
    Poslednji put ažurirao/la Aleksej_BASO : 16.12.2006. u 17:12

Primećen član El Muerte (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Steta sto sam okasnio...no imam apr reci:
    Prvo Aleksej previshe para si dao za pastu! nije ti trebao spric uopste, jer ima pasta da se kupi u manjim kolicinama-u maloj kutijici kao za kremu ali precnika 1cm.
    Ona kosta oko 100-150din.

@Franka
    Ove paste sto si pokazao su top class....mada ne ocekuj cuda ako nemash dobar hladnjak i cooler.
    Za ovakve paste najbolje je da imash bakarni hladnjak i obrnuto.(kao michelin gume da stavish na ficu)
    No ako si vec kupio ne moze da skodi, to je sigurno.
    Poslednji put ažurirao/la El Muerte : 16.12.2006. u 19:08

Aleksej_BASO
    Guest

Yebi ga... Hteo sam po svaku cenu danas to da namestim jer nisam imao komp jos od utorka (Net zavisnik ) a istovremeno sam nosio kuciste tako da sam kupio na prvom mestu gde sam nasao.

Obećava Franka (avatar)
    Učlanjen
    01.11.2006.
    Reputaciona moć
    41

MNOGO VAM HVALA. Pazljivo sam procitala, sve je jasno, ali mogu da zakljucim da je ovo prilicno osetljiva radnja za poneke od nas.

Aleksej_BASO
    Guest

Ma i ja sam se namucio... Ali evo ceo dan mi radi kompjuter znaci valjda je sada sve OK...

Ali kada jednom uradis onda je dalje lako.

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

Ma kakvi tesko, samo malo procitajte uputstva i nikakvih problema.
    Kada posle nekog vremena dodjete u stadijum da svesno spaljujete komponente i gledate kako se sve lepo dimi, onda ce vam ove teme izgledati jako smesno.
    Hy everybody

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio Кулиража
    Ma kakvi tesko, samo malo procitajte uputstva i nikakvih problema.
    Kada posle nekog vremena dodjete u stadijum da svesno spaljujete komponente i gledate kako se sve lepo dimi, onda ce vam ove teme izgledati jako smesno.
    [font=Verdana]Ne znam zašto, ali imam utisak da je većina ovde htela da izbegne ovu fazu ako je ikako moguće.[/font]

Aleksej_BASO
    Guest

Evo ja saam vratio procesor na plocu i jos uvek nije spaljen.

Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

@bojan
    Da dok ucis, ali kasnije kad te ljudi zatrpaju krsverom kojeg ti je zao da bacis, onda nemas drugog izlaza no da sa neispravnim napajanjima bacas varnice.
    Hy everybody

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Kada stigneš u tu fazu, onda moraš da nostalgiju ostaviš po strani i baciš sve što nema upotrebnu vrednost, bez obzira da li radi ili ne, inače ćeš svakog meseca kupovati novu halu da bi obezbedio magacinski prostor.

Ako je spaljivanje zanimacija, onda je to sasvim uredu, ma da i taj hobi ponekad traži dosta vremena.[/font]

Aleksej_BASO
    Guest

Off topic, cuo sam da se nekom tako metodom mogu spaliti komponente a da se nista ne vidi spolja, i tako mozes da uvek naplatis garanciju ako ti se neki deo ne svidja???

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]@off topic
    Za to je ipak potrebno malo više znanja od onih koji će da proveravaju da li je to urađeno namerno ili ne, a tada i onako ne bi kupio tu komponentu. Sem toga, u većini slučajeva obično dobiješ u zamenu istu komponentu.[/font]

Aleksej_BASO
    Guest

PA recimo da hoces istu ali da stvarno radi.

A ova koju imas radi polovicno i nece da ti prizanju...

A mozda i dobijes bolju uz doplatu razlike itd...

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Ako je u pitanju normalna firma, onda ti takva intervencija ne treba. Ako nije sumnjam da će ti i to paljenje pomoći.[/font]

Aleksej_BASO
    Guest

PA tako sam cuo da moze da s radi...

Ma imas svakavih budala......

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

[font=Verdana]Ko je su to budale, ako sam takve kvarove priznaju.

Pre nego što kreneš u intervenciju, proveri samo dokle važi garancija.
    [/font]

Slične teme

1. Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 01.08.2008., 20:27

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •