Filozofija pacifizma u borilačkim veštinama

Svaka borilacka vestina se zasniva na teoriji izbegavanja agresije i teoriji neagresivne borbe. :idea:

Cilj kompletnog ucenja borilackih vestina je ucenje o tome kako izbeci konflikt, a ako i do njega dodje ili bezbolno onesposobiti protivnika ili sacuvati one koji su na strani mira.

Borilacke vestine su uopste zamisljene kao put samounapredjenja a ne kao put nanosenja bola. 8)

Nadam se da ti je sada malo jasnije.

Ako imas neko pitanje, postavi ga, nadam se da cu uspeti da ga odgovorim kvalitetno i brzo. ;)
 
Stone Dog:
Borilacke vestine su uopste zamisljene kao put samounapredjenja a ne kao put nanosenja bola. 8)

Kao prvo borilacke vestine su zamisljene za stvaranje bola a ne radi samounapredjivanja, da si malo vise citao to bi i shvatio. Eto ti primer za kung-fu, monasi su ucili kung fu da bi se odbranili od razbojnika na putu zato sto im je vera zabranjivala da koriste oruzije. Bilo koja druga vestina npr. Aikijujutsu, Sokaku Takeda koji prvi izneo Aikijujutsu u javnost je ubio 200ljudi za koje se zna, a pitaj boga koliko ljudi za koje se ne zna. Borilacke vestine su smisljene za borbu i kako najlakse i najbrze poraziti protivnika.
 
imas bushido-kodeks samuraja i tu ima nekih zanimljivih stvarcica. japanski filozof suzuki se posvetio moralnom kodeksu. a sto se borilacih vestina shvacenih u smislu ringa tice, svaki borilacki sport je ova vestina o kojoj je govorio....da pogledam nick........stone dog. decko je u pavu. kontrolisati ogromnu fizicku snagu je mentalna vestina.
 
Ne nasedajte na navodni pacifizam i filosofski kontekst ''borilačkog'' načina života kroz skidanje glava katanom u savršeno skladnom pokretu i protoka ki energije.
Sranje.
Japaci izgubili rat a nastavili sa imperijalističkom politikom kroz filosofske škole: karate, aikido, tikvondo, džiu džica, Tojota, Mazda, Sony, Pannasonic i td.
Kolač je fin do srži al' rum i džin su brži, mada ja preferiram šljivu!
 
Hellen:
Ово ми звучи као оно:

''Борба за мир је исто што и туцање за невиност!''

Ако су борилачке вештине ''пут мира'', што се зову борилачке, а не мирилачке вештине?

ne vidim nikakav problem u tome shto se za mir mora izboriti. ionako se sve zhivo i mrtvo se mozhe svesti na paradoks.

... pacifizam u borilachkim veshtinama mi nije neshto interesantan, interesantna mi je filozofija duge, mrkotrpne pripreme za brzo i slobodno izvodjenje. kolko se samo jedan samuraj morao spremati da bi u ratu onako slobodno i kao od shale skid'o glave.
 
Prvi put čujem da se pacifizam uopšte pominje u kontekstu borilačkih veština.
Interesantno!!!!!
Reć mir da.
Na primer u Aikidou koji je veština se pominje kako je put mira put ljubavi i slično ali to nije pacifizam i nesmemo brkati pojmove.
Pacifizam je ideologija koja zaista nema veze ni sa veštinom ni sportom i ima neke svoje apostulate.
BUDO = doslovno put borbe i rata.
Osnivač aikidoa Morihei doduše tvrdi da je imao prosvetljenje pa je shvatio da je BU ustvari ljubav.
No to je njegovo lično mišljenje i otkrivenje.
To otkrivenje nisu imali ostali veliki majstori borilačkih veština i reformatori ni: Funakoshi (karate) ni Kano(judo) itd.
Dakle možda bi se moglo govoriti o Aikidou i Pacifizmu i dodirnim tačkama.
Ali treba znati da je Osnivač te veštine sledbenik Omoto-kyo pa su njegovi filosofski pogledi na BUDO u skladu snjegovim ličnim ubedjenjem koje je implementirao u veštinu.
Zato Aikido i niji Jujutsu već zasebna veština. jer je pristup veštini drugačiji.
Dakle ova bi se tema mogla svesti jedino na uporedjivanje ta dva uverenja što bi imalo smisla.
Pa koga zanima mislim da na netu ima dosta materijala na tu temu.( vidi Omoto-kyo)
Oni koji treniraju borilačke veštine su sportisti. To ne znači da ne mogu biti i na neki način Pacifisti
i mogu da odbiju recimo da idu u rat. To što se neko bavi tim sportom takodje ne znači da neće okrenuti drugi obraz niti da mora. Niti da mora da uzvrati oko za oko zub za zub.
Ipak u BUDOU postoji apostuliran jedan Viteški(Samurajski) kodeks ponašanja ali to je daleko od pacifizma i takvog pogleda na svet.

Eto toliko. Nadam se da sam malo doprineo diskusiji.
Hvala
 
Svakako se slazem. Evo i moje male dopune:

Tibetanski monasi (kasnije i neki kineski) su imali specijalnu obuku u borilackim vestinama, ali ne u svrhu borbe, vec u svrhu dostizanja psihickog, fizickog i duhovnog savrsenstva.

Radili su vestine sa tom predanoscu da su mogli ladno da pobede i do deset naoruzanih ljudi (u slucaju da su svesni napada).

Njihov strogi moralni kod ima je zabranjivao zloupotrebu vestina. Na Tibetu je bila zabranjena cak i samoodbrana, ali je bila dozvoljena odbrana dece i uopste ljudi koji su bili nemocni da se izbore za sebe.

U Kini je stvar malo drugacija, bila je dozvoljena samoodbrana, ali im u vecini slucajeva nije bila neophodna ta dozvola s obzirom da 80 % njih nikada nije napustalo manastir.

Tako da se moze reci da su mnoge borilacke vestine nastale kao put samousavrsavanja a ne put unistavanja drugih.

Raspitajte se i zakljucite sami. ;)
 
Da slažem se samo mala dopuna u vezi Kine .

U Kini je stvar malo drugacija, bila je dozvoljena samoodbrana, ali im u vecini slucajeva nije bila neophodna ta dozvola s obzirom da 80 % njih nikada nije napustalo manastir.

Zavisi o kojem periodu je reč. Manastiri su imali nekada vodeću ulogu u vojnim i političkim previranjima u Kini. Bash taj Shao Lin na koji uglavnom svi i misle jel druge ni ne znamo :???: nam izgleda pogrešno pretstavljen kao neka pacifistička meka. Ma upravo je on bio jedan od centara i stecište zaverenika i učesnika pobuna tj. baza ali o tome se malo zna .
Pa šta da nas čudi onda tamo negovanje borilačkih veština ;)
Danas bi to nazvali religijsko teroristički centar za obuku 8)
Malo kroz šalu da uporedim.
Bliže su mudžahedinima nego pacifistima ako skineš masku i pročeprkaš istoriju ;)
Dakle ni tu ni P od pacifizma 8-)
 
Shao Lin su bili carevi lakeji, pre sam mislio na manastire u "planini" nego na manastire u "dolini". :idea:

Osim toga ne poricem da je uvek bilo zloupotrebe, ali ne treba to uzimati kao osnovnu ideju. Po tome, 99.9 % ljudskih izuma je namenjeno za ratovanje, iako imaju vecu primenu u miru. :)

Naravno, ljudi su se razvili iz biljojeda u predatore i mesozdere, tako da lov (rat) igra veliku ulogu u ljudskom ponasanju, ali ne i osnovnu.

Da igra osnovnu, ljudi nikad ne bi prestali da ratuju. Vecina drzava bi onda non-stop ratovala i mira nikada ne bi bilo.

Zar ne?
 
Filozofija pacifizma u borilačkim veštinama je ideja koja opisuje stanoviste da se protivnik ne ubije ako ne mora, odnosno povredi samo onliko koliko je to potrebno da se odbije napad.

Naravno da ima ljudi koji zloupotrebljavaju svoje vestine, to ne znaci da je i sama vestina losa.

Znam da je tesko zamisliti gde je tu pacifizam, kad ti neko jednim pokretom polomi ruku (aikido) ili ti jednim udarcem polomi grudni kosh (kung-fu) ili te presece na pola sa jednim zamahom maca ko da sece putar vrelim nozem. Ali niko nije rekao da je lagano savladati tu ideju, i dosta ljudi je nikad i ne savlada.

Osim toga, ne obuhvataju sve borilacke vestine ideju pacifizma i umerenosti.

P.S. Znao sam da neko nece izdrzati da ne pomene Jedaje... to govori koliko neko ozbiljno shvata temu, navodeci fiktivne likovi iz filma.... ne sporeci pozitivne implikacije Jedaja u filozofiji Dzordza Lukasa.
 
Filozofija pacifizma u borilačkim veštinama je ideja koja opisuje stanoviste da se protivnik ne ubije ako ne mora, odnosno povredi samo onliko koliko je to potrebno da se odbije napad.
Onaj ko uživa u ubijanju nije normalan.
Biti normalan ne znači biti pacifista.
Čisto moje mišljenje o njima. Pacifisti misle da blejanjem mogu da oteraju vuka, ne oni ga samo prizivaju.
I ne bih više.

jedna izreka.
Najjača blokada je ne izazvati udarac.


Bushido je jedan pogled na svet, dakle ako je reč o BUDOu
A pacifizam drugo, ako je reč o agresiji i borbi
Dakle Samuraj će UBITI AKO MORA već u skladu s samurajskim kodeksom. I UBIĆEse ako izgubi čast.
Japanske borilačke veštine sve vuku koren od samuraja i u njih je utkan taj KODEKS a ne ideja pacifizma da se ne lažemo. Svidjalo se to nekom ili ne.
 
Angelico-Payne:

Slažem se u potpunosti! :)

Misha1:

Tvoje mišljenje je samo tvoje, i istina je da japanske veštine vuku korene od samuraja. Ali treba naglasiti da je u Japanu u početku bila Šinto religija, a da je kasnije došao Zen Budizam. Sa pojavom Zen Budizma počinje i ideja pacifizma da se uvodi i japanske borilačke veštine. U Kini se pojavio ranije, tako da se i ideja pojavljuje ranije.

Verujem da je put borilačke veštine put odricanja od agresije bilo koje vrste, osim u specijalnim slučajevima.

Ne verujem da ću u skorije vreme promeniti svoje mišljenje, niti da ću prestati otvoreno da ga zastupam. Mnogim ljudima na ovom forumu se to nesvidja, meni je to sve jedno. Ne mogu naterati konja da pije ako neće. Ko mu je kriv, sam je sebe osudio da umre od žedji. :lol:
 

Back
Top