Temperatura
Prikazujem rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Temperatura

Primećen član rasa77 (avatar)
    Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    61

Podrazumevano Temperatura

Mozda cu biti dosadan, ali evo jos jednog pitanja u vezi sa temperaturom (pored onog pitanja u vezi sa friziderom). Dakle, poznato je (jos iz srednje skole) da je najniza moguca temperatura, teorijski dobijena, -273.15 C. Nije vazno da li je ovo strogo tacna vrednost najnize moguce temperature, vec saznanje da ona postoji. Objasnjeno je i zasto. Moje pitanje je......Koja je onda najvisa moguca temperatura?

Primećen član webhanuma (avatar)
    Učlanjen
    20.10.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Temperatura

Citat Original postavio rasa77
    Mozda cu biti dosadan, ali evo jos jednog pitanja u vezi sa temperaturom (pored onog pitanja u vezi sa friziderom). Dakle, poznato je (jos iz srednje skole) da je najniza moguca temperatura, teorijski dobijena, -273.15 C. Nije vazno da li je ovo strogo tacna vrednost najnize moguce temperature, vec saznanje da ona postoji. Objasnjeno je i zasto. Moje pitanje je......Koja je onda najvisa moguca temperatura?
    Nikako nikako da prestanes da pises! Mani tvoji postovi nisu dosadni..zabavljaju me ;-)
    Nej' se ljutis na me nego nama na selu ucitelj kazivao da je ta "teorijski dobijena" vrednost... imala veze sa nakom konvencijom. A to saznanje da ona postoji... pa sve je to relativno, nije bas da su je merili.. vise je po principu sele cike i dogovorile se da kad svaka kretnja stane e pa to se zove "aps.nula", to mu nekako dodje kao "saznanje" da imam ja tamo negde drugu polovinu. Aj' ti dokazi da nemam :-)
    Nego...ako su ovo kao mozgalice za djake prvake, ..izvini sto sam cas omela, u suprotnom,...jel' se tebi wikipedia zamerila nesto?

Elita stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    280

Veza izmedju temperature i brzine kretanja molekula, kod idealnog gasa, je data izrazom:
    E=(3/2)k*T (E-srednja kineticka energija molekula (1/2)*m*v^2; k-Bolcmanova konstanta; T-apsolutna temperatura). Znaci, sa povecanjem temperature raste brzina kretanja molekula a relativisticka fizika ogranicava brzinu na manje od 300.000km/s, pa otuda i teorijsko ogranicenje maksimalne temperature. Normalno, mogucnost fuzije je iskljucena, jer kod idealnog gasa dimenzije atomi se zanemaruju a sudari su apsolutno elasticni.
    Ovo je sve teorijsko razmatranja jer praktican problem kod visokih temperatura je sirenje plazme a u jakom magnetnom polju veoma brzo konfiniranje pa verovatno postoji neka gornja granica koja je dostignuta (mislim dostignuta u laboratorijskim uslovima).

Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    61

Citat Original postavio stnco
    Veza izmedju temperature i brzine kretanja molekula, kod idealnog gasa, je data izrazom:
    E=(3/2)k*T (E-srednja kineticka energija molekula (1/2)*m*v^2; k-Bolcmanova konstanta; T-apsolutna temperatura). Znaci, sa povecanjem temperature raste brzina kretanja molekula a relativisticka fizika ogranicava brzinu na manje od 300.000km/s, pa otuda i teorijsko ogranicenje maksimalne temperature. Normalno, mogucnost fuzije je iskljucena, jer kod idealnog gasa dimenzije atomi se zanemaruju a sudari su apsolutno elasticni.
    Ovo je sve teorijsko razmatranja jer praktican problem kod visokih temperatura je sirenje plazme a u jakom magnetnom polju veoma brzo konfiniranje pa verovatno postoji neka gornja granica koja je dostignuta (mislim dostignuta u laboratorijskim uslovima).
    Interesantno razmisljanje, ima veze sa energijom, ali......na mnogo visokim temperaturama.....molekuli zapravo ne postoje, cak ni atomi. Ostaju samo ogoljena jezgra koja predstavljaju visoko jonizovano stanje materije - plazma.

Elita v.v.ilic (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Interesantno razmisljanje, ima veze sa energijom, ali......na mnogo visokim temperaturama.....molekuli zapravo ne postoje, cak ni atomi. Ostaju samo ogoljena jezgra koja predstavljaju visoko jonizovano stanje materije - plazma.
    Mislim da si pitao nešto drugo. Vidim ja da ti upravljaš gusarskim brodom. Na njemu može kako hoćeš.

Elita v.v.ilic (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

A,da. Zaboravih da te pitam. A da li znaš ko ti je u stvari odgovorio na ovo piutanje? :wink:
    Svoje godine pomnoži sa dva i imaš odgovor. :?

Ističe se proximo (avatar)
    Učlanjen
    10.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Mala dopuna na Stnco. Smatra se da je najveca temperatura 1.41679(11) × 1032 K , to je Plankova temperatura.

Ali, kada brzine molekula (ili bilo kojih drugih čestica čija temperatura nas zanima) postanu uporedive s brzinom svjetlosti c, onda više ne vredi formula za kinetičku energiju Ek=mv2/2. To je, naime, nerelativistička formula koja u relativističkom režimu biva zamijenjena formulom Ek=mc2(g-1) gdje je gama relativistički faktor 1/sqroot(1-v2/c2). Kako brzina ide prema c, g, a s njom i kinetička energija proizvoljno rastu. Tako nema nikakvog kinematičkog ograničenja na temperaturu tj. ona bi mogla po tome biti beskonačna.
    U principu to je moguće, ali je ovisno o teoriji. Mehanizam pojavljivanja maksimalne temperature nema veze s relativističkim ograničenjem na brzine već je otprilike ovakav:
    Dodajući postepeno energiju nekom sistemu (u želji da mu povećamo temperaturu) dolazimo u jednom trenutku u situaciju da se dio te energije počne trošiti na proizvodnju novih čestica, a ne na povećavanje kinetičke energije postojećih. Tako temperatura raste sporije (za istu količinu dodane energije) na višim nego na nižim temperaturama. Ono što se dešava u teorijama koje imaju maksimalnu temperaturu je da pri nekoj temperaturi mogućnost produkcije drugih čestica postane toliko velika da se sva energija troši na to i temperatura više ne raste. Štoviše, ona prestaje biti dobro definisian pojam jer sistem u takvim uslovima ne može doći u stanje termodinamičke ravnoteže, a temperatura je definisana samo za ravnotežne sisteme.
    Ovo je pomalo grubi opis i za pravo razumevanje pojma temperature i eventualnih ograničenja na nju potrebno dobro poznavanje statističke fizike i kvantne fizike.
    Sve u svemu, na pitanje postoji li maksimalna temperatura i kolika je još uvijek nemamo konačni odgovor.

Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    61

Citat Original postavio v.v.ilic
    A,da. Zaboravih da te pitam. A da li znaš ko ti je u stvari odgovorio na ovo piutanje? :wink:
    Svoje godine pomnoži sa dva i imaš odgovor. :?

aha........znaci 77x2=154 godine. Sad mi je jasnije :-)

Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    61

Citat Original postavio proximo
    Mala dopuna na Stnco. Smatra se da je najveca temperatura 1.41679(11) × 1032 K , to je Plankova temperatura.

Ali, kada brzine molekula (ili bilo kojih drugih čestica čija temperatura nas zanima) postanu uporedive s brzinom svjetlosti c, onda više ne vredi formula za kinetičku energiju Ek=mv2/2. To je, naime, nerelativistička formula koja u relativističkom režimu biva zamijenjena formulom Ek=mc2(g-1) gdje je gama relativistički faktor 1/sqroot(1-v2/c2). Kako brzina ide prema c, g, a s njom i kinetička energija proizvoljno rastu. Tako nema nikakvog kinematičkog ograničenja na temperaturu tj. ona bi mogla po tome biti beskonačna.
    U principu to je moguće, ali je ovisno o teoriji. Mehanizam pojavljivanja maksimalne temperature nema veze s relativističkim ograničenjem na brzine već je otprilike ovakav:
    Dodajući postepeno energiju nekom sistemu (u želji da mu povećamo temperaturu) dolazimo u jednom trenutku u situaciju da se dio te energije počne trošiti na proizvodnju novih čestica, a ne na povećavanje kinetičke energije postojećih. Tako temperatura raste sporije (za istu količinu dodane energije) na višim nego na nižim temperaturama. Ono što se dešava u teorijama koje imaju maksimalnu temperaturu je da pri nekoj temperaturi mogućnost produkcije drugih čestica postane toliko velika da se sva energija troši na to i temperatura više ne raste. Štoviše, ona prestaje biti dobro definisian pojam jer sistem u takvim uslovima ne može doći u stanje termodinamičke ravnoteže, a temperatura je definisana samo za ravnotežne sisteme.
    Ovo je pomalo grubi opis i za pravo razumevanje pojma temperature i eventualnih ograničenja na nju potrebno dobro poznavanje statističke fizike i kvantne fizike.
    Sve u svemu, na pitanje postoji li maksimalna temperatura i kolika je još uvijek nemamo konačni odgovor.

Plankova temperatura se odnosi na jedno stanje Univerzuma u pocetnoj fazi razvoja. Medjutim, sad nema smisla pricati o njoj kao teoretski najvecoj iz dva razloga. Prvo ta faza Univerzuma odavno ne postoji, a drugo - ne znamo kako se Univerzum ponasao pre toga, pre nego sto mu je temperatura bila jednaka Plankovoj.
    No, drugi deo ima smisla. Zaista, postoji veza izmedju termodinamike i fizike elementarnih cestica koju si opisao.

Učlanjen
    10.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Plankova temperatura se odnosi na jedno stanje Univerzuma u pocetnoj fazi razvoja. Medjutim, sad nema smisla pricati o njoj kao teoretski najvecoj iz dva razloga. Prvo ta faza Univerzuma odavno ne postoji, a drugo - ne znamo kako se Univerzum ponasao pre toga, pre nego sto mu je temperatura bila jednaka Plankovoj.
    No, drugi deo ima smisla. Zaista, postoji veza izmedju termodinamike i fizike elementarnih cestica koju si opisao.
    Opet, lepo receno sve.;-)

Elita v.v.ilic (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

aha........znaci 77x2=154 godine. Sad mi je jasnije :-)
    Pa ti si znači ovde najstariji? Mada veoma sumnjam u tvoju matematiku. Onih 77 nisu godine, možda godište. :wink:

Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    61

[QUOTE=v.v.ilic]Pa ti si znači ovde najstariji? Mada veoma sumnjam u tvoju matematiku. Onih 77 nisu godine, možda godište. :wink:[/QUOTE

:-)....pa izgleda, ako je suditi po datumu registracije

Elita v.v.ilic (avatar)
    Učlanjen
    28.08.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

[QUOTE=rasa77]
    Citat Original postavio v.v.ilic
    Pa ti si znači ovde najstariji? Mada veoma sumnjam u tvoju matematiku. Onih 77 nisu godine, možda godište. :wink:[/QUOTE

:-)....pa izgleda, ako je suditi po datumu registracije
    Ali sudeći po broju postova slabo napreduješ. :wink: Ostaćeš zakržljao.

Učlanjen
    17.09.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    61

[QUOTE=v.v.ilic]
    Ali sudeći po broju postova slabo napreduješ. :wink: Ostaćeš zakržljao.

hahhahahaa.........pa da.......ustvari. njaveci deo poruka bio je tada, kad sam se registrovao....sa dosta interesantnih tema.koje su se zavrsavale raspravkom :-). Ne vidim sad nista od toga, verovatno ih je neko uklonio. Cak ni one clanove.....pa onda dugo vreme, skoro godinu dana, nisam dolazio....pa evo me opet.....tako.....periodicno.....kao pulsar

Elita stnco (avatar)
    Učlanjen
    26.07.2006.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    280

@ Proximo
    OK, sve je u redu, vidi se sta su mlade snage. Kada sam razmisljao o ogranicenju, uopste mi nije pala napamet relativisticka fizika, verovao ili ne, sto je svakako veliki propust.

Ističe se Dr.Nitro (avatar)
    Učlanjen
    17.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

ma 39.2 .. tako bar kaze Ceca ..

Učlanjen
    10.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

ma 39.2 .. tako bar kaze Ceca ..
    To je temperatura ograzma, odnosno temperatura odredjenih tacaka na polnim organima koji imaju tu temperaturu u trenutku orgazma.;-)
    Nije ona bez veze stavila tu temperaturu u pesmu.;-)

Zainteresovan član Dragoonair (avatar)
    Učlanjen
    15.11.2006.
    Pol
    muški
    Zasto gledate ovamo??? Moj post je ovde --------------->>
    Reputaciona moć
    43

Postavio bih i ja neko pitanje ovde, pa ko zeli neka mi odgovori. Zadao je fizicar mom odeljenju pitanje i kaze da ima veze sa termodinamikom. Pitanje glasi: Zasto se u fabrikama grade visoki dimnjaci?

Primećen član Jamacha (avatar)
    Učlanjen
    27.05.2006.
    Reputaciona moć
    49

Da se narod ne bi gusio! I nikakvo drugo filozofiranje

Učlanjen
    10.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    66

Postavio bih i ja neko pitanje ovde, pa ko zeli neka mi odgovori. Zadao je fizicar mom odeljenju pitanje i kaze da ima veze sa termodinamikom. Pitanje glasi: Zasto se u fabrikama grade visoki dimnjaci?
    Jamaca ti je rekao ono sto je u osnovi najbitnije. Trebas uzeti u obzir pritisak blize zemlji i pritisak na visini recimo od nekih 300m. Sta mislis u cemu je razlika u isparavanju?

Slične teme

1. TEMPERATURA 36,7 DO 37, 5
    Autor progoran u forumu Zdravlje
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 17.04.2008., 05:37
  2. temperatura
    Autor fantasy136 u forumu Zdravlje
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 08.01.2008., 11:35
  3. temperatura
    Autor nekooo u forumu Prirodne nauke
    Odgovora: 2