idete li van Beograda u pozorista?

U subotu 18-og februara otvara se pozorisni festival "Milivojev stap i sesir". Traje do 25-og, zakljucno sa tim datumom. Svake veceri imacete priliku da pogledate neku predstavu, nadam se da su sve dobre, u svakom slucaju zasto da ne. Koliko znam igrace Kragujevcani, Valjevci, pozoriste iz Herceg Novog, Pozarevljani... Pa lepo se provedite:)
 
Svaka cast na kvalitetnoj temi....
Zaista mi je drago sto si spomenula Sombor, jako zanimljivo pozoriste, sa vrsnim glumcima poput Biljane Keskenovic, bolje da se izrazim vrsnim glumcem.
Dobre i kvalitetne predstave se rade poput Gospodja Ministarka a ni Zrenjanin ne zaostaje bas mnogo. Inace gledao sam njihovu predstavu Ucene zene od Molijera. :)
 
povratakknezevogsokolafz2.jpg


"Повратак кнежевог сокола" позоришта "Јоаким Вујић" у Крагујевцу, је представа коју сам задњу гледала ван Београда, ово је прича о судбини три жене у средњевековној Србији, о Књегињи Милици, Деспотици Јефимији и принцези Оливери, уочи, за време и након Косовског боја...

Кнегиња Милица (Нада Јуришић), Деспотица Јефимија (Даница Крљар) и млада принцеза Оливера (Катарина Митровић) најпре очекују, а онда и оплакују бој на Косову. Из њихове визуре, ратовање је лични, приватни, трагички принцип. Иако дубоко уроњене у политику, старије две активно, а најмлађа својом невољном удајом за турског везира, учествују у историји, а њихов поглед је аутентично женски, немоћан да промени резултат, али моћан да се са последицама избори.


На самој граници постдрамског театра, у којем нема очигледног сукоба у комаду, све је ораторијум, нарација, атмосфера, "Повратак кнежевог сокола" је, пре свега, експеримент у домену аристотеловског театра, који рачуна са катарзом. Публика прати комад у посвећеној тишини, са много емоција.
 
Sombor je imao svoje zlatne trenutke, ali u poslednje vreme, od kada dobar deo ansambla ne radi više tamo, vidi se stagnacija. I Bilja Keskenović je više blistala kada su svi oko nje bili isto tako fantastični. Neke od njihovih predstava ostaće nezaboravne, "Kate Kapuralica", "Putovanje za Nant"... Gledala sam od novijih predstava "Mračnu komediju", sasvim dobra predstava, mladi obećavaju, Bilja odlična...
Zrenjanin me nikad nije posebno oduševio. Doduše, nisam skoro ni gledala ništa, a ono ranije mi je sve bilo nekako dosadno. Poslednje što sam gledala bilo je "Iza kulisa", i bilo je tužno.
Nadam se da su se ti mladi ljudi razigrali do sad, i uneli život u to pozorište.
U SNP vredi ići. Preporučujem "Poljubi sjaj ugaslih zvezda", "Greta, stranica 89" i "Romeo i Julija".
Ne sviđa mi se njihova "Pokondirena tikva", mislim da mnogo bolje čitanje ovog komada imaju Kikinđani. Kikindsko pozorište me uvek prijatno iznenadi, mada sam i sama uvek prilično skeptična kada su u pitanju mala, provincijska pozorišta. Gledala sam njihovu "Tikvu" u BDP-u, i mogu reći da je njihov deo ansambla za korak ispred beogradskih glumaca. Mislim tu prvenstveno na Vesnu Čipčić koja igra Femu. Čula sam i da su igrali Krležu, "Vučjak", i pobedili na festivalu u Vršcu. Potrudiću se da i to nekako pogledam. Sećam se njihovih "Preljubnika" i neke predstave o banatskom rodoljublju koje sam gledala na festivalu u Jagodini, i bila sam fascinirana.
Utisak je, naravno, vredi pratiti sva pozorišta u Srbiji, ili makar sačekati da gostuju u Beogradu...
 
Da, i pošto su to profesionalne kuće, angažuju profesionalne saradnike, predstave u najvećem broju slučajeva ne zaostaju za beogradskim. Doduše glumci retko uspeju da se proslave i postanu opštepoznate "zvezde", ukoliko žele ostati verni svojim matičnim kućama, ali to sigurno ne znači da su manje kvalitetni i talentovani nego oni koji imaju sreću da rade u prestonici.
 
U prilog tome da treba pratiti profesionalna pozorišta iz provincije, Biljana Keskenović je dobila Ćurana na Festivalu komedije u Jagodini, za ulogu u predstavi "Paradoks", koja je po mišljenju stručnog žirija proglašena za najbolju predstavu. Izuzetno visoku ocenu publike, čak višu i od ocene za "Paradoks", dobila je i predstava Narodnog pozorišta iz Kikinde, "Ti ludi tenori".
 
Poslednje sto sam gledala je predstava-Kardanus- u uzickom pozoristu.Moram priznati da do sada nijednom nisam bila razocarana predstavom koju sam izabrala da pogledam van Beograda.
Zaista volim da idem u pozoriste u manja mesta i pustam da me iznenade.
Svaki put iznova budem fascinirana.
 
barbie 1:
Da,i ja mislim da je Biljana vrsna glumica.Inace mislim da je Sombor dobro pozoriste.Kako ti se svidjaju Ucene zene?Jesi li gledao nesto u Subotici?
Ucene yene su interesantno odradjene, nisam impresioniran, naime ni malo, ali ok, to je to doba kica i sunda i odlicno je izvedeno. Sto se tice subotickog poyorista, gledao sam Sabrana dela Viljema Sekspira, musku veryiju i dopala mi se, Milos Stankovic dolayi do izrazaja najvise ali mislim da i nije previse zbog vestine nego i zbog sto se kaze 'stasa i glasa' . Kad se pojavi na sceni, znas da se pojavio ako me razumes bas kao i Biljana. Pozdrav!
 
nadam se da će mnogi na forumu, koji su iz unutrašnjosti, ili iz beograda, a koje ova tema na bilo koji način dotiče imati šta da kažu o radu pozorišta u unutrašnjosti, o problemima sa kojima se sreću i drugim interesantnim sadržajima, a koliko sam primetio, iako sam od skora na forumu, ovakve teme nije bilo.
inače, ja se već dugi niz godina bavim pozorišnim radom, najpre kao glumac, a poslednjih godina režiram predstave u svom pozorištu i pomalo se bavim produciranjem predstava, tako da su mi jako bliski problemi sa kojima se sreću pozorišta u unutrašnjosti.
nadam se da će mi se, kroz razgovore na ovu temu, javiti mnogi pozorišni poslenici, kako iz profesionalnih, tako i iz amaterskih pozorišta, kako bi smo razmenili iskustva i možda ostvarili neke vidove saradnje. :-D :p
 

Back
Top