Voce na prazan stomak

Jesti voce ne na prazan stomak je cak stetno, zbog nezaobilaznog fermentisanja koje se nastavlja truljenjem pa dalje nastavlja nizom probavih tegoba. Po pravilu voce bi trebalo jesti samo na prazan stomak, i cekati najmanje pola sata pre nego sto se uzme bilo koju drugu hranu. Od jutra do podneva se nista drugo osim voca i povrca ne preporucuje.
 
Voce se vari oko 20-ak minuta (banana oko 40), a neki obrok sa mesom, pravilno kombinovan, oko 2-3 sata. Ako kombinujes npr. meso i krompir, vari se duze, pa ti onda vidi sta se desava ako pojedes voce posle toga. Svari se i "ceka" da se ostala hrana svari. Tad se desava ovo sto je napisano u prethodnom postu.
 
...e pa ako je onaj Diamond u pravu :)
salata i sirovo povrce - 2 sata
pravilno kombinovan obrok bez mesa - 3 sata
pravilno kombinovan obrok sa mesom - 4 sata
bilo koji nepravilno kombinovan obrok - 8 sati

...nepravilno kombinovani obroci su kombinacija mesa i ugljenih hidrata...u prirodi se ta "nepravilna" kombinacija moze naci samo u pasulju...valjda ga zato neki ljudi tesko vare...znaci nista krompir i meso...moze meso i salata :)
 
Ne mogu da zamislim dan bez voćnog doručka.
Najzdraviji, najprijatniji i najlepši način da se započne jedan dan.
I svakako najispravniji način jedenja svežeg voća je upravo na prazan stomak, nikako posle jela.
Već 12 godina redovno praktikujem voćni doručak i prezadovoljna sam.
Harvey & Marilyn, thanx for everything!!! :D
 
Kakav je to dorucak samo sa vocem? Koliko ja znam voce se sastoji iz vode, fruktoze, vitamina i vlakana. Nista od toga nema kvalitetnu kalorijsku vrednost u smislu da ti daje energiju za pocetak dana koji sledi. Fruktoza je prost secer i mada ima nizak glikemicki indeks sigurno ne moze da se poredi sa neki kompleksnijim ugljenim hidratima.

Mislim da nema nikakvog problema jesti voce posle bilo kog obroka, cak mislim da je to bolje nego jesti pre obroka jer
1. Vlakna iz voca usporavaju i poboljsavaju probavu i organizam lakse uzima hranljive materije iz druge unesene hrane.
2. Pre jela voce moze samo da zasiti i da pokvari pravi rucak i stvori lazan osecaj sitosti. Eventualno jedna jabuka ili tako nesto meni nekad pomogne da otvorim apetit ali to je sve.

Sto se tice vitamina i minerala, ne brinite se, njih ima sasvim u dovoljnim kolicinama i u svim drugim kvalitetnim namirnicama koje konzumirate i za vreme rucka: grasak, pasulj, krompir, sargarepa, salate, mleko, jogurt...
 
U potpunosti si u krivu, na zalost: voce ima sasvim dovoljnu kalorijsku vrednost za pocetak dana, po potrebi, narocito u kombinaciji sa nekim mlecnim proizvodom. Ali o tome se jos i moze debatovati. No, uzimanje voca direktno posle obroka uslovljava potpuno truljenje voca i bespotrebno nadimanje bez mogucnosti varenja istog; netacno je da uzimanje voca nakon obroka usporava i poboljsava varenje: voce ne radi nista, ono samo 'sedi' tu ko kamen na zelucu i - truli. Iz njega senista ne iskoriscava pa ni vlakna, niti ono pomaze u bilo cemu pa ni uzimanju hranjljivih materija iz druge hrane, naprotiv. Ni neposredno pre jela ne treba uzimati voce - voce se vari u proseku oko pola sata (ako se izuzmu banane na pr), dakle, pola sata pred obrok takodje ne treba jesti obrok, sve pre toga je ok.

Grasak, pasulj, krompir, mleko, jogurt pa cak ni sve salate - ne mogu nadoknaditi vitaminsku kolicinu koju nosi voce.
 

Back
Top